Křižáček

Křižáček

Drama / Historický / Road movie

Česko, 2017, 90 min

• sidonka

Báseň Vrchlického Křižáček není všeobecně známá u většiny populace. Není to Polednice, kterou se snad úplně každý učil zpaměti na základce a pak jí ještě podrobně rozebíral na střední škole. Alespoň postupně dávkované útržky z ní nebo báseň přednesená na konci filmu by mohla dávat divákům větší smysl.Místo toho mlčenlivost herců a zdá se, že i celého filmu. Nedivím se, že se při tomto zpracování divák drbe na hlavě a dumá, "co tím chtěl básník vlastně říci"? Ač tento historický film byl jen na motivy básně, nebylo to nejšťastněji uchopeno. - Netvrdím, že film nemá nutit k přemýšlení, ale tady to nucení a dumání zjevně u většiny diváků nevyšlo. Když většina lidí otráveně řekne, že většinu filmu jen jede Roden na koni, něco se v této filmové básni tvůrcům zjevně nezdařilo.(9.7.2017)

• milada008

Jak řekl fotbalový trenér Pospíchal, fotbal nemá logiku, tak po dnešním vyhlášení hlavní ceny 52. MFF K. Vary musím doplnit i film nemá logiku. Mohl jsem být přítomen druhé projekci tohoto snímku ( druhý den po premiéře na MFF ). Těšíc se na český film, na pana herce Karla Rodena v hlavní roli, jsem zaujal místo v přední linii. Film byla uvést poměrně početná delegace autorů filmu, včetně pana režiséra. No a pak to přišlo. Půlhodinový prolog bez jediného slova, kdy malý hrdina si obléká zbroj, patnáctiminutové spouštění padacího mostu a jeho další patnáctiminutové zdvihání. Pak titulky a už to jelo. Roden jedoucí na koni lesem, otevřenou krajinou, na pláži, městem. Za celý film pronesl zhruba patnáct vět ( na rozdíl od jeho filmové manželky, která nepronesla ani jedno slovo ), byl dvakrát sražen na zem, aby pro diváky po devadesátiminutovém trápení našel svého ztraceného syna. Po celou dobu projekce bylo možno pozorovat udivené tváře diváků a i potlesk po skončení promítání byl více než vlažný. Na diskusi s tvůrci mi už jaksi nezbyla síla. Co říci závěrem ? Snad jen to, že jsem viděl vítězný film 52. MFF Karlovy Vary. Přeji divákům v kinech ostrý obraz a dobrý zvuk a hlavně pevné nervy.(8.7.2017)

Je to film, kterých je u nás málo. Soustředěný, bez velkých gest a emocí, dějových zvratů, postupně plynoucí a hlavně kladoucí na překvapeného diváka hodně velké nároky. A zdá se, že mnozí to v zájmu svého pohodlí rychle vzdali.(9.7.2017)

Je to o tom, jak týpos de, de, de. Má to pěkné scény a pěknou hudbu. Někdy je to až příliš pomalé, ale zas je to něco jinčího a je to docela pěkné. Docela ale nesympatičtí herci, na které se mi špatně dívalo. Ale konec je super.(1.11.2017)

Před promítáním byl v sálu přítomen i režisér Václav Kadrnka a já mu to, co říkal, prostě chtěl věřit. Možná i proto jsem se od tý šílený nudy dokázal odprostit, očekával jsem ji a dokázal jsem se věnovat té "artové" stránce věci. Přesto ve mně ale zůstává pocit, že z toho šlo vytěžit víc, nesporný obrazový talent poetiky totiž režisér prokázal, ale nedostatečně prodal. Ozvěny KVIFF17(11.7.2017)

Chápu, proč se Křižáček většině lidí nelíbí i proč získal hlavní cenu v KV. Důvody jsou stejné.(14.7.2017)

Nic moc, dost mě to zklamalo, pokud to někdo přirovnává např. k Marketě Lazarové, tak je demagog ! Takže : jen 3 * a 50 % ( a to s oběma očima přivřenýma - rádoby umělecký film, co si na něco hraje a neví na co ..... . Dost výstižný komentář - VIZ sidonka .(19.7.2017)

• LikamCz

WTF ?(23.7.2017)

• Paradax

Třetinu času vidíte Karla Rodena, jak jede na koni po lesních cestách. Nebo si můžete v reálném čase vychutnat, jak se otvírá a zavírá padací most. Pokud se chcete dobře prospat, tak doporučuju, nic vás u toho nevyruší.(30.7.2017)

Vizuálně nádherný film, některé scény berou dech. Děj je velmi pomalý, ale když divák přistoupí na toto tempo, jedná se o velmi dobrý film. Nicméně masový divák spokojený nebude, to je jasné :-)(5.8.2017)

• Slepejsek

Říkali filmová báseň... a ono toporné herecké výkony - místy to vypadalo jakoby hrály jen dřevěné loutky (snad s výjimkou A.Bílíka) - mezi nimiž překvapivě propadl i Karel Roden (jeden zasmušilý výraz je na otce, který chce najít desetiletého syna, zoufale málo). Historický přínos nulový - za takový středověk by se musela stydět i podprůměrná televizní inscenace. Meditace? Ano, než na plátně spustí a vytáhnou padací most, než mince doputuje do správné dlaně či jezdec přijede do popředí, můžete meditovat na libovolné téma, aniž by vám z filmu cokoli podstatného uniklo. Vztah otce a syna? Strach? Odcizení? Dospívání? V rámci filmu nic takového není. Do ani jednoho nenahlédnete (syn odchází jakoby odříkával školní básničku a na konci mu pro jistotu ani není vidět do tváře a otec má celou dobu jeden univerzální výraz, ze kterého nemáte šanci poznat, na co vlastně myslí). Říkali filmová báseň... a ono jen roztažené zoufalé prázdno (i 30 minut by bylo nekonečných!)... PS: a co mne dorazilo úplně, je nesoudnost páně Kadrnky ohledně výsledku své práce...(5.8.2017)

• Akmodos

Rozhodně nesouhlasím, že je Křižáček pouze o Karlu Rodenovi jedoucím na koni. Je o Karlu Rodenovi jedoucím na koni a také o lidech, mačkajících Karlu Rodenovi obličej.(18.8.2017)

• DavidAAAA

Ty vole,co to bylo? Chcete mi říct, že když třeba natočím svého psa, jak sere pod stromem, natáhnu to na hodinu a půl a pak zabalím do rádobyuměleckých keců, takže se nejen najde pár bláznů, který v tom uviděj smysl a poezii, pár bláznů, který to po nich budou papouškovat a eště na to dostanu od státu pár mega?? Prosím, kde se o ty granty žádá? Jako sorry, ale kdo v tomhle vidí nějaký smysl, tak má asi trochu potíže s mozkem.(2.9.2017)

1 2 3 následující >>