Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon

• Čína 狄仁杰之神都龙王 (více)

Na čínskou flotilu zaútočí neznámé mořské monstrum a císařovna (Carina Lau) pověřuje Yuchiho (Feng Shaofeng), aby vše rychle vyšetřil. Ve stejnou dobu přichází do hlavního města Luo-jangu mladý Ti Žen-tie (Mark Chao) s doporučením pro místo soudce. Náhodou vyslechne plán zločinců na únos krásné kurtizány Yin Ruiji (Angelababy) a vydá se ji zachránit. A tak začíná úplně první případ proslulého soudce Ti, který se v něm musí vypořádat s mořskými příšerami, vzbouřeneckými zabijáky, i nevyzpytatelnou císařovnou. (mortak)

verbal

Opolidé buď opět brutálně pohrdají mrtvými indoevropskými fyziky, anebo má ten bambusák, co visí zaháknutý špičkami prstů za římsu kolmo k baráku namazané podrážky sekunďákem a místo páteře fošnu. Ale v tomto dílu je drak, naštěstí bez tygra, proto se to dá považovat za pohádku a ten CuiHrk to zase natočil naprosto pompézně a zábavně. Přimhuřuji tedy koukače, vytírám si prdel Fyzikem snadno a rychle a levitujíc nad gaučem hážu tři hvězdice najednou rovnou do černého. ()

sniper18

Je to nadpriemerný kriminálny historický fantasy filmy, ktorý je prequelom obstojnej jednotky. Má pomerne dobrý príbeh o ambicióznom mladíkovi, ktorý prichádza do hlavného mesta, kde sa zoznamuje s miestnym úradníkom a zisťuje, že došlo k útoku záhadného morského netvora, ktorý zničil loďstvo. Lenže sa dostáva do problémov s mocnou kráľovnou, kvôli čomu je aj uväznený, ale aj tak chce vyriešiť záhadu s monštrom a zachrániť miestnu kurtizánu. No na tejto dlhej ceste ho čaká mnoho problémov. Spracovanie je ale iba priemerné, určite musím oceniť, že sa tu stále niečo deje, takže aj počas tejto výrazne nadpriemernej dĺžky tu nie je moc možností sa nudiť, ale zároveň si ma to ani nedokázalo až tak moc získať. Postavy nie sú dostatočne zaujímavé, aby som im skutočne fandil a dej je síce slušne prepracovaný, ale obsahuje až príliš moc výrazných prvkov ako morské moštrum, kurtizána, jedy, ľudský netvor, banditi, k tomu rôzne intrigy na cisárskom dvore a podobne a tak som mal skôr pocit, že tam tvorcovia chceli mať všetko, pričom ja by som viac ocenil, keby tam nechali nanajvýš polovicu, keďže aj tak ma skutočne zaujímalo len to morské monštrum a problémy s cisárovnou, bez zvyšku by som sa s ľahkosťou obišiel, ale pozerať sa na to rozhodne dá. Až posledná tretina mi už prišla zaujímavejšia, hlavne kvôli tomu, že sa dej konečne sústredí hlavne na to moštrum a tu sa už je na čo pozerať. Akcie je tu celkom dosť a nie je zlá, ale aj tak mám z nej skôr také rozporuplné pocity. Je rozmanitá, nápaditá a miestami aj prekvapivo veľkolepá, keďže okrem komornejších súbojov sa tu nájdu aj rozsiahle sekvencie, obzvlášť s monštrom, lenže mi prišla až moc digitálna. A na to doplatili hlavne súboje, štýl wu xia mám celkom rád a aj choreografia je v poriadku, lenže miesto drôtov si vypomáhajú efektami, čo je neporovnateľne horšie a tak vlastne súboje boli tým lepšie, čím mali menej takýchto efektov, pričom sa tu ale aj tak nenájde žiadny, ktorý by ma výraznejšie zaujal. A tak najlepšie sú rozhodne scény s monštrom, obzvlášť dlhé finále na mori je až prekvapivo vydarené. Herecké obsadenie je iba priemerné, Mark Chao je síce celkom dobrý herec, ale nemá na to, aby utiahol takýto rozsiahly projekt, Andy Lau z predchádzajúceho dielu je úplne iná kategória. A tak vlastne iba Corina Lau ako cisárovná mi prišla úplne ideálna a poteší aj postava kurtizány, ktorá ale nemá moc priestoru. Čo sa týka réžie a technickej stránky, až na niektoré triky, ktoré by potrebovali výrazne doladiť je vizuálna stránka bez problémov, páči sa mi výprava, kostýmy a aj tie scény s monštrom, ale tým to asi aj končí, je to jednoducho len blockbuster. Takže určite nie som sklamaný, keďže aj predchádzajúci diel považujem len za lepší priemer, ale aj tak mám pocit, že to mohlo byť o niečo lepšie. Vymeniť hlavného hrdinu, doladiť efekty, vypustiť niektoré z tých výrazných prvkov a v súbojoch sa vrátiť ku klasikému wu xia štýlu a mohol to byť blockbuster, na ktorý by sa dalo pozerať aj viackrát. Takto je to len obstojný film na jedno pozretie, nič viac, nič menej. 60% () (méně) (více)

