Případy 1. oddělení - Série 3

(série)
Česko, 2022, 13 h 14 min (Minutáž: 53–70 min)

Ondřej Vetchý, Juraj Loj, Filip Blažek, Petr Stach, Barbora Bočková, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Ondřej Malý, Sabina Remundová, Lucie Štěpánková (více)

Epizody(13)

Základní tým 1. oddělení se znovu pouští do práce. Všichni jsou o šest let starší. A v jejich oboru se mnohé proměnilo. Pachatelé jsou sebevědomější, odolnější. Moderní technologie proměňují chování společnosti. Facebook, WhatsApp, Instagram, YouTube, nástup internetové kriminality… Policie je teď spíše jako firma. Manažerský titul MBA je víc než kriminalistická praxe. Porady po Skypu, elektronické knihy jízd, excelové tabulky na vše. Staré se potkává s novým. I ke známým vyšetřovatelům se připojují nové postavy, jejich charaktery se vyvíjejí, vznikají nové vztahy a animozity. (Česká televize)

Malarkey

Ta třetí série tu po těch letech sedla do té aktuální doby jako čerstvě koupený titul před jménem na jedné nejmenované vysoké škole právní. Jinak řečeno, jednoznačně to nejlepší, co jsem za poslední léta na České televizi viděl. Případy jsou tu neuvěřitelné, byť reálné, což je ještě více neuvěřitelné. Hlavní prim tu ale tvoří vztah k jednotlivým postavám, který jsem si za ta léta vybudoval a hodně těžce se mi s nimi loučilo. Výborné! Kéž by se podobných povedených seriálů točilo na České televizi vícero. Hned by ten svět byl takový veselejší a člověk by nemusel paběrkovat nad tím, že zrovna věnoval čas něčemu, co si to ani nezasloužilo. Tady to byla krása nesmírná a já doufám, že kostky jsou vrženy a není všem dnům konec... ()

Tosim

Případy 1. oddělení na cestě od detektivky k dramatu. Proměňuje se nejen zločin a společnost, ale i tvůrci (a ty postavy), kterým došlo, že postaru se žít nedá, ale je potřeba si při tom udržet i soudnost. Takže tu máme Pražáka, který je sice skvělý operativec, ale dokáže někoho nesnášet jen proto, že "je Slovák," rozumného Anděla, věčně stejného Víťu i poctivce Vetchého-Kozáka, který to schytal nejvíc. Vůbec jsem nepobral lamentování nad Lojem a Bočkovou, kteří přinesli klid a jiný pohled. No a Korejs je případ sám pro sebe - Miroslav Hanuš, který jde z jedné úžasné role do druhé, ho zahrál ambivalentně tak, že jsme k němu moc velkou nenávist necítili a zblblo to nejednoho diváka, každopádně, stále se nezměnil. Potěšilo mě angažování Michala Blažka a čím dál úžasnější hudba Juraje Dobrakova. Mou jedinou výtkou je drobná jednoduchost některých případů - ale to už je skutečně dáno tím, jak se tvůrci snažili zmapovat proměňující se současnost. Co dodat? Také mi budou Případy neskutečně chybět, protože jsem se do nich v průběhu času neuvěřitelně zamiloval. Neskutečně se těším na Docenta!! PS a ten případ, který Josef Mareš vyřešil za několik hodin jen v jednom pokoji, měli natočit. Minimálně by to byl zajímavý úkrok stranou a zároveň experiment. ()

Enšpígl

Jedná se o jeden z nejlepších krimi seriálů, které jsem v českých televizích zatím viděl. Atraktivní případy, věrohodné vyšetřování a chování postav, perfektní casting, atraktivní nakouknoutí do zákulisí Policie ČR. Jestliže porno občas v bouřlivém mladí uspokojuje naše sexuální potřeby, tak seriál Případy z prvního oddělení uspokojuje po trdvých pracovních dnech naše seriálové potřeby. ()

