Otec Brown (TV seriál)

Father Brown

Otec Brown

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2013–2019, 60 h 13 min (Minutáž: 44–54 min)

Předloha:

G.K. Chesterton (kniha)

Mark Williams, Sorcha Cusack, Nancy Carroll, Alex Price, Hugo Speer, Katarzyna Kołeczek, Bryony Afferson, Sam Hoare, Julian Wadham, Robert Cavanah, Camilla Power, Penny Downie, Holly Earl, Sam Crane, Christopher Villiers, John Light, Ryan Hawley, Ramon Tikaram, Louise Brealey, Caroline Blakiston, Selina Cadell, Marcia Warren, Jennie Jacques, Barry Sloane, Adam Astill, Emma Fielding, James Fleet, Oliver Ryan, Adam Long, Tracy Ann Oberman, Katherine Dow Blyton, Amy Morgan, Annette Badland, Rod Hallett, Genevieve Gaunt, Joe Layton, Poppy Drayton, Dan Fredenburgh, Michael Jibson, Michael Maloney, Cian Barry, Poppy Corby-Tuech, Tom Chambers, Josh O'Connor, Flora Spencer-Longhurst, Gabrielle Dempsey, Rupert Vansittart, Susan Brown, Sheila Reid, Paddy Wallace, Haydn Gwynne, Andrew Havill, Simon Thorp, Simon Blood DeVay, Tim Wallers, Ed Brody, Patrick Brennan, Craig Whittaker, Alice Henley, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Jamie Glover, Elaine Caulfield, Daniel Ryan, John Lightbody, Pip Torrens, Kobna Holdbrook-Smith, Fern Deacon, Ruth Gemmell, David Troughton, James Rastall, Richard Lumsden, Matthew Tennyson, Daniel Flynn, Katie Griffiths, Owen Brenman, Paul Bown, Amy Noble, David Calder, Chris Cowlin, Melanie Kilburn, Adam Sopp, Richard Braine, Robert Daws, Adie Allen, Alexandra Gilbreath, Nicholas Jones, Andrew Greenough, Roger May, Richard Huw, Richard Hope, James Laurenson, Samuel Rush, Stirling Gallacher, Kate O'Flynn, Will Attenborough, Steven Miller, Richard Price, Gillian Bevan, Nicholas Le Prevost, Michelle Asante, Chris Webster, Richard Southgate, Kiran Sonia Sawar, Dominic Mafham, Molly Hanson, Bill Buckhurst, Alex Felton, Lorna Watson, Anna-Louise Plowman, Florence Hall, Alan Williams, Helena Lymbery, Bradley Hall, Ben Starr, Dean Williamson, Charlotte Randle, Chris Wilson, Emma Stansfield, Estella Daniels, Badria Timimi, Yolanda Kettle, Darrell D'Silva, Jessie Cave, James Burrows, Emma Hiddleston, Gareth Jewell, Lucy Chappell, Colin Mace, Don Gilet, Pablo Raybould, Emer Kenny, Jack Deam, Cecilia Noble, Olivia Hallinan, Rupert Holliday-Evans, Abdul Salis, Jordan Metcalfe, Laura Pyper, Mark Benton, Joe Sims, Jonathan Ryland, Nick Owenford, Jonathan Sidgwick, Steffan Rhodri, Adrian Mitchell, Jenny Galloway, Tobias James-Samuels, Peter McNeil O'Connor, Stella Gonet, Mark Dexter, Frank Grimes, Laura Main, Adrian Rawlins, Susannah Fielding, Angus Imrie, Stuart Laing, Anton Lesser, Sylvestra Le Touzel, Clare Higgins, Janet Henfrey, Nick Moran, Andrew Knott, Simon Ginty, Katie Leung, David Bamber, Nicholas Farrell, Guy Henry, Kiruna Stamell, William Ash, Jamie Ballard, Tom Chadbon, Perdita Avery, Abhin Galeya, Dudley Sutton, Simon Williams, Philip McGinley, Ace Bhatti, Michael Culkin, Ronni Ancona, Georgina Leonidas, Emma Cunniffe, James Dreyfus, David Gant, Mark Lewis Jones, Nigel Cooke, Sandy McDade, Richard Hawley, William Gaminara, Aden Gillett, Adrian Scarborough, Ron Donachie, Natasha Little, Gareth Hale, Jonathan Firth, Deirdre Mullins, David Schofield, William Ellis, Rob Jarvis, John Duttine, Gina Bramhill, Colin McFarlane, Roger Ashton-Griffiths, Sarah Ball, Ben Mansfield, Pooky Quesnel, Paul Thornley, Raymond Coulthard, Isla Blair, Elliott Jordan, Dean Andrews, Claudia Jessie, Frances Barber, Ed Cooper Clarke, John Sessions, Sally Dexter, Ken Bones, Kevin Hudson, Chris Gordon, Bill Fellows, Martin Kemp, Carol Royle, Grace Chilton, Vicky Entwistle, Mariah Gale, David Yelland, Chloe Howman, Jude Owusu, Sonia Saville, Alex Sawyer, Letty Butler, Peter Stark, William Travis, Emily Atack, Eva Feiler, Elizabeth Berrington, Holly Bodimeade, Danny Webb, Simon Shepherd, David Reed, Arthur Bostrom, John Henshaw, Lynda Baron, Gary Oliver, Miles Jupp, Martyn Mayger, Nick Dunning, David Sturzaker, Sam Jackson, Dylan Brown, Lucy Briers, Paul Cawley, Karen Meagher, Sophie Duval, Amerjit Deu, Doreen Mantle, Róisín O'Neill, Wanda Ventham, Richard Harrington, Richard Cunningham, Sam Callis, Éva Magyar, Adam Kotz, Chris Larkin, Clive Wood, Holly Weston, Diana Kent, James Wilby, Ty Glaser, Sara Martins, Oliver Ford Davies, Daniel Adegboyega, Jeff Rawle, Mark Aiken, Maggie Steed, Jonathan Broadbent, Jemima Rooper, James Cartwright, Amanda Drew, Billy Postlethwaite, Nigel Hastings, Sean Gallagher, Samuel Anderson, Sean Campion, Ian Peck, Kevin Mains, Lottie Tolhurst, Jennifer Hennessy, Edward Dogliani, Mark Rice-Oxley, Kelly Harrison, Callum Woodhouse, Maggie O'Neill, Mark Umbers, Gil Kolirin, Ben-Ryan Davies, Seline Hizli, Jessica Turner, Hara Yannas, Joanna Horton, Roberta Taylor, Jack Baggs, Malcolm Storry, Paul Warriner, Lizzy McInnerny, Kenny Wyton, Peter Bramhill, Matthew Ashforde, Lynne Verrall, Maureen O'Connell, John Bett, Geraldine Alexander, Angus Wright, Grace Cassidy, Tim Treloar, James Dryden, Nathalie Buscombe, Rae Baker, John Burton, Maya Grant, Kirsty Besterman, Alexander Rain, Harry McEntire, Rosemary Boyle, John Hogg, Tristan Beint, Laurence Kennedy, Oona Kirsch, Sam O'Mahony, Reanne Farley, Ami Metcalf, Jo Stone-Fewings, Michael Pennington, Rachel Teate, Faye Castelow, Oliver Le Sueur, Leah Whitaker, Madeleine Harris, Eleanor Wyld, Oscar Dunbar, Cornelius Macarthy, Mens-Sana Tamakloe, Sam Cox, Benjamin Fisher, Thomas Pickles, Steve Furst, Emerald O'Hanrahan, Cassie Layton, Simon Bubb, Pepter Lunkuse, Shaun Prendergast, Allegra Marland, Oliver Gilbert, Chris Lew Kum Hoi, Jay Villiers

