poster

Léčba dějin - průzkum odkazu Františka Kriegela

 • anglický

  Treating History

 • český

  Léčba dějin

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2013, 70 min

Režie:

Vít Janeček

Scénář:

Vít Janeček

Kamera:

Braňo Pažitka

Hrají:

Jakub Polák
 • Radek99
  *****

  Dokumentární film coby svědomí národa. Dokumentarista Vít Janeček se v čistě autorském dokumentárním filmu tradiční formy mluvících hlav snaží odpovědět na bazální otázku - Kdo je to hrdina v českém národním kontextu? Osoba Františka Kriegela se volně propojuje s kvartetem jeho současných následovníků (hodnotím a komentuji rozšířenou verzi pro kina, v níž vystupuje i člen Tovaryšstva Ježíšova) mající jednoho společného jmenovatele, totiž odvahu postavit se systému a nekapitulovat pod systematickým tlakem. (Zjevná je paralela s národním osudem, tedy s údělem malého národa, neustálý tlak okolních velkých mocností a národní snaha nepodat se, uchovat si právo na sebeurčení) Čtveřice novodobých českých hrdinů a hrdinek jasně dokumentuje paralyzování (a možná ještě spíše nekonstituování) české občanské společnosti a hluboký současný marasmus polistopadového vývoje, hrdina byl komunista Kriegel v době okupace vojsky Varšavské smlouvy, hrdinové byli lidé z disentu v době normalizace - hrdiny jsou dnes občané poukazující na korupci, tedy něco, co by mělo být normou, ne hrdinstvím (tedy ono i ve filmu citované okřídlené masarykovské ,,Nebát se a nekrást"). A právě tato smutná historická paralela je tím nejhorším zjištěním, systém byl vyosen mimo normu jak v době příjezdu ,,spřátelených" armád, tak v době normalizace a po krátkém nádechu svobody a normality je tu zpět cosi, čemu sociologové napříč Evropou říkají neonormalizace - viz smutné konstatování Víta Janečka v samém závěru snímku, že v roce 2012 je opět pokojné shromáždění občanů monitorováno a infiltrováno tajnou bezpečností...(26.10.2013)

 • Katullka
  ****

  Výborný film, který místy děla paseku s přílišným vydíráním obdivu a pláče. // 17. MFDF Ji.hlava(1.11.2013)

 • Stegman
  ****

  zhlédnuta TV verze(7.9.2014)

 • Radko
  ****

  Radek99 v komentári píše, že upozornenie na korupciu by malo byť normou, nie hrdinstvom. Je to na úvahu, pretože napríklad nedávne prípady ukazujú niečo iné. Učiteľ z Košíc dostal výpoveď po upozornení na predražené právne služby; lekárka v Nitre upozornila na bielenie karty novorodenca, zakrývajúce zlý liečebný postup - nasledovalo odvolanie z funkcie; zdravotné sestry odmietli podpísať ponižujúci dodatok k pracovnej zmluve, načo dostali výpoveď. Jednoducho, otvorenie si úst znamená až často zníženie platu alebo vyhadzov. Na všetky tieto prípady bola upozornená vláda, no zo strany moci sa poníženým žiadnej konkrétnej podpory či slovného zastania sa nedostalo. Prejavenie osobnej odvahy zaváňa tým, že osoba alebo jeho rodina príde o príjem. Upozornenia na korupciu sú chvályhodné, ale nie samozrejmé. Vždy totiž existuje existenčná gilotína nútiaca mlčať. Menej chvályhodné je, že dvaja z troch osôb vo filme (skrátená tv verzia) použili svoj "hrdinský čin" ako vstupenku do sveta politiky a vyťažili z toho politické trafiky. Stali sa predstaviteľmi systému, na ktorého hnilobné praktiky upozornili. Hrdinom, respektíve normálnym človekom tak zostáva len Jakub Polák, anarchista radikál a človek brániaci utlačovaných a biednych, človek s nekompromisným postojom k systému. Založil skvelý časopis A-kontra, kde sa dával priestor rôznym platformám slobodného myslenia. Dalo sa s ním debatiť, napriek neústupčivosti a hádavej povahe. Ľudsky sympatickým ostáva aj Kriegel, v zlomovom momente sa vzoprel ruskému molochu, prikazujúcemu podpísať ponižujúce listiny. Vo vzťahu nasledovania hodný týpek a hrdina-karierista je to teda tak pol napol, ale za dobrý sprievodný komentár a poprepájanie ľudí i súvislostí dávam 80%.(25.8.2014)

 • ghatos
  **

  S Františkem Kriegelem to moc společného nemá. Jasně, je to morální symbol a jeho čin měl úroveň "vyššího principu", ovšem zdokumentovaní následovníci jsou poněkud jinde. Jejich boj nehaním, osobní statečnost tam je, jenže už samotná porota je poněkud problematická. Její politický směr je jasný. Samotný dokument je propagační video - dokumentaristicky podprůměrná práce. 42%. PS: No konečně!!! Žádost o autonomní území či stát pro cikány od nich samotných chválím, moc chválím... :) .(2.2.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace