Případy 1. oddělení - Série 1 (série)

Krimi

Česko, 2014, 14 h 10 min

Bolek Polívka, Ondřej Vetchý, Filip Blažek, Petr Stach, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Igor Bareš, Ondřej Malý, Petra Hřebíčková, Stanislav Majer, Petr Franěk, Roman Štabrňák, Zuzana Onufráková, Sabina Remundová, Rebeka Lizlerová, Jan Meduna, Luboš Veselý, Jiří Zapletal, Václav Helšus, Gabriela Mikulková, Martin Hofmann, Stanislav Zindulka, Jana Šulcová, Anna Polívková, Braňo Holiček, Regina Rázlová, Jiří Ployhar ml., Otto Rošetzký, Jarmila Vlčková, Ladislava Něrgešová, Marek Adamczyk, Vlasta Peterková, Martin Šmíd, Jiří Konvalinka, Martin Sitta, Lukáš Reichl, Lenka Zahradnická, Radek Holub, Tomáš Tobola, Libor Kovář, Kateřina Fixová, Dana Klášterecká, Olga Schmidtová, Robert Poláček, Predrag Bjelac, Jana Gýrová, Peter Ondreička ml., Sebastian Jacques, Přemysl Bureš, Čeněk Koliáš, Alena Doláková, Martin Donutil, Adrian Jastraban, Vlastimil Brabec, Antonín Hardt, Gustav Hašek, Lukáš Příkazký, Pavla Beretová, Tomáš Dastík, Richard Fiala, Alena Štréblová, Radoslav Šopík, Šárka Vaculíková, Hana Seidlová, Veronika Řeháková, Petr Lněnička, Miroslav Sabadin, Jiří Lábus, Roman Skamene, Andrej Polák, Renata Podlipská, Jiří Wohanka, Jiří Černý, Jan Plouhar, Martina Randová, Milan Hloušek, Tomáš Kozák, Jiří Čapka, Brigita Cmuntová, Jarek Hylebrant, Antonie Talacková Barešová, Lukáš Melník, Markéta Tannerová Šebesťáková, Hana Frejková, Zdeněk Palusga, Milena Steinmasslová, Pavel Majkus, Karel Wiencek, Jiří Krejčí, Radek Kuchař, Štěpán Komárek, Matěj Nedvěd, Petr Reif, Filip Kaňkovský, Kryštof Grygar, Martina Bezoušková, Hana Štádlerová, Zdeněk Košata, Jarmil Škvrna, Kamil Švejda, Petr Halberstadt, Aneta Krejčíková, Pavla Gajdošíková, Silvester Matula, Anna Kameníková, Jakub Štáfek, Michal Gulyáš, Zuzana Skalická, Jan Novotný, Milan Mikulčík, Petr Panzenberger, David Máj, Adam Ernest, Eva Kodešová, Tereza Režnarová

Komentáře uživatelů k sérii (18)

Tak jsem se v posledním díle 1. série dozvěděl, že policie má při objasňování vražd úspěšnost 93%. To je slušné, ale kdybych se do vyšetřování zapojil já, uznávaná kapacita na jakoukoli problematiku, tak by ta objasněnost zaručeně klesla. Já totiž neumím řvát na sprosté pachatele ani sprosté podezřelé, neumím je podplácet cigaretami a neumím je ani obelhávat. To vše detektivové z 1. oddělení zvládají brilantně, i když kpt. Pražák by evidentně nemohl projít přes psychotesty a por. Sršeň by se k policii dostal pouze díky známostem nebo chybou v Matrixu. Ovšem vše nad řadovými detektivy je dokonale ze života - otcovsky přísný plk. Jeřábek, věčně nespokojený (a samozřejmě neschopný) velitel mjr. Korejs, praktický zástupce velitele mjr. Kozák, morbidně vtipný patolog MUDr. Vojíř, skvostně nevrlá státní zástupkyně JUDr. Švihlíková i líný soudce JUDr. Chyňava. Jenom ty případy nejsou až tak skvělé - pachatel je buď znám neuvěřitelně rychle a pak se po něm dlouze pátrá, nebo se čeká na náhodu, případně vše vyřeší vševědoucí mjr. Plíšek. Mě to baví tak na 70%, ale v záplavě všeobecného nadšení mi můj obranný mechanismus velí zaokrouhlit dolů.(4.10.2016)

