poster

Prázdné místo (TV seriál)

 • Velká Británie

  The Casual Vacancy

Drama

Velká Británie, 2015, 3 h (Minutáž: 3x59 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tom Riddle
  ****

  OBSAHUJE SPOILERY Knižní předloha Prázdného místa se nesetkala s nejvřelejším přijetím. Od autorky knižní série, která naučila celou generaci dětí zase číst, zkrátka lidé čekali něco jiného. Zatímco v HP J.K. Rowling vytvořila obří příběh o boji dobra a zla s potenciálním dopadem na celý svět, v Prázdném místě řeší osudy lidí malého městečka se všemi jeho pleticháři, drbnami, malichernými maloměšťáky, nezvládnutelnými puberťáky i dobrými dušemi. V Pagfordu smrt prominentního obyvatele městské rady Barryho Fairbrothera rozehraje boj mezi společenskými vrstvami o budoucnosti městečka. Velkým kamenem úrazu knižní předlohy je extrémně dlouhý úvod a nekonečné popisy potřebné pro skutečně dobré pochopení knihy. Tomu se televizní verze umně vyhýbá a charaktery představuje v rychlých a dostatečně vypovídajících scénách. Díky tomu si od začátku do konce drží atmosféru zlověstného poklidu, jemuž pod povrchem očividně bublá a hrozí překypěním cosi zkaženého. Musím rovněž pochválit výběr herců, především mezi náctiletými, debutující Abigail Lawrie se popasovala s komplikovanou rolí Krystal na výbornou. Potěší i vymazlený vizuál maloměsta a notná dávka (byť sem tam infantilního) humoru, kterého se v knize (z pochopitelných důvodů) nedostává. Bohužel se nemůžu vyhnout neustálým srovnáním s knižní verzí, která mě sice nudila/zklamala úvodem, ale o to víc mě smetla v samém závěru. Televizní adaptace je oproti knize umírněná v jazyce i vyhrocenosti situací, všem postavám dává mnohem menší prostor (například vůbec nerozvíjí motivy Sukhvinder či Colina, některé postavy dokonce úplně chybí), ale především mění některé pointy příběhu (VELKÝ SPOILER!!!! ač je i tak konec televizní verze velice tragický, ten knižní je o poznání temnější, pro většinu zúčastněných, a nabízí vykoupení jenom malé hrstce postav KONEC VELKÉHO SPOILERU!!!). Kniha i seriál mají každý své pro a proti, je asi potřeba je brát jako dvě samostatná díla, ne jako vzájemně se doplňující části většího celku. Ačkoli u mě o chlup vítězí mnohými zatracovaná knižní verze, tahle její adaptace určitě má co nabídnout a stojí za podívání.(5.3.2015)

 • VenDulin85
  **

  ... a pánbůh si sedl k chlapečkovi do příkopu a plakali spolu. Asi tohle mě napadlo, když jsem dokoukala trilogii Prázdné místo. Já už si připadám jak soudce a kat, ale proč si někdo mohl myslet, že do tří hodiny narve děj a hlavně všechny ty postavy s jejich přezdívkami a motivy? Kniha nebyla pro každého, protože v samotném úvodu musíte čelit lesu lidí, které si rebelové ze střední ještě trefně pojmenovali, takže to množství jmen může jednoho utlouct. Jenže.. když jste se dostali přes náročný úvod, obdrželi jste super emoční pecku do kou... choulostivých partií. Televizní verze tohle nepobere a nepobere, musí vynechat něco tuhle a tamhle a co z toho zůstane, je chudé a Rowlingová si to nezasloužila.(6.5.2015)

 • Radiq
  *

  Byly tam dvě dobré věci - sem tam docela dobrá hudba a to prostředí typické anglické vesničky. Jo a taky tam byla dobrá hláška: "To ani není šoustání. Je to jen hoňka v někom." chchch. Zbytek byl ale bezbřehá nuda. V čele se starou nepříjemnou bábou, co vypadala jak starej svraštělej Mr. Bean s parukou po 30 letech chlastání, kterej navíc neumí hrát. Ta mě tam vážně srala. Ostatní herci taky nic moc a ten děj vlastně úplně nezajímavej. A zakončenej nevinnou tragédií, ach jaké klišé!!! Takže asi takhle: že to napsala Rowlingová musi každymu byt uplně u prdele, ne? Když je to blbost...(12.4.2016)

 • hansel97
  ****

  Pokud někdo uvažuje, že si přečte knížku, tak mu to vřele doporučuju, protože je naprosto skvělá a bude stále překvapen, protože scenáristé toho změnili HODNĚ! A navíc v seriálu některé postavy nebyly, nebo nedostaly prostor jako Sukhvinder, což je škoda.Ten příběh je celkově hodně silnej a neuvěřitelné je propracovaní "domino efektu," který vede k smrti jedné z postav. To jak na sobě všechno záleží je prostě v téhle knížce úžasné.(8.3.2015)

 • Malarkey
  ***

  Prvně jsem tomu dal šanci, ale v půlce druhého dílu jsem to musel vypnout. Bylo mi doporučováno, ať to nechám odležet a později to nakonec dojedu do konce. To se také stalo a já i na podruhé odolal. Prázdné místo nabízí tolik lákavých nápadů, kterých si nelze nepovšimnout. Například mysteriozní atmosféru nebo prostředí anglického venkova. To je něco, co v příbězích vysloveně můžu. Jenže to by se v té vesničce taky muselo něco dít...(25.12.2015)

 • - Jedná se o nezávislou produkci pro BBC. (Patw)

 • - Kniha "The Casual Vacancy" vyšla v září 2012. Šlo o první knihu „pro dospělé", kterou J. K. Rowlingová napsala po Harrym Potterovi. (Plechpetr)

 • - Studio Warner Bros. uvedlo, že bude oficiálním celosvětovým distributorem seriálu mimo Velké Británie, kde bude seriál uveden pod hlavičkou BBC. (Patw)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace