poster

Poslední Mohykán

 • Západní Německo

  Der letzte Mohikaner

 • Západní Německo

  Holzauge sei wachsam

 • Španělsko

  El último mohicano

 • Itálie

  La valle delle ombre rosse

 • anglický

  The Last of the Mohicans

  (neoficiální název)
 • Československo

  Posledný Mohykán

 • USA

  The Last Tomahawk

Western

Západní Německo / Španělsko / Itálie, 1964, 92 min

Režie:

Harald Reinl

Předloha:

James Fenimore Cooper (kniha)

Scénář:

Giovanni Simonelli

Kamera:

Ricardo Andreu
 • Flego
  ***

  Román Jamesa Fenimora Coopera som v detstve čítal, ale nikdy by som si nepredstavil, že by mohol byť zasadený namiesto lesov a jazier do prérie a pahorkatin. Stalo sa, predpokladám, že to bolo urobené z úsporných príčin. Síce sa neustále niečo deje, zďaleka nemá príbeh vznešenosť a poetiku slávnych mayoviek Haralda Reinla. V nezvyčajnej úlohe sa objavil predstaviteľ detektíviek od Edgara Wallaceho Joachim Fuchsberger, ktorý vymenil baloňák za uniformu ( major Heyward ). K tradičným postavám patrí aj režisérova manželka Karin Dor v úlohe Cory.(25.6.2011)

 • Tormentor665
  *

  No co dodat, hodně špatné. Vinetoua máme spjatého s patetickým českým dabingem určeným především dětem pod deset, navíc charisma dobrých a krásných hrdinů se nedá popřít. Tohle jsem viděl v originálním jazyce, takže vyplynulo na povrch mizerné herectví většiny hlavních postav. Už dát roli Sokolího Oka Steffenovi, jehož nenadání možná přežijí spaghetti westerny, ukazuje na zoufalost, kterou drží nad odpadem jen ten konec. Takový jsem nečkal po tom, jak Reinl análně znásilnil románovou předlohu. Výprava mizerná (jak jinak), herci nezajímaví (kdyby byl alespoň Kinski nebo Horst Frank!), akce nezajímavá. Pokud o tom nemusíte psát článek, tak se na to nedívejte.(12.2.2014)

 • majo25
  ***

  Posledný mohykán trochu (alebo o dosť) inak, ako to poznáme z filmu, ktorý sa natočil o 28 rokov neskôr. V niektorých momentoch ani nie na škodu - vysoké skalisté hory a prašné prérie pod kopytami koní dodávajú westernovskú atmosféru. Príbeh obstojí rovnako, na akciu sa pozerá veľmi dobre. Záporom sú nevýrazní herci, zaujme iba hlavný záporák - náčelník Muongov; tiež hudba je miestami kostrbatá. Každopádne, vinnetuovky dopadli Reinlovi oveľa lepšie. Hodnotenie: 65%(29.11.2013)

 • Bluntman
  ****

  ZLÍNFEST "Myslím,..." (záběr na most v planech šlehajících až k nebesům) "... že ten most nepřejdeme." (záběr na hořící most padající dolů) S over-voicem a obdobně naladěným publikem může tahle realizačně zdařilá snaha o navázání na "mayovky" nabýt téměř kultovního statutu a spadat do klonky guilty pleasure.(4.6.2009)

 • tahit
  ***

  Film se natáčel v jižní oblasti kouzelné Andalusie (Almeria), kde se tuším natočilo určitě více westernů, a část také v atelierech Berlína tehdejšího Západního Německa. Byť režisér Harald Reinl posunul dobu a změnil britské vojáky v červených kabátech za modré oblečení vojáků USA cca o sto let později, no tak výsledek není úplně špatný. Na druhé straně děj tohohle filmu se vymyká mým utkvělým představám Cooperových románů s vážnějším nádechem. Spíše kostra příběhu trochu kopíruje film Poklad na Stříbrném jezeře, protože jde o zlato. A namísto statečného Vinnetoua a jeho neméně zdatného bílého bratra Old Shatterhanda nastupují Unkas a Sokolí Oko. I když žel v ději Poslední mohykána už není ta síla těch z nejlepších mayovek. Pro úplnost budiž podotknuto, že duch románů Karla Maye byl asi přeci jenom Reinlovi bližší než klasická americká dobrodružná literatura, respektive indiánky od spisovatele Jamese Fenimora Coopera. Osobně si také myslím, že styl jeho filmové práce se více hodil vyloženě k Mayovým románům. Možná si to také třeba režisér zřejmě sám uvědomil a už žádný film od tohoto amerického spisovatele nenatočil. Nakonec zcela jednoduše, film není bez kazů, ale asi uspokojí určitě valnou část příznivců starších filmů dobrodružného žánru.(14.11.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace