Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

Skvělé a zábavné, navíc natočené v mé oblíbené zemi (nezasvěcení ať poslední poznámku neřeší :-)(21.9.2004)

Nic jsem od toho nečekal a bylo to velmi zábavné(8.3.2003)

Na to, že film vznikal v africké koprodukci, je až nezvykle povedený. Hlavní představitel křováckého domorodce je naprosto unikátní.(13.8.2002)

Geniálna komédia. Založená na jedinečnom nápade, dejovo spletitá, plná akcie a dobrodružstva, miestami dojímavá, dokonca nevtieravo poučná a čo je hlavné, aj po takmer tridsiatich rokoch stále veľmi vtipná a trefná. "Bohovia" sú stále šialení.(11.5.2008)

Humoru je ve filmu je víc než úředníků v Evrospký unii. Například při veškerých společných scénách Andrewa a Kate jsem byl vysmátej jak zkouřená hyena. On je to takovej blázinec v neustálým pohybu, pořád tam totiž někdo někam jezdí nebo běhá, až člověka napadne, že bohové jsou tady s tím šílenstvím na tom ještě nejlíp. Dokonale využití africké fauny a flory ve prospěch grande legrande. Nemám co bych vytknul, přál bych si, aby se točilo víc takovýhle zábavných filmů ošoustaných fešáckým dobrodružstvím.(6.6.2011)

• Djkoma

Primitivní zábava co nudí ... Tento ohraný "němý" film už v našich televizích běžel tolikrát, že ho nemůžu ani vidět. Sorry Xi, ale už jsi out... :-)(19.6.2005)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $30,031,783Tržby Celosvetovo $39,900,000║ Toľko nápaditej srandy na podaktorých fádnych veciach si asi len ťažko niekde užijete, tu to pekne všetko funguje pre jednoduchý príbeh a zabáva až do popukania.(19.7.2005)

Aneb jak "nenápadně" dostat reklamu na Coca Colu i do Východního bloku. Prostě globalizace.(11.6.2007)

Bohové musí být šílení že splodily tento film. :-)(3.3.2005)

// Production Companies: CAT Films, Mimosa Films //(30.11.2013)

Kdeže Bohové, Jamie Uys musí být šílený :o)(22.6.2010)

„Nechcem o tom hovoriť.“ Panebože, ako hodnotiť? Dobré? Zlé? BOHOVIA SA MUSELI ZBLÁZNIŤ patria k filmom, ktoré milujete alebo nenávidíte. Ja osobne nenávidím všetky trápne hysterické bláznivé komédie z africkej produkcie, ale toto je nostalgická výnimka, pri ktorej som v detstve strávil nejednu reprízu a chechtal sa na crazy blafoch typu „džíp, ktorý nesmie zastaviť“ alebo „ajajajajajaj.“ N!xau patrí zrejme k najbizarnejším hercom svetovej kinematografie, oproti ktorého životnému príbehu blednú i takí borci, ako Howard Hughes a Marlon Brando. Drobný „krovák“ N!xau a jeho "kolová fľaša na konci sveta“ sa v nasledujúcich rokoch vrátili ešte trikrát, ale to už bolo hrozné (obzvlášť posledný diel, BOHOVIA SA ZBLÁZNILI AJ V ČÍNE, ktorý N!xau nakrútil 10 rokov pred svojou smrťou).(5.4.2009)

• movie

Nejhorší na tomhle filmu je, že Nova na něj vlastní asi nějaké absolutní právo, takže ho budou opakovat až do moji smrti...Ach jo.(24.5.2003)

nejde o to, jak často to dávaj, ale jak často jsme ochotni se na to dívat, ne? k tomu nás nikdo nenutí. když jsem to viděl moc často, tak se na to teď dívat nebudu, ne? nebo jestli patříte k těm typům lidí, kteří koukaj na televizi, ať je tam cokoliv? a když tam nic není, tak na to čuměj taky? to bych vám poradil, ať si koupíte knížku.(17.12.2005)

Není mnoho komedií ze života Křováků. A právě kontrast mezi primitivní pohodou života na poušti Kalahari a stresujícím civilizovaným světem dal vzniknout svéráznému humoru. "Viděls někdy kytičkované kalhotky?" - "Tak se dostal na strom?" (o pověšeném automobilu). "Ajajajajajaj!" Trailer: http://www.sms.cz/film/bohove_musi_byt_sileni/ukazka(26.8.2009)

Originálne a vtipné (hlavne nosorožec hasič). Prekážalo mi však množstvo zrýchlených scén.(16.3.2009)

"Civilizovaný člověk se odmítl přizpůsobit svému okolí. Místo toho přizpůsobil své okolí sobě." S tím mlaskající Křováci problémy nemají, takže se v 8:00 nemusí tvářit zaměstnaně. A Xixaův střet s civilizací tím dává prostor ke smíchu i k zamyšlení a já se obávám, že z této konfrontace civilizace snad ani nemůže vyjít vítězně. Takže 1:0 pro Křováky, ale za skvěle propracované vracení láhve Bohům hodem kolmo vzhůru přidávám další plus a soubojům doktora Steyna s nebrzdícím bourákem jsem se smál ještě dlouho poté, co jsem zapomněl, že v tomto snímku figurují taky nějací černí gangsteři. Ti mě totiž nebavili, ale v tomto směru zůstali osamoceni.(16.6.2016)

originalni komedie z krovakova. Kde toho krovaka sehnali to vi jen buh(30.1.2005)

Hezký a milý film, s pěkným prostředím kolem a menší reklamou pro Coca-Colu a skvělým křovákem Xixao. Originální a nápaditý námět, kterých se moc nevidí.(20.3.2009)

Bílá žena byla moc veliká. Člověk by musel lovit celý den, aby ji uživil. Spolu s druhým dílem jedna z mých nejoblíbenějších komedií vůbec. A nechce se mi o tom mluvit.(3.10.2005)

Když vám vadí, že to pořád dávaj, tak se na to jednoduše nedívejte! Problém vyřešen a vzhůru do Botswany.(17.2.2007)

Že sa dá bezprostredná primitívnosť a celková (tu vo svojej podstate krásna) zaostalosť divákom predstaviť aj v takomto citlivom, jemnom, možno trošku crazy, ale nie raz aj dojemnom filmíku, dokazuje málo filmov a toto je jeden z nich. Originál je však originál a preto zostane dobrým len tento, pretože má aj extra zaujímavú zápletku. Na N!xaua a jeho krkolomný jazyk a na prostučké scény s deťmi plné sĺz sa nezabúda. 80%.(7.3.2006)

Roztomilá komedie jakých moc není.(19.6.2005)

Z Afriky se k nám mnoho filmů nedostane. Z Botswany už tuplem ne. Ale pokud jsou všechny takové jako "Bohové musí být šílení" a jeho druhý díl, neváhal bych se po nějakém podívat. Skvělé spojení dobrodružné komedie, grotesky a přírodopisného dokumentu. N!xau je borec. 80%.(21.9.2008)

Jeden mienkotvorný uživateľ, ktorého názory plne rešpektujem, napísal vo svojom komentáry, že snímok "Bohovia sa museli zblázniť" patrí ku filmom, ktoré milujete alebo nenávidíte. Zrejme má pravdu. No ja som výnimka, ktorá však potvrdzuje jeho výrok. Pretože mne sa tento svojrázny juhoafrický titul nijak zvlášť nezapáčil, ale ani ma neznechutil. Takže ani láska, ani nenávisť. Pre mňa to bola vždy šede priemerná trojhviezdičková etnická crazy komédia. ***(15.5.2018)

Velmi primitivní a přitom velmi zábavné.(14.8.2007)

• lesumir

Ale jo, zabavne to je poprve, mozna trosku podruhe, ale pokud to davaji na Nove desetkrat za rok, dost se to zhnusi!(16.12.2006)

Tuhle komedii jsem viděla poměrně dávno a tehdy se mi hodně líbila. Předpokládám, že v dnešní době už by pro mě byl tento druh humoru poněkud infantilní, ale z nostalgie se přikloním k nadprůměrnému hodnocení. 75%(26.8.2009)

Dnes již klasická komedie, Weyers je xsežrání. Jinak vždy, když uvidím sklenici od Coca-coly, hádejte, na jaký film si vzpomenu?(7.4.2009)

musejí, jinak jak by jste si vysvětlili tenhle bláznivý film, bez kterého Afrika měla o jednu hvězdičku méně(13.9.2006)

Zábava je to dobrá, dobrodružství je to pěkné, ale když to vidíte 3x, tak už se vám to dost ohraje. Příběh z africké bushe rozhodně stojí za to. Je to taková příjemná rodinná podívaná. 75%(30.12.2007)

Čekal jsem od toho vše a dostal jsem to! Naprosto skvělá a nejlepší africká zábava.. :-)))(25.8.2012)

• cheyene

Dvěma hvězdičkami ocením nápad, zpracování a herecké výkony, ovšem na to, že to má být komedie, tak jsem se nezasmál ani jednou. Hm, možná nemám smysl pro humor... pro africký humor. :)(18.8.2015)

Slušná podívaná, dnes už i tak docela kultovní (ale ne moc).(18.6.2005)

Na tohle jsem se také rád díval, když jsem byl malý a až teď jsem pochopil, co tam dělali atentátníci a o co jim šlo. Dříve to byl takový vedlejší produkt a spíš jsem se soustředil jen na Xixaa a na jeho cestu dojití až na konec světa a zahodit "dar" od Bohů.(4.5.2013)

• salahadin

A pak že je globalizace problém! Jeden křovák s bederní rouškou a flaškou coca-coly vám dokáže, že na tom nejsme ještě tak zle:-) Škoda, že v ní trochu nezbylo, zjistil by, že "to tekutý uvnitř" má stejnou barvu jako on. Po požití obsahu by si určitě povzdechl: "že bohové jsou fakt šílení..." A filmaři taky :-D(19.3.2008)

Skoro se mi tam toho děje (se vzbouřenci například) zdálo až moc. Stačilo by mi dívat se jen na toho usměvavého, bezelstného, hodného Křováka, jehož tvář pro mne dělá polovinu filmu. O druhou polovinu se postarala Afrika. Dohromady to vydalo na opravdu skvělý pohodový zážitek.(19.8.2012)

