Sedemročný Johnny cestuje na americký Juh s rodičmi k babičke, ktorá býva na farme v Georgii. Následne sa dozvie, že rodičia budú žiť istý čas oddelene. Novú skutočnosť ťažko znáša a raz v noci sa rozhodne odísť za otcom do Atlanty. Na ceste okolo černošskej osady začuje rozprávanie strýka Remusa. Johnny sa so starým černochom spriatelí a ten mu postupne rozpráva rozprávky zo starých čias, ako napríklad tú o králikovi Br'erovi a jeho nepriateľoch lišiakovi a medveďovi. Rozprávkové sekvencie sú animované a tvoria necelú polhodinu z celkovej dĺžky filmu.
Walt Disney mal eminentný záujem o filmové spracovanie príbehu, ktorého príprav trvali šesť rokov. Song of the South bol prvý hraný film v jeho produkcii. Ústredná pesnička Zip-a-Dee-Doo-Dah získala v roku 1947 Oscara. (Flego)

silentname

Na "Song Of The South" som bol zvedavý už nejaký čas. No vždy som sa skôr rozhodol pozrieť si nejaké filmové novinky, než by som sa pozrel do histórie filmov. Tento konkrétny má už 77 rokov a myslím si, že je tu stále vidno ohromný talent tvorcov zo štúdia Disney, ktorý sa im podarilo priniesť. V prvom rade musím povedať, že kombinovanie hraných scénok s animovanými je v tomto prípade tak presvedčivé, ako som už dávno nevidel. Keď živé postavy idú do animovaného sveta, vyzerá to skvele. Keď animované postavičky prejdú do toho skutočného, vyzerá to rovnako autenticky. Animátori v Disney vedeli odviesť kvalitnú robotu už vtedy. Film je dnes vnímaný ale veľmi kontroverzne a je pravda, že keby som bol čierny chlapec a vyrastal v Amerike a poznal jej históriu... na toto by sa pozeralo asi celkom náročne. Príbehovo je to totiž skutočne ako Disney film. A od nich nemôžeme čakať, že bude podávať históriu autenticky. Najmä keď je to z obdobia 40-tych rokov, kedy boli veci vnímané z úplne iného uhla a svet rozhodne nevyzeral tak ako dnes. Príbeh je však aj miesto, kde film podľa mňa najviac zlyháva. Pretože nie je dostatočne zaujímavý, aby som dokázal niečo vyzdvihnúť. Naopak obrovskú poklonu musím dať Jamesovi Baskettovi, ktorý v tomto filme nechal svoje srdce a jeho tu cítiť tĺcť. Ide o jednoduchý príbeh, ktorý má ale v jadre dobrú hlavnú myšlienku a podaná je inteligentne. Nezatracoval by som tento projekt a hádam raz bude existovať svet, kde sa na to pozrieme ako kúsok filmovej histórie. Netreba veci meniť alebo upravovať, aby vyhovovali dnešným normám. Pozrime sa na to očami doby. Možno sa z nej naučíme viac, ako keď ju budeme prekresľovať. Hodnotenie: B+ ()

Flego

Pieseň Juhu je rozprávkový muzikál z produkcie Walta Disneyho a je to kombinácia hraného a animovaného filmu. Animované sekvencie sú súčasťou rozprávok, ktoré rozpráva strýko Remus ( James Baskett ) malému chlapcovi ( Bobby Driscoll ). Tieto rozprávky starého Juhu vznikli po Občianskej vojne a zrušení otroctva. Zaujímavosťou je, že černošská slúžka v podaní Hattie McDaniel si zahrala takmer identickú úlohu ako v Odviate vetrom. Prvý komentár. ()

Dale

Veľmi dobre vytvorená atmosféra amerického juhu 19. storočia, vrátane černošského dialektu, chýba už len tá najvýraznejšia črta tohto obdobia v tomto prostredí - rasizmus, ale to asi do filmu pre deti nebola vhodná téma. Každopádne ide o príjemný rodinný film s peknými animovanými sekvenciami a na tú dobu úžasne skĺbenie hraného a animovaného filmu. Aj capart v hlavnej úlohe je fajn, nelezie na nervy, čo je pri filmoch s deťmi to najdôležitejšie. A strýko Remus je tiež sympaťák a aj pesničky sú v pohode. ()

corpsy

Áno, je to doják, bezodná studňa morálnych zásad a príjemné posedenie pre deti ( ale asi zrejme nie pre väčšinu tých dnešných ), ale ono to zostarlo. Cítiť v tom niečo, čo človek potrebuje a čím by človek mal obohacovať tento svet, ale celá táto koncepcia dosť zastarala. Technická stránka ok, vo svojej dobe mierne revolučná. ()

majo25

Veľmi príjemný rodinný snímok z produkcie Walta Disneyho. Odohrávajúci sa na americkom juhu v 19. storoči na veľkom panstve s mnohými čiernymi otrokmi. Je kombináciou hraného filmu a animovaných vsuviek, v pár scénach sa tieto svety aj spoja. Aj keď animované scény sú viac o tom, aby sa Disney ukázal - pestrofarebné motýle, vtáčiky a iné zvieratá, na druhej strane aj komické a nápadité. Škoda, že ich nbolo viac. Film je aj o mnohých speváckych vsuvkách, ktoré síce nemusím, ale samy o sebe nie sú zlé, napr. ústredná pesnička s chytľavou melódou a citoslovciami Zip-a-Dee-Doo-Dah, Zip-a-Dee-Doo-Yey sa rýchlo dostane pod kožu. ()