Kniha džunglí

USA, 1967, 78 min

Ken Anderson

George Bruns

Walt Disney

Jeden z mála starých filmů ze studia Walta Disneyho, který si pamatuji ještě z doby, kdy jsem byl dítě. Nevím, jestli jsem jich tolik neviděl, anebo si je prostě nepamatuji, ale "Kniha džunglí" mi zůstala v paměti. Scéna, kde se poprvé objevuje Šer Chán je pro mě pořád pořádně děsivá, s originálním zvukem je pak tygr ještě doplněn skvělým dabingem. I po letech má tenhle film efekt.(19.6.2015)

S hodně velkým odstupem jsem měl možnost tenhle můj dětský poklad znovu vidět a zjistil jsem, že nostalgie je ošemetná věc. Přestože je zub času na Jungle Book mnohem víc znát než třeba na o čtvrt století starším Bambim, nedokážu nakonec jít s hodnocením níž. Asi kvůli jednomu z nejkouzelnějších disneyovských závěrů.(30.3.2006)

Až ve třetím desetiletí se dostávám k Disneyho klasikám. A je mi trošku líto, že až tak pozdě. Animace úžasná, příběh lehký jako vánek, písně sic trochu vousaté, ale veselé, Baghíra s charismatem a Balů je prostě pravý "bigbuddy." Je tam v tempu cítit rok výroby, ale dětem určená stopáž žádnou nudu nedovolí a člověk vskutku zarelaxuje beze stopy studu. V džunli se našlo lidské mládě, událost roku a změna pro včechny!... 80%(1.2.2010)

The Jungle Book povazujem skor za slabsiu disneyovku, asi nie som velkou fanynkou Maugliho, lebo zatial ani jednej filmovej verzii tohto znameho diela som nedala vyssie hodnotenie ako len priemerne. Animacia pekna, soundrack celkom fajn, ale samotny pribeh a spracovanie mohlo byt lepsie a putavejsie. Pre deti urcite super, ja som sa dost nudila. Z postav mi je najsympatickejsi medved Balu. Ine zvieratkovske animaky sa mi pacili ovela viac, trebars Lady a Tramp alebo Bambi ci 101 Dalmatinov. Skoda, ze prave posledny projekt Walta Disneyho sa mi nepacil viac, vlastne ani sama neviem preco si ma Kniha dzungle neziskala. Syncekovi sa to pacilo. 60%.(16.6.2020)

Klasika medzi rozprávkami. Tak hravé, vtipné, dobrodužné a zároveň silno vrcholujúce,... to sa málo kedy vidí. Iba vo Walt Disneyho Štúdiach kedysi kraľovala tak pravá orechová zážitková kuchyňa ako nikde inde, či už po technicky vykreslených priestoroch a obrysoch, tak medzi samotnou dejovou líniou, ktorá je plná nápadov. Kto nepozná Mauglího, má veľký deficit v animovanej sfére.(5.10.2012)

• - Medveď Baloo, panter Bagheera a slon Hathi majú mená podľa pomenovania svojho druhu v hindčine. Shere Khan znamená v hindčine "kráľ tiger". (LadyJinx)

• - Jde o poslední film Walta Disneyho, který vznikal pod jeho vlastním dohledem. (hippyman)

• - V scéne, keď Bagheera presviedča plukovníka Hathiho, aby pomohol nájsť Maugliho, Hathiho žena Winifred sa vyháža, že prevezme velenie stáda, ak Hathi chlapca hľadať nepomôže. Hathi je pobúrený myšlienkou, že by ženská mala viesť stádo. Vtip je v tom, že v prírode vedie slonie stádo vždy slonica - matka, kým dospelí samci žijú spravidla samotársky. Ako jediná slonica v stáde by bola vodkyňou tak či tak Winifred. (LadyJinx)