Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

Jako malému capartovi se mi to líbilo a moc. Jak jsem s věkem začal přicházet k rozumu, klesalo logicky i mé hodnocení. Proto tento film raději ohodnotím hned teď. Kdybych měl počkat ještě pár let, ubyla by stopro jedna hvězda. Neříkám, že zápletka a děj jsou nesmyslné. Naopak, je to celkem sranda. Ale natočeno je to příšerně. U N!xau bych to chápal, je to neherec. Ale co ti ostatní? To v té Botswaně a JARu, nebo kde se to točilo, nikdo opravdu neumí hrát?(9.1.2014)

Musím uznat, že už jsem se dlouho takhle u filmu nezasmál. Film jsem viděl před pár lety, ale už jsem si ho moc nepamatoval. Po tomto novém shlédnutí musím říct že je to skvostný film. Naprosto jedinečný křovák, který nechápe okolní svět, velmi komický a zamilovaný mikrobiolog a k tomu všemu ještě nádherné prostředí Afriky.(22.8.2012)

Překvapivě velmi vtipná, nevtíravá, dá se říct chytrá a místy i poučná komedie, jaké se dnes moc netočí. Ideální film na nějaké víkendové odpoledne, kdy si chce člověk odpočinout. Příběh překvapivě není vůbec primitivní, postavy si člověk oblíbí a hlášku aj ja ja ja ja jaj doslova miluju. Když přičtu spoustu originálních gagů (př. otevírání závory, vytažení auta na strom), je to skoro na maximální hodnocení, tomu jen brání jistá naivita, zejména v dějové lince teroristů, kteří by do filmu tak nějak neměli patřit.(18.11.2013)

nejde o to, jak často to dávaj, ale jak často jsme ochotni se na to dívat, ne? k tomu nás nikdo nenutí. když jsem to viděl moc často, tak se na to teď dívat nebudu, ne? nebo jestli patříte k těm typům lidí, kteří koukaj na televizi, ať je tam cokoliv? a když tam nic není, tak na to čuměj taky? to bych vám poradil, ať si koupíte knížku.(17.12.2005)

V dobe ked tato komedia dorazila i do nasho obecneho kina som prakticky nevedel o co ide, ale siel som i s kamosmi sa pozriet. Vyborny a vtipny pribeh na ktory som sa siel pozriet este raz aj s rodicmi a to bolo myslim prvy a posledny krat kedy som s nimi spolu bol vobec v kine. Pametam si, ze to bolo v ceskom zneni a to sa moc casto nestavalo u zahranicnych filmov, tak som si to mohol v tej dobe plne vychutnat. Nedavno som mal moznost tuto komediu vidiet i v povodnom (anglickom) zneni a bol to opet zazitok. Ako spoznat dobru komediu od plevov? Tim, ze Vas i s odstupom casu dokaze znovu rozosmiat a tento film to v plnej miere plni. Ani vo sne by ma predtym nenapadlo co vsetko sa da s pomocou flasky urobit. Nostalgicka spomienka.(7.12.2005)

• - Ni Xau, představitel Xixa, se nikdy s ničím jako kamera nesetkal, takže pro něj bylo natáčení v tomto směru novátorské, úsměvné ale hlavně velmi obtížné. (Karlos80)

• - Režisér Jamie Uys pátral tři měsíce v poušti Kalahari, aby našel dokonalého Sho, který ve skutečném životě neměl žádný kontakt s civilizací. (Kulmon)

• - Oficiální premiéru v USA měl film až v roce 1984, tedy 4 roky po jeho natočení. (Karlos80)