Když je jasno, je na horizontu vidět Norsko. A támhle Island. Není tu Topshop ani McDonald. Lidi jsou svérázní, postavy živé, reálné a zemité. Vyšetřoval je zkušený sympaťák s vyrovnaným přístupem ke světu, celá natáčecí parta navozuje příjemmný, familiérní dojem vlastního domova. Napětí je mrazivé, atmosféra působivá. Tak co víc si přát než Shetland.(2.9.2015)

Přijde mi, že třetí série je trochu slabší - asi tím, že je roztahanější než ty předchozí. Ale přesto je to supr seriál. Musím konstatovat, že nejvíc na seriálu obdivuji prostředí (jsem úchylák do čehokoliv skotského) a taky postavy. Ty příběhy zas tak úžasné nejsou. Celkově to však pěkně zapadá. Jen aby se z toho nestaly Vraždy v Midsommeru. Ony ty Shetlandy taky nejsou moc velký, tak aby nebyly brzo celý vyvražděný :-)(6.4.2016)

Shetland mám čím dál radši. Ještě mi zbývají 2 části a budu mít konečně dokoukanou 2. řadu. Není to žádná výjimečná záležitost ani na britské poměry, ale slušně vykreslené postavy a atmosféra se cení. Na rozdíl od jiných krimi seriálů a sérií jsem se tu nesetkala s nepřehledností a překombinovaností. Nebo už si to nepamatuju. :)(28.5.2014)

Prostředí zapadlých ostrovů, kde se toho moc neděje, dobře dotváří minisérii samotnou, která si nechce na nic hrát. Případ není příliš neobyčejný, policejní práce a její tempo působí skutečně (do míry, kterou s nulovou zkušeností s policejní prací posoudím :)). Pocit skutečnosti, neuhlazené a občas trochu hloupé, je největší devizou Shetlandu. Škoda jen, že i v podstatě jedinou. Nenadchne, ale uspokojí.(18.8.2013)

Douglas Henshall je nová herecká veličina minimálně co se týká britských (skotských - Inspektor Taggart by mi asi dal za uši) detektivních seriálů. I na tak malém území se dějí zločiny i přesto že se tady zná každý s každým. Možná ale právě proto. Je to seriál "staré školy", kde se používá nových metod (všudypřítomné bezpečnostní kamery, internet), s klasickým patráním a odhalováním stop, přesto to není ve stylu kriminálky MI5. ap. Naopak je zde kladen důraz na selskej rozum. Inspektor Jimmy Perez je chytrý detektiv snažící se vychovávat svou nevlastní dceru sám, přitom musí svůj volný čas skloubit s prací. Zná místní poměry a těžký život ostrovanů, možná proto jim občas odpustí nějaký ten přestupek. Možná právě o tom tento seriál je. Chytnout zločince za každou cenu a nekoukat na to co to dělá s obětmi... pak už nemůžeme věřit ostatním kriminálním seriálům. Tady se setkáváme s opravdovými emocemi a ne jen "povinným" pláčem pozůstalých. Tady i vedlejší role hrají herci, kteří by strčili do rukávu 90% těch našich "špičkových". Bohužel. Nezbývá než se napít pořádné skotské a těšit se na další díly.(4.8.2014)