Herci, ktorí sú vlastne neherci sa veľmi obstojne vžili do svojich udivených úloh. Myslím, že scenár nebol pre nich veľmi náročný a preto spolupráca s nimi sa dajme tomu celkom vydarila.(24.1.2013)

Moje platonická filmová láska. Nesmírně originální a přímo hyper-zábavná óda na jeden překrásný a dosud netknutý kus země a na jeho specifický řád, který chytře staví do kontrastu s vyspělou, chaosem a zločinem organizovanou společností. Příběh má úžasné tempo, prolínání všech dějových linií je radost pozorovat a také všechny formální složky, od parádního žánrového soundtracku až po neodolatelné a velice trefné "quick-motion" zpracování některých scén, výrazně přispívají až překvapivé, avšak drtivé kvalitě tohoto kouzelného, žánrově vyváženého a skvostně zahraného dobrodružství, které mi přivádí pravidelně každý rok upřímné záchvaty smíchu... A za to jsem mu neskonale vděčný. 100%(17.8.2015)

Neobvyklá komedie s absolutním nehercem, který však přesto svým výkonem proslul na celém světě. Neopakovatelné dílo, které se nesmazatelně zapíše v mé paměti...(14.11.2006)

• WANDRWALL

Bohové jsou vždy nad smrtelníky jako je člověk. Lidé si je všelijak pojmenovali, ale urážet je pozemsky, tedy že jsou šílení, tak to už je na pováženou.(29.8.2010)

priemerná komédia ktorá je dobrá akurát do markízy na pondelňajší veče r(16.6.2003)

• asLoeReed

Na západní publikum zacílenou, již názvem přímočaře "zblázněnou" komedii - jež při diváckém hlasování na montrealském festivalu zvítězila spolu s Carmen Carlose Saury - si pamatuje i dnešní dvacátnická generace z dřívějšího televizního uvádění, a pro mnoho z diváků je dost možná i jediným "africkým" filmem, s nímž se jim podařilo setkat. Úspěšná žánrová směs, s prvky akčního a dobrodružného filmu i (chaplinovské) situační grotesky, nabízí lehkou rodinnou zábavu skrze náhled do vysušené divé přírody pouště Kalahari v Botswaně, kde se postupně pojí trojice narativních linek, v níž vystupují bílí (angličtí) zdomácnělí protagonisté (mikrobiolog, novinářka přecházející k misijní učitelské práci), černí povstalečtí násilníci i původní "křováčtí" obyvatelé savany, přežívající v "primitivním" vývojovém stádiu. Tak totiž optika filmu jednotlivé skupiny odděluje a představuje, v zájmu humoristické nadsázky, která je ale mírně nekorektní až (nezáměrně) exploatační, vykořisťovatelská. Příznačným námětem pro kritiku skrze post-kolonialistický přístup je (nejen) úvodní turisticky naučná "dokumentaristická" pasáž a momenty přímočarého srovnávání s civilizovaným, ale chaotickým a nebezpečným světem, ale i samotná narativní metoda, která si v pasážích "křovácké" linie vypomáhá autoritativním vypravěčem, jenž má v moci interpretovat domorodé myšlení a konání a přináší "nám" barvitý překlad dění. Zneužití bezmocných účastníků nebo naopak neškodný, navíc láskyplně pojatý vhled do "nepoznamenané" (ani Coca-Colou) kultury?(3.1.2014)

Zábavné, milé, originální...(30.5.2004)

Mimochodem, tehdy se ještě vědělo, že on musí, oni musejí.(6.8.2011)

Nejlepší je ta banda žoldáků - taková parta pitomců se jen tak nevidí a nesmát se jim snad ani nejde.(21.7.2007)

• Rimmer100

Není to špatný film, ale dost "okoukaný". Humor je na nízké úrovni.(6.2.2007)

Super komedie o Africe. Xi je geniální. Bohužel tuhle komedii potkal klasický osud všech úspěšných snímků a dočkala se pokračování v dalších dílech. Jako jednička je však tento snímek neotřelý a kdo jej uvidí poprvé bude se opravdu bavit ! * * * *(10.5.2012)

Docela povedená křovácká komedie s roztomilým hlavním křovákem. Ačkoli je to pro nás vlastně vtipné, že křovák putuje kdovíkam jen kvůli lahvi od Coly, ale třeba by se tak normální křovák taky zachoval, třeba by taky myslel, že to na něj seslal bůh...(21.2.2005)

Neuvěřitelně zdařilý film z africké produkce, s inteligentním humorem, dobrou kamerou, hudbou a hlavně sympatické Xixaovi. Film o křovácích má výhodu i v tom, že moc takových filmů nevzniklo, jestli vůbec nějaký. A je taktéž krásně vidět, že člověk nepotřebuje žádné hollywoodské hvězdy ani velkou výpravu a kostýmy, aby mohl vytvořit poutavý a humorný snímek. To se mi prostě líbilo.(11.9.2009)

• Oktavianus

Ztráta iluzí. Tenhle film jsem naposledy viděl v dětství někdy v první půlce devadesátých let, od té doby ne. Pamatoval jsem si ho jako super zábavnou komedii. No... a dnes večer běžel v televizi. A já udělal tu chybu, že si ho pustil. Viděl jsem ho po víc než dvaceti letech - a musím velmi výrazně snížit hodnocení. Až teď sleduju, jak je to o ničem a dost pitomý. Otakar Brousek tam provází komentářem i to, co je jasně k vidění, a aby se udržel lehký tón, i když teroristi vraždí odpůrce, je to zrychlený jako v grotesce. K tomu protivná učitelka s dobráckým hlasem Nadi Konvalinkové (fakt nemám rád českej dabing) - a nejlepší herec je křovácký domorodec s úžasným jménem, kde mě ten vykřičník uprostřed fascinoval od dětství. Takže... jako vzpomínka na dětství fajn, ale jako film to fakt nestojí za nic.(17.3.2018)

Když jsem to jako zhruba desetiletej viděl poprvé, byl jsem nadšenej a hýkal jsem smíchy u každé druhé scény. Takže tehdejšíma očima by to bylo určitě pět, spíš i šest hvězdiček. Když jsem to viděl nedávno znova, už jsem nehýkal. Možná ten film není až tak dobrej, nebo se ze mne mezitím možná stal zatrpklej morous, co už všechno viděl třikrát a všude byl dvakrát. Tak dávám tři kousky, jako průměr mezi "tehdy" a "teď".(29.4.2019)

Překvapivě vynikající film, od Botswany bych takovou vtipnou komedii opravdu nečekal. Křovák N!xau hraje úžasně neokázale, což je velká výhra celého filmu. Když k tomu připočtete vtipný a originální scénář (slovo originální se hodí k filmu jako celek) tak Vám vychází až neobvykle kvalitní komedie. Ba co víc - ve svém žánru se řadí k jedné z nejlepších.(18.7.2005)

Vtipné a hlavně něco jiného....Afriku miluju!!!!(20.4.2011)

Ve své době neuvěřitelně populární bláznivá komedie (mnohokrát vysílaná na TV Nova) o putování nesmělého křováka na konec světa, kam odnáší prázdnou láhev od Coca-Coly. Naivní, bláznivé a mnohokrát opravdu vtipné.(7.5.2013)

Záležitost Má a mojí babičky,za to jí strašně moc děkuji,že mi představila ''Bohové musejí být šílení '' Ústa jsem měl otevříté snad po celou dobu dění.Kdyby z letadla nic podobnýho nespadlo,Bohové by nebyli a naše zadky by se neválely doma u obrazovky,zaplat' panbůh nějakej idiot,že něco vyhodil a taky z toho hoooodně vyvvodil:)*****(9.4.2012)

Seznámení s křováky šíleně zábavnou formou. 85%(17.8.2015)

• ARI50

Je to bláznivý nápad doprovázen domorodcem v komedii no mě dvakrát nevytrhl úsměv na tváři, i když scéna se i našla přesto nic moc.(22.11.2018)

Vypadá to jako na pořádnou nudu, ale to je velká mýlka. Jemný humor je skvělý. Ještě že se režisér a scénárista nezbláznili. Ba naopak:)) Hodnocení: 80%(21.8.2008)

Na základní škole byl tohle jeden z velkých hitů, který mě vždy úspěšně míjel. Takže po dvaceti letech jsem se podíval, co ti mí spolužáci tak hrozně obdivovali. Jsem přesvědčený, že v deseti letech by se tahle ztřeštěná africká komedie určitě líbila, ale dnes je to na slabé tři hvězdičky. Nevím, jestli sáhnu po dvojce, možná za dalších dvacet let.(19.8.2014)

Jee, na tenhle skvělý kousek bych málem zapomněla :) Jako jeden z nejoblíbenějších filmů mého dětství, jsem ho viděla snad stokrát a pokaždé jsem se smíchy válela po zemi. Nádherná komedie, ach nostalgie :) Musím se na něj zase podívat :D(11.12.2009)

Africká poušť skrývá nevídané zážitky, o něž se postaral Nxau. Výtečná komedie!(1.1.2008)

• brutale

Až je nueveriteľné, že tento film priniesla na svet Afrika!!! Ale na druhú stranu je to poznať z toho, že jediný efetk, je zrýchlenie filmu...(11.5.2008)

7/10. Bláznivá komedie, která si vystačila opravdu s málem, tj. s jedním křováckým hrdinou, lahví od coca-coly a pro mne velmi přitažlivým africkým prostředím. Vtipné a originální, dalo by se říct kult jedné české generace (nevím, jak moc populární jsou „Bohové“ ve světě).(10.10.2009)

....co dokáže rozpoutat coca - cola, respektive jedna prázdná lahev vyhozená z letadla.......(12.6.2011)

Nehorázna bomba. Návaly smiechu od začiatku po koniec. Film vo mne doznieval ešte dlho po sledovaní. Vydarené fóry, zaujímavé prostredie a super (ne)herci robia s tohto filmu bezva komédiu aj na viacnásobné sledovanie. Odporúča komora trhačov bránic.(29.3.2010)

