Pátrání po bin Ládinovi

• USA Manhunt: The Search for Bin Laden (více)
USA / Velká Británie / Afghánistán / Spojené arabské emiráty, 2013, 90 min

Dokument z dílny HBO pojednává o bouřlivém honu na Usámu bin Ládina, který vyvrcholil v dramatickém útoku a jeho následné popravě. Prostřednictvím exkluzivních záběrů a rozhovorů s klíčovými postavami z Washingtonu, Pákistánu a Saudské Arábie, odhaluje režisér Greg Barker dříve skryté pravdy o jednom z nejvíce sledovaných příběhů moderní doby. Nájezd vojenské jednotky na Abbottabád, v Pákistánu, 1. května 2011 trval čtyřicet minut. Hon CIA na Usámu bin Ládina trval skoro dvě dekády. Tento film vypráví strhující příběh ze špionáže a morálních důvodů pro válku a poprvé odhaluje skutečnost skrz zasvěcence, kteří bojovali s Al-Kájdou. Vše začalo s pozoruhodným týmem analytiků CIA, většinou žen, zvaným Sesterstvo. Právě ony byly ve válce s bin Ládinem ještě dříve, než většina z nás vůbec znala jeho jméno. Tento film poskytuje předtím neviděný pohled na Sesterstvo a odhaluje nové informace o klíčových momentech lovu nebezpečného teroristy. Dokument vznáší otázku ohledně použití donucovacích technik prostřednictvím rozhovorů se zúčastněnými agenty. (HBO Europe)

velkyvezir

Zklamání. Chápu, že americká vláda a její úřady nemohou sdělit detaily, ale tento snímek neříká ani tolik, co bylo ve své době v médiích. V podstatě to není o hledání, ale o pocitech několika analytiků a operativců. Zbytečný film. ()

mandlova

O 20tiletém pátrání po bin Ladinovi, o ženách v pozadí (šest analytiček tvořících speciální skupinu v CIA, jejichž varování nikdo nebral vážně)... Vcelku velmi poutavě natočené, dosud nejpodrobnější shrnutí, co jsem o této problematice viděla, včetně spousty unikátnich záběrů. ()

Rapikk

Docela pěkné shrnutí událostí. Za asi největší plus tohoto dokumentu bych označil rozhovory s různými analytiky a operativci, kteří táhli kampaň CIA, FBI a NSA proti bin Ládinovi. Zvláště mě zaujalo interview s členem FBI, který pět dní po 9/11 vyslýchal bývalého bodyguarda UBL. A jelikož o tématice již něco vím, tak musím pochválit dokument za akurátnost, detailnost a množství přesvědčivých argumentů. Na druhou stranu dokument většinou jen klouzal po povrchu, žádnou extra hlubokou analýzu nehledejte. Ale pro získání základního přehledu je to ideální. ()

Hpatrik

Zajímavé a poutavé shrnutí událostí, které předcházeli i následovali 11.září 2001, očima analytiků, operativců a velitelů tajných operací, kteří se na konečném "dopadení" podíleli. Dokument je technicky na vysoké úrovni - tak jak jsme u HBO zvyklí. ()