Případy 1. oddělení - Série 3

(série)
Krimi
Česko, 2022, 13 h 14 min (Minutáž: 53–70 min)

Ondřej Vetchý, Juraj Loj, Filip Blažek, Petr Stach, Barbora Bočková, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Ondřej Malý, Sabina Remundová (více)

Epizody(13)

Základní tým 1. oddělení se znovu pouští do práce. Všichni jsou o šest let starší. A v jejich oboru se mnohé proměnilo. Pachatelé jsou sebevědomější, odolnější. Moderní technologie proměňují chování společnosti. Facebook, WhatsApp, Instagram, YouTube, nástup internetové kriminality… Policie je teď spíše jako firma. Manažerský titul MBA je víc než kriminalistická praxe. Porady po Skypu, elektronické knihy jízd, excelové tabulky na vše. Staré se potkává s novým. I ke známým vyšetřovatelům se připojují nové postavy, jejich charaktery se vyvíjejí, vznikají nové vztahy a animozity. (Česká televize)

Malarkey

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ta třetí série tu po těch letech sedla do té aktuální doby jako čerstvě koupený titul před jménem na jedné nejmenované vysoké škole právní. Jinak řečeno, jednoznačně to nejlepší, co jsem za poslední léta na České televizi viděl. Případy jsou tu neuvěřitelné, byť reálné, což je ještě více neuvěřitelné. Hlavní prim tu ale tvoří vztah k jednotlivým postavám, který jsem si za ta léta vybudoval a hodně těžce se mi s nimi loučilo. Výborné! Kéž by se podobných povedených seriálů točilo na České televizi vícero. Hned by ten svět byl takový veselejší a člověk by nemusel paběrkovat nad tím, že zrovna věnoval čas něčemu, co si to ani nezasloužilo. Tady to byla krása nesmírná a já doufám, že kostky jsou vrženy a není všem dnům konec... ()

Enšpígl

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jedná se o jeden z nejlepších krimi seriálů, které jsem v českých televizích zatím viděl. Atraktivní případy, věrohodné vyšetřování a chování postav, perfektní casting, atraktivní nakouknoutí do zákulisí Policie ČR. Jestliže porno občas v bouřlivém mladí uspokojuje naše sexuální potřeby, tak seriál Případy z prvního oddělení uspokojuje po trdvých pracovních dnech naše seriálové potřeby. ()

Jara.Cimrman.jr

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Si nepamatuju, že by nám k něčemu v poslední době chyběla hlava." Třetí série je vynikající. Všechny případy sice nejsou špičkový, ale ty vztahy na pracovišti naprosto přesně ukazujou, kam policii dovedl nástup kindermanagementu - k totálnímu rozložení. Zkušení odcházejí a e-blbečci s titulama se tváří, že ještě mají komu velet. V tomto směru musím skutečně ocenit skvělou vedoucí plk. JUDr. Radku Drápovou, MBA, která nemá vůbec nic společnýho s bývalou Marešovou nadřízenou plk. JUDr. Radkou Drexlerovou, MBA. Ta podoba je skutečně náhodná a jedna z nich by se měla rychle vrátit jako sestřička do nemocnice, aby se totální destabilizaci policie podařilo zabránit. ()

troufalka

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na třetí sérii jsem se moc těšila. Na rozdíl od té druhé byl velký posun ve vývoji jednotlivých figur. Začal mě bavit "napravený" Korejs, začal mi být nepříjemný Pražák, chybě mi Plíšek a víc ze soukromí jednotlivých postav. Přesun do moderních technologií mě nebavil, víc mi seděly předchozí dvě série. ()

Tosim

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Případy 1. oddělení na cestě od detektivky k dramatu. Proměňuje se nejen zločin a společnost, ale i tvůrci (a ty postavy), kterým došlo, že postaru se žít nedá, ale je potřeba si při tom udržet i soudnost. Takže tu máme Pražáka, který je sice skvělý operativec, ale dokáže někoho nesnášet jen proto, že "je Slovák," rozumného Anděla, věčně stejného Víťu i poctivce Vetchého-Kozáka, který to schytal nejvíc. Vůbec jsem nepobral lamentování nad Lojem a Bočkovou, kteří přinesli klid a jiný pohled. No a Korejs je případ sám pro sebe - Miroslav Hanuš, který jde z jedné úžasné role do druhé, ho zahrál ambivalentně tak, že jsme k němu moc velkou nenávist necítili a zblblo to nejednoho diváka, každopádně, zůstal pořád stejný. Potěšilo mě angažování Michala Blažka a čím dál úžasnější hudba Juraje Dobrakova. Mou jedinou výtkou je drobná jednoduchost některých případů - ale to už je skutečně dáno tím, jak se tvůrci snažili zmapovat proměňující se současnost. Co dodat? Také mi budou Případy neskutečně chybět, protože jsem se do nich v průběhu času neuvěřitelně zamiloval. Neskutečně se těším na Docenta!! PS a ten případ, který Josef Mareš vyřešil za několik hodin jen v jednom pokoji, měli natočit. Minimálně by to byl zajímavý úkrok stranou a zároveň experiment. ()

• Kapitán Jiří Netík (Juraj Loj) či ředitelka 3. obvodu Radka Drápová (Lucie Štěpánková) jsou podle tvůrců představitelé archetypu policistů, který se u PČR začal hojně objevovat po roce 2010. Jedná se o věkově i služebně mladší policisty, kteří nemají tolik zkušeností z terénu, ale mají za sebou různé stáže v zahraničí, umí cizí jazyky a disponují vysokoškolskými tituly, například MBA. Tito policisté jsou často povyšováni, což naráží na odpor a nevraživost věkově i služebně starších policistů, kteří třeba nemají akademické vzdělání, ale zase mají bohaté zkušenosti z terénu, kde například čelili postsovětským či albánským gangům apod. V seriálu je představitelem těchto „devadesátkových“ policistů kapitán Martin Pražák (Filip Blažek). (Šéfik)
  • Hospoda u Klánovického lesa je ve skutečnosti srub Vydra na řece Berounce kousek od Skryjského mostu. (Wince27)
  • Pachatelem byl podle rozhodnutí soudu varhaník Jiří Čipera. Čipera svou výpověď během procesu v zásadních bodech opakovaně měnil, soud ji proto nevzal v úvahu. Pachateli přitížilo jednak to, že neprojevil nad svým činem lítost a že oběti nezavolal pomoc. Na rozdíl od filmového pojetí se při vyšetřování zjistilo, že Čiperova „oběť“ měla agresivní sklony. (sator)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších…