Ptáče

Bluebird

USA, 2013, 90 min

Bohužel tento film je typický pro letošní ročník karlovarského festivalu. Pomalé tempo, ale přesto nepřehledný děj. Množství zbytečných záběrů a naznačení vedlejších motivů, které však děj nikam neposouvají. Zajímavá diskuze po projekci, kde padl zásadní dotaz, proč se film jmenuje "Bluebird" (1. tažný pták, který zapomněl odletět na jih, 2. název dopravní firmy provozující školní autobusy, 3. básnička o dívce Lesley a malém ptáčeti). Podle mne je velká škoda, že režisér tyto motivy nepoužil ve filmu, např. místo úvodní a závěrečné exkurze do místní papírny, která pro samotný děj měla minimální význam...(11.7.2013)

Rukopis kameramana Jodyho Lee Lipese se nezapře. Ani tento film nikam nepospíchá a servíruje nám hlavně dlouhé záběry. Ty jsou zaostřené na mikrokosmos rodinných vztahů, čemuž svědčí jak dobře vystavěný scénář, tak přesvědčiví herci (z nichž nejznámějším je John Slattery). Atmosféru snímku dodává filmařsky moc nevyužívané lednové Maine. Snad jen toho titulního opeřence bylo ve filmu zbytečně moc (70%).(12.7.2013)

Mě tenhle film ze začátku hodně upoutal a vtáhl do děje, hlavně tou depresivní atmosférou a naprostou zoufalostí postav. Otevřený konec mě ale vyloženě zklamal... uměla bych si představit daleko lepší zakončení, které by film dotáhlo do konce a udělalo by z něj skutečné drama. Proto nemohu dát ty čtyři hvězdičky... Tak je to totiž jen další film, kde si můžeme jen domyslet jak to všechno nakonec dopadlo... Škoda, potenciál to podle mě mělo.(15.2.2017)

Dost tiché, tajuplné, americkému maloměstu typické. Lidi toho moc nenamluví, protože se toho v jejich světě moc neděje. Když už se ale něco vážného stane, všichni se zničehonic proberou. Horší je, že během vcelku rychlé chvíle se opět vše vrátí do původní rovnováhy a všichni si zase začnou žít ty svoje tiché a tajuplné životy tak, jako předtím. Jen s dalším nepříjemným tajemstvím. Ptáče není špatný film, ale svojí atmosférou, náladou a postavami diváka spíše odrazuje.(31.1.2015)

Vcelku pěkný příběh o tom, jak v malém městečku dvě rodiny poznamená nešťastná shoda okolností, která působí jako katalyzátor již existujících problémů. S přibývající stopáží jsem nervózně pomrkával na hodinky, zda se režisér začne uchylovat k završení slibně načrtnutého děje, protože do té doby nikam příliš nespěchal, ale ten místo toho opět zvolil tiché záběry na krajinku a film tak trochu vyšuměl do ztracena. Tato neschopnost poutavě uzavřít film s kvalitním námětem mě zklamala ve Varech několikrát. // KVIFF 48(4.7.2013)