Detektiv Down

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Drama

Norsko / Česko / Dánsko, 2013, 90 min

• Baronne

Takže se rozhoduju, jestli jít do kina na tohle, nebo Transcendenci, a těch 10 procent, který v tu dobu rozdělovalo tyhle dva filmy mě přesvědčilo, že půjdeme ve 4 lidech v 10 hodin večer do kina na Smíchově na TOHLE, s tím že dva z nás byli totálně na sračky. Ale ani to nám nepomohlo se zasmát u týhle "komedie", což naznačuje, že je to dost trapná a tupá komedie. Vtipnejch scén je tam tak 5, a ještě je většina z nich v traileru. Strašně ubohoučký..(22.4.2014)

• klukluka

Mladík s downem úspěšným detektivem? To bude ptákovina... Ty voe, zatím je to good, nakonec by to možná nemuselo být až tak marný... Hmmm, tak tohle se moc nepovedlo. Tohle taky ne. Jak to má být ještě dlouhý? Jo, to snad ještě vydržím. Ty voe, pánbůh zaplať, že už to skončilo. Slabotka. P.S.: Patrně pokus, jak v očích zdravé populace pozvednout lidi s downem. Proč se tedy stala synonymem vypočítavosti ženská, která se kvůli penězům vyspala i s postiženým klukem? Proč jsme právě na tomto měli pochopit její nízkost? Podle mě je to trochu protimluv..? Ale nic zásadního. Nebylo to moc dobrý, zbytečný si lámat hlavu jednotlivostma.(20.10.2014)

Nejlepší noir od Čínské čtvrti? Ne. Jen Breienovo pokrašující tažení proti pozitivnímu myšlení. Dokonce možná proti myšlení vůbec. Filmař, který kvůli realizaci záměru, jenž navazuje na očistné zlo předchozího díla, musel nejspíš upsat duši ďáblu, se nepřetržitě pohybuje na velmi tenkém ledě - nepadnout do pasti sterilní korektnosti a připravit diváka o všechnu tu legraci plynoucí z vyšetřování mongoloidního detektiva. Na straně druhé hrdinu nezesměšnit. Sadisticky věřím, že nebýt této vůle, té legrace mohlo být dáááleko víc. Jestliže se mu vyvážit oba záměry povedlo, nebylo to zadarmo. Detektiv řadu dílčích záhad rozlouskne, líže femme fatale, vede se mu skvěle, vede dokonce filosofické řeči - nad věrohodností takových dějů se vznáší velký otazník. Celkově je to jedno deus ex machina za druhou. Přistoupíte-li ale na Breienovu hru, v níž je detektiv katalyzátorem umocňujícícm mrzáctví ostatních postav, film dává dokonalý smysl. Čtyři-a-půl za původnost, odvahu a odhodlání.(1.1.2015)

Róbert od malička trpí Downovým syndrómom. Napriek tomu, že mu jeho otec neverí, stále dúfa v kariéru detektíva. Po celý čas čaká vo svojej kancelárii na telefón k veľkému prípadu. Nikto si ho však pre jeho chorobu nechce objednať. Až jedného dňa ... Maximálne pritiahnuté za vlasy, nereálne a možno aj hlúpe. Snímok spočiatku pôsobí veľmi sarkasticky, ba dokonca citovo v určitých okamihoch vydiera. Kto sa nedokáže odosobniť, alebo trpí predsudkami, bude pre neho veľký problém, sledovať ho. Režisér Bard Breien má teda riadnu odvahu a kuráž. Za seba musím povedať, že ma film bavil. Pár krát som sa naozaj schuti zasmial. No jedným dychom musím dodať, že humor v "Detektívovi Downsonovi" je "obyčajný", nevynucujúc pozornosť vulgarizmami za každú cenu. A to už dnes zaujme málokoho. Tu sa budete (ak sa budete) smiať na absurdných situáciach.(12.6.2014)

Velmi příjemná a hlavně netradiční komedie, která si rozhodně nedělá legraci z postižených lidí, ba naopak. Breien v ní velmi citlivě a zároveň stylově skládá trošku "jiným" lidem hold a dělá to zábavně, mile a hlavně vtipně. Humor je jemný, inteligentní a neprvoplánový, což dost potěší. Detektiv Down se dá chápat i jako pocta noirovému žánru s tak trochu netradičním hrdinou i netradiční osudovou ženou. Celé to má hodně zajímavou a takřka kouzelnou atmosféru, která se na diváka přenáší spolehlivě a bez problémů. Ocenit se ale musí prvotřídní herecké výkony, kterým kraluje Svein André Hofso, jenž je suverénní a takřka dokonalý. Ostatní jsou také výborní, ale v hlavě utkví právě tenhleten sympatický pán. Měl-li bych něco vytknout, byla by to možná přílišná utahanost a pomalejší tempo a fakt, že tvůrce diváka nikdy úplně nestrhne a udržuje jakýsi odstup od všech postav. To ale ve výsledku až tak nevadí, protože Detektiv Down je netradiční a hodně zajímavý snímek plný laskavého humoru a hlavně nadsázky. 70%(26.3.2014)

• - Film se natáčel v České republice díky finančním pobídkám. Režisér dal přednost Česku před Maďarskem také díky tomu, že jeho předchozí film Kurz negativního myšlení (2006) u nás slavil velký úspěch. (morgos)

• - Svein André Hofsø Myhre je první herec s Downovým syndromem, který si zahrál hlavní roli. (Terva)

• - Hoci sa dej odohráva v Osle, pre natáčanie si nórsky režisér zvolil Prahu a okolie. (Raccoon.city)