Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

Docela povedená křovácká komedie s roztomilým hlavním křovákem. Ačkoli je to pro nás vlastně vtipné, že křovák putuje kdovíkam jen kvůli lahvi od Coly, ale třeba by se tak normální křovák taky zachoval, třeba by taky myslel, že to na něj seslal bůh...(21.2.2005)

africký debut v podaní xixaa a amerického neduhu Coca coly. Xi dobre vedel preco ju chce zahodit ,pretože je nezdravá : )(27.9.2009)

Tak to bylo překvapení. Jak je vidět, světové filmy se dají natočit i jinde než v Halyvůdu.(16.8.2010)

Průměrná komedie s množstvím gagů, někdy vtipných, jindy otravných. Přitažlivou ji činí hlavně exotický hrdina Xi a reálie africké přírody, které ovšem autoři patřičně zidealizovali a vyšperkovali výmysly alá nosorožec zadupávající oheň.(16.4.2011)

Tak trochu jiná zábava. Proč jiná, protože se dneska už něco takového nevidí. Opravdu výborná rodinná komedie co nenudí ani po letech a jízda křováka v džípu je neskutečná.(23.7.2011)

Africké dobrodružství nabízí - jednoduchý přimočarý děj, vtipné - komické situace, nenáročný scénář a pohodovou atmosféru. Film je naprosto přirozený a zábavný. Závěr = 85%(24.7.2011)

Hluboký i laciný. Komerční i klubový. Afrika se svými problémy i krásou. Za mě 9/10.(18.8.2012)

Krásne poetické, smiešne jednoduché a jednoducho smiešne. Myšlienka celého filmu o tom, že sa už ani sami sebe nedokážeme prispôsobiť.(18.8.2012)

Mix dobrodružné komedie a klasické grotesky a romantické komedie a bůhvíčeho ještě, přesto to vše dává dohromady skvělou zábavu, která mě rozhodně neomrzí. 95%.(19.8.2012)

Moje oblíbená komedie plná vtipných (opravdu vtipných) situací s originálním námětem.(5.5.2013)

Absolutně dokonalé - jeden z filmů, kde se fakt bez jakýchkoliv výhrad od srdce směju (a to nemám ráda Afriku a komedie.....)(11.5.2013)

Já bych se nebál zařadit tento film do kultovních komedií.(4.8.2013)

Pro mě naprosto odzbrojující směs grotesky, dokumentu, vzdělavacího pořadu a v neposlední řadě i společenské satiry (ano i tak se to dá vnímat) která a to je toNEJDŮLEŽITEŠÍ i po letech( což se o mnoha jiných nedá říci) neztrácí nic ze svého kouzla a umění rozesmát.(22.9.2013)

Bohovia sa fakt museli zblazniť :D Proste jedinečná komedia!(22.9.2013)

Ajajaj, tohle je film, který příjemně pobaví a rozesměje znova a znova. I když jsem ho viděl už 10x, zase jsem brečel smíchy :-)(23.9.2013)

Výživná africká komedie namíchaná samotnými stromáky.... vlastně rostliňáky. Taky ne. Chci říct křováky. Ano křováky a inspirovaná pradávnými hrdiny křováckých němých grotesek. Ajajaj. Měli křováci pradávné hrdiny němých grotesek? Kdo ví? Každoprdně se jedná o velice osobitou a zábavnou taškařici a nebýt některých slabších pasáží a pár vyloženě hluchých míst, vysloužil by si Xixao bůra.(16.11.2013)

I po těch letech se u toho člověk dobře zasměje.(17.2.2014)

.... niet nad Land Rover zavesený na strome :-)(24.5.2014)

Díky Xi Xaovi si člověk uvědomí, že jsou na světě důležitější věci, než peníze a že nejšťastnější člověk je pravděpodobně ten, kdo nepotřebuje ke štěstí víc, než zdravou rodinu.(13.9.2014)

Roztomilá komédia pôvodom z krajiny, ktorá rozhodne nie je kinematografickou veľmocou a ktorá bola pre mňa osobne jedným z najväčších filmových prekvapení. Originálny príbeh, sympatickí herci, sklenená fľaša od coly a N!xau.(18.1.2015)

Film jsem za těch 30 let viděla několkrát mám ho na dvd a vždy pobaví ale nesmíte přemýšlet proč je to tak ane onak zkrátka nechte se pobavit .Některé situace opravdu jen tak někdo nevymyslí a zrychlené sekvence vůbec nejsou na škodu.Je to fakt jak groteska. U mě dobrý.(16.8.2015)