Velký závod

• Kanada

Ride to Glory

Komedie / Sportovní

Francie, 2013, 98 min

Jasné, že takéto niečo nie je príliš uveriteľné, ale napriek tomu to bol slušný a príjemný príbeh. Aj keď ma cyklistika nikdy nejako nebrala, vždy ma na nej najviac zaujímajú tie scenérie, cez ktoré sa tie rôzne závody jazdia. No tu ma bavila dokonca aj tá športová zložka filmu. François chcel sám sebe dokázať, že na to má. Hoci ho spočiatku takmer nikto nepodporoval a neveril mu, postupom si získal rešpekt a obdiv, teda až kým neprišlo to nečakané odhalenie. Aj keď každému asi v tej chvíli bolo jasné, čo sa stalo a ako to napokon aj skončí. Takže na záver taká dávka klišé, ale zase kto by to sympatickému Françoisovi napokon neprial, aby jeho príbeh skončil takto? Inak to bola skôr taká dobrá oddychovka, dokonca sa na niektorých scénach dalo aj zasmiať, takže taký lepší priemer.(18.5.2014)

• kaylin

Přiznám se, že šílenství kolem Tour de France nechápu. Je to závod, na kterém je nejvíce vidět, jak sportovci dopují, ale stejně ten závod milióny milují. Snad i proto se mi film nelíbil, jeho závěr to jen potvrdil, protože je to takové až skoro hloupoučké a není to tak vtipné, aby to oslovilo široké masy jako dobrá komedie.(2.10.2017)

La Grande boucle je hodně povedený film z prostředí francouzské Tour de France. Francois Nouel je typický čtyřicátník, který už tak trochu rezignoval na život. Jenže jednoho dne se v jeho životě něco zlomí a on se rozhodne splnit si svůj dávný sen - zajet si Tour de France. Nepřihlásí se do ale peletonu (říká se to tak?) cyklistů, ale jednotlivé etapy projíždí den před oficiální skupinou, která je bedlivě sledována televizními štáby z celého světa. Samozřejmě brzy si Francoise všimnou místní deníky, televize a podnikatelé a temná stránka závodu se může rozjet. La Grande boucle je filmem o vítězstvích a o snech, které bychom si měli - alespoň čas od času - plnit. A mimochodem na herce v titulní roli se velmi dobře kouká.(3.5.2015)

Optimistický pohodový snímek u kterého jsem se celkem nasmála. Realisticky zachycuje sen jednoho Francouze- vše co mu stálo v cestě (obrazně i fyzicky) a vše co se během ní přihodilo. Lehce propojuje dohromady hned několik rovin příběhu, několik generací a několik rýpanců spojených s "předsudky" vůči pár ostatním státům. Tenhle příjemný snímek s hodně povedenou kamerou si znovu asi nepustím, ale rozhodně nelituji, že jsem ho viděla.(27.11.2013)

Zase jeden film, kde mně srdce zaplesalo. Ne není to vysloveně na vyskakování ze židle nad Tour de France, ale o jeden splněný sen jednoho staršího kluka, vlastně už táty velkého kluka. Já mu záviděla to nadšení, elán, výbornou kondičku a bylo by toho víc. Ne, neměl to jednoduché, setkal snad se všemi možnými situacemi, které ho buď nadchly a nebo naopak silně srážely k zemi. Já bych se v těch kopcích už dávno vykašlala na vítězný oblouk, ale on? Moc milý a příjemný film bez vulgarit s krásnými scenériemi jako bonusem. Konečně po dlouhé době pozitivní film, hladící duši. Bravo Laurente!(5.9.2016)

• - V rámci prípravy najazdil Clovis Cornillac (François Nouel) na bicykli kvôli úlohe 5 000 km. (Johnny.ARN)

• - Vo filme sa objavili aj legendy svetovej cestnej cyklistiky ako Laurent Jalabert a Bernard Hinault. Všimnúť si však možno aj slovenského jazdca Petra Sagana, ktorý v tom období jazdil v drese tímu Liquigas - Cannondale, ktorý bol, mimochodom, aj oficiálnym sponzorom filmu. Na tomto ročníku prvýkrát vyhral zelený dres. (Johnny.ARN)

• - Natáčanie filmu trvalo 4 mesiace 8 hodín denne, počas ktorých bol Clovis Cornillac (François Nouel) prakticky stále v sedle. Na samotnej Tour de France 2012 smeli filmári nakrúcať iba 10 dní, pričom scéna na legendárnom vrchu Tourmalete sa točila tri dni pred prejazdom pelotónu. (Johnny.ARN)