Sněhová pole Ivana Hartla

Česko, 2012, 70 min

Jana Počtová

Jana Počtová

Petr Koblovský

Dávám **** kvůli nesmírně zajímavému Ivanu Hartlovi spíš než samotnému dokumentu. Videoodpověď Ivana Hartla: http://www.youtube.com/watch?v=XO7wf2YzckA(29.4.2013)

Viděno na festivalu Finále 2013. Autorka představila portrét pozoruhodného samorostlého člověka, který strávil 40 let v londýnském exilu a stále v něm setrvává. Všechna traumata rodinná, soukromá i společenská ho proměnila ve výrazného svéráze s nezaměnitelným přístupem k životu, na který svým způsobem rezignoval a vytvořil si velké opevnění kolem své vlastní říše. Je důvěřivý i paranoidní zároveň. Je laskavý i nesnášenlivý. Je energický i bez života. Paradoxy rámují jeho osobnost, jeho život i jeho okolí. Už od počátku filmu si režisérka, pod vlivem tohoto nekonformního života, bere roli spasitelky. Chce zachránit, podle své představy života, jeden zajímavý život. Tím dostává film nový rozměr a díky tomu přichází i neslavný konec Škoda té oboustranné umanutosti, škoda té ješitnosti. Inspirovalo mě to. I když, s odstupem času, nevím zda díky filmu, nebo díky osobě Jany Počtové.(23.9.2014)