Labužníci

Horor / Thriller

Španělsko, 2013, 85 min

Óscar Rojo

Óscar Rojo

A já byl tentokrát spokojený. Čekal jsem sice bohapustou řezničinu, ve finále mi až tak nechyběla. Se současným španělským horrorem mám poněku problém, jednotlivé snímky mi přijdou velmi nevyrovnané a spíše mizerné. Film má zvláštní neklidnou atmosféru, a i když nepřináší nic nového, je svým způsobem nepříjemný. Samozřejmě mi na mysli (kromě kanibalských a buransko-kanibalských filmů) vytanul nejen Švandrlíkův Guláš, ale především Peter Greenaway a jeho Kuchař, zloděj...(zde však chyběla jeho výtvarná stránka). A možná i trochu Dravci, ač mají jiné motivy. Novinář Marcos je krajně nesympatickou postavou a já bych mu nachystal poněkud jiný osud, ovšem vymyslel to celé vtipně, musím uznat. Fugu? Sázka do loterie, při které můžete přijít o vše.(12.3.2015)

Známy gastronomický recenzent chce napísať zaujímavý článok a tak sa rozhodne dostať do reštaurácie, kde údajne servírujú ľudské mäso. Keď sa mu to však podarí, zisťuje, že kanibalizmus nie je práve príjemnou gurmánskou špecialitou. Pomerne znepokojivý horor, ktorý sa snaží brnknúť na 2 struny; jednak divákom obľubujúcim dej, napätie a atmosféru a zároveň tým, čo hľadajú exploitačné scény a gore. A hoci mám v obľube horory, kde to dokáže zafungovať spoločne, v tomto prípade to úplne nevyšlo, keďže ani 1 zo spomínaných nie je rozpracované naplno. Za jedno pozretie to však rozhodne stojí.(15.10.2013)

Chutná kanibalská jednohubka. Není to žádné krvavé inferno, chce to jen otevřít mysl a žaludek nové zkušenosti ;) . 60%. PS-zajímavosti: 1) Máte chuť na barbecue? Oblíbené americké opékání masa nazývané barbecue se pomalu prosazuje i u nás. Možná vás přejde chuť, když se dozvíte, že původně se jednalo o karibský rituál „barbacoa“, při kterém se nad ohněm ze syrového dřeva opékal válečný zajatec. 2) Lidské maso je lepší než vepřové nebo drůbeží. Děti chutnají jako ryby, mají jemné maso. 3) Velice specifickou nemocí, kterou trpěli příslušníci kmene Fore na Nové Guineji, je kuru. Kuru objevil syn slovenského vystěhovalce Carleton Gajdusek, který zkoumal mozky obětí nemoci dovezené z Nové Guineje a infikoval jimi pokusné šimpanze. Za svůj objev dokonce obdržel v roce 1976 Nobelovu cenu, později se však jeho teorie o tom, že kuru je virového původu, ukázala podle vědců jako chybná. Jde totiž zřejmě o prionové onemocnění, přičemž prion je infekční bílkovina, která se běžně vyskytuje v savčí mozkové tkáni. Nemoc se u členů kmene začala projevovat v důsledku kanibalismu. Foreové totiž prokazovali zemřelému úctu rituálem, při kterém nechali nebožtíka uzrát a pak jej naporcovali a uvařili. Rozdělování částí těla bylo řízeno velice přísnými pravidly, přičemž ženy většinou dostaly mozek, a proto na onemocnění umíraly častěji než muži. Mezi první příznaky patřily závratě a chvilková slabost, s nástupem nemoci se začaly projevovat úporné bolesti hlavy, křeče v nohou a nezvládnutelný třas (odtud přívlastek "smějící"). Muži většinou boj se zákeřnou nemocí brzy vzdali a přestali jíst nebo se zabili jiným způsobem. Ženy vydržely častěji až do posledního dechu.(26.4.2014)

Tahle hororová novina si určitě zaslouží pozornost. Španělé přicházejí opět s něčím novým! Omnivoros nás uvádí do světa sociálních elit bez morálky, ve které dominují ti, kteří jsou považováni za méněcenné. K téhle "nadřazené rase" použití násilí je absolutně oprávněné k dosáhnutí jejich účelu, což je výnosný bussines jako je kanibalismus pro bohaté lidi. Slušné, ale né příliš uspokojující.65%(25.1.2014)

Španělská specialitka připravená na zlatém podnosu, bohužel s nepříliš propečeným steakem. Nic proti labužníkům, kteří dávají přednost syrovější flákotě ze zadního lidského, jen jsem asi čekal aromatičtější bylinky. Ale dost už gurmánských choutek...! "Všežravci" se blíží spíš k takovému Bitter Feast, než ke klasickému kanibalskému hororu. Čekejte tudíž naleštěný vizuál, načančané stolování, přesně trefené obsazení a pomalejší tempo. Mučeníčka nebo gore spíš minimum. Tenhle snímek si pohrává hlavně s příběhem a tím znepokojujícím obsahem. Další kapitolou jsou nádherné baby, co se nebojí svlékat a ukázat své bohaté vnady. Vidět je v jinym filmu...hmm... Ale dost už sexuálních choutek...!(26.4.2014)

• - Film se natáčel v Madridu ve Španělsku. (rafix)