Dýchání pod vodou (TV film)

• Německo

Vom Atmen unter Wasser

Drama / Psychologický

Německo, 2008, 90 min

zajímavé komorní drama na nelehké téma vyrovnávání se se smrtí dítěte. Za hlavní přednost filmu považuji, že chování, reakce postav jsou uvěřitelné, stejně jako dialogy.(12.10.2014)

Jako táta dvou dětí můžu potvrdit, že myšlenka na to, že bych měl přežít svého potomka, je hrozná. Jde o rodičovskou noční můru, která, pokud k ní skutečně dojde, vede často k odcizení a bolestnému rozchodu partnerů. Německý snímek se sice nemůže pochlubit hvězdným obsazením ani špičkovou režií nebo zajímavým scénářem, ale s tématem ztráty blízké osoby zacházet umí a jako komorní drama funguje bez větších problémů. Snad mi jen nesedla představitelka hlavní role Andrea Sawatzki, její postava mi přišla protivnější než patrně režisér chtěl a očekával. Celkový dojem: 75 %.(15.3.2017)

Hluboký rodinný příběh, kterému sice chybí větší psychologické rozpracování postav, ale právě civilností, gradací, filmařskou sevřeností a kvalitními hereckými výkony přináší působivý zážitek. Úvod s nádechem pelíškovského retra, hezká vedlejší role v podání P. Kalenberg. Ukázka německé televizní tvorby (SWR), která proti českému schovávání se za za uměleckost vydávanou topornost vychází ze snahy o sdělení. Příliš silná konkurence pro hlavní vysílací čas (v ČT 23.55)(23.4.2013)

Syrové drsné...(19.10.2014)

Německá kinematografie mě nejednou velmi mile překvapila a ani tenhle smutný příběh je toho také dokladem. Vyrovnat se s takovou tragickou událostí je něco, co si ani náhodou nedovedu představit, ale jedno vím určitě, že být empatický tím správným způsobem k takové osobě, která tu ztrátu téměř neunesla, je nesmírně obtížné. A i když celá rodina byla pod silným tlakem, tak nakonec až Simon našel v sobě tu sílu, aby potlačil svoje osobní pocity do pozadí a pomohl své matce tím nejpřijatelnějším způsobem, pro ní v tu chvíli asi jediný možný. Adrian Topol mě také jako herec zaujal asi nejvíc. Jen jsem docela v rozpacích z toho, že moje emoce zůstaly tak trochu netknuté a to by se u takového filmu nemělo stát a ze závěrečného finále jsem měla pocit mírné křečovitosti. Nicméně za zhlédnutí tenhle německý kousek určitě stojí.(2.9.2015)