Otec Brown (TV seriál)

Krimi

Velká Británie, 2013, 20x50 min

Předloha:

G.K. Chesterton (kniha)

Mark Williams, Sorcha Cusack, Nancy Carroll, Alex Price, Hugo Speer, Katarzyna Kołeczek, Bryony Afferson, Sam Hoare, Julian Wadham, Robert Cavanah, Camilla Power, Penny Downie, Holly Earl, Sam Crane, Christopher Villiers, John Light, Ryan Hawley, Ramon Tikaram, Louise Brealey, Caroline Blakiston, Selina Cadell, Marcia Warren, Jennie Jacques, Barry Sloane, Adam Astill, Emma Fielding, James Fleet, Oliver Ryan, Adam Long, Tracy Ann Oberman, Katherine Dow Blyton, Amy Morgan, Annette Badland, Rod Hallett, Genevieve Gaunt, Joe Layton, Poppy Drayton, Dan Fredenburgh, Michael Jibson, Michael Maloney, Cian Barry, Poppy Corby-Tuech, Tom Chambers, Josh O'Connor, Flora Spencer-Longhurst, Gabrielle Dempsey, Rupert Vansittart, Susan Brown, Sheila Reid, Paddy Wallace, Haydn Gwynne, Andrew Havill, Simon Thorp, Simon Blood DeVay, Tim Wallers, Ed Brody, Patrick Brennan, Craig Whittaker, Alice Henley, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Jamie Glover, Elaine Caulfield, Daniel Ryan, John Lightbody, Pip Torrens, Kobna Holdbrook-Smith, Fern Deacon, Ruth Gemmell, David Troughton, James Rastall, Richard Lumsden, Matthew Tennyson, Daniel Flynn, Katie Griffiths, Owen Brenman, Paul Bown, Amy Noble, David Calder, Chris Cowlin, Melanie Kilburn, Adam Sopp, Richard Braine, Robert Daws, Adie Allen, Alexandra Gilbreath, Nicholas Jones, Andrew Greenough, Roger May, Richard Huw, Richard Hope, James Laureson, Samuel Rush, Stirling Gallacher, Kate O'Flynn, Will Attenborough, Steven Miller, Richard Price, Gillian Bevan, Nicholas Le Prevost, Michelle Asante, Chris Webster, Richard Southgate, Kiran Sonia Sawar, Dominic Mafham, Molly Hanson, Bill Buckhurst, Alex Felton, Lorna Watson, Anna-Louise Plowman, Florence Hall, Alan Williams, Helena Lymbery, Bradley Hall, Ben Starr

Sam Hill

James Hey

Kostýmy:

Giles Gale
  • Skuby47

Seriál jde po deseti letech ve stopách svého německého předchůdce – seriálu Otec Braun. Postava amatérského detektiva v kněžské sutaně je velmi podobná. Pokud budeme srovnávat, tak je o něco lepší co se týče filmových exteriérů z anglického venkova, ale má jednodušší předvídatelné kriminální zápletky, méně humoru a především kratší stopáž.(15.9.2014)

Adaptace literární předlohy G. K. Chestertona - to zde znovu připomínám pouze pro ty, kteří nemají o nějakém Chestertonovi ani tušení (a nebo si alespoň nepřečetli obsah výše) a mylně se domnívají, že tento seriál "jde ve stopách svého německého předchůdce". Ne přátelé, není tomu tak :-)). "Otec Brown" je zpracováním známé látky, ale jestli zdařilým, toť otázka. Osobně si to nemyslím - představitel titulní role mi nesedí a irituje mne nejen svým zjevem, ale především nesnesitelným moralizováním a blahosklonnou "moudrostí", a ačkoliv se svého literárního předobrazu seriál nedrží nijak otrocky, nemohu se zbavit dojmu, že se v něm z předlohy objevuje to, co je na ní ne právě nejlepší (soudě hlavně podle 2. dílu) - Chestertonův nekriticky odmítavý, až xenofobní postoj k východním (a vlastně všem nekatolickým) náboženstvím a modernímu umění a konzervatismus prostý tolerance. Velká Británie je, co se krimi seriálů týče, skutečnou velmocí - a to co do kvantity, tak co do kvality.Tenhle příspěvek do daného žánru se ovšem, podle mého soudu, zrovna nejlépe nevyvedl.(27.9.2014)