Niktorius

Pokus propojit zákonitosti hollywoodského blockbusteru s čínskou estetikou a tradicemi tentokrát Tsui Harkovi vyšel o něco lépe než v Záhadě smrtícího ohně. Co prequel dluží původnímu filmu v oblasti spektakulárnosti akčních scén a charismatu ústřední postavy (co si budem povídat, Andymu Lauovi je těžké se vyrovnat), to dohání příjemnějším temporytmem a koherentnějším vyprávění (to je ovšem oproti hollywoodským velkofilmům výrazně upozadněné ve prospěch řetězení diváckých atrakcí). V neposlední řadě trumfuje mladý detektiv / soudce Ti nad tím starým v míře, do jaké dovede vtáhnout do svého fikčního světa. Za to vděčí mimo jiné i zdařilejšímu zkombinování kulis s CGI efekty. Jen je škoda, že se do příběhu nepodařilo lépe zapojit onoho titulního mořského draka; ten je z hlediska vyprávění prakticky nadbytečný, jen by bez jeho přítomnosti film nemohl končit "povinným" epickým finále napěchovaným akcí a efekty. ()

Vavča

Tsui Hark je mistr vizuálních i akčních orgií, hračičkovských detailů a vůbec liška podšitá, která dovede naprosto parádně skloubit několik žánrů (detektivka/thriller, dobrodružný) do pohádkového fantasy hávu. Mladý detektiv Ti se pouští do složitého případu mořského monstra a únosu známé kurtizány. V cestě mu stojí podezřívavý nadřízený a kupa namakaných oponentů. Vizuálně se Tsui dostal ještě dál, než v 1, město Luoyang vypadá uvěřitelněji, organičtěji, má to větší koule, atmosféru. V akčních scénách vsadil místo na kamerové efekty více na skutečné koně, schopnosti herců. William Feng ruluje jako vrchní komisař Yuchi Zhenjin, geniálním tahem bylo obsadit do role Ti Marka Chao, taiwanský herec, který má solidní charisma a slušné akční schopnosti, kráska Angela Baby je nezbytným fanservisem . Zápletka rozhodně není lame, napětí občas prolomí nějaký vtípek (doporučuji koukat do konce titulků), postavy jsou slušně prokreslené. Hudbu jistí Kenji Kawai, takže co více si přát? Nejpovedenější spektál letošního roku v Asii pro mě, jehož tempo Vás strhne, stejně jako audiovizuální stránka. ()

MaedhRos

Jsem (aspoň zatím) o něco méně okouzlena, než v případě jedničky, ale spokojená rozhodně jsem. Tsui sice přešel na jiný živel (voda hasí oheň, tož příště by hezky podle pěti fází mohl bejt nějakej ten zemskej díl, ne? ;-)), jinak ale obšlehnul recepturu z prvního dílu skoro jedna ku jedné. Poněkud divoká, ovšem nikoli nepřehledná zápletka, úžasně fantaskní jedy, brouci a substance, šílené bojové scény, nestandardně barevný sidekick, okázalý vizuál, okouzlení detaily a relativně kosmopolitní tangskou městskou kulturou, divoké tempo, jeden dost divný doktor a nějaké to obludárium - a spiknutí a piklení, samozřejmě. Třeba přistoupit na fakt, že Tsui je magor, a že "jak" ho evidentně baví a zajímá o něco více, než "co". Prequel k prvnímu filmu o Di Renjiem je poměrně derivativní, drží pohromadě hůř, než jednička, a tak celkově naplňuje stereotyp "oproti jedničce větší, ale nutričně ošizená porce téhož". Přesto bych se vůbec nehněvala, kdyby se Tsui s vyšetřovatelem Dim ještě neloučil. I want mmmmoar!!!! ()

Stanislaus

Čínská verze Van Helsinga, která je též obalená v množství ne vždy úplně povedených vizuálních efektů, a jejíž postavy též popírají všechny zákony fyziky. Nicméně dějově vcelku baví a nabízí spoustu dobře vymyšlených akčních sekvencí, u nichž je pouze třeba hodit gravitaci stranou a užívat si jejich vypiplanou choreografii. Herecky nebyl film naštěstí tak moc okatě a přehnaně afektovaný, jak tomu u asijských filmů bývá zvykem. Slabší, ale stále tři hvězdičky! ()

honajz

Škoda, že z docela seriozních případů soudce Ti udělali tvůrci několikanásobnou pohádku (máme tu na poslední chvíli vyléčeného císaře, draka, Krásku a zvíře, dokonce náznaky Pretty Woman, kdy jsou všichni úplně mimo z jedné prostitutky nebo pardon konkubíny) plus něco z Ostrova dr. Moreaua... A aby to bylo kór přehnanané, tak se trikaři vyřádili ve všem - maketách města, ničení lodí a především soubojích, kdy bojující provádějí naprosto neskutečné a nemožné kreace, až je to nechtěně směšné. Děj, ačkoliv obsahuje pár zajímavých prvků a dokonce i Deeových dedukcí á la Sherlock Holmes, je podán taky hodně zmateně, takže za mne převažuje spíše zklamání. ()

