Detektiv Down

Detective Downs

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Drama

Norsko / Česko / Dánsko, 2013, 90 min

Nejlepší noir od Čínské čtvrti? Ne. Jen Breienovo pokrašující tažení proti pozitivnímu myšlení. Dokonce možná proti myšlení vůbec. Filmař, který kvůli realizaci záměru, jenž navazuje na očistné zlo předchozího díla, musel nejspíš upsat duši ďáblu, se nepřetržitě pohybuje na velmi tenkém ledě - nepadnout do pasti sterilní korektnosti a připravit diváka o všechnu tu legraci plynoucí z vyšetřování mongoloidního detektiva. Na straně druhé hrdinu nezesměšnit. Sadisticky věřím, že nebýt této vůle, té legrace mohlo být dáááleko víc. Jestliže se mu vyvážit oba záměry povedlo, nebylo to zadarmo. Detektiv řadu dílčích záhad rozlouskne, líže femme fatale, vede se mu skvěle, vede dokonce filosofické řeči - nad věrohodností takových dějů se vznáší velký otazník. Celkově je to jedno deus ex machina za druhou. Přistoupíte-li ale na Breienovu hru, v níž je detektiv katalyzátorem umocňujícícm mrzáctví ostatních postav, film dává dokonalý smysl. Čtyři-a-půl za původnost, odvahu a odhodlání.(1.1.2015)

• Fr

,,NAKONEC TO VYŘEŠIL MONGOLOIDNÍ DETEKTIV...“ /// Mongoloidní detektiv, noirová atmosféra, pomalý (uondaný) tempo a slaboučkej (detektivní) případ. Robert to nemá lehký. Ovšem s ním to taky není lehký. Stejně jako s tím filmem. Možná to nemá smysl brát jako detektivku. Nebo jako komedii. Třeba to má jen ,,mile“ upozornit na to, že postižení lidé jsou taky jenom lidé, kteří potřebují lásku. A smysl života. (a taky že jsou schopní dotáhnout věc k orgasmu.) Festivalová handicapovaná filmařina, vod který se spíš vočekávaj ty ,,tři“. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Je hezký, když je ve filmu někdo postiženej víc než postiženej. 2.) Mám Downa. Můžu bejt detektiv? 3.) Thx za titule ,,dunkin“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(18.6.2014)

Důsledná poklona žánru ozvláštněná netradičním hrdinou. U mě dobrý, moc dobrý.(24.3.2014)

„Někdy jsem byl na vážkách to vzdát. Ale nemohl jsem to udělat. Jediné, co jsem potřeboval, byl případ. Skutečnou záhadu. Pak bych jim všem ukázal…“ Robert je tak trochu jiný detektiv, co se vám převleče do oblečení pohřešovaného muže, začne při večeři nesnesitelně zpívat, hrát s babi prší, vleze do vaší postele, nabízí bonbon, když vás uhodí…má prostě svoji metodu. A mě hlavní hrdina bavil i svými vnitřními „drsnými“ promluvami. A parodující odkazy na staré detektivky v podobě špinavých ulic, zpustlého baru, patřičně vyzdobené detektivní kanceláře, stylového ohozu a jazzové hudby na pozadí zas potěšily. Zároveň film plně využívá společenských předsudků vůči lidem s Downovým syndromem…Robert je všem pro smích, nikdo ho nebere vážně, ale cesta za uznáním a vyřešením případu je trnitá, a to on dobře ví! Detektiv Down je svěží krimi komedie, která má slušný nástup, avšak s přibývajícím časem čím dál víc ztrácí humor i dech. Bohužel až tak moc, že ke konci diváka nudí. Což je škoda, tajně jsem doufal ve víc, takhle je to jen na lepší průměr.(10.7.2014)

• NinadeL

Ne, díky. Doslovné a postavené na jediném nápadu. #finaleplzen(3.5.2014)

Našemu hrdinovi se nedá upřít 100% úspěšnost vyřešených případů. Krásná satira na téma lásky a života kolem nás. Někdy holt nám unikají zcela základní věci. 70%(8.9.2014)