Jak jsou předsudky zavádějící, jsem si uvědomil po zhlédnutí několika epizod Případů 1. oddělení. Dlouhá léta jsem na základě zkušeností podléhal dojmu, že vznik kvalitního kriminálního seriálu je u nás stejně pravděpodobný jako natočení vysokorozpočtového sci-fi ve vietnamské produkci. A ejhle, ono se to podařilo. Základem je kvalitní scénáristická práce, která vychází ze skutečných kriminálních případů a taky fakt, že se na scénáři podílel ostřílený kriminalista, který do něj vložil své zkušenosti. Díky tomu je to věrohodné, aniž by to ztrácelo napětí a atraktivitu. Co oceňuju nejvíc, že to jde vlastní cestou a nehledá vzory v zahraničí. Seriálů, které jsou zjevně inspirované severskými detektivními řadami nebo americkými akčními sériemi vyprodukovaly naše televize spoustu s velmi rozpačitým výsledkem. Do určité míry bych snad korigoval bezbřehé nadšení, které seriál vzbudil. Je to velmi solidní, ale výjimečné snad jedině v rámci velmi průměrné české dramatické tvorby, která už druhou dekádu tápe, jak dál a hlavně pokulhává za moderními televizními trendy. Kvalitní herecké obsazení, dokonce i Bolek Polívka si vzpomněl, že umí hrát, a přestal předvádět sebe sama. Snad jedině Sabina Remundová potvrdila, že opravdu nepodědila herecký talent své matky. Celkový dojem: 85 %.(7.4.2016)

Velké české překvapení, které bych od ČT snad ani nečekal, nicméně to vypadá (a musím zaťukat na dřevo), že by se mohly některé českotelevizácké mozky probudit. Celkem ne nezajímavý, ale ke konci odfláknutá první série Cirkus Bukowsky dala naději, České století s výhradami jakbysmet, poněkud sci-fi růžovková První republika nadšení pak zmírnila, ale 1. oddělení ukázalo, že když se chce, tak to jde! A jsem rád, na české poměry skutečně vzpruha. Jednotlivé díly mě bavily zbytečným nepřikrášlováním a celkem uvěřitelnými postavami (až na poněkud lehce přestřeleného trdloidního ale hezky zahraného Vladykova Víťu), kde tedy, přiznávám, překvapil i Bolek, i inspirací reálnými případy. Pátou * ale nedám. Jsem zlý :) Ne, je to spíše propto, že ačkoliv se mi to líbilo a budu se těšit na případná pokračování, nějak mě nic neláká na to, podívat se na jednotlivé díly znovu. To není ani tak výtka, jako skutečnost. Ale měl-li bych dát Palec, tak rozhodně nahoru :)(22.12.2015)