TV kult. Rozhodně jedna z nejzábavějších komedii co znám. Nxiau válí! :)(5.4.2008)

výborná zábava, která prostě nikdy nepřestane bavit. Po všech stránkách velmi dobře vydařená komedie bez nějakých typických klišé či vykrádaček a hluchých míst.(16.8.2015)

"Co že se z tebe najednou stal odborník na ženský ??" - "Mám sedm manželek !! A kolik ty ??" - "Tak proč nejsi doma se svejma sedmi manželkama ??" - "Vím, jak si je vzít, ne jak s nima žít !! To neví nikdo.." ;)(21.8.2015)

Je pravdou, že mě tato svým způsobem ujetá komedie bavila mnohem víc v mládí, než když jsem jí po hodně dlouhé době viděl znovu, ale své osobité kouzlo neztratila ani po letech. Neúnavný křovák s flaškou od coca-coly prožije během své dobrodružné cesty řadu situací, které jsou nad rámec jeho chápání, ale o to zábavnější to bylo. Zvláště když ta příroda okolo byla prostě nádherná – doslova pastva pro mou cestovatelskou duši. Takže nemůžu jinak, než dát lehce nadprůměrné ohodnocení…70%(22.6.2018)

Bez předsudků a bez alkoholu:D...velice úsměvné :o))(14.11.2009)

Africká savana poněkud jinak a vtipněji. V hlavních roli nejznámější křovák na planetě Zemi :).(5.5.2007)

Tohle je naprosta klasika.... asi nejlepsi Botswanskej film, jakej sem videl... :D(29.12.2007)

Do nekonečna reprízovaná komedie, která má ale tu jedinečnou vlastnost, že pokaždé stoprocentně pobaví.(15.8.2010)

• Othello

Tři Švédky v Tyrolích bez tří nahatých Švédek a bez Tyrol. Zato s nahatým Křovákem a poučováním o tom jak to ty Křováci válej a my jsme dementi. Bez nostalgie či znalosti třeba legendárního dabingu je to na prostřelení hlavy, kterému nedávám nižší hodnocení ze stejně povýšených důvodů, jakými se tenhle film dívá na domorodé kmeny.(21.3.2018)

Tak dokonale bezprostřední humor v podání postav, z nichž si lze brát pozitivní i negativní příklad, se jen tak nevidí. Jediná věc, kterou nechápu, je, že zde má film pouhých 77 %... Protože tento příběh N!xaua patří mezi těch několik, které mohu vidět stále dokola a nikdy se mi neomrzí.(15.8.2010)

Tenhle film mimo jiné navždy obohatil můj slovník o "ajajajajaj" a "nechci o tom mluvit".(12.10.2010)

Tahle komedie mě vždy dobře naladí, mám ji ráda. Nehrají tu žádné velké herecké hvězdy, ale vůbec mi to nevadí, vždyť tenhle film o tom vůbec není. Milá podívaná, která nasadí úsměv na tváří, pobaví, cítíte z toho jakousi lidskost a možná i dojetí...(9.6.2014)

U málokterýho filmu sem se smál tolik jako u tohohle.(6.11.2007)

NAČRTNUTIE OBSAHU: Pilot vyhodí z lietadla fľašu od Coca-coly a tá dopadne do domorodej osady, ktorá si žije svojim jednoduchým, ale šťastným životom uprostred divokej africkej prírody. Fľaša im ich idylický život naruší, lebo je len jedna, a viacerí by ju chceli mať. Ich vodca teda usúdi, že bohovia asi museli byť práve pobláznení, keď im zhodili "zlú vec" a odchádza na koniec sveta, aby im fľašu vrátil... KOMENTÁR: Veľmi vydarená tragikomická konfrontácia jednoduchého sveta domorodého kmeňa s komplikovaným svetom civilizovaných ľudí. Veľmi sympatické je priamočiare jednanie domorodého lovca, ktorý keď vidí, že fľaša spôsobuje zlo, napriek jej všestrannému využitiu, ju odnáša preč. Na svojej dobrodružnej ceste stretáva rôznych ľudí, napríklad večného smoliara - vedca s jeho príznačným "ajajajajaj". ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov.(16.8.2009)

Cervenakov komentár to vystihol. Táto komédia patrila dlhé roky v našej rodine k tej najobľúbenejšej a nikdy sme si ju nenechali ujsť.(23.11.2008)

V mladosti som sa tejto komédie nevedel nabažiť. Konečne film o tom, že stret starej a novej kultúry sa môže skončiť aj inak ako vojnou a vyhladením alebo zotročením slabšieho národa.(18.7.2010)

ocenenia : Montréal World Film Festival 1983 - Cena divákov (spolu s filmom "Carmen") ◘◘◘◘ Skvelá filozofická groteska(2.4.2006)

Ako raz spadla z neba fľaška od Coca-Coly. Od tohto momentu sa začne odohrávať jedna z najgeniálnejších a najčistejších filmových komédii.(16.2.2011)

Jako malý jsem tohle měl hodně rád! Uběhla už hodně dlouhá doba, co jsem tento film viděl naposled, ale stále obdivuju originalitu a humor.(4.2.2013)

• Abes

Scénky z cistérny přepravující nejen vody mi v paměti zůstanou navždy. Ať žije Coca Cola(5.4.2008)

• Eldrick

Nikdy jsem nepochopil, co na tom retardovanym křovákovi všichni měli.(19.7.2010)

Jako vtipný to bylo a člověk by skoro nevěřil, že to netočili v Americe, ale jestli ještě někdy uslyším "Ajajaj..." 6/10(18.3.2018)

• starbrejkr

Nevím, jestli je to tím, že jsem dvojku Bohů viděl jako první, ale přišlo mi, že jedničku dalece překonala - jak ve vtipnosti, tak v síke příběhu. Na jedničce mi navíc vadí i ten zbytečný masakr na začátku, jako malýho (beru to tak, že film je určen z velké části i dětem) mě to docela vzalo.(6.2.2008)

Neocenitelná komediální klasika, kterou jsem jako malej sjížděj pořád dokola a ani v dospělosti si nenechám žádný další tv repete za žádnou cenu ujít!!!:) Steyn je neuvěřitelnej kruťák a ten jeho antikrist na čtyřech kolech + s ním většinou související "Aja jaja jáááj" dneska už legendární! Do teho dobrovolnice Kate, která to absolutně nepobírá, mechanik Mapudy, co mu na tváři rostou vlasy, stejně tak jako výbornýmu záporákovi Samu Bogovi a naprosto bezkonkurenční křovák, kterej neumí říct nic jinýho, než "Mlask, xi-xa, xi-xa, mlask"... okamžik, kdy sprovodí "zlou věc" z kraje světa je asi největší zadostiučinění v dějinách kinematografie!(12.6.2011)

N!xau, to byl skrytý talent!(16.10.2006)

Občas je vážně zajímavé, co za filmy může vzniknout. A tohle je opravdu filozoficky-kulturně-zajímavý počin :o)(16.8.2009)

Zasmála jsem se, na průměrnou komedii to stačí.(17.12.2011)

Tahle komedie má prostě svoje kouzlo, kterému se vyrovná ještě tak max. druhý díl, Xi Xao je prostě skvělý a jeho konfrontace s okrajem civilizace, která je pro něho něco nevídaného je prostě zábavná... výborný český komentář. Podobný úsměv ve mne vyvolal komentář u komedie Sexuální Praktiky Pozemšťanů...(12.1.2005)

Skvělá komedie o křovácích a jedné flašce coca-coly.(21.2.2009)

• MarekT

Africký humor mi bohužel nesedí a mimoto si myslím, že naivní komentáře, které tu vypouští z úst náš domorodý hrdina, byly lépe (a hlavně vtipněji) zpracované v českém filmu Happy end.(16.8.2009)

Rozhodně není na škodu podívat se na výdobytky naší civilizace kritickým okem zvenčí ... prakticky mohou být k smíchu i k pláči - podle toho, jaký úhel pohledu zvolíte. Ale nejspíš bychom je (a tím pádem ani sebe) neměli brát přespříliš vážně - nakonec ... právě to je cesta, po níž se vydali ti z Bohů, kteří se rozhodli pobavit filmový svět svým i naším šílenstvím. Neboť prezentovaný psychický stav je předobrazem jakési globální duševní kondice všech, kdož uvízli v pavoučí síti vlastních "civilizovaných" životů.(17.8.2015)

• Kolikokoli

Viděla jsem to kdysi jako dítě v TV a nikdy mě to moc nezaujalo ani nepobavilo.(30.4.2017)

N!(6.7.2010)

- "Já jí řekl, že sbírám výkaly. Určitě si myslí, že se tím živím. (Ne, že dělám disertační práci) - "Jak se ten křáp dostal na strom? ". - " Viděl jsi někdy kytičkovaný kalhotky? " -"AJAJAJAJAJ! "(16.8.2015)

Nevim, kterej díl z těch dvou dílů je lepší, antihrdinové v obou dílech tasí hlášku za hláškou ve výtečným českým dabingu, Xixao v plný parádě, záběry nádherný přírody s dokumentaristickým komentářem, sympatičtí hlavní hrdinové a přesto má každej díl cosi do sebe originálního, co prostě stojí za opětovnou projekci.(18.3.2008)

Bohové musí být šílení, no proč ne, ale v africe musí být opravdu dost šáhlí. Křovák XiXao, flaška od Coca-coly, skopičiny v buši a je tu zábava která rozhodně i na několikáte zhlédnutí neomrzí.(3.6.2009)

V tomhle filmu můžem vidět co všechno se dá dělat s Flaškou od Coca Coly. :D Zábavný film.(31.8.2010)

To je báječné, když může člověk dětem pustit něco, u čeho se tolik nasmějí (a my dospělí pořád ještě s nimi, televizi jsme naštěstí zrušili a filmy si vybíráme, jaké chceme a kdy chceme, takže se nám to nemělo jak okoukat), spoustu se toho dozvědí o přírodě i o lidech a ještě jsou nenásilně vychovávány k toleranci, dobré vůli a podobným zbytečnostem.(18.1.2012)

Palec nahoru pro můj sportovní idol Xi Xaa.(22.9.2013)

