Otec Brown (TV seriál)

Father Brown

Otec Brown

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2013–2019, 60 h 13 min (Minutáž: 44–54 min)

Předloha:

G.K. Chesterton (kniha)

Mark Williams, Sorcha Cusack, Nancy Carroll, Alex Price, Hugo Speer, Katarzyna Kołeczek, Bryony Afferson, Sam Hoare, Julian Wadham, Robert Cavanah, Camilla Power, Penny Downie, Holly Earl, Sam Crane, Christopher Villiers, John Light, Ryan Hawley, Ramon Tikaram, Louise Brealey, Caroline Blakiston, Selina Cadell, Marcia Warren, Jennie Jacques, Barry Sloane, Adam Astill, Emma Fielding, James Fleet, Oliver Ryan, Adam Long, Tracy Ann Oberman, Katherine Dow Blyton, Amy Morgan, Annette Badland, Rod Hallett, Genevieve Gaunt, Joe Layton, Poppy Drayton, Dan Fredenburgh, Michael Jibson, Michael Maloney, Cian Barry, Poppy Corby-Tuech, Tom Chambers, Josh O'Connor, Flora Spencer-Longhurst, Gabrielle Dempsey, Rupert Vansittart, Susan Brown, Sheila Reid, Paddy Wallace, Haydn Gwynne, Andrew Havill, Simon Thorp, Simon Blood DeVay, Tim Wallers, Ed Brody, Patrick Brennan, Craig Whittaker, Alice Henley, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Jamie Glover, Elaine Caulfield, Daniel Ryan, John Lightbody, Pip Torrens, Kobna Holdbrook-Smith, Fern Deacon, Ruth Gemmell, David Troughton, James Rastall, Richard Lumsden, Matthew Tennyson, Daniel Flynn, Katie Griffiths, Owen Brenman, Paul Bown, Amy Noble, David Calder, Chris Cowlin, Melanie Kilburn, Adam Sopp, Richard Braine, Robert Daws, Adie Allen, Alexandra Gilbreath, Nicholas Jones, Andrew Greenough, Roger May, Richard Huw, Richard Hope, James Laurenson, Samuel Rush, Stirling Gallacher, Kate O'Flynn, Will Attenborough, Steven Miller, Richard Price, Gillian Bevan, Nicholas Le Prevost, Michelle Asante, Chris Webster, Richard Southgate, Kiran Sonia Sawar, Dominic Mafham, Molly Hanson, Bill Buckhurst, Alex Felton, Lorna Watson, Anna-Louise Plowman, Florence Hall, Alan Williams, Helena Lymbery, Bradley Hall, Ben Starr, Dean Williamson, Charlotte Randle, Chris Wilson, Emma Stansfield, Estella Daniels, Badria Timimi, Yolanda Kettle, Darrell D'Silva, Jessie Cave, James Burrows, Emma Hiddleston, Gareth Jewell, Lucy Chappell, Colin Mace, Don Gilet, Pablo Raybould, Emer Kenny, Jack Deam, Cecilia Noble, Olivia Hallinan, Rupert Holliday-Evans, Abdul Salis, Jordan Metcalfe, Laura Pyper, Mark Benton, Joe Sims, Jonathan Ryland, Nick Owenford, Jonathan Sidgwick, Steffan Rhodri, Adrian Mitchell, Jenny Galloway, Tobias James-Samuels, Peter McNeil O'Connor, Stella Gonet, Mark Dexter, Frank Grimes, Laura Main, Adrian Rawlins, Susannah Fielding, Angus Imrie, Stuart Laing, Anton Lesser, Sylvestra Le Touzel, Clare Higgins, Janet Henfrey, Nick Moran, Andrew Knott, Simon