ŽENYvPOLI

všechny plakáty

Tři protagonistky dokumentu Markéty Nešlehové popírají stereotypní názor, že Romové nemají zájem se vzdělávat, rozvíjet svou osobnost a společensky se angažovat. (Česká televize)

Mallinali

No, moc stereotypů to nerozbilo, spíš jich to pár přidalo (to se ČT děje často). Tři výjimky bojují s větrnými mlýny a jejich svěřenci si stěžují na všechno možné, jen aby nemuseli pohnout steblem. Dokument je celkem otevřený a z řady jejich svěřenců se vám bude otevírat kudla v kapse. Ale vyznění je celkem optimistické, když se dozvídáme o pomalé proměně životního stylu u Romek, u nichž už ženy bez dětí v 25 a studující nejsou úplnou výjimkou. Jen ty jejich nápady na zlepšení jsou dost naivní. Dámy nám jako recept dávají většinou to, kvůli čemu jsme tam kde jsme. Např. snaha po společném veřejném prostoru menšiny a většiny bez toho, aby se jejich životní styl sblížil, je snaha o návrat k důvodu, proc vůbec začala vzájemná segregace. Děvčata taky navrhovala lepší přístup k zaměstnání, jenže bez správných návyků bude výsledek horší než předtím (pracoval jsem ve firmě co to zkoušela a skončilo to skupinovým rozkrádáním, vysokými tresty a zvoláním že tohle už nikdy). Snaha o lepší přístup ke vzdělání bude taky mít spíš opačné výsledky, dokud nebudou rodiče nuceni k podpoře vlastních dětí, aby byly konkurenceschopné a neměly ve výsledku spíš mindráky a nechuť ke vzdělání. Asi to bude chtít stavět dům od základů a ne od střechy, např. kombinací cukru s bičem v rodinné politice. ()