U47 - Kapitänleutnant Prien

U-47 Lt. Commander Prien

Drama / Válečný

Západní Německo, 1958

Prva polovica filmu, ktora vyzera ako klasicky ponorkovy film je skvela a nemam k nej ziadne vyhrady. Dokonca tu prakticky absentuju aj roztomile modely lodiciek, ktore môzu ostatnym pripadat trapne. V druhej polovici sa film zmeni na zivotopisny film o slavnom kapitanovi, ktory mal na konte rekordny pocet znicenych lodi a po odvaznom utoku na namornej zakladni sa z neho stal nastroj nacistickej propagandy. V tejto casti sa film snazi ocistit jeho meno od nacizmu a chce nas dokonca presvedcit, ze snad mal nieco do cinenia aj zo zachranovanim zidov. Lenze to robi strasne skratkovito. Kopa veci je nacatych, ale uz sa im dalej nevenuju. Tato cast filmu by potrebovala aspon hodinku stopaze naviac, aby to nielen fungovalo, ale aspon pôsobilo zmysluplne. Pretoze to je tak strasne uponahlane, ze akonahle nastal koniec, tak som mal pocit, ze mi niekto vypol film v polovici. Ale vdaka skvelej prvej polovici a skvele obsadenemu charizmatickemu hlavnemu hrdinovi sa ten film oplati aspon raz vidiet. Teda pokial mate radi ponorkove filmy a nevadi vam, ze su stare a ciernobiele. 7/10.(20.3.2016)

Nemecký pohľad na 2. svetovú vojnu je presne taký, aký som očakával. Nemci, hoci vojnoví agresori, neberú túto skázonosnú vojnu nijako dramaticky, je to pre nich iba ďalšia vojna, ktorých už prežili mnoho, a spojenci sú pre nich vojnoví súperi ako každý iný. Napriek tomu sa nezdráhajú ukazovať symbolické prípady, že aj niektorí z nich sú ľudia, majú súcit a sú schopní odsúdiť zlo. Jasne predvídateľný zámer. Lepšie je to na palube ponorky, kde podobne ako napr. v západonemeckom filme Ponorka vidíme bežnú prácu námorníkov v snahe prežiť alebo zneškodniť nepriateľa. Pátos posádky ku kapitánovi, ktorý je možné vidieť v každom podobnom vojnovom filme z tých rokov, treba prekusnúť.(22.7.2017)

Reziser Harald Reinl /Winnetou 1 -3/ natocil sympaticky vojnovy ponorkovy film, kde kapitan ponorky sa snazi vypatrat britsku vojnovu lod a potopit ju. Vyborna je hlavne prva polka filmu, fakt satle sa nioeco deje, rezisersky perfektne, dialogy na urovni. Skoda no, potom sa to preklopilo do prisernej nudy a pomaly az vatovo planych plkov o nicom. Je super, ze film sa snazi ocistit sa od nacizmu, ale robi to svojsky, mnohe veci su len nacatre a nedotiahnute. Ako zastupca ponorkovych filmov vsak slusny priemer 68 %(12.8.2017)

Film z bohatej nádielky nemeckých vojnových filmov z konca 50. rokov minulého storočia, ktoré skúšali "očistiť" rôzne skupiny nemeckého národa od hrôz 2. svetovej vojny. Tento film si vybral skupinu príslušníkov U-Boot Waffe - Ponorkových síl. Cez osobu jedného z najznámejších veliteľov nemeckých ponoriek Günthera Priena, sa pokúša ukázať "Šedých vlkov Atlantiku" v inom svetle. Veľmi dojemné sú sebaľutujúce scény s kapitánom ponorky, ktorá "nechtiac" potopila zaoceánsky parník Athenia (Lemp), pôsobiacej však ako lacné klišé. Je známe, že zo všetkých zložiek regulérnych nemeckých ozbrojených síl bola Kriegsmarine (vojnové námorníctvo) tou najmenej "nacizovanou" zložkou, ale obraz ktorý sa o nej snaží urobiť tento film je predsa len prehnaný. Napriek tomu však hodnotím priemernou známkou, keďže sa tvorcom veľmi dobre podarilo zostrihať pôvodné zábery z vojnových týždenníkov s novonakrutenými zábermi a interiérové zábery vnútra ponorky sú tiež pomerne vydarené.(15.2.2008)

Parádní kraťas zobrazující jednoho z nejznámějších mořských vlků Güntera Priena. Nejvyšší chybou je filmu je délka, dovedu si představit o další hodinku navíc - konec mi přišel příliš uspěchaný a tak nějak vyzněl do prázdna. Co se týče herců, tak nemám žádných výtek. Film doporučuji všem co se zajímají o ponorky během 2.sv.války.(2.8.2013)

• - Kapitänleutnant - kapitánporučík, v německém námořnictvu Kriegsmarine zkracováno na Kaleu - Günther Prien (Dieter Eppler) se narodil 16. ledna 1908 v Osterfeldu, zahynul 7. března 1941 v severním Atlantiku dílem hlubiných bomb torpédoborce HMS Wolverine. Celkově se svou ponorkou U-47 potopil 188 905 brutto registrovaných tun tonáže lodí. (bejkovec)

• - Spoiler: Kapitánporučk Günther Prien (Dieter Eppler) zahynul na palubě své ponorky U-47 s celou svou posádkou při bombardování hlubinnými bombami z britského torpédoborce, nikoliv na obchodní lodi torpédované vlastní ponorkou, jak je vyobrazeno ve filmu. (bejkovec)