Velký závod

Veľké preteky

Tour De Force

Komedie / Sportovní

Francie, 2013, 98 min

Napriek tomu, že mám filmy so športovou tématikou rád, nemôžem si pomôcť, no mňa tento svojsky podaný, francúzsko náučný snímok až tak nenadchol. Dokonca ani nijak mimoriadne nepobavil. Jedno sa však musí nechať, rovnako ako Američania, aj Francúzi vedia snívať svoj sen. Akurát, že v rukách nedržia samopaly, ale "cajgle".(23.9.2014)

• mat.ilda

Splněný chlapecký sen o velké jízdě na dvou kolech, zpožděný o dvacet let a nasazený brouk do mé hlavy, zda je možné vyjet si na Tour de France ještě před závodem samotným, a nejen nebýt vyveden, ale naopak sledován médii a nakonec oslavován davy... buď v tom mají poněkud bordel, nebo se jedná o samotné gró komedie, které jsem tedy příliš nepochopila a navíc jsem se téměř nebavila, takže krom poznání, jak Francouzi prožívají svůj velký závod a že po jejich pedal je po našem šlapej, jsem dostala běžné schéma loserské pyramidy, na jejímž vrcholu čeká překonání sama sebe a urovnání rodinných vztahů, navíc s věru nanicovatým hrdinou, kterého je nemožné někam zařadit. A i když došlo na lepší chvilky, byly to hlavně ty šlapací - plus hudba rámující obrazy překrásné krajiny a kamera, díky níž si můžete i vy ukrást trochu toho větru do vlasů, ovšem jako povedené evropské komedii La Grande Boucle zatleskat nemohu...(29.6.2014)

Optimistický pohodový snímek u kterého jsem se celkem nasmála. Realisticky zachycuje sen jednoho Francouze- vše co mu stálo v cestě (obrazně i fyzicky) a vše co se během ní přihodilo. Lehce propojuje dohromady hned několik rovin příběhu, několik generací a několik rýpanců spojených s "předsudky" vůči pár ostatním státům. Tenhle příjemný snímek s hodně povedenou kamerou si znovu asi nepustím, ale rozhodně nelituji, že jsem ho viděla.(27.11.2013)

• Anderton

Fakt nechápem, ako sa toto mohlo ocitnúť v slovenských klubových kinách. Francúzska komerčná športová komédia, ktorá zase dokazuje, že komediálny žáner je v tejto krajine de facto dlhé roky mŕtvy. Bolo by to fajn, ak by sa nejednalo o Tour de France, pretože takto tieto preteky pôsobia dojmom totálnej amatérčiny a veď ak chcete, tak sa ich zúčastnite. Keďže je to asi najmä pre mladých Francúzov, tak tu nesmie chýbať cool černošský rapper, on má navyše byť mementom, že čierni na tour nemajú čo hľadať. Film mieri na nekalé praktiky svetovej profesionálnej cyklistiky, ale vo mne to žiadnu hrôzu nad súčasným stavom nevyvolalo. A pritom ak by sa chcelo, mohlo to byť vtipné a kritické zároveň.(18.9.2015)

TOTO JE POPRVÉ V HISTORII TOUR DE FRANCE… /// Tour de France, šou, která musí pokračovat, i kdyby ….. - dyť víte. Tour je prostě fenomén a k její propagaci (nebo vytěžit na její oblibě?) může přispět i tahle (místy snad i lehce černá) cáklá komedie. ALLEZ FRANCOIS! Jestli máte rádi sportovní filmy a hlavně jestli máte před Tour úctu, tak na vás dejchne. Atmosférou. Příběh je možná vobyčejnej, ale cyklistickej Rocky si v něm plní svůj sen, což je (aspoň pro mě) hezký. (Možná ale dost prvoplánovaný...) Nevím totiž jak vy, ale já … (ne vole, nebudu potřebovat žádnou pilulku! Ne, ani to ne!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu si prošlápnout (tak nějak vod televize) Tour de France. 2.) Miluju filmy s reklamou na českej výrobek! (tak to budeš mít orgáč!) 3.) Thx za titule ,,AlienDeLaMars“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne(14.8.2014)

• - Vo filme sa objavili aj legendy svetovej cestnej cyklistiky ako Laurent Jalabert a Bernard Hinault. Všimnúť si však možno aj slovenského jazdca Petra Sagana, ktorý v tom období jazdil v drese tímu Liquigas - Cannondale, ktorý bol, mimochodom, aj oficiálnym sponzorom filmu. Na tomto ročníku prvýkrát vyhral zelený dres. (Johnny.ARN)

• - Natáčanie filmu trvalo 4 mesiace 8 hodín denne, počas ktorých bol Clovis Cornillac (François Nouel) prakticky stále v sedle. Na samotnej Tour de France 2012 smeli filmári nakrúcať iba 10 dní, pričom scéna na legendárnom vrchu Tourmalete sa točila tri dni pred prejazdom pelotónu. (Johnny.ARN)

• - V rámci prípravy najazdil Clovis Cornillac (François Nouel) na bicykli kvôli úlohe 5 000 km. (Johnny.ARN)