Kniha džunglí

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1967, 78 min

George Bruns

Walt Disney

Jeden z mála starých filmů ze studia Walta Disneyho, který si pamatuji ještě z doby, kdy jsem byl dítě. Nevím, jestli jsem jich tolik neviděl, anebo si je prostě nepamatuji, ale "Kniha džunglí" mi zůstala v paměti. Scéna, kde se poprvé objevuje Šer Chán je pro mě pořád pořádně děsivá, s originálním zvukem je pak tygr ještě doplněn skvělým dabingem. I po letech má tenhle film efekt.(19.6.2015)

Je zajímavé, že tomuto filmu dám pozitivnější hodnocení, než jiným i když tenhle je trochu pro mě depresivní materiál. Opět lehce dětská záležitost. Nicméně stále to nic nemění na tuně midrácích z hada a z otravnejch opic. Ten příběh mohl být úplně jinde než je dneska. A to je smutné i kouzelné. V tomhle filmu ale jednoznačně je nejlepší a nejsilnější postavou je Žer Chán. To bezkonkurenčně. Ale jde pořád o tvrdou a příběhově stabilní klasiku.(11.8.2017)

Klasická predloha, jednoduchá animácia a veľa pesničiek... Táto rozprávka dokáže potešiť aj v súčasnosti a dokonca musím pochváliť ozaj skvelý slovenský dabing plný známych hercov, ako aj preklady pesničiek a ich prespievanie. Vrele odporúčam, hlavne kvôli tomu, aké množstvo animákov so zvieratkami sa na nás v súčasnosti valí a ani zďaleka nedosahujú kvalít filmov, ktoré vznikli pred viac ako 40 rokmi!(11.2.2009)

Moje první Disneyovka, opakovaně pouštěná u táty v práci z ohrané videokazety. Jako dítě jsem byl nadšený. Z dnešního pohledu mi trochu vadilo, že se tvůrci nepokusili o větší realističnost, a místo indických motivů se na diváka z džungle valí jazzové rytmy. Ve výsledku to není špatné, ale člověk má pak pocit, jako by vůbec nešlo o Kiplingův příběh. Disneova továrna naroubovala na mauglíovskou poetiku tradiční příběh o zvířátkách, z nichž tygr připomíná úlysného anglického gentlemana, opičí král asi Louise Armstronga, sloní stádo americkou vopjenskou jednotku atp. Dítěti to nedojde a dostane skvělou zábavu v čele s připitoměle legračním Balúem. Disney za 30 let ušel dlouhou cestu - od koketování s uměním ve Fantazii s realizmem v Bambim jako by se hlavním cílem stala televize. Ale v tom nejlepším slova smyslu!(3.11.2009)

Knihu džunglí som ako dieťa nevidel a vlastne okrem Bambi som začal s animovanými klasikami od Disneyho až po dvadsiatke a tak nemajú pre mňa nostlagickú hodnotu. KDŽ má pre mňa hodnotu tú, že som čítal relatívne odlišnú predlohu a nový film, ktorý myslím viac odkazuje na toto dielo, ako na knihu a je zábavné všetky tri záležitosti navzájom porovnávať. Silný záver, kedy som bol skutočne dojatý, ovplyvnil moje hodnotenie. Samozrejme sú tu milé aj opice, had a nakoniec aj ten tiger, ale je to pochopiteľne v poriadku. Stále čakám, či sa dočkám sfilmovania aj ďalších príbehov tejto klasickej knihy.(9.7.2017)

• - Jde o poslední film Walta Disneyho, který vznikal pod jeho vlastním dohledem. (hippyman)

• - Medveď Baloo, panter Bagheera a slon Hathi majú mená podľa pomenovania svojho druhu v hindčine. Shere Khan znamená v hindčine "kráľ tiger". (LadyJinx)

• - V scéne, keď Bagheera presviedča plukovníka Hathiho, aby pomohol nájsť Maugliho, Hathiho žena Winifred sa vyháža, že prevezme velenie stáda, ak Hathi chlapca hľadať nepomôže. Hathi je pobúrený myšlienkou, že by ženská mala viesť stádo. Vtip je v tom, že v prírode vedie slonie stádo vždy slonica - matka, kým dospelí samci žijú spravidla samotársky. Ako jediná slonica v stáde by bola vodkyňou tak či tak Winifred. (LadyJinx)