Ginty, Katie Leung, David Bamber, Nicholas Farrell, Guy Henry, Kiruna Stamell, William Ash, Jamie Ballard, Tom Chadbon, Perdita Avery, Abhin Galeya, Dudley Sutton, Simon Williams, Philip McGinley, Ace Bhatti, Michael Culkin, Ronni Ancona, Georgina Leonidas, Emma Cunniffe, James Dreyfus, David Gant, Mark Lewis Jones, Nigel Cooke, Sandy McDade, Richard Hawley, William Gaminara, Aden Gillett, Adrian Scarborough, Ron Donachie, Natasha Little, Gareth Hale, Jonathan Firth, Deirdre Mullins, David Schofield, William Ellis, Rob Jarvis, John Duttine, Gina Bramhill, Colin McFarlane, Roger Ashton-Griffiths, Sarah Ball, Ben Mansfield, Pooky Quesnel, Paul Thornley, Raymond Coulthard, Isla Blair, Elliott Jordan, Dean Andrews, Claudia Jessie, Frances Barber, Ed Cooper Clarke, John Sessions, Sally Dexter, Ken Bones, Kevin Hudson, Chris Gordon, Bill Fellows, Martin Kemp, Carol Royle, Grace Chilton, Vicky Entwistle, Mariah Gale, David Yelland, Chloe Howman, Jude Owusu, Sonia Saville, Alex Sawyer, Letty Butler, Peter Stark, William Travis, Emily Atack, Eva Feiler, Elizabeth Berrington, Holly Bodimeade, Danny Webb, Simon Shepherd, David Reed, Arthur Bostrom, John Henshaw, Lynda Baron, Gary Oliver, Miles Jupp, Martyn Mayger, Nick Dunning, David Sturzaker, Sam Jackson, Dylan Brown, Lucy Briers, Paul Cawley, Karen Meagher, Sophie Duval, Amerjit Deu, Doreen Mantle, Róisín O'Neill, Wanda Ventham, Richard Harrington, Richard Cunningham, Sam Callis, Éva Magyar, Adam Kotz, Chris Larkin, Clive Wood, Holly Weston, Diana Kent, James Wilby, Ty Glaser, Sara Martins, Oliver Ford Davies, Daniel Adegboyega, Jeff Rawle, Mark Aiken, Maggie Steed, Jonathan Broadbent, Jemima Rooper, James Cartwright, Amanda Drew, Billy Postlethwaite, Nigel Hastings, Sean Gallagher, Samuel Anderson, Sean Campion, Ian Peck, Kevin Mains, Lottie Tolhurst, Jennifer Hennessy, Edward Dogliani, Mark Rice-Oxley, Kelly Harrison, Callum Woodhouse, Maggie O'Neill, Mark Umbers, Gil Kolirin, Ben-Ryan Davies, Seline Hizli, Jessica Turner, Hara Yannas, Joanna Horton, Roberta Taylor, Jack Baggs, Malcolm Storry, Paul Warriner, Lizzy McInnerny, Kenny Wyton, Peter Bramhill, Matthew Ashforde, Lynne Verrall, Maureen O'Connell, John Bett, Geraldine Alexander, Angus Wright, Grace Cassidy, Tim Treloar, James Dryden, Nathalie Buscombe, Rae Baker, John Burton, Maya Grant, Kirsty Besterman, Alexander Rain, Harry McEntire, Rosemary Boyle, John Hogg, Tristan Beint, Laurence Kennedy, Oona Kirsch, Sam O'Mahony, Reanne Farley, Ami Metcalf, Jo Stone-Fewings, Michael Pennington, Rachel Teate, Faye Castelow, Oliver Le Sueur, Leah Whitaker, Madeleine Harris, Eleanor Wyld, Oscar Dunbar, Cornelius Macarthy, Mens-Sana Tamakloe, Sam Cox, Benjamin Fisher

