Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

Překvapivě vynikající film, od Botswany bych takovou vtipnou komedii opravdu nečekal. Křovák N!xau hraje úžasně neokázale, což je velká výhra celého filmu. Když k tomu připočtete vtipný a originální scénář (slovo originální se hodí k filmu jako celek) tak Vám vychází až neobvykle kvalitní komedie. Ba co víc - ve svém žánru se řadí k jedné z nejlepších.(18.7.2005)

• salahadin

A pak že je globalizace problém! Jeden křovák s bederní rouškou a flaškou coca-coly vám dokáže, že na tom nejsme ještě tak zle:-) Škoda, že v ní trochu nezbylo, zjistil by, že "to tekutý uvnitř" má stejnou barvu jako on. Po požití obsahu by si určitě povzdechl: "že bohové jsou fakt šílení..." A filmaři taky :-D(19.3.2008)

Žánrový přesně odměřený a navážený koktejl, který jako němá groteska i společenská satira funguje stoprocentně i po 30 letech. Už jen úvodní komentář nad běžnými denními činnostmi civilizovaného člověka budí salvy smíchu, které mohou být přehlušeny mrazením v zádech při uvědomění si, že má komentátor pravdu. Stvořili jsme si obrovský blázinec, jehož rozměry je schopen vidět pouze člověk, který v něm nežije. A že toho člověka ztělesnil právě křovák N!Xau byla trefa do černého. Jamie Uys jako by se vrátil k Chaplinovskému stylu natáčení, jen přidal slova. Bohové musejí být šílení je stará známá pravda v jakékoli kultuře, ale že ji někdo dokáže obléknout do tak atraktivního komediálního hávu zaslouží ovace ve stoje. A poslední troškou do mlýna byl fantastický český dabing. Při pohledu na naši betonovou džungli se chce říct jen "ajajajajaj".(13.6.2011)

• Othello

Tři Švédky v Tyrolích bez tří nahatých Švédek a bez Tyrol. Zato s nahatým Křovákem a poučováním o tom jak to ty Křováci válej a my jsme dementi. Bez nostalgie či znalosti třeba legendárního dabingu je to na prostřelení hlavy, kterému nedávám nižší hodnocení ze stejně povýšených důvodů, jakými se tenhle film dívá na domorodé kmeny.(21.3.2018)

Moje platonická filmová láska. Nesmírně originální a přímo hyper-zábavná óda na jeden překrásný a dosud netknutý kus země a na jeho specifický řád, který chytře staví do kontrastu s vyspělou, chaosem a zločinem organizovanou společností. Příběh má úžasné tempo, prolínání všech dějových linií je radost pozorovat a také všechny formální složky, od parádního žánrového soundtracku až po neodolatelné a velice trefné "quick-motion" zpracování některých scén, výrazně přispívají až překvapivé, avšak drtivé kvalitě tohoto kouzelného, žánrově vyváženého a skvostně zahraného dobrodružství, které mi přivádí pravidelně každý rok upřímné záchvaty smíchu... A za to jsem mu neskonale vděčný. 100%(17.8.2015)

• - Režisér Jamie Uys pátral tři měsíce v poušti Kalahari, aby našel dokonalého Sho, který ve skutečném životě neměl žádný kontakt s civilizací. (Kulmon)

• - Poté, co Xi Xa (N!xau) zastřelí kozu ze stáda, malý kluk, který měl stádo hlídat, zavolá policii. Xi Xao utíká a policista ho střelí do nohy, avšak červená skvrna na Xi Xaovi je ještě před výstřelem. (chleba24)

• - Ni Xau, představitel Xixa, se nikdy s ničím jako kamera nesetkal, takže pro něj bylo natáčení v tomto směru novátorské, úsměvné ale hlavně velmi obtížné. (Karlos80)