Komentáře uživatelů k TV seriálu (30)

Staromilsky opulentní seriál - stará dobrá Anglie, stará dobrá BBC...a chtělo by se napsat i ,,stará dobrá 50. léta", tedy alespoň co se Británie a estetiky i módy týče...Otec Brown...katolický detektiv...skvělá zábava na nedělní dopoledne!(5.11.2016)

A máme tady roztomilý, kafíčkový a žehličkový seriál. Přesně tak a navíc já mám spisovatele Chestertona ráda právě pro jeho povídky a tím pádem i pro jeho Otce Browna. Akorátně odpovídá popisu v knize jako o obéznějším človíčku s kulatými brýlemi a hlavně s bystrou myslí, takže se okamžitě přichomýtne u každého případu v jeho vikářství. Možná, že někomu se to po určité době bude zdát jednotvárné, prosté, něčím podobné Midsomeru, něčím podobné slečně Marplové atd., ale když já mám tak ráda ten anglický venkov i tu dobu v které se to všechno odehrává, takže je to pro mě vždy sladkým bonbonkem mezi jinými dramaty a nebo ho užívám jako lehké, ale účinné antidepresivum. - Včera padla poslední klapka čtvrté série a předpokládám asi správně, že do páté se asi nikomu nechce. Škoda. Já si je přisvojila, takže i ten zpočátku nevzhledný otec Brown byl sympaťák, u Lady Felicie a hospodyně Bridget jsem se zaměřovala na jejich kvanta kloboučků a Sid tam mezi ně taky zapadnul, taková nijaká existence, ale prostě tam měl také své místo. Jasně, že polda byl krajně nesympatický, toho bych chtěla vidět někdy v reálu. Takže moje večerníčky skončily a já se loučím nerada s celým vikářstvím strašně nerada. Je to průměr, ale také moje Anglie, tak to berte v úvahu :-)(4.2.2017)