Hm... Jako celek je to dobrý, všechno funguje jak má, jenže tomu hrozně nesluší to, kterak děj jede podle nejklyšovitější šablony, jakou detektivka může mít. Ale naštěstí je délka přiměřená a hlavní postava zábavná (byť by mohla být zábavná mnohem víc, tím zvrhlým způsobem, který se zjeví jenom párkrát), vedlejší postavy sice někdy drhnou (respektive mají stejný problém, jako hlavní postava a to, že by pro lepší výsledek měli být mnohem jetější). Vlastně je docela těžký popsat, co je na tomhle filmu tak dobrého, když všechno jede na půl plynu, ale ono to dobré prostě je, Nejvíc ze začátku, ze kterého je Noirovost cítit parádně a v závěru, kde se zjeví ty nejlepší vtipy, škoda je ale slabšího případu, který mohl být mnohem víc ve stylu zvrhlých, psotníkem posedlých psounů stepních, závislých na cukru (kteří tu bohužel nejsou). Slabší čtyři, které by byly plné, pokud by rozličné humory byli více kruté a černohumorné.(18.4.2014)

• Wacoslav1

Taková divná komedie. Nepobavila nudil jsem se. Asi nemám toho správnýho downa abych to ocenil.25%(30.9.2014)

Róbert od malička trpí Downovým syndrómom. Napriek tomu, že mu jeho otec neverí, stále dúfa v kariéru detektíva. Po celý čas čaká vo svojej kancelárii na telefón k veľkému prípadu. Nikto si ho však pre jeho chorobu nechce objednať. Až jedného dňa ... Maximálne pritiahnuté za vlasy, nereálne a možno aj hlúpe. Snímok spočiatku pôsobí veľmi sarkasticky, ba dokonca citovo v určitých okamihoch vydiera. Kto sa nedokáže odosobniť, alebo trpí predsudkami, bude pre neho veľký problém, sledovať ho. Režisér Bard Breien má teda riadnu odvahu a kuráž. Za seba musím povedať, že ma film bavil. Pár krát som sa naozaj schuti zasmial. No jedným dychom musím dodať, že humor v "Detektívovi Downsonovi" je "obyčajný", nevynucujúc pozornosť vulgarizmami za každú cenu. A to už dnes zaujme málokoho. Tu sa budete (ak sa budete) smiať na absurdných situáciach.(12.6.2014)

Tenhle nápad se jeví nedomyšlený, díky čemuž v některých pasážích buď nefunguje komedie nebo detektivka. Jakoby se režisér s těmi žánry spíš pral. Takže jsem se sice chvílemi bavil, ale střídaly je scény, ve kterých se vlastně vůbec nic zajímavého nedělo. Výsledkem by mělo být průměrné hodnocení, ale to tu dát nejde, tak jsem trochu přimhouřil oko.(4.6.2016)

• Flego

Detektív Down nemá čo ponúknuť a vlastne ani netuším, prečo bol natočený. Snaha o čierny humor skončila pri prvom pokuse, prostá zápletka je neuspokojivá a vykreslenie postavy mladíka s Downovým syndrómom je v niektorých prípadoch pre podobne postihnutých skor urážlivá. Zbytočný film.(29.6.2014)

• Chrustyn

Jak tak zjišťuji, norský přístup ke komedii, jde mimo mě. Nevím co tvůrci zamýšleli tím, že do hlavní role obsadí člověka s dawnovým syndromem, ale mně to vtipné nepřišlo.(12.9.2014)

Českou premiéru tohoto filmu v rámci Febiofestu 2014 ozdobili osobní účastí režisér Bård Breien a představitel hlavní role Svein André Hofsø Myhre. V diskuzi po skončení projekce mimo jiné zaznělo, že natáčení probíhalo na podzim 2012 v Praze.. Svein André Hofsø Myhre se na roli připravoval rok, v rámci toho například navštěvoval taneční lekce nebo sledoval na dvd staré detektivky s Humphrey Bogartem..))(26.3.2014)