(1.série) Na Případech je krásně vidět, že pánové režiséři společně se scénáristama přesně věděli, co chtěj natočit, jaký to má bejt a jak to má působit, a podle toho to taky vypadá. Seriál si nehraje na nic, čim neni, a ani se nesnaží konkurovat všem těm kriminálkám Las Vegas a spol. Jasně cílí na českýho diváka a chce ukázat policejní a detektivní práci v PČR pokud možno takovou, jaká (aspoň já tomu věřim) je - bez příkras a oproštěnou od všeho toho ať už ideologickýho nebo hollywoodskýho marastu, kterej s timhle žánrem většinou máme spojenej. Vychází ze skutečnejch případů a skutečnejch způsobů odhalení, čimž se liší třeba od Hříšných lidí točených na Markovy povídky, jinak je to ale jejich víc než seriózní nástupce. Herci jsou vybraný skvěle (ať už moula Vladyka, ze kterýho si všichni jen dělaj prdel, nebo zkušenej a rozvážnej Polívka, klasicky přesvědčivej Vetchý nebo světáckej Stach, kterej by si zasloužil, aby se už o něm konečně vědělo trochu víc, ale i ten polonechutnej Hanuš jako jejich správně protivnej šéf...) - ta partička spolu funguje bezvadně a úplně přirozeně. Kupodivu dobře vybraný jsou i herci ať už více nebo méně významnejch epizodních rolí - málokdy se stane, že by to nepůsobilo přesvědčivě (výjimky ale jsou - třeba zoufalá Něrgešová, Meduna nebo Kovář). A hlavně to na mě působí tak syrově a opravdově, že mi vůbec nedělá problém věřit, že celý to detektivování vypadá nějak takhle - že se vozej v obyčejnejch služebních fabiích a šéf na ně ještě furt prská kvůli benzínu, že v jejich kanceláři je to spíš hnusný než jakýkoliv jiný, že maj starý počítače a nějaký sofistikovaný vybavení nemaj veškerý žádný, že na ně furt tlačí šéf, kterej je drcenej svym šéfem, médiama a kterej je donucenej politikařit, že jsou často nucený případ řešit rychle na úkor jinejch problémů, prostě že to celý neni nějaká tajemná a dobrodružná práce, ale spíš samý papírování, byrokracie a politika. Občas se koná i správně černej humor (např. nahlášená rozřezaná ženská v butiku, ze který se nakonec vyklube jen fotka, pošťuchování Sršně/Vladyky a ostatních...). Za mě je to víc než příjemný překvapení a krimi seriál, kterej rozhodně má svoje místo v popředí všech podobnejch TV projektů. WTF moments: Karta z rejstříku osob jistého pána se jménem Morava Luďek (4. díl, pátrání po laborantech) - s tim vyhledáváním v rejstříku osob si teda opravdu mohli dát větší práci (napsat jméno do nějakýho rádoby policejního "vyhledávače" uloženýho na ploše, kliknout na Vyhledat a pak nenápadně dát alt+tab do excelovský tabulky s viditelnym proklikem windowsovských náhledů spuštěných aplikací, to moc profi neni). A v Tescu můžou těžko zjistit, kdy a kde prodali nějakej jeden konkrétní kuchyňskej nůž - čárový kódy jsou na všech stejný. Jo a misogynie není nenávist k opačnému pohlaví, ale jen k ženám.(24.2.2016)

Jednoduše řečeno - výtečné.(26.3.2018)

Obrovské prekvapenie v roku 2014. Naozaj fantasticky urobený seriál. Výborní herci a dobre napísané postavy. Príbehy ktoré vychádzajú z pravdivých prípadov. Len tak ďalej. Hodnotím 95%.(24.1.2016)

Hodnocení po 8. dílech 1. série: Dobrý, česká mordparta současnosti v Praze řeší případy na základě reálných skutečností. Že by to, ale bylo něco mimořádného, to si nemyslím. Zřejmě se to svým civilním, autentickým pojetím trefilo do vkusu českého diváctva. Byť starého Vacátka dělí od roku 2014 jiná epocha i jiný svět zločinu, jde vidět obrovský potenciál, na kterém se u nás může stavět. Podle mě je to slušná kriminálka. Nepříliš stylová, přiměřeně zahraná, technicky průměrná...60%. PS: Vladyka hraje, až nepřirozeně velkého blba.(5.9.2016)

Zpracováno dle skutečných případů. Bez skvělých hrdinů a nepřetržité akce. Vyšetřovatelé nejsou žádní géniové, spíš spoléhají na standardní rutinu, občas trochu štěstí. Překvapivě dobrý seriál, který působí docela důvěryhodně. Hudba působí okopčeně.(3.3.2016)

70% - Hrozně se mi líbí, jak tady někteří píšou, že scénář psal někdo, kdo o skutečném vyšetřování nic neví, protože „to takhle nemůže probíhat“. Zatím však byl jedním ze scenáristů dlouholetý policista, takže bych asi spíš věřil jemu. A teď k hodnocení: Při sledování prvního dílu mě souvislost s Malým pitavalem z velkého města nenapadla, ale když jsem si to tady přečetl, tak nemohu než souhlasit. Ze seriálu mám pocit, že jeho cílem je ukázat práci skutečných vyšetřovatelů, což se daří, aspoň to na mě tak působí. Asi nejvíc se mi líbí postava šéfa (Miroslav Hanuš), která mi přijde naprosto přesná, a taky postava Ondřeje Vetchého. Naopak mi moc nesedí Polívka a Vladyka. Všechny ostatní si jako policisty představit dokážu. Po 4. díle: Po shlédnutí čtyř dílů můžu konstatovat, že seriál si jede na své vlně, kvalita je víceméně konstantní. Líbí se mi a rád se na něj dívám. Tak doufám, že to vydrží, případně se to ještě vylepší. EDIT 8.4.2014: Tak to máme za sebou, seriál skončil. Myslím, že si všechny díly udržely konzistentní kvalitu a tak neváhám nakonec celému dílu přihodit jednu hvězdičku navíc.(18.1.2016)

