poster

Bohové musejí být šílení

 • Česko

  Bohové musí být šílení

 • Slovensko

  Bohovia sa museli zblázniť

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

Režie:

Jamie Uys

Scénář:

Jamie Uys

Kamera:

Jamie Uys

Hudba:

John Boshoff

Producenti:

Jamie Uys

Střih:

Jamie Uys
(další profese)
 • sinp
  ****

  Překvapivě vynikající film, od Botswany bych takovou vtipnou komedii opravdu nečekal. Křovák N!xau hraje úžasně neokázale, což je velká výhra celého filmu. Když k tomu připočtete vtipný a originální scénář (slovo originální se hodí k filmu jako celek) tak Vám vychází až neobvykle kvalitní komedie. Ba co víc - ve svém žánru se řadí k jedné z nejlepších.(18.7.2005)

 • salahadin
  **

  A pak že je globalizace problém! Jeden křovák s bederní rouškou a flaškou coca-coly vám dokáže, že na tom nejsme ještě tak zle:-) Škoda, že v ní trochu nezbylo, zjistil by, že "to tekutý uvnitř" má stejnou barvu jako on. Po požití obsahu by si určitě povzdechl: "že bohové jsou fakt šílení..." A filmaři taky :-D(19.3.2008)

 • Dinsberg
  *****

  Žánrový přesně odměřený a navážený koktejl, který jako němá groteska i společenská satira funguje stoprocentně i po 30 letech. Už jen úvodní komentář nad běžnými denními činnostmi civilizovaného člověka budí salvy smíchu, které mohou být přehlušeny mrazením v zádech při uvědomění si, že má komentátor pravdu. Stvořili jsme si obrovský blázinec, jehož rozměry je schopen vidět pouze člověk, který v něm nežije. A že toho člověka ztělesnil právě křovák N!Xau byla trefa do černého. Jamie Uys jako by se vrátil k Chaplinovskému stylu natáčení, jen přidal slova. Bohové musejí být šílení je stará známá pravda v jakékoli kultuře, ale že ji někdo dokáže obléknout do tak atraktivního komediálního hávu zaslouží ovace ve stoje. A poslední troškou do mlýna byl fantastický český dabing. Při pohledu na naši betonovou džungli se chce říct jen "ajajajajaj".(13.6.2011)

 • Othello
  **

  Tři Švédky v Tyrolích bez tří nahatých Švédek a bez Tyrol. Zato s nahatým Křovákem a poučováním o tom jak to ty Křováci válej a my jsme dementi. Bez nostalgie či znalosti třeba legendárního dabingu je to na prostřelení hlavy, kterému nedávám nižší hodnocení ze stejně povýšených důvodů, jakými se tenhle film dívá na domorodé kmeny.(21.3.2018)

 • lamps
  *****

  Moje platonická filmová láska. Nesmírně originální a přímo hyper-zábavná óda na jeden překrásný a dosud netknutý kus země a na jeho specifický řád, který chytře staví do kontrastu s vyspělou, chaosem a zločinem organizovanou společností. Příběh má úžasné tempo, prolínání všech dějových linií je radost pozorovat a také všechny formální složky, od parádního žánrového soundtracku až po neodolatelné a velice trefné "quick-motion" zpracování některých scén, výrazně přispívají až překvapivé, avšak drtivé kvalitě tohoto kouzelného, žánrově vyváženého a skvostně zahraného dobrodružství, které mi přivádí pravidelně každý rok upřímné záchvaty smíchu... A za to jsem mu neskonale vděčný. 100%(17.8.2015)

 • - Režisér Jamie Uys pátral tři měsíce v poušti Kalahari, aby našel dokonalého Sho, který ve skutečném životě neměl žádný kontakt s civilizací. (Kulmon)

 • - Poté, co Xi Xa (N!xau) zastřelí kozu ze stáda, malý kluk, který měl stádo hlídat, zavolá policii. Xi Xao utíká a policista ho střelí do nohy, avšak červená skvrna na Xi Xaovi je ještě před výstřelem. (chleba24)

 • - Ni Xau, představitel Xixa, se nikdy s ničím jako kamera nesetkal, takže pro něj bylo natáčení v tomto směru novátorské, úsměvné ale hlavně velmi obtížné. (Karlos80)