Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

Docela povedená křovácká komedie s roztomilým hlavním křovákem. Ačkoli je to pro nás vlastně vtipné, že křovák putuje kdovíkam jen kvůli lahvi od Coly, ale třeba by se tak normální křovák taky zachoval, třeba by taky myslel, že to na něj seslal bůh...(21.2.2005)

Velice svébytná a neopakovatelná komedie. Doprovodný "dokumentární" komenář nemá chybu stejně jako třeba postava křováka :-). Oddychovka jak má být.(14.6.2018)

Jednoduché a pritom geniálne! Coca-cola kazí svet!(8.9.2007)

Skvělá komedie s křováky :-)(23.8.2009)

V režisérovom úspešnom dokumentárnom filme známeho aj pod menom "Veselý svet zvierat" sa vyskytli náznaky príbehu. V Bohoch už príbeh funguje naplno. Spoločným znakom všetkých (3) filmov je humorný pohľad na africkú divočinu. A humor je to veľmi vtipný a láskavý.(27.6.2010)

"Ajajajajaj" Příjemná oddychová a trochu bláznivá komedie se skvělym nápadem. Prolíná se v ní hned několik dějovejch linek. Jedna z nich je akční, další dobrodružná a poslední (svým rozsahem nejmenší) je romantická, takže si každej divák přijde na svý. Příběhu hodně pomáhá konfrontace křováků s našim světem, která přináší několik vtipnejch momentů. Xixa je navíc věčně vysmátej sympaťák a vnáší do snímku spoustu pozitivní energie. Člověk by ani neřek, že film vznikl v africký produkci, přičemž velmi zdatně konkuruje americký konkurenci. Příjemnej bonus navíc jsou pěkný záběry z nádherný africký přírody.(12.6.2011)

Po druhém shlédnutím zvyšuji ze 3 na 4. Ta dobrodružná část je slabší, ale první půlka nemá chybu.(18.8.2012)

Vzniklo vďaka tomuto spoluspotrebiteľstvo? Čím jednoduchšie žiješ, tým máš menej problémov.(27.8.2012)

Kto by nepoznal malých krovákov s flaškou Coca-Coly :).....4,6*(7.6.2013)

Na tohle si pamatuji z dětství, velmi vtipné vyprávění z africké divočiny ..Ajajajaj :-)(22.9.2013)

Legenda! Film na rozhraní starých černobílých grotesek a dokumentárního filmu o přírodě z africké produkce - pecka která dobila svět.(17.8.2015)

• Ceja

Trochu zábavné, alebrž humor založený na méně civilizovaných lidech - dělat si legraci z křováků nesnáším...(1.10.2004)

Křovák a Coca Cola.(25.7.2007)

Dobrá komedie, mírně šílená, která vás nezklame ;)(14.6.2010)

Výborná komedie, u které se vždycky zasměju. Scény s landroverem prostě musíte milovat. A nosorožec - hasič nemá chybu. Jasných 5.(17.7.2010)

Usmevný a nostalgický návrat do čias mojích úplne prvých filmov, ktoré som si vystrihoval z Eurotelevízie do zošita a priraďoval k nim svoje hodnotenie...toto malo vždy vyše 90% a nebudem to už meniť ani o cca 10 rokov neskôr.(1.2.2011)

Žánrový přesně odměřený a navážený koktejl, který jako němá groteska i společenská satira funguje stoprocentně i po 30 letech. Už jen úvodní komentář nad běžnými denními činnostmi civilizovaného člověka budí salvy smíchu, které mohou být přehlušeny mrazením v zádech při uvědomění si, že má komentátor pravdu. Stvořili jsme si obrovský blázinec, jehož rozměry je schopen vidět pouze člověk, který v něm nežije. A že toho člověka ztělesnil právě křovák N!Xau byla trefa do černého. Jamie Uys jako by se vrátil k Chaplinovskému stylu natáčení, jen přidal slova. Bohové musejí být šílení je stará známá pravda v jakékoli kultuře, ale že ji někdo dokáže obléknout do tak atraktivního komediálního hávu zaslouží ovace ve stoje. A poslední troškou do mlýna byl fantastický český dabing. Při pohledu na naši betonovou džungli se chce říct jen "ajajajajaj".(13.6.2011)

Komedie vhodná především na dlouhé večery s vypnutým mozkem.(2.7.2012)

Když se na tento film podívám po částech - samotný prvnopočáteční nápad s lahví Coca-coly je neprosto perfketní, jednotlivé scény jsou vtipné, mají spád; lovestory bylo milé, nenucené. Jenže zatímco samo za sebe to funguje, tak jako celek to všechno na mě nepůsobilo dobře. Film byl nekonzistentní. Nesedl mi.(6.8.2012)

Netradiční styl komedie, který si získal mnoho příznivců. Ani nevím kolikrát jsem tento film viděl a jak moc jsme se nasmáli - tolik srandy a stačí jedna flaška Coca-Coly.(18.8.2012)

Musím uznat, že už jsem se dlouho takhle u filmu nezasmál. Film jsem viděl před pár lety, ale už jsem si ho moc nepamatoval. Po tomto novém shlédnutí musím říct že je to skvostný film. Naprosto jedinečný křovák, který nechápe okolní svět, velmi komický a zamilovaný mikrobiolog a k tomu všemu ještě nádherné prostředí Afriky.(22.8.2012)