Jara.Cimrman.jr

"Si nepamatuju, že by nám k něčemu v poslední době chyběla hlava." Třetí série je vynikající. Všechny případy sice nejsou špičkový, ale ty vztahy na pracovišti naprosto přesně ukazujou, kam policii dovedl nástup kindermanagementu - k totálnímu rozložení. Zkušení odcházejí a e-blbečci s titulama se tváří, že ještě mají komu velet. V tomto směru musím skutečně ocenit skvělou vedoucí plk. JUDr. Radku Drápovou, MBA, která nemá vůbec nic společnýho s bývalou Marešovou nadřízenou plk. JUDr. Radkou Drexlerovou, MBA. Ta podoba je skutečně náhodná a jedna z nich by se měla rychle vrátit jako sestřička do nemocnice, aby se totální destabilizaci policie podařilo zabránit. ()

troufalka

Na třetí sérii jsem se moc těšila. Na rozdíl od té druhé byl velký posun ve vývoji jednotlivých figur. Začal mě bavit "napravený" Korejs, začal mi být nepříjemný Pražák, chybě mi Plíšek a víc ze soukromí jednotlivých postav. Přesun do moderních technologií mě nebavil, víc mi seděly předchozí dvě série. ()

Ampi

Velmi dobrá "závěrečná" série (nebránil bych se další ) kvalitního kriminálního seriálu.  Nové postavy (Jiří Netík -Juraj Lol a Adéla Culíková -Barbora Bočková) mi vůbec nevadily.  Dobře popsáno, jak nový pohled a požadavky (nejen) u Policie České republiky vytlačuje praxi na úkor moderních "manažerských" pseudoschopností .  Tituly MBA, BBA, DBA, MSc, LLM - často z pochybných škol a zaplacené, jsou více než dvacet let služby.  Anglický mluvicí Zátopkové a Šebrlové (nic proti těmto sympatickým sportovcům) a modelky (vzhled je taky důležitý) vítáni.  Dobrým nápadem byl návrat Josefa Korejse zpracován znamenitě. Plk. JUDr. Radka Drápková, M.B.A  je skoro zápornější než někteří kriminálnici a je ukázkou výše napsaného. A nesouví to s tím, že je žena. ()

