Detektiv Down

Detective Downs

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Drama

Norsko / Česko / Dánsko, 2013, 90 min

Svérázná pocta žánru noir. Musím smeknout klobouk před hlavním představitelem a hlavně před režisérem. Film je působivý a jeho děj několikrát ozdobí vskutku dokonale groteskně-absurdní vtip, při němž se divák kácí smíchy. Nicméně, kratší stopáž či větší propracovanost druhé poloviny by filmu jen prospěly. Tři hvězdy a kousek.(15.6.2014)

Přítomnost atmosféry typické pro skandinávské krimi řízlé žánrovou poklonou, komediální nádech, důvěrně známé pražské lokace a detektiv s Downovým syndromem a jeho svérázné metody. Dohromady to tvoří zvláštní spletenec, který někdy funguje a někdy zase ne. Díky bohům toho prvního je víc. Všechna čest Svein André Hofsø Myhremu, který zahrál fantasticky a sympatičtí byli i další herci. Ale přesto jsem si k filmu nedokázal najít nějakou hlubší cestu a spíš se klouzal po povrchu. Něco mi prostě chybělo. I tak se ale jedná o slušný počin. 60%(19.8.2014)

Róbert od malička trpí Downovým syndrómom. Napriek tomu, že mu jeho otec neverí, stále dúfa v kariéru detektíva. Po celý čas čaká vo svojej kancelárii na telefón k veľkému prípadu. Nikto si ho však pre jeho chorobu nechce objednať. Až jedného dňa ... Maximálne pritiahnuté za vlasy, nereálne a možno aj hlúpe. Snímok spočiatku pôsobí veľmi sarkasticky, ba dokonca citovo v určitých okamihoch vydiera. Kto sa nedokáže odosobniť, alebo trpí predsudkami, bude pre neho veľký problém, sledovať ho. Režisér Bard Breien má teda riadnu odvahu a kuráž. Za seba musím povedať, že ma film bavil. Pár krát som sa naozaj schuti zasmial. No jedným dychom musím dodať, že humor v "Detektívovi Downsonovi" je "obyčajný", nevynucujúc pozornosť vulgarizmami za každú cenu. A to už dnes zaujme málokoho. Tu sa budete (ak sa budete) smiať na absurdných situáciach.(12.6.2014)

„Někdy jsem byl na vážkách to vzdát. Ale nemohl jsem to udělat. Jediné, co jsem potřeboval, byl případ. Skutečnou záhadu. Pak bych jim všem ukázal…“ Robert je tak trochu jiný detektiv, co se vám převleče do oblečení pohřešovaného muže, začne při večeři nesnesitelně zpívat, hrát s babi prší, vleze do vaší postele, nabízí bonbon, když vás uhodí…má prostě svoji metodu. A mě hlavní hrdina bavil i svými vnitřními „drsnými“ promluvami. A parodující odkazy na staré detektivky v podobě špinavých ulic, zpustlého baru, patřičně vyzdobené detektivní kanceláře, stylového ohozu a jazzové hudby na pozadí zas potěšily. Zároveň film plně využívá společenských předsudků vůči lidem s Downovým syndromem…Robert je všem pro smích, nikdo ho nebere vážně, ale cesta za uznáním a vyřešením případu je trnitá, a to on dobře ví! Detektiv Down je svěží krimi komedie, která má slušný nástup, avšak s přibývajícím časem čím dál víc ztrácí humor i dech. Bohužel až tak moc, že ke konci diváka nudí. Což je škoda, tajně jsem doufal ve víc, takhle je to jen na lepší průměr.(10.7.2014)

Velmi příjemná a hlavně netradiční komedie, která si rozhodně nedělá legraci z postižených lidí, ba naopak. Breien v ní velmi citlivě a zároveň stylově skládá trošku "jiným" lidem hold a dělá to zábavně, mile a hlavně vtipně. Humor je jemný, inteligentní a neprvoplánový, což dost potěší. Detektiv Down se dá chápat i jako pocta noirovému žánru s tak trochu netradičním hrdinou i netradiční osudovou ženou. Celé to má hodně zajímavou a takřka kouzelnou atmosféru, která se na diváka přenáší spolehlivě a bez problémů. Ocenit se ale musí prvotřídní herecké výkony, kterým kraluje Svein André Hofso, jenž je suverénní a takřka dokonalý. Ostatní jsou také výborní, ale v hlavě utkví právě tenhleten sympatický pán. Měl-li bych něco vytknout, byla by to možná přílišná utahanost a pomalejší tempo a fakt, že tvůrce diváka nikdy úplně nestrhne a udržuje jakýsi odstup od všech postav. To ale ve výsledku až tak nevadí, protože Detektiv Down je netradiční a hodně zajímavý snímek plný laskavého humoru a hlavně nadsázky. 70%(26.3.2014)

• - Obsadit hlavní postavu bylo obtížné. Režisér objížděl ústavy po celém Norsku, kde hledal správného člověka s Downovým syndromem. (morgos)

• - Film se natáčel v České republice díky finančním pobídkám. Režisér dal přednost Česku před Maďarskem také díky tomu, že jeho předchozí film Kurz negativního myšlení (2006) u nás slavil velký úspěch. (morgos)

• - Hoci sa dej odohráva v Osle, pre natáčanie si nórsky režisér zvolil Prahu a okolie. (Raccoon.city)