Detektiv Down

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Drama

Norsko / Česko / Dánsko, 2013, 90 min

• Ondracius

LFŠ 2014: Milej detektiv a to je tak všechno. Příběh s tou nejtrapnější zápletkou, co jde vymyslet, je o ničem. Noir styl k filmu vůbec nesedí a spíše ho ještě zpomaluje. Vše je tak neuvěěěěřiiiteeeelněěěě dlouuuuuhééééé. Velké zklamání. PS: Ne, není to první film, kde hlavní roli hraje herec s downem.(5.8.2014)

Českou premiéru tohoto filmu v rámci Febiofestu 2014 ozdobili osobní účastí režisér Bård Breien a představitel hlavní role Svein André Hofsø Myhre. V diskuzi po skončení projekce mimo jiné zaznělo, že natáčení probíhalo na podzim 2012 v Praze.. Svein André Hofsø Myhre se na roli připravoval rok, v rámci toho například navštěvoval taneční lekce nebo sledoval na dvd staré detektivky s Humphrey Bogartem..))(26.3.2014)

Nejlepší noir od Čínské čtvrti? Ne. Jen Breienovo pokrašující tažení proti pozitivnímu myšlení. Dokonce možná proti myšlení vůbec. Filmař, který kvůli realizaci záměru, jenž navazuje na očistné zlo předchozího díla, musel nejspíš upsat duši ďáblu, se nepřetržitě pohybuje na velmi tenkém ledě - nepadnout do pasti sterilní korektnosti a připravit diváka o všechnu tu legraci plynoucí z vyšetřování mongoloidního detektiva. Na straně druhé hrdinu nezesměšnit. Sadisticky věřím, že nebýt této vůle, té legrace mohlo být dáááleko víc. Jestliže se mu vyvážit oba záměry povedlo, nebylo to zadarmo. Detektiv řadu dílčích záhad rozlouskne, líže femme fatale, vede se mu skvěle, vede dokonce filosofické řeči - nad věrohodností takových dějů se vznáší velký otazník. Celkově je to jedno deus ex machina za druhou. Přistoupíte-li ale na Breienovu hru, v níž je detektiv katalyzátorem umocňujícícm mrzáctví ostatních postav, film dává dokonalý smysl. Čtyři-a-půl za původnost, odvahu a odhodlání.(1.1.2015)

Přítomnost atmosféry typické pro skandinávské krimi řízlé žánrovou poklonou, komediální nádech, důvěrně známé pražské lokace a detektiv s Downovým syndromem a jeho svérázné metody. Dohromady to tvoří zvláštní spletenec, který někdy funguje a někdy zase ne. Díky bohům toho prvního je víc. Všechna čest Svein André Hofsø Myhremu, který zahrál fantasticky a sympatičtí byli i další herci. Ale přesto jsem si k filmu nedokázal najít nějakou hlubší cestu a spíš se klouzal po povrchu. Něco mi prostě chybělo. I tak se ale jedná o slušný počin. 60%(19.8.2014)

Svérázná pocta žánru noir. Musím smeknout klobouk před hlavním představitelem a hlavně před režisérem. Film je působivý a jeho děj několikrát ozdobí vskutku dokonale groteskně-absurdní vtip, při němž se divák kácí smíchy. Nicméně, kratší stopáž či větší propracovanost druhé poloviny by filmu jen prospěly. Tři hvězdy a kousek.(15.6.2014)

• - Film se natáčel v České republice díky finančním pobídkám. Režisér dal přednost Česku před Maďarskem také díky tomu, že jeho předchozí film Kurz negativního myšlení (2006) u nás slavil velký úspěch. (morgos)

• - Svein André Hofsø Myhre je první herec s Downovým syndromem, který si zahrál hlavní roli. (Terva)

• - Obsadit hlavní postavu bylo obtížné. Režisér objížděl ústavy po celém Norsku, kde hledal správného člověka s Downovým syndromem. (morgos)