Reklama

Reklama

Otec Brown

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2013–2022), 75 h 2 min (Minutáž: 43–54 min)

Předloha:

G.K. Chesterton (kniha)

Hrají:

Mark Williams, Sorcha Cusack, Nancy Carroll, Alex Price, Hugo Speer, Katarzyna Kołeczek, Bryony Afferson, Sam Hoare, Julian Wadham (více)
(další profese)

Série(9) / Epizody(100)

Obsahy(1)

Odlehčený detektivní seriál z produkce BBC, jehož první desetidílná řada vznikla v roce 2013, oživuje oblíbenou postavu z pera G. K. Chestertona a to ve ve volně adaptovaných nebo zcela nových příbězích, napsaných speciálně pro tuto příležitost. Děj je zasazený do 50. let minulého století na malebný anglický venkov, pod jehož idylickým povrchem však dřímají temné vášně. Hlavním hrdinou je katolický kněz otec Brown z kostela sv. Marie ve fiktivním Kemblefordu, znalec lidských duší a zpovědních tajemství se zálibou v řešení zločinů, kterou dosti nelibě nese místní policejní inspektor. Sám tvrdí, že nadšený detektiv amatér může vyšetřování pouze komplikovat, pravda je ale taková, že je to zpravidla otec Brown, kdo jako první odhalí pachatele. Ke zločinu totiž přistupuje skrze svůj vhled do lidské duše a přirozenosti a nebojí se poslechnout svou intuici. Ač hluboce věřící katolík, otec Brown je především otevřený, tolerantní člověk s živým zájmem o okolní svět a vědecké i kulturní novinky. Ideálního představitele titulní postavy nalezli tvůrci seriálu ve známém britském herci Marku Williamsovi, který i díky své komediální průpravě dokáže hrdinovi propůjčit zdravý nadhled a neokázalý šarm. (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Adaptace literární předlohy G. K. Chestertona - to zde znovu připomínám pouze pro ty, kteří nemají o nějakém Chestertonovi ani tušení (a nebo si alespoň nepřečetli obsah výše) a mylně se domnívají, že tento seriál "jde ve stopách svého německého předchůdce". Ne přátelé, není tomu tak :-)). "Otec Brown" je zpracováním známé látky, ale jestli zdařilým, toť otázka. Osobně si to nemyslím - představitel titulní role mi nesedí a irituje mne nejen svým zjevem, ale především nesnesitelným moralizováním a blahosklonnou "moudrostí", a ačkoliv se svého literárního předobrazu seriál nedrží nijak otrocky, nemohu se zbavit dojmu, že se v něm z předlohy objevuje to, co je na ní ne právě nejlepší (soudě hlavně podle 2. dílu) - Chestertonův nekriticky odmítavý, až xenofobní postoj k východním (a vlastně všem nekatolickým) náboženstvím a modernímu umění a konzervatismus prostý tolerance. Velká Británie je, co se krimi seriálů týče, skutečnou velmocí - a to co do kvantity, tak co do kvality.Tenhle příspěvek do daného žánru se ovšem, podle mého soudu, zrovna nejlépe nevyvedl. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

A máme tady roztomilý, kafíčkový a žehličkový seriál. Přesně tak a navíc já mám spisovatele Chestertona ráda právě pro jeho povídky a tím pádem i pro jeho Otce Browna. Akorátně odpovídá popisu v knize jako o obéznějším človíčku s kulatými brýlemi a hlavně s bystrou myslí, takže se okamžitě přichomýtne u každého případu v jeho vikářství. Možná, že někomu se to po určité době bude zdát jednotvárné, prosté, něčím podobné Midsomeru, něčím podobné slečně Marplové atd., ale když já mám tak ráda ten anglický venkov i tu dobu v které se to všechno odehrává, takže je to pro mě vždy sladkým bonbonkem mezi jinými dramaty a nebo ho užívám jako lehké, ale účinné antidepresivum. - Včera padla poslední klapka čtvrté série a předpokládám asi správně, že do páté se asi nikomu nechce. Škoda. Já si je přisvojila, takže i ten zpočátku nevzhledný otec Brown byl sympaťák, u Lady Felicie a hospodyně Bridget jsem se zaměřovala na jejich kvanta kloboučků a Sid tam mezi ně taky zapadnul, taková nijaká existence, ale prostě tam měl také své místo. Jasně, že polda byl krajně nesympatický, toho bych chtěla vidět někdy v reálu. Takže moje večerníčky skončily a já se loučím s celým vikářstvím strašně nerada. Je to průměr, ale také moje Anglie, tak to berte v úvahu :-) ()

