poster

Temné údolí

 • Rakousko

  Das finstere Tal

 • Německo

  Das finstere Tal

 • Itálie

  Lo straniero della valle oscura - The Dark Valley

 • Slovensko

  Temné údolie

  (festivalový název)

Western / Mysteriózní

Rakousko / Německo / Itálie, 2014, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kulyk
  ****

  Nejprve se milý divák vyděsí, že tempo není zrovna strhující, rázné a postrádá spád, zkrátka, že to jde jako když ,,sere a maluje", později však kvituje pečlivě budovanou atmosféru a spokojeně potřásá hlavičkou. Výborná záležitost, v níž Shane místo doliny ve Wyomingu volí údolí alpské. I zde se, stejně, jako v díle písmáka Schaefera, hrdina nedá popsat jako stoprocentně kladný. Přichází, vykoná potřebné, znaveně odjíždí zapadající lavině vstříc, a to s tíhou svých vin někde na ramenou. A tak jedinými zásadními rozdíly jsou osobní angažovanost x principiálnost a to, že Shane ,,byl pistolník s očima jako len, štíhlej jako řeholník" a Sam Riley je blbeček.(31.1.2018)

 • MA.KI
  *****

  Western po rakousku. Záhadný Američan Greider přijede v polovině 19. století z neznámých důvodů do odloučené horské vísky vysoko v Alpách a chce zde přečkat zimu. Uzavřená komunita, žijící zde pod nadvládou rodiny Brennerů, cizince překvapivě přijímá a v TEMNÉM údolí se začnou dít věci. Temná minulost vystoupí na světlo světa a proti sobě najednou stojí cizinec a starý Brenner s jeho šesti syny. Vypravěčka, místní děvče Luzi, zprostředkovává spolu s brilantními záběry kameramana příběh o pomstě a křivdách z minulosti, o lidském zlu, které ve vesnici přetrvává do současnosti. Málomluvný (své)rázný western z drsného a nehostinného prostředí mrazivých svahů Alp, natočený dle stejnojmenného románu Thomase Willmanna v rakousko-německé koprodukci, využívá jak specifických prvků tohoto původem západního žánru, tak i elementů žánru typického pro německy mluvící prostor – tzv. Heimatfilmu. Režisér klade důraz primárně na atmosféru a vybroušenou kompozici obrazů, včetně slow motion záběrů akce či dokonce chvilkového snímání přes krev, jež se odrazila do kamery. Pravda, charaktery zúčastněných (mimochodem, mluvících tyrolským dialektem) jsou v podstatě bez výjimky ploché a statické, film však stojí na jiných kvalitách, o nichž už byla řeč. Příběh, zarámovaný cynicky klidným příjezdem a odjezdem cizince, si nenechte ujít!(2.11.2014)

 • rikitiki
  ****

  V syrovém westernu se toho moc nenamluví, zato atmosféra je třeskutá jako mráz, který svírá zapomenuté údolí. Ve kterém žijí křivdy, o kterých se nemluví a nespravedlnost, která poznamenala každého. Dokud se nezjeví záhadný cizinec a nezačne napravovat to, o čem si nikdo z vesničanů už ani netroufne pomyslet, že by to napraveno být mohlo. ____ Chtělo to jen ještě malinko vypilovat scénář, protože je tam pár (opravdu jen pár) momentů, které hutnému vyznění filmu ubližují. Třeba přestřelka ke konci rušivě podbarvená popovou písničkou, když přitom zvuk spršky krve letící vstříc sněhu by zasáhl víc - pozdější scéna s rozzuřeným Hefaisteim působila mnohem drtivěji. . Nebo poněkud neuvěřitelné odzbrojení či přehnaný trest v podobě kříže.____ Ale jinak, i přes minimum dialogů snímek udržuje nevídané napětí, a to přestože se dá motivace postav odhadnout dřív, než je vyslovena. Sam Riley hraje mstitele ve věku a projevu na pomezí muže a kluka, který je rozhodnutý pro svou cestu, to ale neznamená, že ho občas neděsí. A nenápadně nádherná Paula Beer má roztomile zarputilou tvářičku, která přesně vyjadřuje i pevnost jejího charakteru. _____ Tohle je více než důstojná variace na typicky americký žánr.(1.5.2017)

 • sud
  ****

  Nejen Dánové, ale i Rakušáci se rozhodli sebrat vhozenou westernovou rukavici a přijít se svou osobitou troškou do mlýna. Tvůrci vsadili na spaghetti westernový styl, atmosféra ponuré vesnice v zasněžených horách silně připomíná Velké ticho, hlavní postava dává vzpomenout na Tuláka z širých plání a nejeden westernový divák nepřehlédne ani aluze na Sergia Leoneho (kapesní hodinky). Jenže proč to filmu vytýkat, když to tak skvěle funguje. Atmosféra se zadře pod kůži a spolu se svižným dějem dá vydechnout až s příchodem závěrečných titulků. Přestřelky mají říz, s korektností si film taky hlavu moc nedělá (v kostele, hostinská) a hlavní hrdina je dostatečně charismatický a sympatický. (Nejen) westernovým fanouškům mohu bez výhrad doporučit. 85%.(8.11.2014)

 • KNTRFKT
  ***

  Ono sehnat kvalitní chovný materiál na vsi, kde už i kámen šukal cihlu není vůbec snadný. A tak se občas stane, že rodiče prodaj svojí dceru shnilýmu dědkovi, aby od něj dostali aspoň půlku nakrájený Šumavy. Tenhle rakouskej western (jo, fakt tam je napsáno western) není v podstatě ničím nijak zvlášť originální, ale já si tak říkám, co by asi u nás natočili za kokotinu třeba s Mádlem a Kokotkem v hlavní roli. Určitě by se to spíš podobalo vycházce pacientů z léčebny pro mentálně choré. Ale tenhle Ondřej Procházka celkem umí, tudíž je to koukatelný a člověk se extra nenudí. Prolog bych tedy trochu sešmikal, neni důvod to tak zbytečně natahovat, ale jak řikám, dá se, takže otřít hubu od apfel struddelu a koukat.(2.2.2016)

 • - Film měl premiéru na 25. ročníku televizní a filmové tvorby Romy Gala 2014, kterou pořádá TV ORF a Thomas W. Kiennast si odnesl cenu za Nejlepší kameru. (Terva)

 • - Rakousko zaslalo snímek do kategorie Nejlepší cizojazyčný film na 87. udílení Oskarů. Film však neprošel nominací. (Terva)

 • - Natáčelo se v italském Val Senales. (Terva)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace