Bohové musejí být šílení

Bohovia sa museli zblázniť

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

Jamie Uys

Jako malému capartovi se mi to líbilo a moc. Jak jsem s věkem začal přicházet k rozumu, klesalo logicky i mé hodnocení. Proto tento film raději ohodnotím hned teď. Kdybych měl počkat ještě pár let, ubyla by stopro jedna hvězda. Neříkám, že zápletka a děj jsou nesmyslné. Naopak, je to celkem sranda. Ale natočeno je to příšerně. U N!xau bych to chápal, je to neherec. Ale co ti ostatní? To v té Botswaně a JARu, nebo kde se to točilo, nikdo opravdu neumí hrát?(9.1.2014)

Vynikající a ultravtipné. Tak nějak suše vtipné, místy nostalgicky smutné, vždy ale o lidech a jejich hlouposti. Vymysleli si auta, školy, práci, stres a shon... No nebylo těm křovákům líp? Bylo, dokud jim to nezhurvil nemoudrý emeričan s lahví od kolaloky. Afrika ještě mnohdy panenská a neposkvrněná, Afrika krásná a čistá. Miluju tenhle moudrý film. Je to dost osobní.(3.12.2014)

"Ajajajajaj" Příjemná oddychová a trochu bláznivá komedie se skvělym nápadem. Prolíná se v ní hned několik dějovejch linek. Jedna z nich je akční, další dobrodružná a poslední (svým rozsahem nejmenší) je romantická, takže si každej divák přijde na svý. Příběhu hodně pomáhá konfrontace křováků s našim světem, která přináší několik vtipnejch momentů. Xixa je navíc věčně vysmátej sympaťák a vnáší do snímku spoustu pozitivní energie. Člověk by ani neřek, že film vznikl v africký produkci, přičemž velmi zdatně konkuruje americký konkurenci. Příjemnej bonus navíc jsou pěkný záběry z nádherný africký přírody.(12.6.2011)

Není mnoho komedií ze života Křováků. A právě kontrast mezi primitivní pohodou života na poušti Kalahari a stresujícím civilizovaným světem dal vzniknout svéráznému humoru. "Viděls někdy kytičkované kalhotky?" - "Tak se dostal na strom?" (o pověšeném automobilu). "Ajajajajajaj!" Trailer: http://www.sms.cz/film/bohove_musi_byt_sileni/ukazka(26.8.2009)

Oukej, tak aj trápnych momentov bolo dosť, ale našťastie to vyvažovali tie vtipné. Krováci sú strašne sympatickí a na chvíľu som aj zatúžila po ich spôsobe života. A bez srandy, úvod začína tým, že rozprávač v skratke popíše rozdiel medzi životom krovákov a životom civilizovaného sveta a tie slová sú až mrazivo pravdivé. A smutné...(3.10.2015)

• - Ni Xau, představitel Xixa, se nikdy s ničím jako kamera nesetkal, takže pro něj bylo natáčení v tomto směru novátorské, úsměvné ale hlavně velmi obtížné. (Karlos80)

• - Poté, co Xi Xa (N!xau) zastřelí kozu ze stáda, malý kluk, který měl stádo hlídat, zavolá policii. Xi Xao utíká a policista ho střelí do nohy, avšak červená skvrna na Xi Xaovi je ještě před výstřelem. (chleba24)

• - Film vznikol v produkcii Juhoafrickej republiky, no bol vydaný pod hlavičkou Botswany, a to z dôvodu, že v dobe jeho vydania bolo tvrdé medzinárodné embargo voči JAR. (m.a.t.o.)