Zábava pro rodinu jako stvořená, i dnes se na to dá v nedělní či sobotní večer dívat. Hudba: John Boshoff(9.3.2004)

A stejně je na tom nejlepší přízvuk hlavního hrdiny...(18.11.2011)

Vynimocna komedia s originalnym napadom a co sa ceni, ani po 30 rokoch nenudi a stale funguje naplno. 89 %(6.3.2013)

Taková neškodná hloupost, dalo se z ní vytěžit ale víc. Ale tedy obdivuji toho křováka v hlavní roli, 3 hvězdy.(18.1.2014)

Křovák Xi se vydává na dlouhou cestu, aby vrátil bohům jejich dar, který jeho kmeni přinesl jen nenávist a potíže. Mladá učitelka Kate přijiždí do Botswany, aby zde učila místní děti číst a psát. Zde se jí ochotně ujímá zmatkař Andrew, který je v její přítomnosti absolutně nepoužitelný. A nakonec, místní revolucionář Sam Boga prchá po neúspěšném atentátu na prezidenta. Postupem času se všichni navzájem potkávají, což přináší hromadu více či méně humorných scének (ty, co se týkají konfrontace světa křováků s moderním (rozuměj africkým) světem jsou nejzábavnější)... I přes tisíceré opakování našimi televizemi se na to dá kdykoliv podívat znovu, a milý Xixo vždy skvěle pobaví...(24.7.2004)

Velmi vtipné, co dokáže jedna láhev od Coly:-) 65%(27.7.2010)

první Bohové super,další díly už se mi tak nelíbily....ale v tom prvním jsem si zase uvědomovala,jak civilizace vlastně člověku strašně ztěžuje život...co všechno se musí učit a dělat,aby byl schopný přežít,zatímco by mohl pěstovat to,co se vytrácí - třeba mezilidskou komunikaci,pospolitost...samože je to jen hypotéza,taky žiju v civilizaci a nedovedu si představit žít bez ní...ale taková jakoby tichá závist tu stejně je....no,to ne,spíš lítost....(26.11.2011)

Xing Xao.(29.12.2011)

Opravdu solidní komedie u které se snad ani nejde nudit. 70%(15.5.2013)

První díl o dobrodružných osudech křováckého lovce Xi. Vlastně je to tak trošku humornější pohled na střed dvou odlišných kultur. Co může způsobit jedna prázdná sklenice od coca-coly? Pro mě povedená komedie, která vás nenásilně osloví svým, někdy možná potrhlým, ale často originálním humorem bez hektolitrů tělních tekutin a stupidních dialogů. Jako nejvtipnější scénku v tomto případě nominuji Xiho jako řidiče auta. :-)(13.12.2006)

Nebavil som sa na tom až tak, aby som dal nadpriemerné hodnotenie... Je pravda, ze originálnych afrických komédií som veľa nevidel (rozmýšľam, či vôbec ešte nejakú inú, okrem tejto:), takže ťažko s niečím porovnávať, ale aj napriek tomu je tento film plný klišé, ktoré sú evidentne okukané z americkej produkcie. A tak sa zaradím k tým, čo dajú tomuto snímku radšej menej, ako viac (niekedy aj menej je viac:).(24.10.2007)

Je neuvěřitelný, co dokáže způsobit jedna prázdná flaška od Coly :-) křovák Xi je dobrej.(16.12.2009)

Opět kino v Ledči nad Sázavou, ségra se švagrem a můj druhý filmek.(24.4.2012)

• C0r0ner

Očividně jdu těžce proti proudu, ale tenhle film mi tedy extrémně nesedl. Veškeré vtipy byly tak trapné, až jsem se skoro styděl a celkově to bylo tak nudné a natahané, že ten odpad! je prostě nutný. Nečekal bych, že tohle někdy napíšu o komedii v červených číslech... 10%(8.7.2016)

Komedie - taškařice - pitomost a navíc made in JAR ?!? Hrůza, ale ono to funguje! Tento film je natočen z jediného důvodu - aby bavil. A to se mu daří na 100 %, ale musíte být ochotni zcela vypnout mozek a překosnout mnohdy až groteskní filmové postupy.(22.4.2003)

• Krasus

Ne ne,tenhle humor mi prostě nesedí.(30.4.2007)

Jojo, tenkrát to N!xau zahrál jenom za 2 basy Coca-coly. To byl ještě nezkaženej křováckej mlaďas. Za dvojku už se napakoval a vrazil to do fetu (jó, západní svět je nebezpečný místo pro křováky). Pěkný záběry afriky a taková trochu neohrabaná nevinná sranda. (75%)(5.12.2013)

Nádhera...(18.6.2018)

Xi Xao RULEZZZ! Neskutečná křovácká komedie, která mě vždy rozesměje. Určitě nejlepší částí filmu je honička s tamnímy partyzány v džungly, i když možná se jedná o jiný díl, ale to je fuk protože všechny jsou na jedno brdo:-)(13.8.2005)

Naprosto originální, svébytná, ztřeštěná a přitom inteligentní komedie. A hlavně velice povedená. Neberte prosím v potaz komentáře lidí, kteří snižují své hodnocení na základě častého reprízování v televizi. Hodně dobrá a příjemná klasika.(31.10.2007)

Solidní komedie, bohužel s několika vyloženě odpadovými momenty.(20.2.2008)

Tak tohle už snad patří ke klasice.. jsou chvíle, kdy bych si to s křováky vyměnil :-)(24.7.2010)

Netradiční komedie, vykouzlí nejeden úsměv na tváři.(24.7.2010)

Originální způsob humoru, který vás dostane svou upřímností a jednoduchostí. Zlá věc je nesmrtelná ikona tohoto filmu a interpretace, kterými křovák častuje dění v jeho okolí, Vás dostanou do kolen. 80% = 4/5(15.4.2013)

Originální, vtipné, dobrodružné... Zábava pro děti i pro dospělé, zkrátka pro celou rodinu. Navíc jako bonus krásné prostředí Afriky a pouště Kalahari. Velice pěkně a vtipně natočeno. 90%(28.4.2013)

Xi!Xao!, nebo jak se tenhle hubeňour jmenuje, ukecaný děcka, prázdná flaška od coca-coly a mnoho dalších dělá z téhle netradiční komedie dneska už asi kultovní záležitost, pravdou je, že to člověk žral hlavně v mladším věku.....................moje hodnocení = 8,5 z 10.(30.1.2015)

Střeštěná komedie méno útlého mládí....mám pro ni osobní slabost, tak jiné hodnocení nejde.....snažim se podívat pokaždé když běží...pro mě je to skvělá zábava.....už jenom hlavní hrdina....radost pohledět ne?:o)(19.6.2005)

Tak toto je fakt sila! Africký film z prostredia krováckeho kmeňa a celá jeho pointa spočíva vo fľaši od Coca-Coly. Nič originálnejšie už hádam ešte nevzniklo.(12.4.2008)

Honění džípu nebylo nikdy tak zábavné, zbytek mohl být výrazně zábavnější.(17.4.2009)

hláška ajajajajaj mě dostane vždy spolu s křovákem Xi Xaem :)(23.8.2009)

Nesmírně zábavnej filmovej úlet. N!xau je prostě bůh. Geniální nápad scénáristy, který udělal z křováka filmovou star. Jak N!xau dopadl, je už jiná věc. Tohle je prostě těžce pohodová komedie. 85% - 4****(5.10.2009)

Jeden z nejroztomilejsich filmu co znam...opakovane pohladi a potesi dusi divaka. P.S.: nutne videt s puvodnim dabingem, protoze to je tak o 50% lepsi. (Honzovic a spol.)(19.2.2011)

Očekával jsem od toho mnohem víc. Jamie Uys měl zůstat u šprťouchlatovských Funny people, protože to mu šlo lépe. Navíc hlavní "atrakce" filmu mi připadá, jako kdyby byla ve filmu tak trochu navíc. Hlavním tahounem filmu je totiž Andrew Steyn, který ze sebe dělá pořádného vola a všechno se víceméně točí kolem něho. Na konfrontaci mezi světem Křováků a světem "civilizovaných" lidí nedochází k takové míře, aby to uspokojilo i smíchochtivé diváky jako já. Proto se nejvtipnější momenty filmu týkají auta, kterému jaksi nefunguje ruční brzda. Scény, kde se auto potkává s bránou v kopci, jsou opravdu skvělé. A jinak? Jinak se člověk musí těšít ze záběrů na krásnou krajinu a na život domorodých Křováků. Nic jiného mu totiž nezbývá. //Zhlédnuto v rámci Challenge Tour: 30 dní se světovou kinematografií// 55%(1.5.2015)

To je jediný a poslední díl, kterým měli tuhle úspěšnou komedii skončit, protože dál už je to o ničem (slušně řečeno). P.S. To jsou fakt tak zaostalí v té Africe, že neví, že je to skleněná láhev od coca-coly. Já teda myslel, že coca-colu znají všude:-)(20.1.2009)

Dřív, když sem byl docela malinký, mi to přišlo jako parádní zábava, dnes nevím jak by to dopadlo:-)(2.2.2010)

• Dromed

Omlouvám se, ale putování láhve Coca-coly ve společnosti Xi-xaa (nebo jak) mě nikdy moc nebralo.(29.12.2011)

V 90. letech jsem to jako mlaďoch miloval, resp. byl to můj oblíbený film. Dnes už se spíše bavím kočkováním mezi hlavními protagonisty (muž a žena). Ostatní už legrační není. Ale beru to, film z úplně jiného prostředí a úplně o něčem jiném, než se tehdy točilo. Samozřejmě kromě Krokodýla....(24.10.2012)

Chvíľu mi trvalo, kým som sa naladil na strunu tohto zvláštneho filmu, ktorý by som označil ako prírodopisnú dobrodružnú grotesku. Africký film sa musí nejako odlišovať od tých našich euro-amerických, trochu akoby sa dobou vrátil do éry nemej grotesky, humor je špecifický, jednoduchší, a v kontraste s tým je množstvo poučných pasáží o prírode. Keď som sa tomu prispôsobil, užil som si nezáväznú zábavu, naviac si film robí srandu zo všetkých vážnych vecí, ktoré trápia Afriku. Tie témy ako likvidácia divých domorodých kmeňov, únosy, ozbrojené bandy by vydali na vážne drámy, ale to nebolo cieľom svojského tvorcu.(16.8.2015)

