poster

Crows Explode

 • Japonsko

  Kurōzu Explode

 • Japonsko

  クローズEXPLODE

 • Japonsko

  クローズEXPLODE(エクスプロ―ド)

Akční / Thriller

Japonsko, 2014, 129 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JFL
  ***

  Na první pohled by se mohlo zdát jako osvícené rozhodnutí, že režií třetího snímku z franšízy Crows o středoškolských rváčích byl pověřen Tošiaki Tojoda, jenž je podepsaný pod generačním kultem "Blue Spring", kde také mimo jiné šlo o soupeření mladíků o post školního kápa. Jenže, co bylo v Tojodově starším snímku pouhým rámcem pro symbolistní a empatické vyprávění o úzkostech dospívání, to v Crows představuje alfu a omegu. Vlastně tedy angažování Tojody na Crows představuje spíše totální popření jeho autorského stylu, ze kterého zde příznačně nezbylo vůbec nic (zůstaly sice zpomalené záběry, ale namísto dramatického vyprávěcího prvku jsou užité jen jako efektní formální prostředek). Sice se "Crows: Explode" snaží dodat jednotlivým figurám trochu větší plastičnost zdůrazněním jejich motivací a dokonce obsahuje některé shodné dějové motivy s "Blue Spring", ale na druhou stranu ty bychom našli už i v prvním filmu série režírovaném Takašim Miikem (který ostatně také již dříve natočil mnohem komplexnější variaci na rváčské snímky "The Way to Fight"). Ve výsledku ale i tyto tendence jsou stejně jen prázdným ozvláštněním filmu, kde se vše točí pouze kolem rvaček. Ve výsledku tak paradoxně nejzajímavějším prvkem tohoto dílu, ale ostatně i celé série zůstává fakt, že ačkoli se zde všichni tváří jako velcí rebelové, v samotném základu Crows představují až absurdně konformní dílo, kde rváči podléhají v zásadě stejným společenským tlakům na výkonnost, oddanost „podniku“ i maximální nasazení jako studenti elitních škol či zaměstnanci velkých korporací. Další nechtěně směšnou nadstavbu hraných filmů z Crows franšízy pak představuje fakt, že borce na vyšších stupních hierarchické pyramidy rváčských středních škol ztvárnili herci kolem třicítky, takže vlastně celá série glorifikuje repetenty.(27.2.2014)

 • EvilPhoEniX
  **

  Bohužel tohle mi už nesedlo. Třetí díl slavné série, která je pokaždé totožná ! Tenhle díl je úplně stejný jako první akorát s jinými postavami. Akce mě nudila, nezajímala, je podivně sestříhaná bez choreografie, připomíná to "hospodské rvačky", které nesnáším. Potěší pouze skvělé účesy všech zúčastněných, ale to mi k filmovému zážitku příliš nepřidá a hlavně je to táhnoucí nuda, to je snad největší filmův problém. Japonci nemají tyhle akčňáky v paži a měli by se spíše věnovat Anime.(29.10.2014)

 • Zíza
  **

  Vrány jsem měla vždycky moc ráda, ale třetímu dílu chybí to navíc, co měly ty předchozí. Nějaké vazby, případně síla přátelství z toho vůbec není cítit. Je to takové nanicovaté, ploché a povrchní. Hudba je sice stejná jako u předchozích dílů, a tak to zní skvěle, jenomže to je jediné "skvělé" na filmu. Herecké výkony komentovat nebudu, o ty tu beztak nikdy nešlo, ale bitky už nevyznívají jako něco kůl, ani něco, co je důležité. Jsou jen jakýmsi prostředkem vyjádření puberty a srovnávání se s minulostí. Bohužel ale jak je film jen povrchní, vůbec to nevyznívá zajímavě. Působilo to na mě jako zobrazení smutného života několika postav protkaného bitkami středoškoláků. Nic moc. Masahiro je sice docela fešák se širokými rameny, ale to je v tomhle filmu úplně fuk.(30.10.2014)

 • Vykuk
  ***

  Nic nového, pořád to jede v tom stejném, což by bylo fajn, kdyby to mělo jen malinko.. aspoň malinko blíž k reálu, opět škola.. eh škola? Kde? Vymlácená budova, kde nezahlédnete jediného učitele, co to teda vlastně ku**a je? Nevim teda, jako to je v předloze, ale toto je trochu mimo. To co jsem v prvních dvou dílech přehlížel už tady nejde a přemíra drsňáckých kukučů, řvaní, jako když vám někdo drtí koule, tohle už taky moc nefachá, spíš otravuje. Souboje.. eh to je jak ze Slunce seno.. facky lítaj a to je tak celé. Jinak to ale nebylo špatné a hlavně dobrá hudba. No škoda, že je z toho jen takový výplach voskových figurín (tak na mě ti vygelovanci působí). Pořád to je lepší průměr, je to cosi jiného, ale mohla to být větší sranda.(27.1.2015)

 • lioncel
  ****

  Ano, na rozdíl od prvního filmu, je po dvojce i zde mírně sestupná tendence asi přítomna, s tím musím tedy souhlasit (možná), ale já tento příběh, toto pokračování, jako takový prostě odsoudit nemohu .. celé to pro mě tady totiž stojí na postavě Kazeo Kaburagiho a ten je naprosto nepřehlédnutelný (čti: výborný) - tvrdý ranař, bouchač samotář, sólista, věřím mu vše ... a navíc, líbila se mi i ta zápletka okolo autobazaru ...(30.3.2017)