Musím vážně uznat, že serial má spád, logiku,dokonce i vtip.Prvních šest dílů vážně nadprůměr,což potěší, i když jsem si říkal, že se strukturalne dostáváme do rutiny,která nikdy není dlouho zajímavá.Ale dál,úplně doslova na jedné lopatě, seros dostává takovej náboj a takovou dávku nevyhnutelnosti ,že drží pohromadě tak atraktivne a pevně jako pohled chlapskejch ziradel na rozrechtany upoceny čtyřky cvicitelky fitboxu bez podprdy. To ty voci prostě nevodlepis.(11.2.2017)

Perfektní, žádné pohádky, výborné charaktery postav, zajímavé případy dle reálných základů, dobrá hudba, není co vytknout. Po dlouhé době zase něco českého, co se fakt povedlo.(31.1.2016)

Dobrodružství kriminalistiky to sice není, ale směr, který seriál nabral, se mi líbí. Herci skvělí, jednoznačně za 5*. Drobné výtky bych měla ke scénáři, který mi občas přijde lehce nedotažený a volající po vyladění. Ale beru to tak, že když se každý případ musí odehrát, vyšetřit a uzavřít na cirka hodinovém prostoru, tak se dá těžko vyhnout tomu, že sem tam něco vyzní až moc zkratkovitě nebo trochu odbytě. Není to prostě Most, který má na každý případ desetinásobek času, co kluci z Prahy. Takže se to ještě vejde do tolerance a navíc, když bych to srovnala třeba s takovým Místem zločinu Plzeň, mlčím a už nic neříkám. Snad jen: pardon, pánové. Baví mě to. I kvůli vykreslení vztahů na pracovišti a příjemnému humoru. Když mám v pondělí večer čas, ráda se kouknu.(1.6.2016)

75%(17.8.2017)

Výborná první série tohoto českého krimi seriálu !!! Dobré postavy, děj i dialogy v jednotlivých epizodách. Dávám 5*.(26.12.2017)

Dobrá a místy velmi vtipná sestava, přiblblej řiťolezec Vladyka mě dostával do kolen, snad až na dvě výjimky zajímavý případy, jen jich až moc záhadnym instinktem důchodce rozlousknul Polívka. Jasně, že je to svým způsobem óda na policii, ale to mi vůbec nevadí, stejně jako jednostranný podání komerční televize, jejíž bulvární úloha dostala v díle se zavražděným novinářem pořádně přes pracky. Čest vám, 1.oddělení, za to, že dokážete tolik objasnit přes všechny tahanice se soudcema, byrokracií, bulvárem i nadřízenejma. Čest ČT za to, že to takhle dokázala podat nám smrtelníkům.(18.1.2016)

Přesný komentář - VIZ "golfista" - u celého seriálu . Moje hodnocení 1.série : 5 * a 92 % .(17.8.2016)

Velmi doveryhodne spracovaný seriál,o skutočnej práci policajtov,ktorá obnáša okrem iného,aj prehrabávanie v odpadkoch,nekonečné vypočuvanie aj potenciálnych svedkov a skladanie malých dielikov,ktoré vedu k dopadnutiu páchatela.Plusom seriálu je,že sa jedná o skutočné prípady,niektoré mierne upravené..K vyberu hercov-žiadne výhrady,myslím si,že ako policajti su celkom uveritelní:)-85%.(1.3.2016)

Pro Jara.Cimrman.jr :-) Policie používá psací stroje a kopíráky protože se bojí virů, trojských koňů a dalších breberek z počítačů, víme? :-)) .... Jinak celý seriál si rád dám ještě jednou. Docela zdařilé zpracování skutečných případů. Když je to dle skutečnosti, tak to má u mne většinou "tajnou" hvězdu navíc :-) Těším se na "Laboranta" - Policie občas potřebuje procvičit jednou pěknou fotkou :-)(8.1.2018)