Už je tých koláčikov, záhradných slávností a bizarných postavičiek priveľa.. Otec Brown pripomína atmosférou tak trochu slečnu Marplovú, čo mu škodí. Knižná predloha taká "farbistá" nie je a možno by bolo lepšie príliš sa od nej neodchyľovať. Napriek tomu musím chtiac nechtiac uznať, že natočené je to v podstate pekne. A výber hlavnej postavy bol určite krokom vpred.(14.9.2014)

A máme tady roztomilý, kafíčkový a žehličkový seriál. Přesně tak a navíc já mám spisovatele Chestertona ráda právě pro jeho povídky a tím pádem i pro jeho Otce Browna. Akorátně odpovídá popisu v knize jako o obéznějším človíčku s kulatými brýlemi a hlavně s bystrou myslí, takže se okamžitě přichomýtne u každého případu v jeho vikářství. Možná, že někomu se to po určité době bude zdát jednotvárné, prosté, něčím podobné Midsomeru, něčím podobné slečně Marplové atd., ale když já mám tak ráda ten anglický venkov i tu dobu v které se to všechno odehrává, takže je to pro mě vždy sladkým bonbonkem mezi jinými dramaty a nebo ho užívám jako lehké, ale účinné antidepresivum. - Včera padla poslední klapka čtvrté série a předpokládám asi správně, že do páté se asi nikomu nechce. Škoda. Já si je přisvojila, takže i ten zpočátku nevzhledný otec Brown byl sympaťák, u Lady Felicie a hospodyně Bridget jsem se zaměřovala na jejich kvanta kloboučků a Sid tam mezi ně taky zapadnul, taková nijaká existence, ale prostě tam měl také své místo. Jasně, že polda byl krajně nesympatický, toho bych chtěla vidět někdy v reálu. Takže moje večerníčky skončily a já se loučím nerada s celým vikářstvím strašně nerada. Je to průměr, ale také moje Anglie, tak to berte v úvahu :-)(4.2.2017)

• Mariin

Tak hodnotím zatím jen první díl "Kladivo Boží", který mne spíše zklamal. Původní povídka je až trestuhodně předělána a zdaleka tu nemá hloubku Chestertonovy mistrovské zkratky. Řečeno stručně: literární předloha je i při své minimální délce duchovní, tato televizní adaptace zcela neduchovní a povážlivé plytká. Přes to vše nelze mluvit o špatné detektivce, ale od BBC jsem čekal lepší.----------------- Viděn druhý díl: "Létavice". Potvrdil se mi dojem z prvního dílu. Na BBC překvapivé nedostatky, z nichž nejhrubší jsou modernistické prvky v dobovém chování a v církevním prostředí. Zůstávám na třech hvězdičkách.-----------Viděny další díly, třetí a čtvrtý... a závěr je jednoznačný: neduchovní, antichestertonovské, moderní, nekatolické, relativistické, irenistické - a to zřejmě záměrně. Ono to na Chestertonovi jenom parazituje, určitá kvalita je jen vizuální. Z toho důvodu snižuji na dvě hvězdičky. Nesouhlasím s tím, že toto zpracování je "protijed": http://www.katyd.cz/clanky/zpravodajstvi/kultura/otec-brown-jako-protijed.html, spíše naopak!(9.9.2014)

• - Fiktivní obec Kembleford hrálo několik skutečných obcí v hrabství Gloucestershire. (Aja2001)