Bohové musejí být šílení

Bohovia sa museli zblázniť

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

Jamie Uys

Neocenitelná komediální klasika, kterou jsem jako malej sjížděj pořád dokola a ani v dospělosti si nenechám žádný další tv repete za žádnou cenu ujít!!!:) Steyn je neuvěřitelnej kruťák a ten jeho antikrist na čtyřech kolech + s ním většinou související "Aja jaja jáááj" dneska už legendární! Do teho dobrovolnice Kate, která to absolutně nepobírá, mechanik Mapudy, co mu na tváři rostou vlasy, stejně tak jako výbornýmu záporákovi Samu Bogovi a naprosto bezkonkurenční křovák, kterej neumí říct nic jinýho, než "Mlask, xi-xa, xi-xa, mlask"... okamžik, kdy sprovodí "zlou věc" z kraje světa je asi největší zadostiučinění v dějinách kinematografie!(12.6.2011)

"Ajajajajaj" Příjemná oddychová a trochu bláznivá komedie se skvělym nápadem. Prolíná se v ní hned několik dějovejch linek. Jedna z nich je akční, další dobrodružná a poslední (svým rozsahem nejmenší) je romantická, takže si každej divák přijde na svý. Příběhu hodně pomáhá konfrontace křováků s našim světem, která přináší několik vtipnejch momentů. Xixa je navíc věčně vysmátej sympaťák a vnáší do snímku spoustu pozitivní energie. Člověk by ani neřek, že film vznikl v africký produkci, přičemž velmi zdatně konkuruje americký konkurenci. Příjemnej bonus navíc jsou pěkný záběry z nádherný africký přírody.(12.6.2011)

Je pravdou, že mě tato svým způsobem ujetá komedie bavila mnohem víc v mládí, než když jsem jí po hodně dlouhé době viděl znovu, ale své osobité kouzlo neztratila ani po letech. Neúnavný křovák s flaškou od coca-coly prožije během své dobrodružné cesty řadu situací, které jsou nad rámec jeho chápání, ale o to zábavnější to bylo. Zvláště když ta příroda okolo byla prostě nádherná – doslova pastva pro mou cestovatelskou duši. Takže nemůžu jinak, než dát lehce nadprůměrné ohodnocení…70%(22.6.2018)

nejde o to, jak často to dávaj, ale jak často jsme ochotni se na to dívat, ne? k tomu nás nikdo nenutí. když jsem to viděl moc často, tak se na to teď dívat nebudu, ne? nebo jestli patříte k těm typům lidí, kteří koukaj na televizi, ať je tam cokoliv? a když tam nic není, tak na to čuměj taky? to bych vám poradil, ať si koupíte knížku.(17.12.2005)

Žánrový přesně odměřený a navážený koktejl, který jako němá groteska i společenská satira funguje stoprocentně i po 30 letech. Už jen úvodní komentář nad běžnými denními činnostmi civilizovaného člověka budí salvy smíchu, které mohou být přehlušeny mrazením v zádech při uvědomění si, že má komentátor pravdu. Stvořili jsme si obrovský blázinec, jehož rozměry je schopen vidět pouze člověk, který v něm nežije. A že toho člověka ztělesnil právě křovák N!Xau byla trefa do černého. Jamie Uys jako by se vrátil k Chaplinovskému stylu natáčení, jen přidal slova. Bohové musejí být šílení je stará známá pravda v jakékoli kultuře, ale že ji někdo dokáže obléknout do tak atraktivního komediálního hávu zaslouží ovace ve stoje. A poslední troškou do mlýna byl fantastický český dabing. Při pohledu na naši betonovou džungli se chce říct jen "ajajajajaj".(13.6.2011)

• - Poté, co Xi Xa (N!xau) zastřelí kozu ze stáda, malý kluk, který měl stádo hlídat, zavolá policii. Xi Xao utíká a policista ho střelí do nohy, avšak červená skvrna na Xi Xaovi je ještě před výstřelem. (chleba24)

• - Film vznikol v produkcii Juhoafrickej republiky, no bol vydaný pod hlavičkou Botswany, a to z dôvodu, že v dobe jeho vydania bolo tvrdé medzinárodné embargo voči JAR. (m.a.t.o.)

• - Režisér Jamie Uys si vo filme zahral úlohu reverenda. (m.a.t.o.)