Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

Docela povedená křovácká komedie s roztomilým hlavním křovákem. Ačkoli je to pro nás vlastně vtipné, že křovák putuje kdovíkam jen kvůli lahvi od Coly, ale třeba by se tak normální křovák taky zachoval, třeba by taky myslel, že to na něj seslal bůh...(21.2.2005)

Jedna z těch nejlepších komedií 80. let na kterou se můžete dívat pokaždé, když to běží v televizi a nikdy váš to neurazí, naopak velmi pobaví (pokud si nehrajete na intelechtuála...).(9.2.2014)

Jedna z nejlepších komedií, které jsem kdy viděl. Stará nestárnoucí komedie a křovácích, která je dodnes o dost lepší než pitomé americké komedie o sexu, sprostých slovech a dalších. Opravdu kvalita, všem doporučuji!(19.3.2015)

Takove blbe a proflaknute vtipy, a pritom me to vzdy uplne dostane a musim se smat jak blazen (tak moc ze az skoro "chrochtam", coz se mi skoro nikdy nestava!). Na me tohle vzdycky funguje, rozhodne cestne misto v me filmotece!(7.6.2015)

Skvělé (ale dvojka se mi líbí víc) :)(24.7.2010)

Ajajajajaj!!! Víc ani není potřeba dodávat.(27.7.2010)

Skvělá pohodová komedie na kterou se dá dívat s chutí i po létech, nádherná Afrika.(15.8.2010)

Komedie, skoro romantická a za nížký rozpočet...! 5 hvězd každopádně(5.5.2013)

Jako malému capartovi se mi to líbilo a moc. Jak jsem s věkem začal přicházet k rozumu, klesalo logicky i mé hodnocení. Proto tento film raději ohodnotím hned teď. Kdybych měl počkat ještě pár let, ubyla by stopro jedna hvězda. Neříkám, že zápletka a děj jsou nesmyslné. Naopak, je to celkem sranda. Ale natočeno je to příšerně. U N!xau bych to chápal, je to neherec. Ale co ti ostatní? To v té Botswaně a JARu, nebo kde se to točilo, nikdo opravdu neumí hrát?(9.1.2014)

Zajímavý a trefný námět o konfrontaci afrických Křováků s neznámou věcičkou, jako je skleněná láhev od Coca~Coly. Druhá dějová linka je typická pro africký kontinent. Tady je to však komediálně vytvořeno pomocí grotesky a vcelku dobře. Snímek baví celou stopáž. Zajímavý je i nezvyklí začátek, který se jeví jako přírodopisný dokumentární film. Jeden by si až myslel, že si popletl pořad. Vše tu šlape jak má, udržuje si tempo a vše drží pohromadě. Křovák dojímá, baví i vzbuzuje lítost. Snímek se povedl a rozesměje i dnes.(11.2.2014)

Vybavuji si, že sem to míval rád. No jak už to tak bývá, člověku se mění názor s přibývajícími filmy a musím tudíž hodit Bohy do kategorie průměr. Joky nerozsekají, film neodsýpá a navíc není zrovna nejnovější. XiXao s Coca-Colou je nezapomenutelný sice ale na 4 hvězdy to není jasný pane ;)(23.1.2015)

Vskutku geniální film, v nečekané koprodukci. Nápad vynikající, postava skutečného domorodce výborná, místy až překvapivě zábavné. Ten komu se tento film nelíbí, musí být šílený.(3.3.2015)

Legenda! Film na rozhraní starých černobílých grotesek a dokumentárního filmu o přírodě z africké produkce - pecka která dobila svět.(17.8.2015)

Oukej, tak aj trápnych momentov bolo dosť, ale našťastie to vyvažovali tie vtipné. Krováci sú strašne sympatickí a na chvíľu som aj zatúžila po ich spôsobe života. A bez srandy, úvod začína tým, že rozprávač v skratke popíše rozdiel medzi životom krovákov a životom civilizovaného sveta a tie slová sú až mrazivo pravdivé. A smutné...(3.10.2015)

• Ozzy2

Nevím, jestli je to cestopis o křovácích, nebo celovečerní reklama na Coca- Colu, ale komedie, kde se člověk zasměje třikrát snad ani komedie není.Prostě tohle šlo mimo mně.(4.6.2016)

85% Totálně šílená záležitost. :-)(27.2.2017)

80%(12.8.2019)

N!xau ukazuje, ze clovek, ktery se nesnazi hrat, hraje nejlip.(13.7.2003)

takové docela příjemné a hlavně na to mám pár celkem svérázných vzpomínek.(21.4.2004)

Aj krováci v Afrike pijú kolu tak to je!! Len pri spomienke na tento "film" sa smejem a ten vychudnutý černoch v hlavnej úlohe nemá chybu.(26.6.2006)

Křováci a skvělá komedie.Po dlouhé době jsem se od srdce pobavil a zasmál.(6.4.2008)