filmfanouch

Bývalý kriminalista a ředitel oddělení vražd Josef Mareš své četné zkušenosti využil i jako konzultant i scenárista. Právě Mareš tak stojí za seriálem Případy 1. oddělení i spin-offu s názvem Devadesátky. V těchto seriálech Mareš čerpal ze svých dlouholetých zkušeností a i když se na českých televizních kanálech za poslední roky roztrhl se seriálovými kriminálkami pytel, i díky autentickému přístupu, schopnému tvůrčímu uchopení i silným hereckým výkonům zvládali Případy 1. oddělení na trhu českých kriminálek vyčnívat. Každá cesta má ovšem jednou konec. 3. série Případů 1. oddělení tak funguje jako vyvrcholení příběhů Tomáše Kozáka, Martina Pražáka, Petra Anděla či Josefa Korejse, kdy i tentokrát není důležitou součástí příběhu pouze vyšetřování různých případů, ale též to, co se děje za oponou vyšetřování a jak to celé zvládá ovlivňovat vztahy na pracovišti.  Od 2. série již uběhlo pár let, kdy se mění i stav na policejním oddělení. Nutné je rázem brát důraz i na vztah s veřejností, politická korektnost drží jisté policisty krapet na uzdě, přichází mladé posily, kterým jistí ostřílení veteráni nemohou přijít na jméno a dochází i k modernizaci, která je pro staré vlky krapet nepřekousnutelná. V rámci 13. epizod 3. série se tak nejen vyšetřuje několik různých případů, ale především v zákulisí graduje příběh, po jehož závěru nemusí zůstat kámen na kameni.  Za režií 3. série stojí Peter Bebjak a Michal Blaško, kdy má Bebjak již zkušenosti nejen s Případy 1. oddělení, ale i s kompletními Devadesátkami, Michal Blaško poté střídá Dana Wlodarczyka, který s Bebjakem střídal v práci na předchozích dvou sériích. Bebjak i Blaško poté odvádí nadstandartní řemeslnou práci, kdy síla 3. série Případů 1. oddělení i tentokrát lpí ve snaze o maximální autentické pojetí, které v jistých momentech působí až dokumentárně.  Síla scénáře, kterému i tentokrát s Marešem pomáhal Jan Malinda, tkví nejen v autentických zkušenostech, ale také vtahujících dialozích, kterým někdy nechybí černý humor, někdy zase trefné hlášky, které vyvolají úsměch od ucha k uchu a někdy k vyhroceným konfrontacím, především v těch momentech, kdy se napětí v druhé polovině seriálu ohledně změn v policejním systému stupňuje a stupňuje. Dle očekávání poté platí, že jistý kriminální případ je zajímavější, jistý zase o krapet méně, v průběhu 3. série si ovšem Případy pořád zvládají udržet vysoce nastavenou laťku, kombinovat mrazivou atmosféru s humornými odskoky a především skutečně představit poctivou policejní práci. Mareš přitom nutně nemaže med na pusu předobrazům sebe ani svých kolegů, u 3. série ostatně není možné oprostit se od kritiky vůči vývoji fungování policie, především vůči osobě jménem Radka Drexlerová.  S odstupem nejvíce vtahující záležitostí je dvojdíl Taxivrah a Tramvaj, nejsilnější emoce poté probíhají ve dvou závěrečných epizodách. Ondřej Vetchý či Filip Blažek dávají do rolí Tomáše Kozáka a Martina Pražáka všechno, nejvíce je ovšem radost sledovat Miroslava Hanuše, který si svého Korejse vychutnává. Sám Hanuš prohlásil, že scenáristé udělali z Korejse zápornou postavu omylem, v této epizodě se poté Korejs nachází v krapet jiném postavení, kdy jeho postava do velké míry časem vyvolává otázky, Hanuš má zároveň šanci předvést své komediální nadání a jeho postava ve finále má víceméně hořkosladký konec.  Nové posily v podobě Juraje Loje a Barbory Bočkové vlastně kdovíjak velký dojem zanechat nedokážou, zamrzí, že ne všichni členové stary párty mají šanci úplně zazářit, kdy je především odstaven Víťa Sršen v podání Miroslava Vladyky. Radost naopak udělá návrat Václava Plíška v podání Boleslava Polívky, kdy návrat jeho postavy zvládne zajímavě načrtnout motiv o tom, jak se vysloužilý kriminalista vyrovnává s odchodem do důchodu. Srdce poté definitivně zaplesá při jednom napojení na zmíněné Devadesátky, kdy jeden moment naprosto funguje i přes fakt, že v jedné stěžejní scéně nepadne ani slovo. Napojení na Devadesátky v tomto případě vůbec není na silu, naopak působí jako schopné napojení do kontextu vyprávění a nastavuje jednu uspokojivou odpověď, ze které hřeje srdce ještě hodně dlouho po semifinále celé 3. série.  Je radost vidět, že i přes velký úspěch původních 2. sérií nepůsobí 3. série jako sázka na diváckou sledovanost a je z ní pořád cítit ten správný cit. 3. série přitom prapůvodně vůbec nemusela vzniknout, za jejím zrodem stojí hodně přesvědčování, kdy podmínkou bylo, že je 3. sérii skutečně poslední jízdou. A nutno říci, že v součtu přeci jen uspokojivou. Pořádně vtahující sice začne 3. řada být až zhruba od poloviny a chvílemi možná stojí za úvahu, zda se seriál příliš věnuje rozpadu policejního systému na úkor samotného vyšetřování klíčových případů, při přihlédnutí ke kvalitám kriminální seriálové lokální konkurence je ovšem nutné si i třetí série Případů 1. oddělení řádně považovat.  33 případů 1. oddělení se bude ještě hodně dlouho řadit na vrchol kriminální seriálové tvorby v Česku, kdy v tom pořád hrát primární úlohu i zapojení samotného Mareše, nebylo by ovšem moudré nedocenit i ostatní tvůrce, kteří především v závěrečné epizodě servírují pořádnou emocionální tečku, která slouží jako bravurní zazvonění zvonce. Člověk by si vlastně mohl snadno zoufat, že podobných kriminálek u nás nevzniká více, o to snadnější je ovšem poté vážit si kvalitativně neobvyklých záležitostí v rámci nabídek českých televizí. 3. série Případů 1. oddělení opět zvládne vyvolat pocit, že v něčem mají ty koncesionářské poplatky přeci jen pořád smysl. Snad podobný pocit zvládne vyvolat i minisérie Docent, kdy Jiřímu Strachovi scénář opět vytvořilo duo Mareš a Malinda a člověk si opět nebude muset nutně zoufat, že dříve bylo lépe...... () (méně) (více)

marhoul

Co napsat? Případy 1. oddělení mám ráda. To stačí, ne? Na stěně už visí kalendář s Korejsem, který jsem vyhrála od ČT, čili Vánoce můžou začít a celý příští rok se budu, pŕi pohledu na Pepu, smát. Hezky natočeno, bavilo, bude chybět. Díky! Loj a Bočková palec nahoru. ()

