swamp

Bill Murray jako bručoun, ze kterého se stane - tak trochu chtěně i nechtěně - chůva. Jsou zde pasáže, kterým se opravdu zasmějete, ale pak přicházejí rádoby dramatické okamžiky, které vám dají direkt na solar. Já měl ovšem pocit, že s tímto dávkováním autoři snímku nakládají špatně - a než, že by účelově chtěli diváka emočně nahlodat, spíš mi to připadalo tak, že se nemohou rozhodnout, co vlastně natáčejí. Což byl asi můj největší problém s tímto filmem. Přesto rozhodně St. Vincent stojí za zhlédnutí. Poznámka na závěr: Naomi Watts zde vypadá naprosto šíleně! :D ()

Hal_Moore

Další z malých filmů, které se díky hereckým výkonům stávají filmy velkými. Bill Murray jako nevrlý stařík dostane nové sousedy - velmi bystrého, ale slabého klučinu a jeho snažící se matku, která však díky zaměstnání nemá na kluka čas, a tak se Vincent (Murray) s vidinou peněz za hlídání rozhodne, že ho bude každý den po škole hlídat. Brzy si spolu začnou rozumět, Vincent hocha zachrání před šikanou a hoch Vincenta před sebou samým. A tyto scény sbližování se dvou různých generací a dvou různých povah jsou (krom samotného Murrayova herectví) to nejlepší na celém filmu, pravým opakem je Naomi Watts, která si v poslední době myslí, že dokáže zahrát cokoliv, ale stejně jako Diana, tak ani ruská prostitutka nebudou role, na které budu časem vzpomínat. Ale jde jen o malou vadu na kráse. ()

nash.

Tak nějak by možná dopadl Kolja, kdyby Svěrák neměl čas. Veselé i smutné, hořké přesto milé, sarkastické i laskavé, typicky hollywoodské přesto výrazně nekorektní, často předvídatelné ale přesto nenudící. Sólovka Billa Murraye, který projíždí příběhem jako poněkud zarezlá přesto pořád ostře nabroušená kudla a roli protivného mrzouta se zlatým srdcem dotahuje k dokonalosti. Ovšem nutno uznat, že i díky zdatné pomoci výborného Jaedena Lieberhera. První půlka potěší cynika kanonádou sarkastického humoru, druhá pak ty ostatní, zklidněním do vážnější roviny s postupným odhalováním Vincentova života, i na city rozehraným sentimentálním závěrem. Zkrátka velmi vydařená jednohubka, za kterou dík. ()

kingik

Za(jímavá) studie jednoho starého dobráka pod slupkou morouse v sociálně (ne)vyhrocené (skoro) komedii. Starého psa novým kouskům nenaučíš, ale můžeš ho odnaučit nectnostem a naučit ho mít rád lidi. Asi takhle nějak na mě působil příběh o Vincentovi (Bill Murray), který je zpočátku nevrle protivným zhýralcem, co si nic neodpírá. Souloží pravidelně se sympatickou prostitutkou v pokročilém stádiu těhotenství, alkohol je jeho největší kamarád a neúspěšným sázením na dostihy si zadělal na dluhy. Ze všeho nejvíc miluje svůj domácí klid, ulici ve které žije, projížďky ve svém starém autě a kocoura Felixe, kterého doma chová. Přesto do jeho života, od kterého nic nového ani pozitivního neočekává, vstoupí nově nastěhovaní sousedé. Obézní a sympatická Maggie, jenž je single matkou školou povinného Olivera. Nejdříve se v zájmu sousedských vztahů poškorpí, a to když stěhováci poškodí Vincentův plot a strom. Náhoda však tomu chtěla, aby se starý pes na stará kolena stal placenou chůvou malého Olivera. Mezi těmi dvěma se začne rodit neobvyklé přátelství. A nejenom to. Vincentovi se dokonce dostane pocty, že bude chlapcem veřejně prohlášen za svatého. Ve scénáři nepříliš známého Theodora Melfiho to moc nešlapalo. Vykazoval známky nevelkých zkušeností a šablon převzatých z žánrově spřízněných filmů, které byly přepracované (např. "Gran Torino"), aby to nebylo tolik poznat. Melfi rozběhl až moc dějových linií, které ne vždy uspokojivě završil a také chybělo objasnění, či přesvědčivost, u některých z nich. Chlapec patří ke školním outsiderům a je terčem šikany, ale stačí chvilková, naštěstí ne příliš dojemná, lekce boxu u Vincenta v suterénu a je rázem po problému. Vincent navštěvuje v léčebně svoji ženu, ale pozadí jejich vztahu, potažmo umístění do sanatoria, zůstane pro diváka záhadou. Po Vincentovi jdou vymahači, kteří ho přepadnou v jeho bytě a přivodí mu mrtvici, ale dál už zmizí ze scény a nepadne o nich ani slovo. Vincent se až příliš zázračně zotaví z mrtvice. Náboženské hodiny v chlapcově třídě film kazí a ubírají mu na dějovém rytmu, který si snaží udržet. Bylo příliš evidentní, že ve filmu nejsou jen tak, avšak příprava diváka na finální scénu filmu s těmito křesťanskými kecy, byla plně nevyhovující. Scénář obsahuje pořádné nedodělky, ale coby režisér Melfi disponuje sympaticky ironizujícím nadhledem, citem pro rozložení scén a dokáže postavám zachovat jejich přirozenost i určitou věrohodnost. K ruce měl vynikající herecké obsazení. Bill Murray nedopustil, aby se jeho morous stal schematicky předvídatelnou figurkou na šachovnici v "istvudovském" stylu a jeho vystižení podstaty charakteru jeho komplikované postavy je brilantní. Naomi Watts, pánové, budete nad ní slintat. Co ta dokázala s postavou rajdy (páni, v 46 járech si troufnout hrát sexy těhotnou!), je přímo paráda. Její flegmatická Daka měla absolutně originální sexy rozměr. Melissa McCarthy svoji tukem obalenou Maggie zahrála zcela přirozeně i zároveň mile. A v jedné z prvních rolí se představil Jaeden Lieberher, který jistě v budoucnu, v rámci dětských rolí, překvapí. Shrnul bych to tak, že je to příjemně plynoucí příběh o krásách a strastech jednoho (zdánlivého) protivy a jeho malého okruhu přátel, kteří je s ním sdílejí. Bratři Weinstenové a Don Cheadle, jež jsou pod filmem podepsáni jako producenti, na něm sice v (našich) kinech nevydělají, ale film je vlastně takový balzám na nervy. V tomhle ohledu funguje dokonale. Naopak, určitá schematičnost filmu zapříčiněná scénářem s nepropracovaným (osobitým) rukopisem, s nímž film svede nejeden boj, příznivý dojem sráží. 60% () (méně) (více)

claudel

V poslední době mám radost z Billa Murrayho, konečně vystoupil ze škatulky herce jednoho výrazu, který pořád hraje ty samé postavy a konečně něco předvádí. Rolí "Svatého Vincenta" si evidentně zahrál s velkou chutí a výsledek je nad očekávání dobrý. Herecky je ostatně snímek silný, kupříkladu ruská angličtina Naomi Watts je neodolatelná. Pohodový, příjemný film s typickým americkým koncem, ale nad tím můžeme zavřít oči. ()

• Natáčení začalo v červenci roku 2013 v Brooklynu, New Yorku. (Zdroj: onlocationvacations.com) (willy1)