Bohové musejí být šílení

Bohovia sa museli zblázniť

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

Jamie Uys

Skvělé komediální nahlédnutí do jihoafrické Botswany, které často působí až jako groteska. Na začátku se dozvíte, jak obyčejná lahev od Coca-Coly může změnit život obyvatelům pouště Kalahari a jak prohnilá a zkažená je naše civilizace. Dále budete svědky toho, co to obnáší, když se do těchto končin vydá někdo nezkušený a nakonec naruší komediální ráz filmu přestřelka s revolucionáři. I tak je ale vše skloubeno do jednotného celku a film divákovi uteče jako voda. Geniální komedie.(7.8.2012)

Tato komedie je určitě svým způsobem velmi zajímavá a originální. Tolik úspěšných afrických filmů zase není a hlavní postava křováka je velmi zajímavá, hlavně kvůli tomu, že se jedná o skutečného domorodce a ne žádného civilizovaného herce. Do jisté míry to tedy není ani tak film, jako spíše snímek dokumentující skutečnost (N!wau nemusí nikoho hrát, protože on je křovákem). No ale má to i hodně slabých stránek. Nezajímá mě, kolikrát je film reprízován na našich televizních stanicích, protože to není chyba tohoto filmu, ale těch stanic, tak proč kvůli tomu negativně hodnotit film? Intenzivní reprízy nemají na kvalitě snímku žádný vliv. Problém je ale jinde. Není to typický film, což je na jednu stranu zajímavé, ale na druhou stranu je to pojaté příliš jako "dokument" (popisy vyprávěče, atd.). Což by ani tak nevadilo, kdyby to dokázalo nenudit. A já se chvílemi celkem nudil, příběh není nic extra a kostra celého filmu je jen křovák putující se "zlou věcí" napříč africkou krajinou, gang vedený vcelku charismatickým záporákem a extrémně šílený a nepraktický "koumák", kterému se zalíbila nějaká blonďatá učitelka. Nedrží to moc uceleně pohromadě, což je první problém a druhý problém je ten, že se prostě neubráníte té nudě. Vtipné to je, ale žádné záchvaty smíchu jsem z toho také neměl. Andrew by sice strčil do kapsy i Pierre Richarda, ale spíše to působilo trapně. Jako průměrná, snesitelná komedie to obstojí bez širší kritiky, ale do okruhu mých nejoblíbenějších filmů to asi patřit nebude.(5.6.2016)

• asLoeReed

Na západní publikum zacílenou, již názvem přímočaře "zblázněnou" komedii - jež při diváckém hlasování na montrealském festivalu zvítězila spolu s Carmen Carlose Saury - si pamatuje i dnešní dvacátnická generace z dřívějšího televizního uvádění, a pro mnoho z diváků je dost možná i jediným "africkým" filmem, s nímž se jim podařilo setkat. Úspěšná žánrová směs, s prvky akčního a dobrodružného filmu i (chaplinovské) situační grotesky, nabízí lehkou rodinnou zábavu skrze náhled do vysušené divé přírody pouště Kalahari v Botswaně, kde se postupně pojí trojice narativních linek, v níž vystupují bílí (angličtí) zdomácnělí protagonisté (mikrobiolog, novinářka přecházející k misijní učitelské práci), černí povstalečtí násilníci i původní "křováčtí" obyvatelé savany, přežívající v "primitivním" vývojovém stádiu. Tak totiž optika filmu jednotlivé skupiny odděluje a představuje, v zájmu humoristické nadsázky, která je ale mírně nekorektní až (nezáměrně) exploatační, vykořisťovatelská. Příznačným námětem pro kritiku skrze post-kolonialistický přístup je (nejen) úvodní turisticky naučná "dokumentaristická" pasáž a momenty přímočarého srovnávání s civilizovaným, ale chaotickým a nebezpečným světem, ale i samotná narativní metoda, která si v pasážích "křovácké" linie vypomáhá autoritativním vypravěčem, jenž má v moci interpretovat domorodé myšlení a konání a přináší "nám" barvitý překlad dění. Zneužití bezmocných účastníků nebo naopak neškodný, navíc láskyplně pojatý vhled do "nepoznamenané" (ani Coca-Colou) kultury?(3.1.2014)

Neuvěřitelně zdařilý film z africké produkce, s inteligentním humorem, dobrou kamerou, hudbou a hlavně sympatické Xixaovi. Film o křovácích má výhodu i v tom, že moc takových filmů nevzniklo, jestli vůbec nějaký. A je taktéž krásně vidět, že člověk nepotřebuje žádné hollywoodské hvězdy ani velkou výpravu a kostýmy, aby mohl vytvořit poutavý a humorný snímek. To se mi prostě líbilo.(11.9.2009)

Rozhodne najroztomilejšia komédia aká kedy vyšla z afrického kontinentu. Okrem toho, že spracovaním (zrýchlené zábery, bez slovné rozhovory) trefne odkazuje na nemú éru, vtipne sa pohráva s myšlienkou konfrontácie dvoch tak rozdielnych svetov. Snímka navyše u diváka boduje sympatickými postavičkami, prvotriednou zábavou, dobrodružstvom a nenásilnou náukou o Botswane a kmeňoch, ktoré v nej žijú. A ruku na srdce, kto týmto milým krovákom aspoň na chvíľu nezávidel.(14.3.2014)

• - Film vznikol v produkcii Juhoafrickej republiky, no bol vydaný pod hlavičkou Botswany, a to z dôvodu, že v dobe jeho vydania bolo tvrdé medzinárodné embargo voči JAR. (m.a.t.o.)

• - Režisér Jamie Uys si vo filme zahral úlohu reverenda. (m.a.t.o.)

• - Kvôli silnému juhoafrickému prízvuku musela byť Sandra Prinsloo (Kate Thompson) nadabovaná ešte predtým, ako bol film uvedený do kín v USA. (m.a.t.o.)