Necrotongue

Třetí řadu seriálu považuji za nejslabší, což ale neznamená, že by byla špatná. Vždyť i tentokrát jsem neměl žádný problém s tím, abych sérii ohodnotil silným čtyřhvězdím. Nepopírám, že pro mě bylo poměrně zábavné (napsal bych i znepokojující, ale faktem je, že jsem si už na podobné tupce, bohužel, zvykl) sledovat hnízdění nové ředitelky SKPV plukovníka JUDr. Radky Drápové, MBA a zavádění nových, převratných postupů do práce mordparty. Pokud by byly dovolené a knihy jízd už dříve vedeny v elektronické podobě, nejednoho pachatele by jistě přešla chuť na to, aby vůbec páchal. Nemluvě o tom, jak zajímavé a barvité by mohly být večerní zprávy, kdyby zkostnatělí kriminalisté nebránili vybraným influencerům v osvětovém natáčení na místě činu. Mě ale trochu štvalo, že podobné tahanice v průběhu této řady poněkud upozaďovaly samotné vyšetřování případů a samotné finále pro mě vyznělo víceméně alibisticky a tedy zvláštně. / Poučení: Nejdůležitějším předpokladem pro jakoukoliv vedoucí funkci je kvalitně vedený instagramový účet. ()

agentmiky

Tak trilogie je již definitivně uzavřena. Taková škoda...Podle mě se žádný jiný projekt od České televize nemůže chlubit lepšími čísly sledovanosti a hlavně oblíbenosti. Za těch 8 let totiž všichni zúčastnění přirostli nám mnohým divákům k srdci.  Ohledně třetí série jsem slyšel mírnější kritiku na nové členy týmu (Juraj Loj a Barbora Bočková). Ale víte vy co? Tu novou krev potřeboval seriál jako sůl (s přihlédnutím k tomu, že se během jednotlivých vyšetřování začal klást daleko větší důraz na používání modernějších technologií). Jinak všechny epizody zase nadprůměrné, některé přímo lahůdkové (Taxivrah a Tramvaj asi vede, ale i závěrečné epizody nabraly slušné grády). Seriál vyzdvihl do těch nejvyšší pater i příchod postavy Drábové do ředitelského čela Prvního oddělení. Ta tam dokázala v druhé polovině slušně rozčeřit vody na všech frontách! Potěšila i menší účast Polívky na pár případech a skvělé cameo v jednom díle (takový menší crossover :D). Plus mě potěšil fakt, že se třetí série daleko více zaměřuje na ústřední postavy a dramatické linky mezi nimi. Tak propracovaný a realisticky podaný krimi seriál tady asi dlouho nebude. Tak uvidíme, co přinesou další projekty Mareše. On je totiž garancí té nejvyšší kvality. Za mě dávám 9/10 P.S. Korejs a jeho cesta k vykoupení překvapily. Zejména tím šokujícím koncem ()

topi

3. série je nejlepší z celé řady Případů 1. oddělení. Dlouho tady takový seriál nebyl. A to fakt hodně dlouho. Jednotlivé díly jsou z kriminalistického hlediska dokonale zpracovány, velkou zásluhu na tom určitě má Josef Mareš, který měl k případům velmi blízko, neboť jich většinu sám vyšetřoval. Perfektně se do příběhů prolínají i osobní vztahy mezi kolegy na pracovišti, což z toho dělá vytříbenou charakterovou mozaiku a každým dílem jejich peripetie gradují. Fakt mě to bavilo sledovat a musím říci, že tak dobře zahraný a uvěřitelně přirozený postavy jsem dlouho na televizní obrazovce neviděl. Zbytečný někoho jmenovat, všichni svoje role stvořili k dokonalosti. Mezi záplavou kriminálních seriálů na různých televizních stanicích nemají Případy 1. oddělení sebemenší konkurenci. ()

ibeh

Třetí série zrála jako víno. Začátek vlažný, ale potom se to parádně rozjelo. Každý díl, kde se více ukazoval Plíšek a Korejs, byl živější. Případy byly vybrány opravdu výživné díky panu Marešovi. Poslední díl byl  výborný, skvělé zakončení i s kolotočem kolem policejní ředitelky a Korejse. Celkově velká spokojenost, ale po sečtení hodnocení jednotlivých dílů mi vyšlo 4,3, takže musím dát 3. sérii poctivě ****. ()

