Detektiv Down

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Drama

Norsko / Česko / Dánsko, 2013, 90 min

• Fr

,,NAKONEC TO VYŘEŠIL MONGOLOIDNÍ DETEKTIV...“ /// Mongoloidní detektiv, noirová atmosféra, pomalý (uondaný) tempo a slaboučkej (detektivní) případ. Robert to nemá lehký. Ovšem s ním to taky není lehký. Stejně jako s tím filmem. Možná to nemá smysl brát jako detektivku. Nebo jako komedii. Třeba to má jen ,,mile“ upozornit na to, že postižení lidé jsou taky jenom lidé, kteří potřebují lásku. A smysl života. (a taky že jsou schopní dotáhnout věc k orgasmu.) Festivalová handicapovaná filmařina, vod který se spíš vočekávaj ty ,,tři“. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Je hezký, když je ve filmu někdo postiženej víc než postiženej. 2.) Mám Downa. Můžu bejt detektiv? 3.) Thx za titule ,,dunkin“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(18.6.2014)

Velmi příjemná a hlavně netradiční komedie, která si rozhodně nedělá legraci z postižených lidí, ba naopak. Breien v ní velmi citlivě a zároveň stylově skládá trošku "jiným" lidem hold a dělá to zábavně, mile a hlavně vtipně. Humor je jemný, inteligentní a neprvoplánový, což dost potěší. Detektiv Down se dá chápat i jako pocta noirovému žánru s tak trochu netradičním hrdinou i netradiční osudovou ženou. Celé to má hodně zajímavou a takřka kouzelnou atmosféru, která se na diváka přenáší spolehlivě a bez problémů. Ocenit se ale musí prvotřídní herecké výkony, kterým kraluje Svein André Hofso, jenž je suverénní a takřka dokonalý. Ostatní jsou také výborní, ale v hlavě utkví právě tenhleten sympatický pán. Měl-li bych něco vytknout, byla by to možná přílišná utahanost a pomalejší tempo a fakt, že tvůrce diváka nikdy úplně nestrhne a udržuje jakýsi odstup od všech postav. To ale ve výsledku až tak nevadí, protože Detektiv Down je netradiční a hodně zajímavý snímek plný laskavého humoru a hlavně nadsázky. 70%(26.3.2014)

Čakal som komédiu dostal som skoro moralitu. Ďakuem za to skoro. Svedomito sa tu dodržiavajú noirove propriety ale to že s ním pracuje postihnutý detektív je len malé osvieženie, nie je to ani vtipné ani to netne do živého. A tak je to s celým filmom. ostal na pol ceste medzi nudou a niečim, medzi moralitou a všedným príbehom. Nevie čo chce a tak ako Robert iba tvrdohlavo ide vpred a snáď z toho niečo bude.(10.11.2014)

Přítomnost atmosféry typické pro skandinávské krimi řízlé žánrovou poklonou, komediální nádech, důvěrně známé pražské lokace a detektiv s Downovým syndromem a jeho svérázné metody. Dohromady to tvoří zvláštní spletenec, který někdy funguje a někdy zase ne. Díky bohům toho prvního je víc. Všechna čest Svein André Hofsø Myhremu, který zahrál fantasticky a sympatičtí byli i další herci. Ale přesto jsem si k filmu nedokázal najít nějakou hlubší cestu a spíš se klouzal po povrchu. Něco mi prostě chybělo. I tak se ale jedná o slušný počin. 60%(19.8.2014)

Českou premiéru tohoto filmu v rámci Febiofestu 2014 ozdobili osobní účastí režisér Bård Breien a představitel hlavní role Svein André Hofsø Myhre. V diskuzi po skončení projekce mimo jiné zaznělo, že natáčení probíhalo na podzim 2012 v Praze.. Svein André Hofsø Myhre se na roli připravoval rok, v rámci toho například navštěvoval taneční lekce nebo sledoval na dvd staré detektivky s Humphrey Bogartem..))(26.3.2014)

• - Hoci sa dej odohráva v Osle, pre natáčanie si nórsky režisér zvolil Prahu a okolie. (Raccoon.city)

• - Film se natáčel v České republice díky finančním pobídkám. Režisér dal přednost Česku před Maďarskem také díky tomu, že jeho předchozí film Kurz negativního myšlení (2006) u nás slavil velký úspěch. (morgos)

• - Obsadit hlavní postavu bylo obtížné. Režisér objížděl ústavy po celém Norsku, kde hledal správného člověka s Downovým syndromem. (morgos)