Frøn med masken

Der Frosch mit der Maske

The Fellowship of the Frog

Krimi / Thriller

Dánsko / Západní Německo, 1959, 89 min

Chce to docela dost trpělivosti, protože poměrně dlouho to vypadá jako průměrná kriminálka s panem Žábou, co vůbec nevypadá jako žába, s mojí slabší znalostí německých herců jsem měl i problém s orientací v postavách. Druhá půlka se ale slušně rozjede, má to akci, spád, dobře hláškujícího Eddiho Arrenta a neznalec konečně rozpoznává kdo je kdo. V závěru několik dobrých zvratů, asi tři happy endy, ale taky zařve někdo, koho je vám docela líto. Z původně zamýšlených 2* se mi to nakonec vytáhlo na lehčí čtyři.(7.2.2017)

Velkovýrobce detektivek Edgar Wallace žádný velký spisovatel nebyl (ani v hranicích žánru), produkoval senzační čtivo jen nepatrně kvalitnější než sešitové romány s Nickem Carterem či (u nás) s Leónem Cliftonem. Už jen všechny ty rekvizity převzaté z gotického románu jako tajné chodby, spříseženectva, žena-vamp či převleky působí dosti antikvárně. Podobně působí i tato západoněmecká adaptace. Je to takový romantický, naivní a staromilský krvák, a v tom je jeho kouzlo. Mám pro takový brak slabost, ale na čtyři hvězdičky to nestačí.(19.3.2011)

Moje první Wallaceovka a přiznám, mé dojmy jsou dost rozpačité. Celé to působilo na mě tak naivně, a i když knihu neznám, myslím, že filmová podoba tomu moc nepomohla. Do půlky filmu jsem nevěděl, kdo je kdo, a odhalení záporáka mi už bylo jedno (ani jsem ho nepoznal). Snad další filmy budou kvalitnější. V rámci žánru (slabé) 3.(18.8.2019)

Výborná wallaceovka se v originále jmenuje Žabí bratrstvo. O něco méně strašidelnější než třeba Tajemný mnich, ale jinak stejně dobrá podívaná. Úvodní záběry na zámecké sídlo mezi stromy dává tušit, že se opět bude dít cosi nekalého. Žabí bratrstvo řádí jako pominuté, jedna velká loupež za druhou, ale policie moc stop nemá. Přístav, Londýn, proslulá mlha, bar Lolita. Škoda absence gotických kulis, ale na les dojde několikrát. V závěru se hromadí mrtvoly jedna na druhou a vše směřuje buď k nepopsatelné hrůze, nebo ke šťastnému konci. Nechybí ani trocha krve, kterou zanechá nejen břitva, ale i dávka ze samopalu. Nestárnoucí klasika, u které divák přemýšlí, kde Němci sebrali pro film tolik ohyzdných obličejů...(6.1.2013)

Zločinecká organizace terorizuje celý Londýn. Svými vražednými útoky se stará každodenně o palcové titulky. Vůdcem bandy je "Žába s maskou", který rozsévá hrůzu a děs, kudy chodí. Scotland Yard se sice snaží o vetření do bandy, většinou to však pro agenty končí se smrtelnými následky... První z geniální řady wallaceovek šedesátých let - nejoblíbenější a bezesporu nejlepší německé kriminální série všech dob. Točeno na originálních místech Londýna a v kodaňských studiích. Chybí pouze šílenec formátu Klause Kinskiho, poněvadž se však jedná o nastartování téhle skvělé série, čtyři hvězdičky dám.(24.7.2005)

• - Film bol natočený podľa románu Edgara Wallaceho a bol prvým v poradí slávnej nemeckej série šesťdesiatych rokov. (Flego)

• - Film se stal prvním příběhem z "Wallaceovek", celkem 32 filmů natočených do roku 1972. (Terva)