Velice milý a vtipný film. Netušil jsem, že se nejedná o americkou komedii.(17.3.2018)

A Xi Xao řekl:... Fakt superzábavná věc. Kdo by to do těch křováků řekl?(16.4.2003)

• noby

Já to asi nepochopil, nebo co.(23.1.2007)

"Habajubahouhou...." :-DDD(2.10.2008)

Njaväčší hardcore je, že N!XIau si za účinkovanie vypýtal niekoľko kráv a bol spokojný.(11.2.2009)

I po letech vtipné, roztomilé a praštěné. Snad i nadčasové :-) Kdo by neznal "zlou věc". Mimochodem N!xau je neuvěřitelný.(23.8.2009)

skvělý film, přestože dost starý, ale dost se mi líbil(24.7.2010)

Já se u toho dost nasmála - a to byl asi účel :)(3.12.2010)

• Hanes88

Mi se tahle komedie krátce a jednoduše nelíbila. Nevím, co se na ni lidem tak moc líbí. Taky jsem dokoukal do konce a občas se zasmál, ale to je vážně tak všechno. 45%.(28.9.2012)

xixao ruleeeeeeeez(20.1.2007)

• Se7enteen

5/10(11.9.2008)

Hihi..Na tenhle skvost 80. let sem uplne zapomnel. I dneska bych radsi sahnul po Xi Xaovi nez po jinych modernich komediich.(1.11.2008)

Hybrid ujeté komedie, dobrodružného filmu, dokumentu a reklamy na coca-colu, který však neuvěřitelně funguje a baví, a to i po několikerém shlédnutí. Po řemeslné stránce se nejedná o umělecké dílo, přesto je tento film klasikou.(9.8.2010)

Bohové musejí být šílení je další z těch "šílených" komedií, která se opravdu povedla a která dokáže opravdu skvěle pobavit. Film sice je více méně hrozná kravina, ale při sledování se divák opravdu výborně baví. Navíc mě velmi potěšilo, že film vznikal pouze v Africe, takže se do filmu naštěstí nedostalo nic, co by se podobalo Americkému stylu "vyprávění". Přece ale jenom dávám čtyři hvězdičky, protože mě přece jen občas nějaká ta scéna úplně nesedla.(5.10.2015)

V dobe ked tato komedia dorazila i do nasho obecneho kina som prakticky nevedel o co ide, ale siel som i s kamosmi sa pozriet. Vyborny a vtipny pribeh na ktory som sa siel pozriet este raz aj s rodicmi a to bolo myslim prvy a posledny krat kedy som s nimi spolu bol vobec v kine. Pametam si, ze to bolo v ceskom zneni a to sa moc casto nestavalo u zahranicnych filmov, tak som si to mohol v tej dobe plne vychutnat. Nedavno som mal moznost tuto komediu vidiet i v povodnom (anglickom) zneni a bol to opet zazitok. Ako spoznat dobru komediu od plevov? Tim, ze Vas i s odstupom casu dokaze znovu rozosmiat a tento film to v plnej miere plni. Ani vo sne by ma predtym nenapadlo co vsetko sa da s pomocou flasky urobit. Nostalgicka spomienka.(7.12.2005)

Na to že nejsem příznivcem komedií to bylo to vtipné, zábavné a já jsem se u toho opravdu skvěle bavill...je to opravdu pěkná ukázka toho jak může být film jednoduchý, originální a poutavý zároveň...(17.9.2006)

• Arach.No

Co se vam na tomhle libi?! Tohle je naprosto stupidni "komedie" pri ktere jsem se ani jednou nezasmal a N!xau je strasny. Jeho eskapady maji byt vtipny, ale prozradim vam tajemstvi - nejsou! Scenar tady taky radsi nehledejte, nemuselo by se to podarit. Hruza!(14.10.2006)

Říct mi někdo, že natočí film o křovákovi, který bude cestou s flaškou od Coca Coly, tak si budu klepat na čelo a předem to odsoudím k prohře. Ovšem realita je naprosto jiná a překvapivě vtipná. Možná také proto, že film nekazí nudné dialogy (skoro žádné nejsou) a bezděčný humor lovce Xi vytváří poměrně úsměvné situace.(31.8.2010)

Výborná, svižná, originální a navíc i když je už xkrát viděná, pořád dokáže bavit. Tuhle komedii opravdu můžu a rád na ni koukám při každé repríze.(14.9.2010)

Důkaz, že i v Bohem zapomenuté Africe může vzniknout božský film (a ještě s Bohem v názvu).(20.3.2011)

Konečně někdo poukázal na život v exotické části Afriky. Pokaždé když probírám s žáky oblast afrických savan, vybavím si tento film. Ještě lépe zůstává v mé paměti díky několika výborným komickým prvkům. Snímek dokonale vystihuje místní krajinu, život a chování obyvatelstva.(17.5.2011)

Tohle je vážně klasika.Perfektní na tom je to, že se to jeví jako ta největší blbost a lidé se u toho nasmějí hodiny.Má takzvaná dětská srdcovka, které jako komedii nic nechybí.(24.11.2012)

Ajajajajaj (75%)(29.3.2015)

Tento film jsem viděl již několikrát a pokaždé jsem se u něho výborně bavil.(10.8.2008)

Chvíli jsem i váhal pro pět hvězdiček, ale nakonec jsem dal 4, asi proto, že mi trošku vadila zápletka s utíkajícími zabijáky. Celý film by mi stačil jako normální romantická komedie s velkým K. Mimochodem, ve srovnání s nynějšími rádoby komediemi je tento snímek o desítky tříd výše. Edit: A po letech mi nevadí vůbec nic :)(17.7.2010)

Skvělé komediální nahlédnutí do jihoafrické Botswany, které často působí až jako groteska. Na začátku se dozvíte, jak obyčejná lahev od Coca-Coly může změnit život obyvatelům pouště Kalahari a jak prohnilá a zkažená je naše civilizace. Dále budete svědky toho, co to obnáší, když se do těchto končin vydá někdo nezkušený a nakonec naruší komediální ráz filmu přestřelka s revolucionáři. I tak je ale vše skloubeno do jednotného celku a film divákovi uteče jako voda. Geniální komedie.(7.8.2012)

Překvapivě velmi vtipná, nevtíravá, dá se říct chytrá a místy i poučná komedie, jaké se dnes moc netočí. Ideální film na nějaké víkendové odpoledne, kdy si chce člověk odpočinout. Příběh překvapivě není vůbec primitivní, postavy si člověk oblíbí a hlášku aj ja ja ja ja jaj doslova miluju. Když přičtu spoustu originálních gagů (př. otevírání závory, vytažení auta na strom), je to skoro na maximální hodnocení, tomu jen brání jistá naivita, zejména v dějové lince teroristů, kteří by do filmu tak nějak neměli patřit.(18.11.2013)

Nejprve jsem dal 4*, po dalším shlédnutí přidávám i tu poslední. Myslím, že film, který vás dokáže opakovaně rozchechtávat si to zaslouží. Jenom na okraj - ani se XiXaovi nedivím, že se chtěl té zlé věci, která spadla z nebe tak rychle a navždy zbavit. Kdyby tak bylo možné zbavit se i jiných věcí, které nosí neshody a hádky.(9.2.2014)

Neskutečně efektní zábava, s tou nejlepší možnou zápletkou. Ono se to jeví jako neskutečně jednoduše, jenomže ten nápad je jednoznačně geniální. Jedna z těch nejlepších komedií. - 9/10 -(11.2.2014)

Rozhodne najroztomilejšia komédia aká kedy vyšla z afrického kontinentu. Okrem toho, že spracovaním (zrýchlené zábery, bez slovné rozhovory) trefne odkazuje na nemú éru, vtipne sa pohráva s myšlienkou konfrontácie dvoch tak rozdielnych svetov. Snímka navyše u diváka boduje sympatickými postavičkami, prvotriednou zábavou, dobrodružstvom a nenásilnou náukou o Botswane a kmeňoch, ktoré v nej žijú. A ruku na srdce, kto týmto milým krovákom aspoň na chvíľu nezávidel.(14.3.2014)

Výborně odvyprávěný a prezentovaný začátek střídá zatraceně vtipná a ztřeštěná komedie, kterou tento film je. Osobně mě asi nejvíc bavily příhody nešikovného hrdiny, který jinak působil po boku generické, leč pohledné hrdinky a samozřejmě ani nelze opomenout sympatického křováka. Trochu mi vadil ten lehce hloupý děj točící se okolo gaunerů, ale ve výsledku to do celého dějství zapadlo a vyplnilo tak případné mezery. Příjemné pokoukání a pobavení na večer.(4.6.2016)

dobrý...ale je to v televizi moc často(19.8.2003)

Ajjajajajajaj!!!! Na chvilky z dětství když jsem sledoval tento film nezapomenu, to byla pohodička. Ale příjde mi, že to je vážně dobrá zábava, hlavně džíp a mikrobiolog!(31.1.2010)

Naprosto originání komedie. Tenkrát to byl hit, dneska už lehce okoukané.(2.12.2010)

Prijemná, prijemná, prijemná komédia na každý každučky deň. Amen(23.4.2011)

• buzzwoody

Bylo mi to mnohými lidmi doporučeno, ale jedinkrát jsem se pořádně nezasmál. Přijde mi to nudné, divné a předvídatelné.(16.8.2015)

Nosorozec je hasic od prirody. Len tolko.(5.10.2017)

Začátek je vynikající,postupně to pak sice ztrací na atraktivitě,ale i tak je to docela dobrý mazec.(8.4.2004)

80% - Příjemně překvapuje spousta originálních a neotřelých fórů a situací.(1.1.2009)

Film, který si na nic nehraje a v tom je jeho kouzlo. Pokaždé se k němu ráti vrátíte. Natočeno velmi mile, příběh vás dojme, ale není to nějaká časovaná bomba na city. Prostě klídek a pohoda. Škoda, že pokračování jsou horší a horší...(9.1.2009)