Reklama

Mariin 

všechny recenze uživatele

Tak hodnotím zatím jen první díl "Kladivo Boží", který mne spíše zklamal. Původní povídka je až trestuhodně předělána a zdaleka tu nemá hloubku Chestertonovy mistrovské zkratky. Řečeno stručně: literární předloha je i při své minimální délce duchovní, tato televizní adaptace zcela neduchovní a povážlivé plytká. Přes to vše nelze mluvit o špatné detektivce, ale od BBC jsem čekal lepší.----------------- Viděn druhý díl: "Létavice". Potvrdil se mi dojem z prvního dílu. Na BBC překvapivé nedostatky, z nichž nejhrubší jsou modernistické prvky v dobovém chování a v církevním prostředí. Zůstávám na třech hvězdičkách.-----------Viděny další díly, třetí a čtvrtý... a závěr je jednoznačný: neduchovní, antichestertonovské, moderní, nekatolické, relativistické, irenistické - a to zřejmě záměrně. Ono to na Chestertonovi jenom parazituje, určitá kvalita je jen vizuální. Z toho důvodu snižuji na dvě hvězdičky. Nesouhlasím s tím, že toto zpracování je "protijed": http://www.katyd.cz/clanky/zpravodajstvi/kultura/otec-brown-jako-protijed.html, spíše naopak! ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Má to kouzelnou atmosféru staré dobré Anglie. Jinak to lehce trpí rozvláčností a mírně omezenou vynalézavostí scénáře, který zachovává základní rysy Chestertonových předloh. Právě v tom je asi trošku problém, neboť vymezenost kněžským pohledem přináší jistou jednotvárnost. Není to na 80%, ale 60 by bylo málo. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Velké zklamání. Někoho napadlo, když už tedy ten Hercule Poirot nemá z čeho brát (dokud nenapíšou plagiátoři Agathy nové romány), že vezme kulisy, kostýmy a postupy z televizního Poirota se Suchetem, a znásilní Chestertona. Jinak se to nazvat nedá. V Chestertonově podání je otec Brown malý, kulatý, dobře naladěný, a jednotlivé povídky jsou spíše poetické, někdy ani tak nejde o zločin. Navíc Chesterton neváhal do většiny povídek vsunout kritiku kapitalistické společnosti a zastával se hodně chudých a obyčejných lidí. Televizní podání jde však proti směru ducha těchto povídek - otec Brown je zde velmi vysoký, i když má trochu bříško, vyfasoval dvě „pomocnice“, asi místo Hastingse, a kde v povídkách nechybí i trochu toho křesťanského pohledu, v televizním zpracování je Brown v podstatě moderní chlápek. Jako detektivky by to fungovalo i samo o sobě, i když občas jsou některé scény už přehnané a směšné a herci hrají jako z musu, že se jim moc nechce, a také casting občas šlápl vedle. Zkrátka, s knižním Brownem to nic společného nemá, a jako samostatné detektivky jak který díl. ()

Galerie (689)

Zajímavosti (3)

  • Fiktivní obec Kembleford hrálo několik skutečných obcí v hrabství Gloucestershire. (Aja2001)
  • 1. série se natáčela od 11. června do 14. září 2012 v hrabství Gloucestershire. (Varan)

Reklama

Reklama