Chvíle ticha

(festivalový název)
  • Švédsko Moments of Silence (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Švédsko, 2014, 14 min

Kompilace výjevů minut ticha držených po tragických událostech v novodobých dějinách lidstva v různých částech světa v různých dobách je dokumentárním zachycením kolektivní lidské paměti. Koláž krátkých záběrů beze slov zachycuje prchavé, ale silné okamžiky sounáležitosti, které svádí dohromady lidi nezávisle na rase, vyznání či kulturních rozdílech. (MFDF Ji.hlava)

Radko

Kompilácia záberov z minút ticha vzdávaných na pamäť mŕtvym naprieč dejinami, štátmi, udalosťami. Ukázané portréty osôb a miesta tragédií (zemetrasení, bombových útokov), ktorých obetiam sa vzdáva hold, sú väčšinou všeobecne známe. Karneval kolektívneho mlčania nad mŕtvolami druhej polovice 20. storočia a začiatku 21. storočia. Divák ale môže hádať, o akú konkrétnu spomienku vlastne ide? A aj o to, aký štát je na vyseknutých záberoch ukázaný. Dokument totiž rozšifruje jednotlivé zábery až v záverečných titulkoch. Nuž ale čo z tohto, keď hlavy vzdávajúcich hold smutne visia úplne rovnako pri spomienke na hudobníka a mierotvorcu Johna Lennona ako pri spomienkovom obrade na Konstatina Černenka - žijúcej mŕtvoly na čele ZSSR počas celého svojho funkčného obdobia (existuje teória otravy zo strany KGB, ktorá sa mala odohrať ešte pred jeho nástupom do funkcie). Raz darmo. V smrti sme si rovní. A v jej pripomínaní veľmi podobní. Len je otázne, či si to má vôbec zmysel pripomínať práve takouto formou, bez sprievodného slova, kúska vysvetlenia alebo tak? ()