Tyran

USA, (2014–2016), 25 h 42 min (Minutáž: 40–61 min)

Tvůrci:

Gideon Raff

Adam Rayner, Jennifer Finnigan, Ashraf Barhom, Moran Atias, Noah Silver, Alice Krige, Sibylla Deen, Anne Winters, Fares Fares, Mehdi Dehbi, Justin Kirk (více)

Série(3) / Epizody(32)

Barry Al-Fayeed, který už dvacet let žije a provozuje lékařskou praxi v Kalifornii, se u příležitosti svatby svého synovce vrací s celou rodinou do rodné blízkovýchodní země, odkud v 16 letech utekl před svým tyranským otcem... (TV Prima)

rikitiki

Po všech těch vymazlených a inteligentních seriálech quality TV je občas osvěžující dát si dobrou klasickou inquality TV. Tyran je totiž velkými penězi vytuněná soap opera, akorát doplněná o teroristy a puče. Béčko s nádhernými lokacemi, ale příběhem z červené knihovny. ____ Hlavní hrdina, který se se svou dokonalou americkou rodinkou vrací domů, kamsi na Blízký východ, kde jeho rodina vládne, disponuje podivuhodnými schopnostmi guerillového boje, jak se záhy ukáže. Hrdina neustále někomu slibuje, že ho nenechá ve štychu, což se už po pár dílech seriálu ukáže jako jasné znamení, že s dotyčným je ámen. Hrdina má také evidentně slabost pro mocné či mocichtivé ženy, protože se obklopuje hned několika dominami typu lady McBeth (ženy v tomhle seriálu jsou vůbec dost dominantní a průbojné, zejména na arabský svět). _____ Udivuje mě, že tyranská rodina se dokázala tak dlouho udržet u moci, když téměř každý její konvoj někdo přepadne a unese (jednou únos spáchají dokonce děti). ____ Americký generál hrající na housle svým vojákům těsně před výsadkem. ____ Tuarégská žena z pouštní vesnice se zapojí do odboje a vrcholné politiky, čímž se bohužel musí vzdát svého snu vystudovat v Německu za půl roku solární inženýrství (asi rychlokurz). ___ Do prezidentského paláce a taky z něj si každý chodí jak do holubníku (asi došly peníze na ochranku). ____ První dáma nastoupí do nemocnice jako lékařka a slouží na směny, protože v zemi asi žádný jiný doktor není. _____ Hrdinův syn se snaží ošu… pomilovat patrně s celým Blízkým východem (bohužel, špatným směrem). Když se mu to nedaří, tak si občas zajde na protivládní demonstraci. ____ Postavy se vynořují a pak zase mizí, když už scenárista neví, jak je použít. Ti šťastnější jenom odjedou (teta z Ameriky), většinou ale končí na krchově (skoro všichni ostatní). ____ Nejdřív jsem seriál brala vážně, i když mi bylo podezřelé, jak jsou všichni hezcí a vypulírovaní. Ale když se jedna hloupost vršila na druhou, začala jsem to brát jako komedii a vlastně si to i užila. _______ P. S. Seriál končí otevřeně, tvůrci nejspíš doufali v další řadu, ale na tu nedošlo. SHRNUTÍ: Co je horšího, než mít bráchu mešuge? Mít bráchu mešuge, který vládne státu! Úplně nejhorší ale je, když si uvědomíš s kým že to máš vlastně společné geny……… MÓDNÍ OKÉNKO: Oceňuji kostýmy a vizážisty. Tyranova manželka nosila nádherně výrazné a strhující modely. Většinou monochromatické. S pelerínkami, pláštíky, šůsky, případně výraznými límci a dekolty (nikoliv však odhalujícími). A s nějakým výrazným šperkem. Dokonale to podtrhlo její aureolu mocné ženy, vládkyně. ____ Pouštní ženě slušely rádoby etnické vyšívané kazaky a dlouhé sukně (i když pochybuji, že v reálu nosí tuarégské ženy pod svým krojem bílé krajkové kombiné), i zajímavě řešené šperky na obličeji. Zejména bych vyzdvihla, že v každé situaci, ať už v boji nebo při politických půtkách, vždy si našla čas zaplést si své krásné vlasy do nějakého složitého účesu, které měnila snad několikrát denně. ____ Hrdinova manželka oblékala většinou pastelové barvy, které vystihovaly její postavení udivené turistiky v cizí zemi i vzhled vycmrdlé blondýny. Postupem času, jak se vyvíjela i její postava, se zaměřila převážně na bílou, ale tu nosila v jednoduchých, zato nápaditých střizích. () (méně) (více)

