Velký závod

Ride to Glory

Komedie / Sportovní

Francie, 2013, 98 min

• kaylin

Přiznám se, že šílenství kolem Tour de France nechápu. Je to závod, na kterém je nejvíce vidět, jak sportovci dopují, ale stejně ten závod milióny milují. Snad i proto se mi film nelíbil, jeho závěr to jen potvrdil, protože je to takové až skoro hloupoučké a není to tak vtipné, aby to oslovilo široké masy jako dobrá komedie.(2.10.2017)

Napriek tomu, že mám filmy so športovou tématikou rád, nemôžem si pomôcť, no mňa tento svojsky podaný, francúzsko náučný snímok až tak nenadchol. Dokonca ani nijak mimoriadne nepobavil. Jedno sa však musí nechať, rovnako ako Američania, aj Francúzi vedia snívať svoj sen. Akurát, že v rukách nedržia samopaly, ale "cajgle".(23.9.2014)

• mat.ilda

Splněný chlapecký sen o velké jízdě na dvou kolech, zpožděný o dvacet let a nasazený brouk do mé hlavy, zda je možné vyjet si na Tour de France ještě před závodem samotným, a nejen nebýt vyveden, ale naopak sledován médii a nakonec oslavován davy... buď v tom mají poněkud bordel, nebo se jedná o samotné gró komedie, které jsem tedy příliš nepochopila a navíc jsem se téměř nebavila, takže krom poznání, jak Francouzi prožívají svůj velký závod a že po jejich pedal je po našem šlapej, jsem dostala běžné schéma loserské pyramidy, na jejímž vrcholu čeká překonání sama sebe a urovnání rodinných vztahů, navíc s věru nanicovatým hrdinou, kterého je nemožné někam zařadit. A i když došlo na lepší chvilky, byly to hlavně ty šlapací - plus hudba rámující obrazy překrásné krajiny a kamera, díky níž si můžete i vy ukrást trochu toho větru do vlasů, ovšem jako povedené evropské komedii La Grande Boucle zatleskat nemohu...(29.6.2014)

Optimistický pohodový snímek u kterého jsem se celkem nasmála. Realisticky zachycuje sen jednoho Francouze- vše co mu stálo v cestě (obrazně i fyzicky) a vše co se během ní přihodilo. Lehce propojuje dohromady hned několik rovin příběhu, několik generací a několik rýpanců spojených s "předsudky" vůči pár ostatním státům. Tenhle příjemný snímek s hodně povedenou kamerou si znovu asi nepustím, ale rozhodně nelituji, že jsem ho viděla.(27.11.2013)

Ach, ti nejapní Frantíci! Nejenže si natočej exkluzivní speciál k výročí svý největší sportovní chlouby, oni si ještě bokem prostě musej rejpnout do Anglánů, Amíků, Nizozemců a Italů, že? A pak jim to snad i v pohodě projde nebo co ... --- Ale když ono se moc nedá svítit, no. La grande boucle totiž zaprvý neni žádná závratná sci-fi, takže se v něm přes tu logickou nadsázku více či méně pozná jakkoliv amatérskej cyklista; a zadruhý k laskavýmu příběhu vrchem dodává pravidelně úchvatnou obrazovou kompozici (a schopnou režii obecně) i několik až nečekaných humorných momentů ("můžeš tudy, nechal jsem ti tu místo"), díky čemuž je docela s přehledem něčim víc než jen reklamou na událost, která stejně žádnou reklamu nepotřebuje. Jako jo, product placement se nijak neschovává a decentní protidrogová agitka taky dostane svuj (očekávanej) prostor ... ale v rámci možností? Vynikající pocta závodu závodů. Závodu jménem Tour de François. :) [16. Festival francouzského filmu](27.11.2013)

• - V rámci prípravy najazdil Clovis Cornillac (François Nouel) na bicykli kvôli úlohe 5 000 km. (Johnny.ARN)

• - Natáčanie filmu trvalo 4 mesiace 8 hodín denne, počas ktorých bol Clovis Cornillac (François Nouel) prakticky stále v sedle. Na samotnej Tour de France 2012 smeli filmári nakrúcať iba 10 dní, pričom scéna na legendárnom vrchu Tourmalete sa točila tri dni pred prejazdom pelotónu. (Johnny.ARN)

• - Vo filme sa objavili aj legendy svetovej cestnej cyklistiky ako Laurent Jalabert a Bernard Hinault. Všimnúť si však možno aj slovenského jazdca Petra Sagana, ktorý v tom období jazdil v drese tímu Liquigas - Cannondale, ktorý bol, mimochodom, aj oficiálnym sponzorom filmu. Na tomto ročníku prvýkrát vyhral zelený dres. (Johnny.ARN)