Má to kouzelnou atmosféru staré dobré Anglie. Jinak to lehce trpí rozvláčností a mírně omezenou vynalézavostí scénáře, který zachovává základní rysy Chestertonových předloh. Právě v tom je asi trošku problém, neboť vymezenost kněžským pohledem přináší jistou jednotvárnost. Není to na 80%, ale 60 by bylo málo.(7.11.2014)

• Mariin

Tak hodnotím zatím jen první díl "Kladivo Boží", který mne spíše zklamal. Původní povídka je až trestuhodně předělána a zdaleka tu nemá hloubku Chestertonovy mistrovské zkratky. Řečeno stručně: literární předloha je i při své minimální délce duchovní, tato televizní adaptace zcela neduchovní a povážlivé plytká. Přes to vše nelze mluvit o špatné detektivce, ale od BBC jsem čekal lepší.----------------- Viděn druhý díl: "Létavice". Potvrdil se mi dojem z prvního dílu. Na BBC překvapivé nedostatky, z nichž nejhrubší jsou modernistické prvky v dobovém chování a v církevním prostředí. Zůstávám na třech hvězdičkách.-----------Viděny další díly, třetí a čtvrtý... a závěr je jednoznačný: neduchovní, antichestertonovské, moderní, nekatolické, relativistické, irenistické - a to zřejmě záměrně. Ono to na Chestertonovi jenom parazituje, určitá kvalita je jen vizuální. Z toho důvodu snižuji na dvě hvězdičky. Nesouhlasím s tím, že toto zpracování je "protijed": http://www.katyd.cz/clanky/zpravodajstvi/kultura/otec-brown-jako-protijed.html, spíše naopak!(9.9.2014)

Adaptace literární předlohy G. K. Chestertona - to zde znovu připomínám pouze pro ty, kteří nemají o nějakém Chestertonovi ani tušení (a nebo si alespoň nepřečetli obsah výše) a mylně se domnívají, že tento seriál "jde ve stopách svého německého předchůdce". Ne přátelé, není tomu tak :-)). "Otec Brown" je zpracováním známé látky, ale jestli zdařilým, toť otázka. Osobně si to nemyslím - představitel titulní role mi nesedí a irituje mne nejen svým zjevem, ale především nesnesitelným moralizováním a blahosklonnou "moudrostí", a ačkoliv se svého literárního předobrazu seriál nedrží nijak otrocky, nemohu se zbavit dojmu, že se v něm z předlohy objevuje to, co je na ní ne právě nejlepší (soudě hlavně podle 2. dílu) - Chestertonův nekriticky odmítavý, až xenofobní postoj k východním (a vlastně všem nekatolickým) náboženstvím a modernímu umění a konzervatismus prostý tolerance. Velká Británie je, co se krimi seriálů týče, skutečnou velmocí - a to co do kvantity, tak co do kvality.Tenhle příspěvek do daného žánru se ovšem, podle mého soudu, zrovna nejlépe nevyvedl.(27.9.2014)

První série byla dost průměrná, ale i tak jsem to bral jako skvělou oddechovku, hlavní představitel se mě zamlouvá, je to v krásném prostředí a člověk se i často zasměje, druhá série je lepší a i zajímavější, vždy se těším na další díl, baví mě špičkování mezi knězem a policií...1.série 3* 2.série 4*(10.6.2015)

• KrestanFilms

Shlédnul jsem pár dílů, ale lituji toho. Nejenže to s křesťanstvím nemá společného vůbec nic, některé díly jsou dokonce antikřesťanské! Takže těm, co berou Boha vážně, vyloženě nedoporučuji se dívat! Sám jsem to ani nedokoukal...(19.5.2019)

• honajz

Velké zklamání. Někoho napadlo, když už tedy ten Hercule Poirot nemá z čeho brát (dokud nenapíšou plagiátoři Agathy nové romány), že vezme kulisy, kostýmy a postupy z televizního Poirota se Suchetem, a znásilní Chestertona. Jinak se to nazvat nedá. V Chestertonově podání je otec Brown malý, kulatý, dobře naladěný, a jednotlivé povídky jsou spíše poetické, někdy ani tak nejde o zločin. Navíc Chesterton neváhal do většiny povídek vsunout kritiku kapitalistické společnosti a zastával se hodně chudých a obyčejných lidí. Televizní podání jde však proti směru ducha těchto povídek - otec Brown je zde velmi vysoký, i když má trochu bříško, vyfasoval dvě „pomocnice“, asi místo Hastingse, a kde v povídkách nechybí i trochu toho křesťanského pohledu, v televizním zpracování je Brown v podstatě moderní chlápek. Jako detektivky by to fungovalo i samo o sobě, i když občas jsou některé scény už přehnané a směšné a herci hrají jako z musu, že se jim moc nechce, a také casting občas šlápl vedle. Zkrátka, s knižním Brownem to nic společného nemá, a jako samostatné detektivky jak který díl.(28.9.2014)