Další film režiséra Kurzu negativního myšlení je takové osobní "must-see". Breien opět přišel s neotřelým humorem a ač Detektiv Down není tak silným filmem, je zajímavou hříčkou na žánr noir s hlavní postavou, která i přes Downův syndrom předčí všechny ostatní. Navíc příjemné pražské lokace a tempo i délka optimální vzhledem ke zvolenému žánru.(26.3.2014)

• d.beseda

Opět jeden z filmů, kde mě nalákal trailer a výsledek kde nic - tu nic. Humor mi přišel hodně nucený a nepřirozený. Závěrečná tisková konference s režisérem Breienem můj názor taky nijak nezměnil abych dal lepší hodnocení. Mé hodnocení: 45%. Viděno: 24.03.2014 (Febiofest 2014).(4.5.2014)

Asi jsem byl až příliš namlsaný dokonale sestřihaným trailerem a očekával o něco intenzivnější zážitek. I tak je Detektiv Down svým bizarním námětem a typicky severským pojetím černého humoru filmem, který se vyplatí vidět.(30.10.2014)

• Baronne

Takže se rozhoduju, jestli jít do kina na tohle, nebo Transcendenci, a těch 10 procent, který v tu dobu rozdělovalo tyhle dva filmy mě přesvědčilo, že půjdeme ve 4 lidech v 10 hodin večer do kina na Smíchově na TOHLE, s tím že dva z nás byli totálně na sračky. Ale ani to nám nepomohlo se zasmát u týhle "komedie", což naznačuje, že je to dost trapná a tupá komedie. Vtipnejch scén je tam tak 5, a ještě je většina z nich v traileru. Strašně ubohoučký..(22.4.2014)

• Dont

Detektiv Down mě zklamal po všech stránkách. Nefunguje ani jako detektivka a ještě méně jako komedie. Rozpoznal jsem momenty, kdy jsem se měl zřejmě smát, ale až na vzácné výjimky mi do smíchu nebylo. Humor mi zkrátka absolutně nesedl, detektivní zápletka byla jednoduchá a co hůř, doplněná o nezajímavý tisíckrát přemletý vztah syna a otce podle klasické šablony.(22.6.2014)

Správně černá komedie, co dalece předčila moje očekávání.(25.3.2014)

Velmi příjemná a hlavně netradiční komedie, která si rozhodně nedělá legraci z postižených lidí, ba naopak. Breien v ní velmi citlivě a zároveň stylově skládá trošku "jiným" lidem hold a dělá to zábavně, mile a hlavně vtipně. Humor je jemný, inteligentní a neprvoplánový, což dost potěší. Detektiv Down se dá chápat i jako pocta noirovému žánru s tak trochu netradičním hrdinou i netradiční osudovou ženou. Celé to má hodně zajímavou a takřka kouzelnou atmosféru, která se na diváka přenáší spolehlivě a bez problémů. Ocenit se ale musí prvotřídní herecké výkony, kterým kraluje Svein André Hofso, jenž je suverénní a takřka dokonalý. Ostatní jsou také výborní, ale v hlavě utkví právě tenhleten sympatický pán. Měl-li bych něco vytknout, byla by to možná přílišná utahanost a pomalejší tempo a fakt, že tvůrce diváka nikdy úplně nestrhne a udržuje jakýsi odstup od všech postav. To ale ve výsledku až tak nevadí, protože Detektiv Down je netradiční a hodně zajímavý snímek plný laskavého humoru a hlavně nadsázky. 70%(26.3.2014)

• kaylin

Tak si říkám, že tento snímek byl natočen hlavně proto, že si diváci měli říct, že v hlavní roli je chlapík s Downovým syndromem, takže to bude super, protože se bude hrát na určitou empatii. Jenže i když je detektiv celkem fajn, základ není špatný, tak zde v podstatě chybí nějaký lepší humor a bohužel ani dějově to nepřinese nic oslnivého.(24.5.2016)

<< předchozí 1 2 3