Bohové musí být šílení

• Česko Bohové musejí být šílení (více)
Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

V nejvyprahlejší poušti světa Kalahari žijí Křováci. Nic nemají, po ničem netouží, vystačí si s tím, co jim nadělí příroda. Jednoho dne ale pilot letadla, které považují za boha, vyhodí z okénka láhev Coca-Coly, která spadne nedaleko jejich obydlí. Kulatá láhev se hodí na plno věcí, a tak se o ni brzy všichni začnou hádat. Vnese do jejich řad nesnesitelné napětí. Chtějí ji vrátit nebesům, ale nedaří se jim to. A tak se Xi rozhodne, že ji odnese na konec světa… V téže době se ve velkém, 600 mil vzdáleném městě, rozhoduje novinářka Kate Thompsonová, s jejímiž články není nadřízený stále spokojen, že odjede do Afriky vypomáhat jako učitelka. A právě do Botswany. Místní farář jí pošle naproti mladého mikrobiologa Andrewa Steyna, který je velice stydlivý a ženy ho zcela vyvádějí z míry, takže před nimi nakonec vždy vypadá jako pitomec. Jejich cesta starým, nebrzdícím džípem je velmi dobrodružná, a tak je Kate ráda, když se objeví místní švihák Jack Hind, který doprovází turisty, a nabídne jí svezení ve svém autobusu. Mezitím ve vedlejší zemi zaútočí komunistická banda vedená Samem Bogou a zdecimuje část vlády. Boga prchá před policií a potřebuje přejít přes území Botswany. Všude, kam Bogova banda přijede, za sebou zanechá hotovou spoušť… Kate začíná učit a nesmělý mikrobiolog jí jednoho dne přiveze boty, které při jejich dobrodružné cestě buší málem utopila v řece. Oblékne se na to do nedělního a je odhodlán tentokrát nic nezkazit. Stačí ale jediný pohled na půvabnou blondýnku a už k pobavení malých žáčků začne zakopávat, shazovat věci ze stolu, koktat a všelijak jinak se „předvádět“... (TV Prima)

Chlo0opek

Sympatičtí hlavní hrdinové, neotřelý příběh, krásná africká příroda a dobrý humor - prostě není, co tomuto filmíku vytknout;). ()

Nataniel73

Toto je tak milý film, že menej ako štyri hviezdy dať nemôžem. Už len za toho večne usmiateho a podareného Xi Xaa, nemotorného a trapasy so ženami priťahujúceho mikro biológa, ktorý zbiera zvierací trus a v neposlednom rade za to večne pokazené a do šrotu patriace auto s príznačným menom Antikrist. Dejovo duchaplné, komické a čaro Afriky ukazujúce dielo patrí myslím do zlatého fondu dobrodružných komédií. Už len tá práca so zvieratami, či domorodcami musela byť nesmierne ťažká a vyšlo z toho veľmi svieže dielo, ktoré sa ani časom neokuká a vždy dokáže spoľahlivo zabaviť. Pekná hudba už len dotvára príjemný zážitok. Dvojka sa však vydarila ešte o čosi lepšie. 80% ()

soukyd33

Je to dobrý film s vtipným příběhem. A i když je tam občas přestřelka, nic se nebojte. Akce je tam více než dost, a stále se něco děje. 😀 Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Bogrant

Jeden z najbizarnejších filmových počinov nielen africkej, ale snáď aj celosvetovej tvorby, založený na čudesnom, no o to viac smiešnom nápade s fľaškou Coca-Coly. K tomu dokonalý neherec Nixau, tona zábavy, Afrika, zrýchľovačky, jedno (ne)funkčné auto, strelení exoti a skrytý odkaz, že civilizácia zrejme nemusí byť tým najvhodnejším miestom pre život. ()

Kekik

Dokonalá, skvělá komedie. Společně s druhým dílem je řadím k TOPkám. S bratrem jsme se něco nadívali a nasmáli. Klidně jsme se dívali každý den. Jó tenkrát na WHS, to byly časy. Zlaté časy. ()

NikiVai

XiXao mě dokáže vždy pobavit a Andrew s Kate rozesmát. A to já nejsem divák, co by se u komedií smál nahlas. Z toho vyplývá, že jednou za čas vidět tento film mi udělá radost a den je hned příjemnější. ()

enterama

africký debut v podaní xixaa a amerického neduhu Coca coly. Xi dobre vedel preco ju chce zahodit ,pretože je nezdravá : ) ()

+sfinx+

Úžasné, obzvlášť mě dostalo úvodních 10 minut, ve kterých vypravěč srovná náš život plný stresu, uspěchanosti a stereotypu s životem prostého kmene Křováků, který ani nezná výrazy pro naše nejtěžší zločiny. V jednu chvíli se tak Křovák vyrovnává s rozšiřováním civilizace na jeho území v podobě flašky a přitom """civilizovaní""" (toto slovo si ve vztahu k lidem zaslouží více než jedny uvozovky) lidé se mlátí v boji o moc - tak kouzelné a rychlé zpracování převratu jsem neviděl :) a i další bitvy, které jsou také velmi humorně laděné mi zůstanou v paměti napořád - obzvlášť dva maníci hrající karty v dešti kulek a marně se snažící o vystřelení z bazuky se mi zaryli do paměti velmi hlubokou stopou ()

Vindemiatrix

Průměrná komedie s množstvím gagů, někdy vtipných, jindy otravných. Přitažlivou ji činí hlavně exotický hrdina Xi a reálie africké přírody, které ovšem autoři patřičně zidealizovali a vyšperkovali výmysly alá nosorožec zadupávající oheň. ()

billcarson

Tak trochu jiná zábava. Proč jiná, protože se dneska už něco takového nevidí. Opravdu výborná rodinná komedie co nenudí ani po letech a jízda křováka v džípu je neskutečná. ()

JARDAHONDA

Africké dobrodružství nabízí - jednoduchý přimočarý děj, vtipné - komické situace, nenáročný scénář a pohodovou atmosféru. Film je naprosto přirozený a zábavný. Závěr = 85% ()

Profík

Mix dobrodružné komedie a klasické grotesky a romantické komedie a bůhvíčeho ještě, přesto to vše dává dohromady skvělou zábavu, která mě rozhodně neomrzí. 95%. ()