KULT :D(8.9.2010)

Neočekávaná veselá podívaná se skrývá v tomto filmu. Pobaví celou rodinu...(12.6.2011)

Zabaví, neurazí. Takový cestopis - jak žijí křováci.(8.6.2012)

Jak zde píší i jiní, nic jsem nečekal a při prvním shlédnutí jsem se málem pochcal smíchy, hlavně na začátku :-)(14.9.2012)

"Ung la cho ťc ťc!" Inak povedané vynikajúca komédia, akých je málo. Nie som velký fanúšik Afriky, ale toto bola jednoducho filmová paráda, plná vtipných a zábavných scén, ktoré sú hodné zapamätania si. Veľkú úlohu tu hrá aj hudba, lebo keď už sa nič nedeje tak je hudba vtipná. 9 z 10(13.9.2013)

Jeden z najbizarnejších filmových počinov nielen africkej, ale snáď aj celosvetovej tvorby, založený na čudesnom, no o to viac smiešnom nápade s fľaškou Coca-Coly. K tomu dokonalý neherec Nixau, tona zábavy, Afrika, zrýchľovačky, jedno (ne)funkčné auto, strelení exoti a skrytý odkaz, že civilizácia zrejme nemusí byť tým najvhodnejším miestom pre život.(17.10.2019)

Jeden z nejoblíbenějších filmů mého dětství:-) člověka tenhle film dojme, i dokonale pobaví(6.1.2008)

Legendarna komedia ktora si v kinematografii nasla svoje pevne miesto a ma ho aj v mojej :-))(15.1.2010)

V režisérovom úspešnom dokumentárnom filme známeho aj pod menom "Veselý svet zvierat" sa vyskytli náznaky príbehu. V Bohoch už príbeh funguje naplno. Spoločným znakom všetkých (3) filmov je humorný pohľad na africkú divočinu. A humor je to veľmi vtipný a láskavý.(27.6.2010)

Nejlepší filmová propagace Coca coly a sympatičtí křováci, bavila jsem se.(23.11.2010)

Velká klasika. Jako malej jsem se těšil, až to budou dávat a budu si to moct nahrát. Jupííí :-D(13.1.2011)

Film, který jsem v mládí miloval. Film, který byl ve své době naprostým unikátem. A také film, který jsem již skoro deset let neviděl a mám znatelnou obavu se znovu na něj podívat, abych třeba nemusel snižovat svoje hodnocení, protože není žádným tajemstvím, že dětské oči vidí svět jinak než oči dospělého člověka. Ale asi to risknu ...(19.4.2011)

kolko skody vie narobit kokakola(1.1.2012)

Za málo peněz zatraceně hodně muziky. Krásně lehoučká a lidská vtipnost filmu je prostě perfektní. Zajímalo by mě proč musí být většina dnešních komedií tak trapně vyumělkovaná, když se podívám na tohle, vždy si odůvodním proč mám rád kinematografii.(6.4.2012)

První půlhodina parádní, ale pak to trochu ztrácí dech a nemá to čím oslnit. V konečném důsledku ale příjemně strávených sto minut - tři a půl hvězdy.(19.8.2012)

Hodně zábavná komedie, asi je zbytečné to moc rozebírat, každý určitě viděl několikrát. Drží si svou zábavnost i po letech, eskpadáy vychrtlíka X!Xaua, pytlácké bandy v africkém prostředí - prostě zábavy pro celou rodinu - ať žije Coca-Cola - 75 %.(9.11.2012)

Vynikající a ultravtipné. Tak nějak suše vtipné, místy nostalgicky smutné, vždy ale o lidech a jejich hlouposti. Vymysleli si auta, školy, práci, stres a shon... No nebylo těm křovákům líp? Bylo, dokud jim to nezhurvil nemoudrý emeričan s lahví od kolaloky. Afrika ještě mnohdy panenská a neposkvrněná, Afrika krásná a čistá. Miluju tenhle moudrý film. Je to dost osobní.(3.12.2014)

Skvela zábavka na, ktorej som vyrastal :)(24.6.2015)

Zpočátku mi tahle dobrodružná groteskní komedie připadala jako pokračování Srdečných pozdravů ze Zeměkoule :-)(18.3.2018)

Velice svébytná a neopakovatelná komedie. Doprovodný "dokumentární" komenář nemá chybu stejně jako třeba postava křováka :-). Oddychovka jak má být.(14.6.2018)

Jednoduché a pritom geniálne! Coca-cola kazí svet!(8.9.2007)

Skvělá komedie s křováky :-)(23.8.2009)

"Ajajajajaj" Příjemná oddychová a trochu bláznivá komedie se skvělym nápadem. Prolíná se v ní hned několik dějovejch linek. Jedna z nich je akční, další dobrodružná a poslední (svým rozsahem nejmenší) je romantická, takže si každej divák přijde na svý. Příběhu hodně pomáhá konfrontace křováků s našim světem, která přináší několik vtipnejch momentů. Xixa je navíc věčně vysmátej sympaťák a vnáší do snímku spoustu pozitivní energie. Člověk by ani neřek, že film vznikl v africký produkci, přičemž velmi zdatně konkuruje americký konkurenci. Příjemnej bonus navíc jsou pěkný záběry z nádherný africký přírody.(12.6.2011)

Po druhém shlédnutím zvyšuji ze 3 na 4. Ta dobrodružná část je slabší, ale první půlka nemá chybu.(18.8.2012)

Vzniklo vďaka tomuto spoluspotrebiteľstvo? Čím jednoduchšie žiješ, tým máš menej problémov.(27.8.2012)

Kto by nepoznal malých krovákov s flaškou Coca-Coly :).....4,6*(7.6.2013)

Na tohle si pamatuji z dětství, velmi vtipné vyprávění z africké divočiny ..Ajajajaj :-)(22.9.2013)

• Ceja

Trochu zábavné, alebrž humor založený na méně civilizovaných lidech - dělat si legraci z křováků nesnáším...(1.10.2004)

Křovák a Coca Cola.(25.7.2007)

Dobrá komedie, mírně šílená, která vás nezklame ;)(14.6.2010)

Výborná komedie, u které se vždycky zasměju. Scény s landroverem prostě musíte milovat. A nosorožec - hasič nemá chybu. Jasných 5.(17.7.2010)

Usmevný a nostalgický návrat do čias mojích úplne prvých filmov, ktoré som si vystrihoval z Eurotelevízie do zošita a priraďoval k nim svoje hodnotenie...toto malo vždy vyše 90% a nebudem to už meniť ani o cca 10 rokov neskôr.(1.2.2011)

Žánrový přesně odměřený a navážený koktejl, který jako němá groteska i společenská satira funguje stoprocentně i po 30 letech. Už jen úvodní komentář nad běžnými denními činnostmi civilizovaného člověka budí salvy smíchu, které mohou být přehlušeny mrazením v zádech při uvědomění si, že má komentátor pravdu. Stvořili jsme si obrovský blázinec, jehož rozměry je schopen vidět pouze člověk, který v něm nežije. A že toho člověka ztělesnil právě křovák N!Xau byla trefa do černého. Jamie Uys jako by se vrátil k Chaplinovskému stylu natáčení, jen přidal slova. Bohové musejí být šílení je stará známá pravda v jakékoli kultuře, ale že ji někdo dokáže obléknout do tak atraktivního komediálního hávu zaslouží ovace ve stoje. A poslední troškou do mlýna byl fantastický český dabing. Při pohledu na naši betonovou džungli se chce říct jen "ajajajajaj".(13.6.2011)

Komedie vhodná především na dlouhé večery s vypnutým mozkem.(2.7.2012)

Když se na tento film podívám po částech - samotný prvnopočáteční nápad s lahví Coca-coly je neprosto perfketní, jednotlivé scény jsou vtipné, mají spád; lovestory bylo milé, nenucené. Jenže zatímco samo za sebe to funguje, tak jako celek to všechno na mě nepůsobilo dobře. Film byl nekonzistentní. Nesedl mi.(6.8.2012)

Netradiční styl komedie, který si získal mnoho příznivců. Ani nevím kolikrát jsem tento film viděl a jak moc jsme se nasmáli - tolik srandy a stačí jedna flaška Coca-Coly.(18.8.2012)

Musím uznat, že už jsem se dlouho takhle u filmu nezasmál. Film jsem viděl před pár lety, ale už jsem si ho moc nepamatoval. Po tomto novém shlédnutí musím říct že je to skvostný film. Naprosto jedinečný křovák, který nechápe okolní svět, velmi komický a zamilovaný mikrobiolog a k tomu všemu ještě nádherné prostředí Afriky.(22.8.2012)

Geniální film s výbornou atmosférou, u kterého se skvěle pobavíte. Můžu to vidět pořád dokola :)(22.9.2013)

Jedna z těch nejlepších komedií 80. let na kterou se můžete dívat pokaždé, když to běží v televizi a nikdy váš to neurazí, naopak velmi pobaví (pokud si nehrajete na intelechtuála...).(9.2.2014)

Vskutku geniální film, v nečekané koprodukci. Nápad vynikající, postava skutečného domorodce výborná, místy až překvapivě zábavné. Ten komu se tento film nelíbí, musí být šílený.(3.3.2015)

Jedna z nejlepších komedií, které jsem kdy viděl. Stará nestárnoucí komedie a křovácích, která je dodnes o dost lepší než pitomé americké komedie o sexu, sprostých slovech a dalších. Opravdu kvalita, všem doporučuji!(19.3.2015)

Takove blbe a proflaknute vtipy, a pritom me to vzdy uplne dostane a musim se smat jak blazen (tak moc ze az skoro "chrochtam", coz se mi skoro nikdy nestava!). Na me tohle vzdycky funguje, rozhodne cestne misto v me filmotece!(7.6.2015)

Skvělé (ale dvojka se mi líbí víc) :)(24.7.2010)

Ajajajajaj!!! Víc ani není potřeba dodávat.(27.7.2010)

Skvělá pohodová komedie na kterou se dá dívat s chutí i po létech, nádherná Afrika.(15.8.2010)

Komedie, skoro romantická a za nížký rozpočet...! 5 hvězd každopádně(5.5.2013)