Morholt

Detektiv Dee řeší záhadu žabího muže a přitom odhalí spiknutí polojaponských rybářů. Plus mínus na stejné úrovni jako předešlý díl. Jako už tradičně se popírají fyzikální zákony, je tu mořský drak a nějaká ta láska. Popravdě zítra si nejspíš oba příběhy detektiva Dee budu plést. Škoda, že tohle nenatočili před dvaceti lety. Byl bych z toho hotovej. 50% ()

corpsy

Ďalšie veľkolepé dobrodružstvo fiktívneho (?) detektíva, v ničom nezaostáva za svojím predchodcom. Tzn. že je to opäť nudná a zdĺhavá fantasy, kde sa dá pozerať na akčné scény ( pri niektorých pobaví aj WTF efekt ), ale na to ostatné už veľmi nie. ()

mortak

Mě tyto Tsui Harkovy wuxia fantasy dle stařičkých čínských románů o soudci Ti z osmnáctého století strašně baví. Mark Chao sice není Andy Lau z jedničky, ale ty dvě hodiny jsou pořád příjemným eskapismem na dobrou noc. ()

Pump

Velmi čínské a velmi zábavné akční fantazy. Tak nějak mi to připadá, že autoři si prostě vymyslí co se jim zrovna hodí a ono jim to pořád funguje. Tak trochu čínské Ein Kessel Buntes... ()

Acrobat

Aj Slováci by z Dobšinského fantasy mohli urobiť čarokrásne exteriéry Terchovských skál, kde by sa odohrával boj o moc, k tomu intrigy, zloba. Číňania oprašujú legendy a mýty, a predhadzujú Dee-ho ako trochu historicky hlbší protipól k britskému detektívovi, ktorý vraj umrel v Meiringene. V opulentných, pestrofarebných variáciách s antigravitačným spsôbom boja sa pomocou nezapamätateľných mien, bylín a zápletok sa odohráva pozerateľný súpis metód videných napríklad v Indiana Jonesovi, či spomínanom Holmesovi. Nepoteší cisárovná Wu s prísnym pohľadom, kde či spravíte dobre alebo zle v úmysle pomôcť, vždy bude krutá a hrozí vám smrť. No odvďačuj sa potom svojími výbornými sužbami takej žene. Ešteže je tu Angelababy, pre ktorú sa to všetko robí, lebo jej milý je rybacina, ktorá má viac než dve hodiny na to, aby získaval šikomokú podobu. Opäť ma však dostal a divákov podobne zmýšľajúcich detective, ktorý má rozum, všetko si všíma a veríte aj vtedy, keď v presýpacích hodinách je už len zrnko piesku na vyriešienie záhady. Jeden proti hordám. Inštinkt proti početnej ľstivosti, zrade a "dolus malus". Táto dvojka mi bola milšou kurtizánou, pretože nikomu sa nestavali sochy vladárov. (Deti generácie Stalina, Lenina to musia vedieť, aké je to oplzlé). Nevýhodou filmu však bol len ten mizerný pocit, či zelený čaj, ktorý som pritom pil (Snow Dragon) nemal v sebe...kašeľ....do čerta....(videné 09.02.2014, BDrip) ()

Lavinia

Roztahaný kolotoč na provázkách. Mnoho nejasností: kurtizána, která ne "to" - nebo to chápu špatně? Permanentní zatížení na brouky po jedničce i zde - ale zde poněkud přihlouple. Celé politické spektrum přitažené za uši, nicméně opravdu kaleidoskop akce - tolik, že trochu nudí. Zklamání. ()

yangzhening

Přečetl jsem si komentář Vavči, a tak jsem se tedy podíval. Dvě hvězdy dávám jenom za technologický pokrok čínského filmového průmyslu. Ve světovém kontextu film neobstojí vůbec v ničem. Triky jsou ve srovnání třeba s Hobitem až směšné a vůbec jsem si ve filmu nevšimnul "geniálních tahů". Že mě film docela spád by mělo být pro akční fantasy automatické. Kdyby tomu tak nebylo, bylo by to možná za "odpad". Navíc, musel bych ignorovat veškerou korejskou a japonskou filmovou tvorbu, aby se tenhle film stal "nejpovedenějším spektáklem roku v Asii". Jinak hudba se opravdu dala, to zase ano:-) Doporučuji ortodoxním fanouškům čínské filmové tvorby. Film je nutné posadit do kontextu čínské filmové reality. ()

jarmil8

Staročínský Sherlock Holmes (jehož rozpoznávací metody mi zůstaly záhadou) v naprosto přepáleném akčním fantasy a bůhvícoještě. Ne zrovna můj šálek čaje, raději tygry a draky... ()

Sandai

Zajímavý čínský fantasy film. Občas působí trochu lacině, někdy zmateně, ale slušná zápletka, pořád se něco děje a efektů je taky plno. takže jako celek snímek vyznívá velmi dobře. ()