Detektiv Down

Detective Downs

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Drama

Norsko / Česko / Dánsko, 2013, 90 min

„Někdy jsem byl na vážkách to vzdát. Ale nemohl jsem to udělat. Jediné, co jsem potřeboval, byl případ. Skutečnou záhadu. Pak bych jim všem ukázal…“ Robert je tak trochu jiný detektiv, co se vám převleče do oblečení pohřešovaného muže, začne při večeři nesnesitelně zpívat, hrát s babi prší, vleze do vaší postele, nabízí bonbon, když vás uhodí…má prostě svoji metodu. A mě hlavní hrdina bavil i svými vnitřními „drsnými“ promluvami. A parodující odkazy na staré detektivky v podobě špinavých ulic, zpustlého baru, patřičně vyzdobené detektivní kanceláře, stylového ohozu a jazzové hudby na pozadí zas potěšily. Zároveň film plně využívá společenských předsudků vůči lidem s Downovým syndromem…Robert je všem pro smích, nikdo ho nebere vážně, ale cesta za uznáním a vyřešením případu je trnitá, a to on dobře ví! Detektiv Down je svěží krimi komedie, která má slušný nástup, avšak s přibývajícím časem čím dál víc ztrácí humor i dech. Bohužel až tak moc, že ke konci diváka nudí. Což je škoda, tajně jsem doufal ve víc, takhle je to jen na lepší průměr.(10.7.2014)

• Flego

Detektív Down nemá čo ponúknuť a vlastne ani netuším, prečo bol natočený. Snaha o čierny humor skončila pri prvom pokuse, prostá zápletka je neuspokojivá a vykreslenie postavy mladíka s Downovým syndrómom je v niektorých prípadoch pre podobne postihnutých skor urážlivá. Zbytočný film.(29.6.2014)

• NinadeL

Ne, díky. Doslovné a postavené na jediném nápadu. #finaleplzen(3.5.2014)

Správně černá komedie, co dalece předčila moje očekávání.(25.3.2014)

Našemu hrdinovi se nedá upřít 100% úspěšnost vyřešených případů. Krásná satira na téma lásky a života kolem nás. Někdy holt nám unikají zcela základní věci. 70%(8.9.2014)

• - Svein André Hofsø Myhre je první herec s Downovým syndromem, který si zahrál hlavní roli. (Terva)

• - Hoci sa dej odohráva v Osle, pre natáčanie si nórsky režisér zvolil Prahu a okolie. (Raccoon.city)

• - Film se natáčel v České republice díky finančním pobídkám. Režisér dal přednost Česku před Maďarskem také díky tomu, že jeho předchozí film Kurz negativního myšlení (2006) u nás slavil velký úspěch. (morgos)