• fragre

To je opravdu jen vybrakování knižní předlohy, tohle figurkaření nemá s vtipnými a paradoxními originály lautr nic společného, tedy až na to jméno hrdinovo. V tomto seriálu otec Brown hraje roli, kterou v podobných idylických detektivkách hraje anglikánský kněz, ten má početnou farnost a společenské zařazení. Ale to je dost nepravděpodobné u katolického kněze v Anglii, kde byl katolicismus pár století potlačován a vytlačen na okraj. Ten rys jistého disidentství, sociální ostrakizace a nesamozřejmosti je v předloze stále přítomen, zde ne. A i kdybych neznal předlohu, jsou tyto detektivky dost prostoduché, příběhy nevalné a průhledné. Takže hvězdičky jen za tu zelenou idylickou Anglii.(23.4.2016)

• Skuby47

Seriál jde po deseti letech ve stopách svého německého předchůdce – seriálu Otec Braun. Postava amatérského detektiva v kněžské sutaně je velmi podobná. Pokud budeme srovnávat, tak je o něco lepší co se týče filmových exteriérů z anglického venkova, ale má jednodušší předvídatelné kriminální zápletky, méně humoru a především kratší stopáž.(15.9.2014)

Skvelá atmosféra 50. rokov britského vidieka(12.2.2016)

• CSSML

Soudruzi, otec Brown nebyl současníkem televize, a kdyby byl, jistě by se na ni nedíval. Modernismus a relativismus z toho smrdí na sto honů, takhle tedy ne!(1.10.2014)

První díl byl moc příjemný, skvělá oddechovka na víkend. Mark Williams je jako otec Brown moc fajn a krása Kemblefordu mě uchvátila, je to tam snad ještě příjemnější než v Midsomeru. Prostředí a atmosféra je vynikající, pár sympatických postav se také našlo. Úvodní příběh se mi líbil, pěkně spáchaná vraždička... Až se to trochu rozjede, myslím, že to bude velký klenot, zatím si nechávám rezervu. Ale strašně se mi to líbí a je to neuvěřitelně pohodové a příjemné a na další díly se velmi těším. Dlouhé je to tak akorát, být to delší, asi to není úplně ono. Vtip tomu taky nechybí a jediné. k čemu mám výhrady je obsazení Jaromíra Meduny do hlavní dabingové role, mám ho prostě spjatého s Poirotem, Ale to je jenom otázka času... 75% po prvním dílu Kladivo Boží.(6.9.2014)

• Sancoo

Olaf Petersen jako kněz detektiv.(11.11.2014)

Otec Brown není rozhodně žádný dogmatik. Velmi dobře natočeno a celkem pestré případy. Agáta to není, ale je to příjemný, hodně anglický krimi-seriál s kvalitou BBC.(13.1.2018)

Keď ste na péenke tak má tento seriál ozdravujúce účinky. To prostredie anglického vidieka a pokojné tempo vás zaručene uspia :)(27.9.2017)

Už je tých koláčikov, záhradných slávností a bizarných postavičiek priveľa.. Otec Brown pripomína atmosférou tak trochu slečnu Marplovú, čo mu škodí. Knižná predloha taká "farbistá" nie je a možno by bolo lepšie príliš sa od nej neodchyľovať. Napriek tomu musím chtiac nechtiac uznať, že natočené je to v podstate pekne. A výber hlavnej postavy bol určite krokom vpred.(14.9.2014)

Nádherné kulisy, klasická detektivka na neděli. Občas docela vtipné. Jenom ti inspektoři by nemuseli být tak otravní za každou cenu.(11.10.2016)

Baví mne to. Je to odlehčeně staromilské, humor je pořád anglicky anglický a ta trapnost čišící z některých přehrávajících herců a emotivních scén se dá kvůli hrdinovi překousnout. Pobaví i vzájemné averze otce a inspektora a fakt, že kdykoliv otec pochopí něco zásadního, tak sedne na kolo a odfrčí.(18.6.2015)

Svou koncepcí se samozřejmě nabízí jistá paralela se slavným belgickým detektivem Herculem Poirotem z pera Agathy Christie, nicméně si myslím, že kvalitativně jsou tyto dvě detektivní série zcela neporovnatelné. Rozhodně se ovšem nejedná o špatný seriál, myslím si, že v rámci daného žánru se jedná o takový průměr, který ani nenadchne, ale na druhou stranu ani neurazí.(16.5.2018)

<< předchozí 1 2