Kniha džunglí

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1967, 78 min

George Bruns

Walt Disney

S hodně velkým odstupem jsem měl možnost tenhle můj dětský poklad znovu vidět a zjistil jsem, že nostalgie je ošemetná věc. Přestože je zub času na Jungle Book mnohem víc znát než třeba na o čtvrt století starším Bambim, nedokážu nakonec jít s hodnocením níž. Asi kvůli jednomu z nejkouzelnějších disneyovských závěrů.(30.3.2006)

No, jako... Kniha džunglí je fakt slabší disneyvka, ve který se navíc prakticky nic nestane (a nová verze 2016 je o mnoho řádů lepší a propracovanější). Přesto je to ale nadprůměrná, kvalitní podívaná. Postavy jsou samozřejmě sympatické (jen ten Šer Chán má žalostně málo prostoru) a sloní pochod je fakt výbornej song, v tomhle filmu je jasně nejlepší. Každý si navíc všimne, že konec je uspěchaný, urychlený a odfláklý (ale kouzelný). Fakt jsem to poprvé viděl až teď, takže moje hodnocení je naprosto objektivní... 80%.(7.2.2018)

Poslední Disneyho celovečerák vzniklý za Waltova života, premiéry se legendární tvůrce již nedožil. V každém případě jde o důstojný konec jedné éry, která změnila dějiny nejen animovaného filmu (1937 - 1967). Adaptace Kiplingova románu je samozřejmě velmi volná, nicméně atmosféra snímku je i po více než půlstoletí fantastická. Charaktery postav jsou jasně srozumitelné a písničky nápadité. Knize džunglí se nedá nic vytknout a baví mě i jako dospělého diváka.(3.1.2019)

Bol by som sám pred sebou za pózera, keby som dal vyššie hodnotenie napriek tomu, že si uvedomujem neodškriepiteľnú nadčasovosť a ostaté nemalé kvality. Ale okrem pár skutočne vychytaných momentov je to pre človeka nad 10rokov dosť ťažko pozerateľné. Každopádne som rád, že som dieťa 80´s a ako deťom nám práve tieto staré disneyovky púšťali v družinách a škôlkach. Vtedy sme to žrali... Teraz ale holt žereme iné :)(20.1.2014)

Další z téměř dokonalých disneyovek. Povedená animace, jednoduchý, ale celkem napínavý příběh, hezké písničky, prostě ideální snímek na relaxační odpoledně. Co na tom, že zápletka je chvílemi trochu šílená a některé vtipy nedopadají na úrodnou půdu. Líbila se mi knížka, líbí se mi i animované zpracování. Finální hodnocení: Velmi povedený filmek.(21.4.2016)

• - V scéne, keď Bagheera presviedča plukovníka Hathiho, aby pomohol nájsť Maugliho, Hathiho žena Winifred sa vyháža, že prevezme velenie stáda, ak Hathi chlapca hľadať nepomôže. Hathi je pobúrený myšlienkou, že by ženská mala viesť stádo. Vtip je v tom, že v prírode vedie slonie stádo vždy slonica - matka, kým dospelí samci žijú spravidla samotársky. Ako jediná slonica v stáde by bola vodkyňou tak či tak Winifred. (LadyJinx)

• - Medveď Baloo, panter Bagheera a slon Hathi majú mená podľa pomenovania svojho druhu v hindčine. Shere Khan znamená v hindčine "kráľ tiger". (LadyJinx)

• - Jde o poslední film Walta Disneyho, který vznikal pod jeho vlastním dohledem. (hippyman)