Ptáče

Bluebird

USA, 2013, 90 min

Bohužel tento film je typický pro letošní ročník karlovarského festivalu. Pomalé tempo, ale přesto nepřehledný děj. Množství zbytečných záběrů a naznačení vedlejších motivů, které však děj nikam neposouvají. Zajímavá diskuze po projekci, kde padl zásadní dotaz, proč se film jmenuje "Bluebird" (1. tažný pták, který zapomněl odletět na jih, 2. název dopravní firmy provozující školní autobusy, 3. básnička o dívce Lesley a malém ptáčeti). Podle mne je velká škoda, že režisér tyto motivy nepoužil ve filmu, např. místo úvodní a závěrečné exkurze do místní papírny, která pro samotný děj měla minimální význam...(11.7.2013)

Výborná komorní rozprava o vině a nevině. Lemovaná cíleně zajímavou krajinou, kterou dokázali tvůrci poutavě prezentovat. Herci film taky rozhodně nekazí. To slabý hodnocení tady mě proto docela překvapuje. Vytknul bych jen nedořečený závěr ( na to jsem měl letos na festivalu docela "štěstí" - jistě je to filmařská možnost, která má občas opodstatnění, ale většinou mi to nesedí - ani tady mi to nesedlo ). 48. KVIFF(8.7.2013)

• Fiftis

Až symbolicky mrazivé zimné počasie spoločne s vizuálne vycibreným štýlom dotvára nepríliš vľúdny pohľad na komunitu amerického malomesta. Debutujúci Lance Edmands zachytáva obyvateľov v ich rôznorodosti a vyhýba sa prvoplánovo negatívnemu líčeniu. Film sa môže pochváliť aj nezvyčajne silnými hereckými výkonmi (Adam Driver) a obklopujúcou hrozivou atmosférou. A tu klady končia. Snímku som si pozrel len kvôli Adamovi Driverovi a ani som nič prevratné nečakal, možno by som inak hodnotil ešte nižšie. Je to taká amatérska snímka, ktorá neurazí, ale zamyslíte sa, že prečo ste sa na to vlastne dívali až do konca.(4.11.2019)

Dost tiché, tajuplné, americkému maloměstu typické. Lidi toho moc nenamluví, protože se toho v jejich světě moc neděje. Když už se ale něco vážného stane, všichni se zničehonic proberou. Horší je, že během vcelku rychlé chvíle se opět vše vrátí do původní rovnováhy a všichni si zase začnou žít ty svoje tiché a tajuplné životy tak, jako předtím. Jen s dalším nepříjemným tajemstvím. Ptáče není špatný film, ale svojí atmosférou, náladou a postavami diváka spíše odrazuje.(31.1.2015)

Rukopis kameramana Jodyho Lee Lipese se nezapře. Ani tento film nikam nepospíchá a servíruje nám hlavně dlouhé záběry. Ty jsou zaostřené na mikrokosmos rodinných vztahů, čemuž svědčí jak dobře vystavěný scénář, tak přesvědčiví herci (z nichž nejznámějším je John Slattery). Atmosféru snímku dodává filmařsky moc nevyužívané lednové Maine. Snad jen toho titulního opeřence bylo ve filmu zbytečně moc (70%).(12.7.2013)