Bohové musejí být šílení

Bohovia sa museli zblázniť

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

Jamie Uys

Vynikající a ultravtipné. Tak nějak suše vtipné, místy nostalgicky smutné, vždy ale o lidech a jejich hlouposti. Vymysleli si auta, školy, práci, stres a shon... No nebylo těm křovákům líp? Bylo, dokud jim to nezhurvil nemoudrý emeričan s lahví od kolaloky. Afrika ještě mnohdy panenská a neposkvrněná, Afrika krásná a čistá. Miluju tenhle moudrý film. Je to dost osobní.(3.12.2014)

Rozhodně není na škodu podívat se na výdobytky naší civilizace kritickým okem zvenčí ... prakticky mohou být k smíchu i k pláči - podle toho, jaký úhel pohledu zvolíte. Ale nejspíš bychom je (a tím pádem ani sebe) neměli brát přespříliš vážně - nakonec ... právě to je cesta, po níž se vydali ti z Bohů, kteří se rozhodli pobavit filmový svět svým i naším šílenstvím. Neboť prezentovaný psychický stav je předobrazem jakési globální duševní kondice všech, kdož uvízli v pavoučí síti vlastních "civilizovaných" životů.(17.8.2015)

Křováci jsou prostě úžasní. Skromní, přirození, žijí v souladu s přírodou, starají se o sebe navzájem, berou si jen to co potřebují. Není to trochu moc idealizované? Film je ale každopádně vtipný a originální. Jeden by nevěřil, k čemu všemu se dá v odlišném civilizačním prostředí využít láhev od Coca-Coly.(26.5.2013)

Moje platonická filmová láska. Nesmírně originální a přímo hyper-zábavná óda na jeden překrásný a dosud netknutý kus země a na jeho specifický řád, který chytře staví do kontrastu s vyspělou, chaosem a zločinem organizovanou společností. Příběh má úžasné tempo, prolínání všech dějových linií je radost pozorovat a také všechny formální složky, od parádního žánrového soundtracku až po neodolatelné a velice trefné "quick-motion" zpracování některých scén, výrazně přispívají až překvapivé, avšak drtivé kvalitě tohoto kouzelného, žánrově vyváženého a skvostně zahraného dobrodružství, které mi přivádí pravidelně každý rok upřímné záchvaty smíchu... A za to jsem mu neskonale vděčný. 100%(17.8.2015)

Zajímavý a trefný námět o konfrontaci afrických Křováků s neznámou věcičkou, jako je skleněná láhev od Coca~Coly. Druhá dějová linka je typická pro africký kontinent. Tady je to však komediálně vytvořeno pomocí grotesky a vcelku dobře. Snímek baví celou stopáž. Zajímavý je i nezvyklí začátek, který se jeví jako přírodopisný dokumentární film. Jeden by si až myslel, že si popletl pořad. Vše tu šlape jak má, udržuje si tempo a vše drží pohromadě. Křovák dojímá, baví i vzbuzuje lítost. Snímek se povedl a rozesměje i dnes.(11.2.2014)

• N!xau

• - Ni Xau, představitel Xixa, se nikdy s ničím jako kamera nesetkal, takže pro něj bylo natáčení v tomto směru novátorské, úsměvné ale hlavně velmi obtížné. (Karlos80)

• - Režisér Jamie Uys si vo filme zahral úlohu reverenda. (m.a.t.o.)

• - Oficiální premiéru v USA měl film až v roce 1984, tedy 4 roky po jeho natočení. (Karlos80)