poster

Poslední Mohykán

 • Západní Německo

  Der letzte Mohikaner

 • Západní Německo

  Holzauge sei wachsam

 • Španělsko

  El último mohicano

 • Itálie

  La valle delle ombre rosse

 • anglický

  The Last of the Mohicans

  (neoficiální název)
 • Československo

  Posledný Mohykán

 • USA

  The Last Tomahawk

Western

Západní Německo / Španělsko / Itálie, 1964, 92 min

Režie:

Harald Reinl

Předloha:

James Fenimore Cooper (kniha)

Scénář:

Giovanni Simonelli

Kamera:

Ricardo Andreu
 • Mariin
  ****

  Reinlův „Poslední Mohykán“ je v podstatě western, natočený jen velmi volně na motivy románu J. F. Coopera. Na rozdíl od krajiny rozsáhlých lesů a Hurónských jezer se ocitáme ve vyprahlé písčité krajině s bizarními skalními útvary, připomínajícími spíše Arizonu či soutěsky Colorada. Nutno uznat, že zpracování Haralda Reinla je opět zdařilé, i přesto, že scénář je vlastně novým dílem a dokonce časově posouvá děj přibližně o 100 let později, místo 18. století a válek mezi Francouzi a Angličany tu spatřujeme kolorit 19. století; tomu odpovídají i oděvy dívek a uniformy americké armády. Příběh je napínavý, s poutavými záběry exteriérů a častými souboji, přesto Reinl dává jako obvykle prostor i humoru; nezvykle svižná hudba zavedeného Petera Thomase je místy rovněž působivá a má své kouzlo, místy ale naopak napínavost děje sráží (celkově určitě nepatří k Thomasovým povedeným dílům). Hlavní hrdinové, rudý Unkas a bílý Sokolí oko se oslovují „Můj bratře“ a je zde zcela patrný úmysl pokračovat ve stylu mayovek, včetně Unkasových proslovů o bratrství všech lidí a o míru. Magua výborný. Ovšem Anthony Steffen mi tu jako Sokolí oko vůbec nesedí. Černovlasou Koru představuje Karin Dorová, která, ač nebyla nijak skvělá herečka, dodává těmto filmům místy až pohádkovou roztomilost a hlavně vyvolává nostalgii nás, kteří jsem vyrůstali na mayovkách a dodnes na ně nedáme dopustit.No, a Alice je až příliš německy kyslíčníková blondýnka. Po výtvarné stránce má film přesto ode mne nejvyšší hodnocení, herecky silný nadprůměr (až na Steffena), hudební doprovod tentokrát Reinlovi nevyšel a - dle mého názoru - filmu dost ublížil. Film promítala česká kina v roce 1979.(5.2.2008)

 • Tormentor665
  *

  No co dodat, hodně špatné. Vinetoua máme spjatého s patetickým českým dabingem určeným především dětem pod deset, navíc charisma dobrých a krásných hrdinů se nedá popřít. Tohle jsem viděl v originálním jazyce, takže vyplynulo na povrch mizerné herectví většiny hlavních postav. Už dát roli Sokolího Oka Steffenovi, jehož nenadání možná přežijí spaghetti westerny, ukazuje na zoufalost, kterou drží nad odpadem jen ten konec. Takový jsem nečkal po tom, jak Reinl análně znásilnil románovou předlohu. Výprava mizerná (jak jinak), herci nezajímaví (kdyby byl alespoň Kinski nebo Horst Frank!), akce nezajímavá. Pokud o tom nemusíte psát článek, tak se na to nedívejte.(12.2.2014)

 • elizabeth_ba
  ***

  Co dělaly ty uniformy americké armády v době těsně za půlkou osmnáctého století? Vždyť to byli Angličané a kabáty měli červené ... A kde byli Francouzi? Aha ty nám nahradila ta skupina banditů. (wink) Takže vážení tvůrci filmu, když se budu chtít podívat na Mayovku, podívám se na Vinetoua nebo Poklad na stříbrném jezeře! Když budu chtít vidět western podívám se na Tenkrát na západě! Ale když chci vidět adaptaci románu Jamese Fenimora Coopera, tak chci vidět ji a ne nějaký hybrid dvou předchozích! A proč ty tři hvězdy? Když jsem zapomněla, že jsem chtěla vidět adaptaci oblíbené knihy z mládí a spokojila se s tím, že vidím Coru s Unkasem a Alici s mjr. Heywardem, tak se na to jinak dalo slušně koukat a rozhodně to nebyla sr... ;-)(10.1.2012)

 • Flego
  ***

  Román Jamesa Fenimora Coopera som v detstve čítal, ale nikdy by som si nepredstavil, že by mohol byť zasadený namiesto lesov a jazier do prérie a pahorkatin. Stalo sa, predpokladám, že to bolo urobené z úsporných príčin. Síce sa neustále niečo deje, zďaleka nemá príbeh vznešenosť a poetiku slávnych mayoviek Haralda Reinla. V nezvyčajnej úlohe sa objavil predstaviteľ detektíviek od Edgara Wallaceho Joachim Fuchsberger, ktorý vymenil baloňák za uniformu ( major Heyward ). K tradičným postavám patrí aj režisérova manželka Karin Dor v úlohe Cory.(25.6.2011)

 • Bluntman
  ****

  ZLÍNFEST "Myslím,..." (záběr na most v planech šlehajících až k nebesům) "... že ten most nepřejdeme." (záběr na hořící most padající dolů) S over-voicem a obdobně naladěným publikem může tahle realizačně zdařilá snaha o navázání na "mayovky" nabýt téměř kultovního statutu a spadat do klonky guilty pleasure.(4.6.2009)