Vzpomínky na budoucnost

Dokumentární / Sci-Fi / Mysteriózní

Západní Německo, 1970, 92 min

Harald Reinl

Předloha:

Erich von Däniken (kniha)

Peter Thomas

Milá připomínka dob, kdy jsem hltával fantaskní dílka Ludvíka Součka, jehož příběhy byly podobně manipulativní, ale ještě o kousek zábavnější. Jinak má tento "dokument" švih, nedá divákovi vydechnout (a zamyslet se), vláčí ho po celé planetě a bombarduje ho jednoznačně (dez)interpretovanými fakty. Jako svérázné sci-fi, plné krásných obrazů, si nepochybně zaslouží aspoň tři silné hvězdičky. A teď se honem podívat, kde jsem zastrčil Runu rider, Cestu slepých ptáků či Tajemství jantarové komnaty...(20.11.2011)

Velice zajímavý dokument, volně natočený podle stejnojmenné knihy chvalně i nechvalně známého Ericha von Dänikena, rozehrává před divákem spousty otázek a zároveň se k nim snaží i hledat odpovědi. V drtivé většině jsou to odpovědi natolik fantastické, že divák věřící jen tomu, na co si může sáhnout, je v žádném případě nebude akceptovat. Přesto se dozajista najde spousta lidí, kteří budou těmito (bohužel dosud pádnými fakty nepodloženými) odpověďmi fascinováni a unešeni. Já patřím k té druhé jmenované skupině a všechny tyhle záhady a tajemné události mě velmi zajímají. Proto jsem byl tímhle dokumentem skoro nadšený.(20.5.2003)

Pro mě tohle bylo první setkání s Danikenem a jeho teoriemi a jsem z toho docela nadšenej. Všechno to do sebe tak krásně a logicky zapadá, člověka při tom začnou napadat taky vlastní možný teorie (např. při výkladu biblických příběhů atd.). No prostě zajímavý. I když všechno nemusí být stoprocentní pravda tak, jak je to tady prezentováno, určitě to za zhlédnutí a následné zamyšlení stojí. Jediný, co bych možná vytknul je přehšel faktů ve strašně rychlém sledu. Pro mě jakožto totálního laika na tuto tématiku to bylo místy trochu těžké na pobrání a urovnání si to v hlavě, ale to bude určitě při příštím zhlédnutí lepší :-)(3.12.2009)

Já jsem nesmírně nadšený. Knihy Ericha von Dänikena čtu s oblibou a překvapilo mě, že jsem se o tomto dokumentu dověděl až teď a ještě mě čeká pokračování. :-) Já bych to shrnul tak, lidé ať už věří nebo nevěří tomu, co jim dokument předkládá a jaké závěry jim ukazuje, přesto je to pro obě skupiny vynikající snímek, kde se dozví mnohé věci o mnohých kulturách, jejich stavbách a dokument ho zavede na spoustu zajímavých míst po celém světě. Já obdivuju pana Dänikena už jen proto, že úspěšně dokázal a dokáže odolávat nevraživosti ostatních, ať už vědců či archeologů, kteří ho neustále napadali a stále napadají za jeho teorie, které se jim zdají tak nemožné a proto pro ně je nepřítelem číslo jedna, že si vůbec dovoluje zpochybňovat jejich teorie. Obdivuji ho za to, že si za svými názory stojí, obhajuje je určitým způsobem, věří tomu a snaží se přednést všem ostatním, kdo o to má zájem, indicie, které jeho teorii podporují. Líbí se mi, že má nějaký svůj cíl, za kterým si jde, když mu něco vrtá hlavou, nějaká vykopávka, či monument nebo soška, záhada apod., tak se prostě sbalí a na to místo jede a může to být i přes půl zeměkoule. Proč by v dávné minulosti nemohli naši Zemi navštívit astonauté, označováni jako Bozi? Já si nemyslím, že jsme ve vesmíru sami a přikládám tuto možnost jako pravděpodobnou. Proč nad tím zavírat oči a smířit se s jiným východiskem, které se zdá být přijatelnější, reálnější, ale zcela nepodložené? V některých chvílích dokument předkládá hodně věcí najednou v rychlém sledu a člověk, který se touto tématikou nezabývá a nikdy o ní nečetl, může být poněkud zmatený. V tom případě doporučuji všem přečíst si pár knížek pana Dänikena a pak to nebude takový problém. Dokumentem jsem byl zasažen na to správné místo, ukázal mi nádherná místa na naší planetě, která jsem doposud viděl jen v knihách a velice se těším na pokračování "Poselství Bohů". Celkově shrnuto se jedná o příjemný a nadčasový dokument se spoustou záhad, ať už to jsou dávné civilizace, stavby nebo třeba i současné a tajemné kruhy v obilí. 100%(12.7.2011)

Zmatený a lehce povrchní dokumentární film o slavné knize Ericha von Dänikena mě moc neoslovil. Vůbec nereflektuje vnitřní soudržnost knihy, vrší jednu zajímavost na druhou bez ladu a skladu. Aniž bych chtěl rozhodovat jestli má pan spisovatel ve svých teoriích pravdu, pokud bych měl soudit jen podle argumentů předložených ve snímku, tak bych jeho představy okamžitě odmítl. A to přesto že vydedukoval konkrétní rok kdy se ona bájná návštěva mimozemských bohů odehrála. Přesný den tuším neuvedl, ale stejně je to pašák. Malé plus dávám za zajímavou hudbu, která mi, možná i díky osobě pana režiséra, připomněla Vinetoua.(12.2.2014)