Ptáče

Bluebird

USA, 2013, 90 min

Mě tenhle film ze začátku hodně upoutal a vtáhl do děje, hlavně tou depresivní atmosférou a naprostou zoufalostí postav. Otevřený konec mě ale vyloženě zklamal... uměla bych si představit daleko lepší zakončení, které by film dotáhlo do konce a udělalo by z něj skutečné drama. Proto nemohu dát ty čtyři hvězdičky... Tak je to totiž jen další film, kde si můžeme jen domyslet jak to všechno nakonec dopadlo... Škoda, potenciál to podle mě mělo.(15.2.2017)

Rukopis kameramana Jodyho Lee Lipese se nezapře. Ani tento film nikam nepospíchá a servíruje nám hlavně dlouhé záběry. Ty jsou zaostřené na mikrokosmos rodinných vztahů, čemuž svědčí jak dobře vystavěný scénář, tak přesvědčiví herci (z nichž nejznámějším je John Slattery). Atmosféru snímku dodává filmařsky moc nevyužívané lednové Maine. Snad jen toho titulního opeřence bylo ve filmu zbytečně moc (70%).(12.7.2013)

Výborná komorní rozprava o vině a nevině. Lemovaná cíleně zajímavou krajinou, kterou dokázali tvůrci poutavě prezentovat. Herci film taky rozhodně nekazí. To slabý hodnocení tady mě proto docela překvapuje. Vytknul bych jen nedořečený závěr ( na to jsem měl letos na festivalu docela "štěstí" - jistě je to filmařská možnost, která má občas opodstatnění, ale většinou mi to nesedí - ani tady mi to nesedlo ). 48. KVIFF(8.7.2013)

Vcelku pěkný příběh o tom, jak v malém městečku dvě rodiny poznamená nešťastná shoda okolností, která působí jako katalyzátor již existujících problémů. S přibývající stopáží jsem nervózně pomrkával na hodinky, zda se režisér začne uchylovat k završení slibně načrtnutého děje, protože do té doby nikam příliš nespěchal, ale ten místo toho opět zvolil tiché záběry na krajinku a film tak trochu vyšuměl do ztracena. Tato neschopnost poutavě uzavřít film s kvalitním námětem mě zklamala ve Varech několikrát. // KVIFF 48(4.7.2013)

Bohužel tento film je typický pro letošní ročník karlovarského festivalu. Pomalé tempo, ale přesto nepřehledný děj. Množství zbytečných záběrů a naznačení vedlejších motivů, které však děj nikam neposouvají. Zajímavá diskuze po projekci, kde padl zásadní dotaz, proč se film jmenuje "Bluebird" (1. tažný pták, který zapomněl odletět na jih, 2. název dopravní firmy provozující školní autobusy, 3. básnička o dívce Lesley a malém ptáčeti). Podle mne je velká škoda, že režisér tyto motivy nepoužil ve filmu, např. místo úvodní a závěrečné exkurze do místní papírny, která pro samotný děj měla minimální význam...(11.7.2013)