První díl byl moc příjemný, skvělá oddechovka na víkend. Mark Williams je jako otec Brown moc fajn a krása Kemblefordu mě uchvátila, je to tam snad ještě příjemnější než v Midsomeru. Prostředí a atmosféra je vynikající, pár sympatických postav se také našlo. Úvodní příběh se mi líbil, pěkně spáchaná vraždička... Až se to trochu rozjede, myslím, že to bude velký klenot, zatím si nechávám rezervu. Ale strašně se mi to líbí a je to neuvěřitelně pohodové a příjemné a na další díly se velmi těším. Dlouhé je to tak akorát, být to delší, asi to není úplně ono. Vtip tomu taky nechybí a jediné. k čemu mám výhrady je obsazení Jaromíra Meduny do hlavní dabingové role, mám ho prostě spjatého s Poirotem, Ale to je jenom otázka času... 75% po prvním dílu Kladivo Boží.(6.9.2014)

• honajz

Velké zklamání. Někoho napadlo, když už tedy ten Hercule Poirot nemá z čeho brát (dokud nenapíšou plagiátoři Agathy nové romány), že vezme kulisy, kostýmy a postupy z televizního Poirota se Suchetem, a znásilní Chestertona. Jinak se to nazvat nedá. V Chestertonově podání je otec Brown malý, kulatý, dobře naladěný, a jednotlivé povídky jsou spíše poetické, někdy ani tak nejde o zločin. Navíc Chesterton neváhal do většiny povídek vsunout kritiku kapitalistické společnosti a zastával se hodně chudých a obyčejných lidí. Televizní podání jde však proti směru ducha těchto povídek - otec Brown je zde velmi vysoký, i když má trochu bříško, vyfasoval dvě „pomocnice“, asi místo Hastingse, a kde v povídkách nechybí i trochu toho křesťanského pohledu, v televizním zpracování je Brown v podstatě moderní chlápek. Jako detektivky by to fungovalo i samo o sobě, i když občas jsou některé scény už přehnané a směšné a herci hrají jako z musu, že se jim moc nechce, a také casting občas šlápl vedle. Zkrátka, s knižním Brownem to nic společného nemá, a jako samostatné detektivky jak který díl.(28.9.2014)

Adaptace literární předlohy G. K. Chestertona - to zde znovu připomínám pouze pro ty, kteří nemají o nějakém Chestertonovi ani tušení (a nebo si alespoň nepřečetli obsah výše) a mylně se domnívají, že tento seriál "jde ve stopách svého německého předchůdce". Ne přátelé, není tomu tak :-)). "Otec Brown" je zpracováním známé látky, ale jestli zdařilým, toť otázka. Osobně si to nemyslím - představitel titulní role mi nesedí a irituje mne nejen svým zjevem, ale především nesnesitelným moralizováním a blahosklonnou "moudrostí", a ačkoliv se svého literárního předobrazu seriál nedrží nijak otrocky, nemohu se zbavit dojmu, že se v něm z předlohy objevuje to, co je na ní ne právě nejlepší (soudě hlavně podle 2. dílu) - Chestertonův nekriticky odmítavý, až xenofobní postoj k východním (a vlastně všem nekatolickým) náboženstvím a modernímu umění a konzervatismus prostý tolerance. Velká Británie je, co se krimi seriálů týče, skutečnou velmocí - a to co do kvantity, tak co do kvality.Tenhle příspěvek do daného žánru se ovšem, podle mého soudu, zrovna nejlépe nevyvedl.(27.9.2014)

Už je tých koláčikov, záhradných slávností a bizarných postavičiek priveľa.. Otec Brown pripomína atmosférou tak trochu slečnu Marplovú, čo mu škodí. Knižná predloha taká "farbistá" nie je a možno by bolo lepšie príliš sa od nej neodchyľovať. Napriek tomu musím chtiac nechtiac uznať, že natočené je to v podstate pekne. A výber hlavnej postavy bol určite krokom vpred.(14.9.2014)

• Mariin

Tak hodnotím zatím jen první díl "Kladivo Boží", který mne spíše zklamal. Původní povídka je až trestuhodně předělána a zdaleka tu nemá hloubku Chestertonovy mistrovské zkratky. Řečeno stručně: literární předloha je i při své minimální délce duchovní, tato televizní adaptace zcela neduchovní a povážlivé plytká. Přes to vše nelze mluvit o špatné detektivce, ale od BBC jsem čekal lepší.----------------- Viděn druhý díl: "Létavice". Potvrdil se mi dojem z prvního dílu. Na BBC překvapivé nedostatky, z nichž nejhrubší jsou modernistické prvky v dobovém chování a v církevním prostředí. Zůstávám na třech hvězdičkách.-----------Viděny další díly, třetí a čtvrtý... a závěr je jednoznačný: neduchovní, antichestertonovské, moderní, nekatolické, relativistické, irenistické - a to zřejmě záměrně. Ono to na Chestertonovi jenom parazituje, určitá kvalita je jen vizuální. Z toho důvodu snižuji na dvě hvězdičky. Nesouhlasím s tím, že toto zpracování je "protijed": http://www.katyd.cz/clanky/zpravodajstvi/kultura/otec-brown-jako-protijed.html, spíše naopak!(9.9.2014)

• - 1. série se natáčela od 11. června do 14. září 2012 v hrabství Gloucestershire. (Varan)

• - Fiktivní obec Kembleford hrálo několik skutečných obcí v hrabství Gloucestershire. (Aja2001)