Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

Na to, že film vznikal v africké koprodukci, je až nezvykle povedený. Hlavní představitel křováckého domorodce je naprosto unikátní.(13.8.2002)

V 90. letech jsem to jako mlaďoch miloval, resp. byl to můj oblíbený film. Dnes už se spíše bavím kočkováním mezi hlavními protagonisty (muž a žena). Ostatní už legrační není. Ale beru to, film z úplně jiného prostředí a úplně o něčem jiném, než se tehdy točilo. Samozřejmě kromě Krokodýla....(24.10.2012)

Chvíľu mi trvalo, kým som sa naladil na strunu tohto zvláštneho filmu, ktorý by som označil ako prírodopisnú dobrodružnú grotesku. Africký film sa musí nejako odlišovať od tých našich euro-amerických, trochu akoby sa dobou vrátil do éry nemej grotesky, humor je špecifický, jednoduchší, a v kontraste s tým je množstvo poučných pasáží o prírode. Keď som sa tomu prispôsobil, užil som si nezáväznú zábavu, naviac si film robí srandu zo všetkých vážnych vecí, ktoré trápia Afriku. Tie témy ako likvidácia divých domorodých kmeňov, únosy, ozbrojené bandy by vydali na vážne drámy, ale to nebolo cieľom svojského tvorcu.(16.8.2015)

Velice milý a vtipný film. Netušil jsem, že se nejedná o americkou komedii.(17.3.2018)

A Xi Xao řekl:... Fakt superzábavná věc. Kdo by to do těch křováků řekl?(16.4.2003)

• noby

Já to asi nepochopil, nebo co.(23.1.2007)

"Habajubahouhou...." :-DDD(2.10.2008)

Njaväčší hardcore je, že N!XIau si za účinkovanie vypýtal niekoľko kráv a bol spokojný.(11.2.2009)

I po letech vtipné, roztomilé a praštěné. Snad i nadčasové :-) Kdo by neznal "zlou věc". Mimochodem N!xau je neuvěřitelný.(23.8.2009)

skvělý film, přestože dost starý, ale dost se mi líbil(24.7.2010)

Já se u toho dost nasmála - a to byl asi účel :)(3.12.2010)

• Hanes88

Mi se tahle komedie krátce a jednoduše nelíbila. Nevím, co se na ni lidem tak moc líbí. Taky jsem dokoukal do konce a občas se zasmál, ale to je vážně tak všechno. 45%.(28.9.2012)

xixao ruleeeeeeeez(20.1.2007)

• Se7enteen

5/10(11.9.2008)

Hihi..Na tenhle skvost 80. let sem uplne zapomnel. I dneska bych radsi sahnul po Xi Xaovi nez po jinych modernich komediich.(1.11.2008)

Hybrid ujeté komedie, dobrodružného filmu, dokumentu a reklamy na coca-colu, který však neuvěřitelně funguje a baví, a to i po několikerém shlédnutí. Po řemeslné stránce se nejedná o umělecké dílo, přesto je tento film klasikou.(9.8.2010)

Ajajajajaj (75%)(29.3.2015)

Bohové musejí být šílení je další z těch "šílených" komedií, která se opravdu povedla a která dokáže opravdu skvěle pobavit. Film sice je více méně hrozná kravina, ale při sledování se divák opravdu výborně baví. Navíc mě velmi potěšilo, že film vznikal pouze v Africe, takže se do filmu naštěstí nedostalo nic, co by se podobalo Americkému stylu "vyprávění". Přece ale jenom dávám čtyři hvězdičky, protože mě přece jen občas nějaká ta scéna úplně nesedla.(5.10.2015)

V dobe ked tato komedia dorazila i do nasho obecneho kina som prakticky nevedel o co ide, ale siel som i s kamosmi sa pozriet. Vyborny a vtipny pribeh na ktory som sa siel pozriet este raz aj s rodicmi a to bolo myslim prvy a posledny krat kedy som s nimi spolu bol vobec v kine. Pametam si, ze to bolo v ceskom zneni a to sa moc casto nestavalo u zahranicnych filmov, tak som si to mohol v tej dobe plne vychutnat. Nedavno som mal moznost tuto komediu vidiet i v povodnom (anglickom) zneni a bol to opet zazitok. Ako spoznat dobru komediu od plevov? Tim, ze Vas i s odstupom casu dokaze znovu rozosmiat a tento film to v plnej miere plni. Ani vo sne by ma predtym nenapadlo co vsetko sa da s pomocou flasky urobit. Nostalgicka spomienka.(7.12.2005)

Na to že nejsem příznivcem komedií to bylo to vtipné, zábavné a já jsem se u toho opravdu skvěle bavill...je to opravdu pěkná ukázka toho jak může být film jednoduchý, originální a poutavý zároveň...(17.9.2006)

• Arach.No

Co se vam na tomhle libi?! Tohle je naprosto stupidni "komedie" pri ktere jsem se ani jednou nezasmal a N!xau je strasny. Jeho eskapady maji byt vtipny, ale prozradim vam tajemstvi - nejsou! Scenar tady taky radsi nehledejte, nemuselo by se to podarit. Hruza!(14.10.2006)