Torzo (festivalový název)

• Itálie

I corpi presentano tracce di violenza carnale

• angličtina

Carnal Violence

• Austrálie

Horor / Thriller / Mysteriózní

Itálie, 1973, 93 min

Solídne giallo s bohovskou cca 15 minútovou scénou v dome v závere filmu, ktorá je úplne minimalisticky nakrútená a poväčšinu nehrá žiadna hudba - napriek/vďaka tomu je neskutočne napínavá. Záverečný flashback a odhalenie vraha je trochu sklamanie (ale v rámci žánru ešte celkom ok). Čo prekvapí, to je osadenstvo, resp. materiál na vraždenie (ceckaté študentky na univerzite), ktoré svojou tuposťou, sexuchtivosťou a chuťou odhaľovať sa nemajú ďaleko od postáv v slasheroch. To vlastne platí aj na celý film, keďže vrah tu má väčší priestor ako v iných giallo (má aj výraznejšiu masku/šatku...) a úplne absentuje línia s vyšetrovaním.(8.6.2015)

Pravé italské giallo, které si potyká s náznaky raného slasheru. Za mě bohužel docela núďo, které nakopne až finálové vyústění. Jak jinak. O pěkné babušky zde není nouze, ale příběh je uplácaný jak bábovička na písečku. Navíc bez nervy drásající atmosféry, která by mě vtáhla do děje. Škoda, čekal jsem o dost víc.(19.4.2017)

Velmi slušné Giallo od Sergia Martiniho. Celý film je velmi eroticky laděný až vzrušující, někteří z vás budou po filmu mít chuť vyrazit do ulic s nadrženou náladou, zdejší ňadra od jakékoliv slečny prezentují dokonalost. Samotný vrah má slušnou masku a s oběti se nepáře, sice po stránce gore opět pro mne příliš neuspokojivé, ale zde jsem to dokázal tolerovat díky všudypřítomnému napětí. Odhalení vraha a samotné finále je celkem nervy drásající. 80%(16.4.2015)

Od Torsa jsem si skutečně hodně sliboval, mluví a píše se o něm většinou v superlativech, tato dtb ostatně není žádnou výjimkou. Až do teď to byl jediný film který jsem od znamenitého a velmi podceněného taliánského režiséra Martina zatím neviděl a tak trochu schválně jsem si ho nechával až na úplný konec, dlouho jsem jeho premiéru odkládal (jednak kvůli nedostupným aj nebo cze titulkům, pak kolikrát kvůli té nesprávné atmosféře a náladě) přesně až do teď! Tento film a nejen tento by se dal bez nadsázky označit jako proto-slasher, jeho vliv na samotný slasher subžánr je dle některých scén evidentní. Nebudu se rozepisovat o ději to by v této chvíli nemělo příliš smysl, jen napíši to co se mi na filmu líbilo a naopak to co mě moc neoslovilo nebo co považuji za slabší stránku tohoto jinak dobrého filmu. Tenhle film je nesporně velmi stylově natočen, pro fandu žánru je to jednoduše velký vizuální svátek, hezké stylistické doteky, kamera, barvy, stíny jsou úžasné, je velmi násilný a hlavně neuvěřitelně sexy (opravdu spousta odhaleného mladého masa), ve filmu hrají extrémně krásné Eurobabes herečky, některé do této chvíle už hodně známé z italských sexy detektivek a exploitation filmů '70 let. Okouzlila mě především posledně jmenovaná Patrizia Adiutori, škoda jen že byla vybrána jako první oběť, její čas zde mohl být přeci jen o trochu delší. Nutno však dodat že hraní zde bylo vysoko nad průměrem ve srovnání s jinými gially. Grafické násilí je skutečně velké, všechny vražedné sekvence jsou prvotřídně natočené, subjektivní kamera úžasná, POV shot rovněž. Vražd je tu celkem 9 ale efekty krve jsou málo přesvědčivé a působí tak rozpačitým dojmem! Asi jako každého zde, mě dostala pronásledovací sekvence v lese, za oparu husté mlhy a mrazivé hudby, finále za zavřenými dveřmi vily, aneb typická doslova nervozní hra "kočka s myší" je rovněž skvělá, nápaditá a vynálezavá, už jen vžít se ještě malinko předtím do tý extrémní situace a pocitu, kdy Suzy Kendall musí přihlížet tomu jak maskovaný vrah porcuje její tři mladé kamarádky (vše mimo záběr) a zároveň se neprozradit ,musí každému divákovi navodit doslova husí kůži! Závěr, resp. tak posledních 25-30 minut je opravdu silných a jednoznačně nejlepších z celého filmu, zde snad bez jediného dialogy. Teď k těm záporům. Film má přeci jen slabší příběh a spiknutí a podle mě zde chybí i větší znatelnější napětí a místy i napjatější atmosféra, jako u některých starších Martinových kousků, které se mi v tomto porovnání líbili více, především pak jeho první dvě z mého pohledu mistrovská gialla, u kterých slabší okamžiky téměř nenajdete. Úplný konec mě zklamal, žádná velké kroucení nečekejte i vyloženě třešničkovou pointu, celkové tajemství tohoto filmu bylo slabé, stejně tak jako dosti zmatený a hloupý motiv zabijáka. Zprvu jsem si myslel že se toto giallo zařadí už brzy mezi mých TOP 5 giall, teď už ale vím že se tam nedostane a možná dokonce ani do TOP 10. Trup je hrozivý nikoliv však nejlepší '70 giallo, pro fanouška žánru ale i tak nezbytná povinnost, tento klasický kousek vidět ! Pro mě osobně trochu zklamání, Martino dělal lepší kompaktnější gialla.(2.11.2010)

Výborné giallo s prvky slasheru. Snímek už od začátku nešetří mrtvolami, napětím a funkčními lekačkami. Martino sem obsadil samé krásné dívky, z nichž pouze jedna se nesvlékne, a to samozřejmě hlavní hrdinka, aby přežila do nervydrásajícího finále. Hodně potěší, že její postava se chová přirozeně a logicky uvažuje. Kromě tolikrát zmiňované poslední třetiny, kdy se dívka ukrývá před vrahem v domě, musím ještě zmínit mrazivou scénu v mlhavém lesíku. Dobrá hudba, trocha gore, snad jen vrahova teleportace a jeho pohnutky jsou menšími kazy jinak parádního celku.(23.3.2011)

• - Počet mrtvých osob ve filmu: 9. (Karlos80)