Vraždy na Shetlandech - Série 2 (2014) (série)

Černý krkavec - 1. část (S02E01)

(epizoda)
  • Velká Británie Raven Black: Part 1

Šokovaným obyvatelům Ravenswicku se bolestně otevírají staré rány, když detektiv Jimmy Perez a jeho tým hledí ke zločinu z minulosti, aby vyřešili dnešní vraždu mladé dospívající dívky. (Televize Seznam)

Blackettka

Zaujala mě první řada tohoto seriálu, byl to takový svěží vítr na obrazovce po těch nekonečných plytkých seriálech a nekončícím kolotoči opakování kriminálních seriálů. Druhá řada nezklamala a dvojdíl Černý krkavec byl opět zajímavý. Líbily se mi postavy, prostředí i děj. Nádech tajemna, kdy se příběh propojuje s minulostí a starým nevyřešeným případem. Tým pod vedením inspektora Peréze je sympatický. Líbí se mi i propojení postav na ostrovech, kde se skoro každý zná s každým. Spolu s vyšetřovateli vylučujeme podezřelé až se dobereme konce a zjistíme, kdo je vrah. Po této sérii jsem si hledala více informací o předloze seriálu a její autorce - Anne Cleevesové. Doposud vyšla v českém překladu jedna kniha ze Shetlandského kvartetu a to byla právě tato - Černý krkavec. Těšila jsem se, jak si prohloubím informace o postavách a jejich pohnutkách. Ale seriál se od přelohy diametrálně lišil. A to jak existujícími/neexistujícími/zaměněnými postavami, tak i dějem, kdy vyšetřování vedl tým z pevniny a inspektor Perez jen přisluhoval. Dokonce i pohřešovaná Catriona byla zavražděná. Ztvárnění Peréze, který byl ve skutečnosti podobný předkovi ze Španělska, takže tmavý typ s velkým nosem, zcela rozbije podobnost seriálu s předlohou. O únosu malé holčičky ani nemluvím. Ale! Nestává se to často, ale to, že je seriál ztvárněn jak je, mu vůbec není na škodu. Ba, naopak! Kniha, ač představena jako bestseller, je bohužel dost nudná, detektivní tým by vraha ani neodhalil, pokud by nakonec nepromluvil jeden ze dvou svědků (druhý nemůže), kteří tu noc viděli oběť a vraha spolu na pláži. Spíše je to takové povídání o lidech a jejich myšlení. Proto je dobře, že se seriál inspiroval knihou jen volně a děj i postavy upravil, dává tak mnohem větší prostor k vytvoření skutečného detektivního příběhu. Má atmosféru tajemna, podbarvenou prostředím a lidmi. ()