Chrysopras

Když to celkově zhodnotím, tak tu hodně vysoko nastavenou laťku z minulých sérií to přelezlo jen párkrát. Zvláště první díly byly takový matnější. Nové obsazení mi nevadilo, ale postrádám vlastně odůvodnění postavy Netíka, protože to byl svým způsobem jen mladší a klidnější Kozák. Pochválit chci linku Korejse a umění p. Hanuše - ten by si snad zasloužil i samostatný seriál. :-) Další řadu už spíš ne, leda že by se vrátila stará parta v plné palbě včetně Plíška.  Mnohem radši bych uvítal návrat do Devadesátek. Jistě tam je řada dalších nezfilmovaných případů ( ale u těch asi p. Mareš nebyl :-)) ()

M.i.k.e

jeden z nejlepších českých seriálů posledních let se vrátil se třetí řadou a i když mi to nepřišlo tak dobré jako první dvě řady a celkem dlouho mi trvalo zvyknout si na nové pořádky, postavy a fakt, že z některých postav udělali tvůrci solidní idioty, tak tomu nakonec těch pět dám, protože mám pro tuhle sérii slabost. Závěr se veze na vlně nostalgie a pokud se tím uzavřela tahle seriálová kapitola, není tomu zas až tak moc co vytknout. Klidně bych si ještě pár dílů se zajímavými případy a nenávistí k paní e-ředitelce dal...85% ()

HorrFi

Za mě nakonec luxusní a doufám, že ne poslední řada.. Polívka tu hodně chyběl, ale kolektiv zas rozněžnila roztomilá tvářička Barbory Bočkový, ta jejich ředitelka mě brutálně vytáčela, na Juraje Loje jsem si nakonec zvyknul, nicméně samotný případy a vyšetřování mi přišlo při nejmenším stejně zajímavý jako v minulých řadách a to je u kriminálky alfa a omega.. ()

otík

Kvalita celé třetí série zůstává stejně vysoká jako kvalita předchozích dvou sérií. Případy opět řešeny precizně a přitom zajímavě, děj kolem hlavních postav minimální (a to je dobře), vývoj situace na prvním oddělení zajímavý, ale ne zásadní. Tohle se prostě opět neskutečně povedlo. Maximální hodnocení nedávám jen proto, že už to prostě není originální. Ale to je jen matná výtka. ()

UhLee

3. série - (8/10). Případy prvního oddělení znám již dlouho, za tu dobu jsem viděl pár dílů, ale až teď - u třetí řady se mi podařilo, abych se podíval na každý díl série a mohl ji plnohodnotně ohodnotit. Já si pořád stojím za svým tvrzením, že prostě seriály od veřejnoprávní TV (ČT) jsou diametrálně odlišné a mnohonásobně kvalitnější než seriály od soukromých televizí (Prima, Nova). Tento seriál mě v tomto tvrzení akorát utvrdil. Vždycky když je nějaký seriál podle skutečné události, tak mu to přidá na poutavosti. O to víc oceňuji, když je takovýto seriál ještě k tomu uvěřitelný a divák se dokáže ztotožnit s postavami, které v něm vystupují. Postavy jsou zahrány neskutečně lidsky a proto je možná tak snadné se na ně napojit a prožívat jejich nejrůznější osudy. Jak Ondra Vetchý bojuje jak s proradnou šéfovou, tak digitálními technologiemi. Nebo chápeme duševní Bolka Polívky, který u policie sice už nepracuje, ale myslí je pořád u ní. Seriál není jenom o případech, ale je propleteny životními příběhy a také je zde ukázáno, jak to ve skutečnosti u policie vypadá. Objevovaly se zde plejády hlubokých myšlenek, které citoval sám život. Škoda, že to na nějaký čas končí. Případy prvního oddělení krásně formovaly můj pondělní večer, který byl díky nim vždy výjimečný. Nejlepší epizoda: Podnájemníci (S03E01) ()

Lachtaan

Česká televize už bohužel také není stoprocentním etalonem kvalitních seriálů na tuzemské scéně, už i ona dokáže mrvit na první pohled atraktivní dílka, to ale rozhodně není případ té vůbec nejpoutavější kriminálky, co u nás kdy vznikla. Třebaže mě druhá série nebavila ve všech momentech a na základě toho jsem od nově příchozí třetí příliš nečekal, obavy se rychle rozplynuly a já si mimo plejádu fakticky poutavých případů oblíbil i rozšíření ansámblu. Tady bych mile rád uvítal i další díly. [viděno v iVysílání] ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD