Znal jsem ji dobře

Io la conoscevo bene

• Francie

Je la connaissais bien

• Západní Německo

Ich habe sie gut gekannt

• Československo

Poznal som ju dobre

I Knew Her Well

Itálie / Francie / Západní Německo, 1965, 97 min

Film, který mi připadá spřízněný s Feliniho Sladkým životem. Tisíce třpytivých tváří prázdnoty. Modernita jako doba, která je stvořená pro povrchní, bulvární mentalitu, jako neustálý rej - hon za požitky. Pohled za oponu tohoto reje je pohled do propasti.(27.4.2015)

Příběh vypráví o Adrianě, dívce z venkova, která se chce dostat do prostředí římskeho filmu. Na své cestě za svým cílem se seznámí se ženami, které nejsou její přítelkyně, a s muži, kteří ji jenom využívají. Ví, že lidé maji raději usměvavé a bezstarostné lidi, a tak svoje smutky a prázdnotu prožívá jenom doma. Před ostatními hraje tu pohodovou holku. Ona je tady pro každého, jenom na ni nemá nikdo čas. Její život se skládá z krátkých setkání především s muži, kteří jsou nejapní, bezcitní, mnohokrát ji poníží. Když ji spisovatel čte popis povrchní a prázdné mladé holky, pochopí, že píše o ní a je zklamaná, že ji tak vidí. Jenom písničky, moderní z té doby, které poslouchá, vyjadřují to, co cítí, co by chtěla nebo co ji schází. Je mezi lidma, a přece je sama. Titul filmu je 'Znal jsem ji dobře', ve skutečnosti ji neznal nikdo. Výborná Stefania Sandrelli. Film byl zařazen do seznamu '100 italských filmů, které je třeba uchovat'.(11.1.2014)

• d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1966 - Najlepšia réžia, Najlepšia produkcia (Turi Vasile)(9.3.2010)

Spíše Antonioni než Fellini.(29.10.2015)

Vynikající snímek o nudě. 84% hvězdiček(7.1.2011)