Jako malému capartovi se mi to líbilo a moc. Jak jsem s věkem začal přicházet k rozumu, klesalo logicky i mé hodnocení. Proto tento film raději ohodnotím hned teď. Kdybych měl počkat ještě pár let, ubyla by stopro jedna hvězda. Neříkám, že zápletka a děj jsou nesmyslné. Naopak, je to celkem sranda. Ale natočeno je to příšerně. U N!xau bych to chápal, je to neherec. Ale co ti ostatní? To v té Botswaně a JARu, nebo kde se to točilo, nikdo opravdu neumí hrát?(9.1.2014)

Zajímavý a trefný námět o konfrontaci afrických Křováků s neznámou věcičkou, jako je skleněná láhev od Coca~Coly. Druhá dějová linka je typická pro africký kontinent. Tady je to však komediálně vytvořeno pomocí grotesky a vcelku dobře. Snímek baví celou stopáž. Zajímavý je i nezvyklí začátek, který se jeví jako přírodopisný dokumentární film. Jeden by si až myslel, že si popletl pořad. Vše tu šlape jak má, udržuje si tempo a vše drží pohromadě. Křovák dojímá, baví i vzbuzuje lítost. Snímek se povedl a rozesměje i dnes.(11.2.2014)

Vybavuji si, že sem to míval rád. No jak už to tak bývá, člověku se mění názor s přibývajícími filmy a musím tudíž hodit Bohy do kategorie průměr. Joky nerozsekají, film neodsýpá a navíc není zrovna nejnovější. XiXao s Coca-Colou je nezapomenutelný sice ale na 4 hvězdy to není jasný pane ;)(23.1.2015)

Legenda! Film na rozhraní starých černobílých grotesek a dokumentárního filmu o přírodě z africké produkce - pecka která dobila svět.(17.8.2015)

Oukej, tak aj trápnych momentov bolo dosť, ale našťastie to vyvažovali tie vtipné. Krováci sú strašne sympatickí a na chvíľu som aj zatúžila po ich spôsobe života. A bez srandy, úvod začína tým, že rozprávač v skratke popíše rozdiel medzi životom krovákov a životom civilizovaného sveta a tie slová sú až mrazivo pravdivé. A smutné...(3.10.2015)

• Ozzy2

Nevím, jestli je to cestopis o křovácích, nebo celovečerní reklama na Coca- Colu, ale komedie, kde se člověk zasměje třikrát snad ani komedie není.Prostě tohle šlo mimo mně.(4.6.2016)

85% Totálně šílená záležitost. :-)(27.2.2017)

80%(12.8.2019)

N!xau ukazuje, ze clovek, ktery se nesnazi hrat, hraje nejlip.(13.7.2003)

takové docela příjemné a hlavně na to mám pár celkem svérázných vzpomínek.(21.4.2004)

Aj krováci v Afrike pijú kolu tak to je!! Len pri spomienke na tento "film" sa smejem a ten vychudnutý černoch v hlavnej úlohe nemá chybu.(26.6.2006)

Křováci a skvělá komedie.Po dlouhé době jsem se od srdce pobavil a zasmál.(6.4.2008)

Velice osvěžující kousek z vypráhlé Afriky z dob, kdy ještě nebyly PET láhve. :-)(25.8.2009)

• elanista1

Aby sme sa rozumeli, minuty ked boli na platne krovaci alebo hlavny krovak na svojej puti so zlou vecou aby ju odniesol na koniec sveta som sa naramne bavil, bola to vyborna podivana, ale akonahle boli na platne "ludia" tak nastal trocha problem. Uplne by mi stacilo keby vo filme vystupovali len nasi zaostali priatelia.(16.4.2011)

Jedna z mála konedijí která kdy byla natočena.(13.6.2011)

„Biely človek sa odmietol prispôsobiť prostrediu a preto prostredie prispôsobil radšej sebe, aby zistil, že sa opäť musí prispôsobovať prostrediu. Jeho deti musia chodiť niekoľko rokov do školy, aby sa naučili v novom prostredí prežiť..." Komédia, ktorá je geniálna už od úvodnej myšlienky. Sme naozaj civilizovaní my, alebo Krovací? Ajajajajáj, pre mňa nie len veľmi vtipná komédia, ale aj 105 minútový útek z „civilizovaného" sveta.(18.1.2012)

V pražských kinech se promítal od 29. 8.1991 (U Hradeb)(26.6.2012)

Zábava od počátku do konce. Oproti pokračování prostě skvělý kousek, který by si neměl nechat nikdo ujít ;)(11.5.2013)

Nějak se mi do tohohle ani nechtělo, ale nechala jsem se přesvědčit, že prý je to pěkné. A je. Nejzajímavější na tom vše je, že tahle komedie je opravdu vtipná :)(24.5.2013)

Ajajajajaj... Nejvtipnější komedie všech dob? Dost možná ano. Film takhle prošpikovaný gagy se jen tak nevidí. Poetický úvod, zlá věc mezi křováky, auto jménem antikrist, triumfální cesta Steina a učitelky s naprostými vrcholy u závory a následným autem pověšeným na stromě, skvělé domorodé potvrzení teorie o nosorožcích, libový frajer s turistickým autobusem, Xi u soudu, vesničani, pro které je armáda nejméně stejným zlem jako banda protřelého teroristy, Steinovy groteskní návštěvy ve škole. Doufám, že příště už barmanka bude vědět, co chci, až si budu ve městě objednávat "zlou věc".(10.2.2014)

• fallanga

Film možná není špatný, ale tento typ humoru a zpracování mi není blízký. Hvězda za N!xaua v hlavní roli.(13.2.2014)

Nic, co by stálo za zapamatování, nicméně pohodová podívaná.(3.5.2015)

Neexistuje snad známější příběh z Afriky, než ten kalahárského křováka Xi (N!ixau), který sice na první pohled jen chodí po plátně s lahvičkou coca-coly, ale v metafyzické rovině hledá smysl za hranicemi pro něj dosud známého. Na každém dalším kroku je konfrontován s absurditou moderního světa.(14.10.2015)

Tato komedie je určitě svým způsobem velmi zajímavá a originální. Tolik úspěšných afrických filmů zase není a hlavní postava křováka je velmi zajímavá, hlavně kvůli tomu, že se jedná o skutečného domorodce a ne žádného civilizovaného herce. Do jisté míry to tedy není ani tak film, jako spíše snímek dokumentující skutečnost (N!wau nemusí nikoho hrát, protože on je křovákem). No ale má to i hodně slabých stránek. Nezajímá mě, kolikrát je film reprízován na našich televizních stanicích, protože to není chyba tohoto filmu, ale těch stanic, tak proč kvůli tomu negativně hodnotit film? Intenzivní reprízy nemají na kvalitě snímku žádný vliv. Problém je ale jinde. Není to typický film, což je na jednu stranu zajímavé, ale na druhou stranu je to pojaté příliš jako "dokument" (popisy vyprávěče, atd.). Což by ani tak nevadilo, kdyby to dokázalo nenudit. A já se chvílemi celkem nudil, příběh není nic extra a kostra celého filmu je jen křovák putující se "zlou věcí" napříč africkou krajinou, gang vedený vcelku charismatickým záporákem a extrémně šílený a nepraktický "koumák", kterému se zalíbila nějaká blonďatá učitelka. Nedrží to moc uceleně pohromadě, což je první problém a druhý problém je ten, že se prostě neubráníte té nudě. Vtipné to je, ale žádné záchvaty smíchu jsem z toho také neměl. Andrew by sice strčil do kapsy i Pierre Richarda, ale spíše to působilo trapně. Jako průměrná, snesitelná komedie to obstojí bez širší kritiky, ale do okruhu mých nejoblíbenějších filmů to asi patřit nebude.(5.6.2016)

Jde o primitivní komedii? Ano, ale jen v tom dobrém slova smyslu. Primitivní a pohodový svět Křováků je mi velmi sympatický a kontrast mezi nimi a naší civilizací je zobrazen výborně a dokáže vždy spolehlivě rozesmát. Mám raději druhý díl, ale rovněž jednička je skvělá. Ústřední dvojice (bílých) hrdinů je také parádní a společně s českým dabingem a známým Ajajajajajaj! přidává čtvrtou hvězdu.(7.10.2016)

Jedna z komedií, která spolehlivě a nenuceně pobaví prakticky kdykoliv.(24.9.2017)

Milá komedie, u které je mi docela záhadou, jak byla natočena. U tak primitivních lidiček tak přirozené herecké výkony! Nebo že by nebyli až tak primitivni?:-). Skvěle zrežírované, zahrané, celkově povedené. 80%.(18.1.2018)

Je flaška Coca-Coly zlá věc? Vlastně ano, protože škodí našemu zdraví. Takže se vlastně křovák N!xau nemýlil. Sranda až k popukání!!!! Fatkicky!!! A hlavně ji zařídil N!xau, chlapík, který je vždy trapný před ženami, sprostý černoch, který má zkušenosti s ženami a hlavně auot, které jezdí jak ta nejhorší popelnice na světě!!!! Doufám, že jste si udělali představu jak super to je a pokud ne tak jste s prominutím suchaři!!! MAESTRO KOMEDIE!!!! Další naši slabost velmi doporučujm!!! 80%(18.3.2018)

Dobrodružný, vtipný a ke konci dojemný :-)(29.10.2018)

Správně bláznivý film(8.6.2007)

Jeden z nej. filmů mého děctví :-) Skvělé, zábavné. "Začali jí říkat - zlá věc"(15.3.2009)

"Toho dne byli všichni kolem rodinného ohně moc smutní, nikdo nemluvil. Xi řekl: ta věc sem nepatří, půjdu na konec světa a vrátím jí zpátky bohům..." :-D Krááásna komédia, krásni Krováci. Niet čo riešiť!(16.8.2009)

Krásné, legrační, zábavné, skvělé... Nádherná ukázka, kam se civilizace řítí a jak krásné je žít v souladu s přírodou. I přes své stáří stále velmi aktuální. A dá se na to dívat opakovaně. 90%.(3.9.2009)

Postavy se často pohybují jako v němé grotesce a vlastně celý film je taková groteska. Srdcovka, na kterou se ráda podívám při kařdé repríze.(16.8.2010)

