Temné údolí

Temné údolie

(festivalový název)

Western / Mysteriózní

Rakousko / Německo / Itálie, 2014, 115 min

Já tedy nevím, proč netočíme westerny u nás na horách, když to jde v Německu nebo Rakousku. To mě trochu mátlo, já mám představu westernu úplně jinou. Americké pláně, šerif, soudce, holčiny k mání a podobně. Tady ty zasněžené hory, vánice, mráz jak na Aljašce mě přece jen trochu přivedly do rozpaků. Jinak už úvodní melodie byla tak chytlavá, že jsem věděla, ano to bude něco pro mě a hodila jsem termín "western" za hlavu. Studené pomstoidní klima a strach na mě čišelo ze všech stran. A vida, najednou se tam objevil mladíček s temným pohledem (já se tomu musela chvílemi smát) s jasnou pohnutkou, proč přijel. Pomsta tedy vážně stála za to. Já si navíc smsla na kácení stromu, potažmo hozených do žlabu jako v Pyšné princezně a šup dolů. Mladík musel urputně trénovat než tam přijel, protože strefit se do dvou orgánů s takovou přesností je kumšt. Jasně, že celá ta pakáž, co měla být vyhlazená, vypadala až na toho jednoho odporně, tudíž se o nějaké lítosti nedalo ani mluvit. Má to své pro a proti, nicméně já to brala se vším všudy a tak to také hodnotím.(16.11.2016)

jo, Brennere ml., kdybys místo prznění cizích nevěst sledoval vývoj amerických zbraní, věděl bys, že winchestrovka je na víc jak dva náboje...:) Jinak vynikající, nádherné záběry zimních Alp, na které se zvláště v těchto nelidských vedrech dobře dívá. Myslím, že Sam Riley roli nemluvného mstitele zvládnul docela dobře.(13.8.2015)

Nejprve se milý divák vyděsí, že tempo není zrovna strhující, rázné a postrádá spád, zkrátka, že to jde jako když ,,sere a maluje", později však kvituje pečlivě budovanou atmosféru a spokojeně potřásá hlavičkou. Výborná záležitost, v níž Shane místo doliny ve Wyomingu volí údolí alpské. I zde se, stejně, jako v díle písmáka Schaefera, hrdina nedá popsat jako stoprocentně kladný. Přichází, vykoná potřebné, znaveně odjíždí zapadající lavině vstříc, a to s tíhou svých vin někde na ramenou. A tak jedinými zásadními rozdíly jsou osobní angažovanost x principiálnost a to, že Shane ,,byl pistolník s očima jako len, štíhlej jako řeholník" a Sam Riley je blbeček.(31.1.2018)

„NIKDO NEVÍ, JAK TEN CIZINEC NAŠEL CESTU AŽ K NÁM.…“ /// Zimní western, kterej dělá lidem radost zvoněnícím umíráčkem. Von totiž místo sužovaný vládou rodinnýho klanu navštíví cizinec, kterej soustavně porušuje pátý přikázání. Padouši vzbuzujou emoce a pomsta hladí duši. Navíc to vůbec není artový. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2010 napsal Thomas Willmann, číst nebudu. 2.) U nás na vesnici jsme všichni bratři a sestry. (a někoho to vobčas sere…) 3.) Thx za titule „Jišpa“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(29.11.2015)

Neklasická poctivá žánrovka nečekaných koutů rakousko-německých zasněžených tvrdých alp, ve kterých bylo zlo potrestáno jiným a tamní svět šel dál. Jinudy, ale stále na stejném nevlídném místě. Trochu překvapení, dobré, protože moderních alpských gernánských westernů není zrovna mnoho, nicméně ačkoliv to tu atmosféru a neukecanost má a už od příjezdu fotografa je jasné, komu na rameni sedí ďáblík, je tak tak nějak, krom prostředí, příliš klasické. Poctivá žánrovka, ale nic víc, co by stálo extra za zapamatování. Jednohubka, která dá poznat, že nejen Amíci a Taliáni mají obstojné recepty :)(31.10.2014)

• - Rakousko zaslalo snímek do kategorie Nejlepší cizojazyčný film na 87. udílení Oskarů. Film však neprošel nominací. (Terva)

• - Natáčelo se v italském Val Senales. (Terva)

• - Film měl premiéru na 25. ročníku televizní a filmové tvorby Romy Gala 2014, kterou pořádá TV ORF a Thomas W. Kiennast si odnesl cenu za Nejlepší kameru. (Terva)