erased

Očekávání nebyla u nového projektu Gideona Raffa vůbec malá, a Tyrant je ve svých nejlepších momentech dokonce i překonává. Bohužel ty slabší naopak vysoko nastavenou laťku každý díl podkopávají s takovou vervou, že ani povedená atmosféra a uvěřitelné prostředí fiktivní středněvýchodní země nestíhá napravovat dojmy. Seriál totiž vyniká právě tou hlavní premisou pokusu o zásadní politickou změnu ve státě plném konfliktu, která přestože chvílemi působí až příliš vykonstruovaně (proměna hlavní postavy z pediatra v profesionálního diplomata a nejvýznamnějšího hybatele dění v celé zemi je něco, nad čím jsem se až do konce první série nedokázal přestat usmívat) dokáže v nejsilnějších chvílích skvěle pálit nejen do jasného cíle v podobě zpátečnického východu, ale i do vlastních řad, ať už jde o růžové brýle turistů, konzumerismus, nebo světového policajta. Mezi tím se ale odehrává tolik ubíjejících, a hlavně nikam nevedoucích vedlejších příběhů s hromadou nevýrazných a nudných postav, že nezbývá, než kroutit hlavou. Seriálu určitě ani nepomáhá, že není příliš dramatický, naopak je vzhledem k měřítku dopadu zpracovaných událostí až překvapivě komorní a klidný, a ve chvílích, kdy se z tohoto suchého pojetí vzdálí naproti tomu zase působí zbytečně afektovaně. Námět je nicméně tak silný, že si druhou řadu nenechám ujít, zatím jsou však ty dojmy až příliš rozpolcené. A rozpolcenými zůstávají i po porkačování. Posun od rodinného politického pletichaření odehrávajícího se pouze v honosném sídle Al Fayeedů k vyhrocenější situaci na frontě je rozhodně dobrý tah, nicméně v hlavním městě Abbudin stále rpboíhají rodinná dramata, ze kterých div nekrvácí uši, takže by ani sebelepší dramatické pasáže z boje proti Kalifátu (jinými slovy ISIS) nedokázaly zachránit nevalné dojmy. A to ještě musím trudně dodat, že nijak výrazných kvalit nedosahují ani tyto části točící se kolem zarostlého Barryho, což není jen nevyhnutelný výsledek omezeného rozpočtu, ale i prostého faktu, že Gideon Raff nedokáže přijít se zajímavým průběhem událostí, které by u lákavého a aktuálního námětu udržely pozornost. ()

Idahou

Tak je to uděláno zajímavě, ne že ne, nicméně během chvilky je jasné, že jde čistě o konzumní seriál. Možná se to ještě vybarví, ale není to o blízkém východě, ale o tom, jak by vypadala amerika s diktátorem na blízkém východě. Jasný, dá se pochopit, že třeba byty a domy (tvůrci amerických seriálů očividně nedokáží pochopit, že jednotlivé bydlení se na světě neliší jen počtem koberců) a jsou na takové úrovni jelikož (citace) "máme o 18% větší HDP než jakýkoliv jiný arabský stát", ale proč je tam tolik bělochů? Amerika ve své nekonečné víře ve svobodu a toleranci k sotatním národům a rasám totiž i jako kompars najmula bělochy, aby předstírali araby... Ignorace východních zvyků v oblékání je taky docela očividná, jo jasný, ženský na "rozlučce" maj barevné poloprůhledné šaty, ale tím to hasne. Navíc dále bude očividně následovat ukázka jak je diktatura prohnilá, špatná a spojená s tyranií, zatímco americký model je jediný správný. Pokud si to v dalších dílech přestane hrát a skutečně se to obuje do daného prostčedí, mohlo by to být zajímavé. Jinak to bude jen další americká blbárna ()

noriaki

Představuji si že zhruba takhle vypadá vlhký sen americké administrativy. Vtrhne do nějaké muslimské země a její vojáci svým neodolatelným charismatem a láskou ke svobodě pouhým příkladem místní domorodce přesvědčí, aby se z nich stali demokracii milující liberálové. V seriálu se to obejde bez střílení, bombardování, ekonomických sankcí a nevyhnutelné revoluce proti proamerické vládě. Skutečnost ovšem tak krásná nebývá. Ergo, to co mi na tom vadí nejvíc není rozředění slibného námětu do muslimské telenovely, ale všeobjímající naivita scénáře. Postavy jsou šablonovité až hrůza, děj je jednoduše předvídatelný a pokud se objeví nějaká neřešitelná situace, tak na ní stačí selský rozum a trochu toho nadšení. Vždyť jsme přece všichni made in USA, jen nás musí někdo popostrčit. ()

Morholt

Barry, syn prezidenta-diktátora, se po letech vrací ze Států na rodnou hroudu s tím, že tu pár dní pobude s téměř zapomenutou rodinou a vrátí se zpět ke své doktorské praxi v USA. Jenže smrt otce a následný nástup jeho bratra ho donutí zůstat a postupně se zaplétá do politiky své fiktivní vlasti. A pochopitelně má tendence tamním domorodcům vnucovat vymoženosti západní civilizace. Třeba volby. Ne tak promyšlené jako Homeland, kapánek povrchní a dokázal bych si představit i lepší herce (až na Ashrafa Barhoma), ale i tak se jedná o celkem zábavný počin, který je sice v základní linii v celku předvídatelný, ale vedlejší větve mě občas dokážou docela překvapit. 75% ()

• Howard Gordon, producent seriálu, se nechal slyšet, že Abuddian vznikl smícháním několika blízkovýchodních zemí dohromady. Dále také uvedl, že se producenti záměrně vyhýbali reálným jménům. (vizek1984)
  • Seriál nabízí řadu paralel se syrskou dynastií al-Asad. (Mbali)
  • Natáčení probíhalo především V Izraeli, konkrétně v lokalitách Kfar Saba, Petah Tikva a Tel Aviv. (vizek1984)