Úžasné, obzvlášť mě dostalo úvodních 10 minut, ve kterých vypravěč srovná náš život plný stresu, uspěchanosti a stereotypu s životem prostého kmene Křováků, který ani nezná výrazy pro naše nejtěžší zločiny. V jednu chvíli se tak Křovák vyrovnává s rozšiřováním civilizace na jeho území v podobě flašky a přitom """civilizovaní""" (toto slovo si ve vztahu k lidem zaslouží více než jedny uvozovky) lidé se mlátí v boji o moc - tak kouzelné a rychlé zpracování převratu jsem neviděl :) a i další bitvy, které jsou také velmi humorně laděné mi zůstanou v paměti napořád - obzvlášť dva maníci hrající karty v dešti kulek a marně se snažící o vystřelení z bazuky se mi zaryli do paměti velmi hlubokou stopou(23.8.2010)

Naprosto kouzelnej filmeček, viděl jsem ho snad stokrát a přesto se mu od plic zasměju i po stoprvní :-)(25.8.2012)

Tak toto je ozaj jeden neobyčajny film, ktory ma bavil celý čas, ked uvidte flašu Coca Coly tak ju neberiete nijako vážne no ked padne priamo do osady krovákov tak je z toho super film na ktorom sa da dobre nasmiať a všeličo sa z neho naučiť, ozaj užasne africke predstavenie(5.10.2012)

Křováci jsou prostě úžasní. Skromní, přirození, žijí v souladu s přírodou, starají se o sebe navzájem, berou si jen to co potřebují. Není to trochu moc idealizované? Film je ale každopádně vtipný a originální. Jeden by nevěřil, k čemu všemu se dá v odlišném civilizačním prostředí využít láhev od Coca-Coly.(26.5.2013)

Pokud se dobře pamatuji, tak to bylo poprvé, kdy jsem v kině brečel smíchy ... Výborná komedie. P.S. - podruhé jsem v kině brečel smíchy u druhého dílu :-)(5.8.2013)

Komedie co nemá žádná negativa od začátku dokonce zábava, absurdní a parodická.(17.2.2014)

Ajajajajáj...už jenom tahle hláška je pětihvězdičková. Zbytek filmu nezaostává.(19.2.2014)

Mezi ajajaj mile nemotorného Andrewa a jeho groteskními momenty, utopickou Kalahari, jsem se do toho filmu zamilovala! Jak jsme si udělali srandu z našeho hektického světa. Taky bych letěla do Afriky a prožila dobrodružství:) Ale nejsem na to stavěná.(24.2.2014)

Xi Xaa,jeho malé roztomilé děti i to jejich klapání,když mluví jsem měla ráda už jako dítě a ani teď se to nezměnilo...zábavná svěží komedie,která ani po letech nic na své originalitě neztratila..(14.8.2015)

Absolutní top zjevení z Afriky.(4.6.2016)

U tohohle filmu jsme se řehtali s bráchou už jako malí.A řehtám se dodnes. :)(19.8.2016)

Geniální pohledy jednoduchosti a složité zbytečnosti a povrchnosti s romantikou a dramatičností. První díl je největší pecka ze všech.(21.9.2016)

Na dnešní dobu už asi tento film nebude nikdy tak oblíbený, ale já si pamatuji, že jsem ho jako malý měl moc rád. Moc rád dám čtyři hvězdy, protože vím, že kdysi si to tento film zasloužil, ale raději se k němu již nevrátím a uchovám si jen vzpomínku na to, že to je velice milý a neotřelý film, u kterého se dalo krásně odpočinout a zasmát se - 4 ****(17.10.2016)

Genialni, je opravdu smutny cist komentare, ktere rikaji, ze je to prvoplanovity material pro zapadni civilazici. Zda se, nekteri jsou uz davno ztraceni.(27.2.2017)

Sympatičtí hlavní hrdinové, neotřelý příběh, krásná africká příroda a dobrý humor - prostě není, co tomuto filmíku vytknout;).(16.11.2017)

Klasika z detstva, ktorá stále dokáže pobaviť aj dnes.(28.9.2018)

ano priatelia, tak tento filmik mam fakt rad :D(5.4.2009)

africký debut v podaní xixaa a amerického neduhu Coca coly. Xi dobre vedel preco ju chce zahodit ,pretože je nezdravá : )(27.9.2009)

Povedená komedie, která nás zavádí až do Afriky. Film nabídne plno divoké zvěře, krásnou exotickou přírodu a její obyvatele křováky, kterým někdy jejich bezstarostný život závidím. Záběry z pouště Kalahari a savany jsou díky své autentičnosti naprosto nádherné. Dále se ve filmu dočkáme několika humorných situací, zajímavou zápletku s flaškou od Coca Coly a pár zajímavosti z říše zvířat. Průměrný děj je pak až to vedlejší, co nás na filmu nadchne. A mimochodem křovák Xixo byl docela sympaťák.(21.7.2010)

Tak to bylo překvapení. Jak je vidět, světové filmy se dají natočit i jinde než v Halyvůdu.(16.8.2010)

Průměrná komedie s množstvím gagů, někdy vtipných, jindy otravných. Přitažlivou ji činí hlavně exotický hrdina Xi a reálie africké přírody, které ovšem autoři patřičně zidealizovali a vyšperkovali výmysly alá nosorožec zadupávající oheň.(16.4.2011)

Tak trochu jiná zábava. Proč jiná, protože se dneska už něco takového nevidí. Opravdu výborná rodinná komedie co nenudí ani po letech a jízda křováka v džípu je neskutečná.(23.7.2011)

Africké dobrodružství nabízí - jednoduchý přimočarý děj, vtipné - komické situace, nenáročný scénář a pohodovou atmosféru. Film je naprosto přirozený a zábavný. Závěr = 85%(24.7.2011)

Hluboký i laciný. Komerční i klubový. Afrika se svými problémy i krásou. Za mě 9/10.(18.8.2012)

Krásne poetické, smiešne jednoduché a jednoducho smiešne. Myšlienka celého filmu o tom, že sa už ani sami sebe nedokážeme prispôsobiť.(18.8.2012)

Mix dobrodružné komedie a klasické grotesky a romantické komedie a bůhvíčeho ještě, přesto to vše dává dohromady skvělou zábavu, která mě rozhodně neomrzí. 95%.(19.8.2012)

Moje oblíbená komedie plná vtipných (opravdu vtipných) situací s originálním námětem.(5.5.2013)

Absolutně dokonalé - jeden z filmů, kde se fakt bez jakýchkoliv výhrad od srdce směju (a to nemám ráda Afriku a komedie.....)(11.5.2013)

Já bych se nebál zařadit tento film do kultovních komedií.(4.8.2013)

Pro mě naprosto odzbrojující směs grotesky, dokumentu, vzdělavacího pořadu a v neposlední řadě i společenské satiry (ano i tak se to dá vnímat) která a to je toNEJDŮLEŽITEŠÍ i po letech( což se o mnoha jiných nedá říci) neztrácí nic ze svého kouzla a umění rozesmát.(22.9.2013)

Bohovia sa fakt museli zblazniť :D Proste jedinečná komedia!(22.9.2013)

Ajajaj, tohle je film, který příjemně pobaví a rozesměje znova a znova. I když jsem ho viděl už 10x, zase jsem brečel smíchy :-)(23.9.2013)

Výživná africká komedie namíchaná samotnými stromáky.... vlastně rostliňáky. Taky ne. Chci říct křováky. Ano křováky a inspirovaná pradávnými hrdiny křováckých němých grotesek. Ajajaj. Měli křováci pradávné hrdiny němých grotesek? Kdo ví? Každoprdně se jedná o velice osobitou a zábavnou taškařici a nebýt některých slabších pasáží a pár vyloženě hluchých míst, vysloužil by si Xixao bůra.(16.11.2013)

I po těch letech se u toho člověk dobře zasměje.(17.2.2014)

.... niet nad Land Rover zavesený na strome :-)(24.5.2014)

Díky Xi Xaovi si člověk uvědomí, že jsou na světě důležitější věci, než peníze a že nejšťastnější člověk je pravděpodobně ten, kdo nepotřebuje ke štěstí víc, než zdravou rodinu.(13.9.2014)

Roztomilá komédia pôvodom z krajiny, ktorá rozhodne nie je kinematografickou veľmocou a ktorá bola pre mňa osobne jedným z najväčších filmových prekvapení. Originálny príbeh, sympatickí herci, sklenená fľaša od coly a N!xau.(18.1.2015)

Film jsem za těch 30 let viděla několkrát mám ho na dvd a vždy pobaví ale nesmíte přemýšlet proč je to tak ane onak zkrátka nechte se pobavit .Některé situace opravdu jen tak někdo nevymyslí a zrychlené sekvence vůbec nejsou na škodu.Je to fakt jak groteska. U mě dobrý.(16.8.2015)

Asi najšialenejšia komédia, ktorá sa odohráva v mojej dlhé roky obľúbenej krajine - Botswane. Film možno nazvať aj "stretom civilizácií", kedy do džungle z jasného neba padne fľaška Coca-coly... Film je dobrodružný, trochu aj prírodopisný (zvieratá, africká krajina) a neskutočne uletený.(17.8.2015)

Svého času naprostý hit! A podle mého je to hit do dneška. Afrika zde působí celkem odlehčeně, ale v komedii to tak má být. Střet neposkvrněného domorodce s civilizací je nádhernej a vytváří množství komických až groteskních scén! Nejlepší jsou dva, karbanu propadlí, teroristé!(1.9.2015)

• LRyuzaki

Skvělá myšlenka na satiru dnešní uspěchané společnosti, ale upřímně bych se zasmál a pobavil více i na vlastním pohřbu.(4.6.2016)

Klasika mých mladých let, nezapomenutelné, vtipné, prostě skvělé pro odreagování a pobavení(5.6.2016)

Nechci o tom mluvit... :-D(5.6.2016)

Parádní zábava z časů, kdy byla Afrika ještě "v pořádku". Pominu-li úžasné křováky, tak Landrover a jeho šílený řidič jsou ve filmu prostě super!(1.3.2017)