poster

Bohové musejí být šílení

 • Česko

  Bohové musí být šílení

 • Slovensko

  Bohovia sa museli zblázniť

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

Režie:

Jamie Uys

Scénář:

Jamie Uys

Kamera:

Jamie Uys

Hudba:

John Boshoff

Producenti:

Jamie Uys

Střih:

Jamie Uys
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (307)

 • Nancy
  ***

  Docela povedená křovácká komedie s roztomilým hlavním křovákem. Ačkoli je to pro nás vlastně vtipné, že křovák putuje kdovíkam jen kvůli lahvi od Coly, ale třeba by se tak normální křovák taky zachoval, třeba by taky myslel, že to na něj seslal bůh...(21.2.2005)

 • miza
  ****

  Křováci a skvělá komedie.Po dlouhé době jsem se od srdce pobavil a zasmál.(6.4.2008)

 • Snooper
  ****

  Velice osvěžující kousek z vypráhlé Afriky z dob, kdy ještě nebyly PET láhve. :-)(25.8.2009)

 • elanista1
  **

  Aby sme sa rozumeli, minuty ked boli na platne krovaci alebo hlavny krovak na svojej puti so zlou vecou aby ju odniesol na koniec sveta som sa naramne bavil, bola to vyborna podivana, ale akonahle boli na platne "ludia" tak nastal trocha problem. Uplne by mi stacilo keby vo filme vystupovali len nasi zaostali priatelia.(16.4.2011)

 • Abaka001
  *****

  Jedna z mála konedijí která kdy byla natočena.(13.6.2011)

 • milhouse86
  *****

  „Biely človek sa odmietol prispôsobiť prostrediu a preto prostredie prispôsobil radšej sebe, aby zistil, že sa opäť musí prispôsobovať prostrediu. Jeho deti musia chodiť niekoľko rokov do školy, aby sa naučili v novom prostredí prežiť..." Komédia, ktorá je geniálna už od úvodnej myšlienky. Sme naozaj civilizovaní my, alebo Krovací? Ajajajajáj, pre mňa nie len veľmi vtipná komédia, ale aj 105 minútový útek z „civilizovaného" sveta.(18.1.2012)

 • Merťas
  ***

  V pražských kinech se promítal od 29. 8.1991 (U Hradeb)(26.6.2012)

 • Reiner
  ****

  Zábava od počátku do konce. Oproti pokračování prostě skvělý kousek, který by si neměl nechat nikdo ujít ;)(11.5.2013)

 • Tsuki003
  ****

  Nějak se mi do tohohle ani nechtělo, ale nechala jsem se přesvědčit, že prý je to pěkné. A je. Nejzajímavější na tom vše je, že tahle komedie je opravdu vtipná :)(24.5.2013)

 • topi80
  *****

  Ajajajajaj... Nejvtipnější komedie všech dob? Dost možná ano. Film takhle prošpikovaný gagy se jen tak nevidí. Poetický úvod, zlá věc mezi křováky, auto jménem antikrist, triumfální cesta Steina a učitelky s naprostými vrcholy u závory a následným autem pověšeným na stromě, skvělé domorodé potvrzení teorie o nosorožcích, libový frajer s turistickým autobusem, Xi u soudu, vesničani, pro které je armáda nejméně stejným zlem jako banda protřelého teroristy, Steinovy groteskní návštěvy ve škole. Doufám, že příště už barmanka bude vědět, co chci, až si budu ve městě objednávat "zlou věc".(10.2.2014)

 • fallanga
  *

  Film možná není špatný, ale tento typ humoru a zpracování mi není blízký. Hvězda za N!xaua v hlavní roli.(13.2.2014)

 • Flamik
  ***

  Nic, co by stálo za zapamatování, nicméně pohodová podívaná.(3.5.2015)

 • Kkahunaa
  ****

  Neexistuje snad známější příběh z Afriky, než ten kalahárského křováka Xi (N!ixau), který sice na první pohled jen chodí po plátně s lahvičkou coca-coly, ale v metafyzické rovině hledá smysl za hranicemi pro něj dosud známého. Na každém dalším kroku je konfrontován s absurditou moderního světa.(14.10.2015)

 • Petr59
  ***

  Tato komedie je určitě svým způsobem velmi zajímavá a originální. Tolik úspěšných afrických filmů zase není a hlavní postava křováka je velmi zajímavá, hlavně kvůli tomu, že se jedná o skutečného domorodce a ne žádného civilizovaného herce. Do jisté míry to tedy není ani tak film, jako spíše snímek dokumentující skutečnost (N!wau nemusí nikoho hrát, protože on je křovákem). No ale má to i hodně slabých stránek. Nezajímá mě, kolikrát je film reprízován na našich televizních stanicích, protože to není chyba tohoto filmu, ale těch stanic, tak proč kvůli tomu negativně hodnotit film? Intenzivní reprízy nemají na kvalitě snímku žádný vliv. Problém je ale jinde. Není to typický film, což je na jednu stranu zajímavé, ale na druhou stranu je to pojaté příliš jako "dokument" (popisy vyprávěče, atd.). Což by ani tak nevadilo, kdyby to dokázalo nenudit. A já se chvílemi celkem nudil, příběh není nic extra a kostra celého filmu je jen křovák putující se "zlou věcí" napříč africkou krajinou, gang vedený vcelku charismatickým záporákem a extrémně šílený a nepraktický "koumák", kterému se zalíbila nějaká blonďatá učitelka. Nedrží to moc uceleně pohromadě, což je první problém a druhý problém je ten, že se prostě neubráníte té nudě. Vtipné to je, ale žádné záchvaty smíchu jsem z toho také neměl. Andrew by sice strčil do kapsy i Pierre Richarda, ale spíše to působilo trapně. Jako průměrná, snesitelná komedie to obstojí bez širší kritiky, ale do okruhu mých nejoblíbenějších filmů to asi patřit nebude.(5.6.2016)

 • Zagros
  ****

  Jde o primitivní komedii? Ano, ale jen v tom dobrém slova smyslu. Primitivní a pohodový svět Křováků je mi velmi sympatický a kontrast mezi nimi a naší civilizací je zobrazen výborně a dokáže vždy spolehlivě rozesmát. Mám raději druhý díl, ale rovněž jednička je skvělá. Ústřední dvojice (bílých) hrdinů je také parádní a společně s českým dabingem a známým Ajajajajajaj! přidává čtvrtou hvězdu.(7.10.2016)

 • Tuty
  *****

  Jedna z komedií, která spolehlivě a nenuceně pobaví prakticky kdykoliv.(24.9.2017)

 • Gamekeeper77
  ****

  Milá komedie, u které je mi docela záhadou, jak byla natočena. U tak primitivních lidiček tak přirozené herecké výkony! Nebo že by nebyli až tak primitivni?:-). Skvěle zrežírované, zahrané, celkově povedené. 80%.(18.1.2018)

 • Martinko991
  ***

  Klasika z detstva, ktorá stále dokáže pobaviť aj dnes.(28.9.2018)

 • horor2
  *****

  Dobrodružný, vtipný a ke konci dojemný :-)(29.10.2018)

 • Káčule
  ****

  Správně bláznivý film(8.6.2007)

 • Jarosh66
  ****

  Jeden z nej. filmů mého děctví :-) Skvělé, zábavné. "Začali jí říkat - zlá věc"(15.3.2009)