Reklama

Reklama

Epizody(3)

Tato adaptace románu J.K. Rowlingové se soustředí na jedno anglické městečko, pod jehož idylickým vzhledem se skrývají bouřlivé emoce. Když zemře místní radní, vypukne nevraživý boj o uvolněné místo a soudržnost zdejší komunity se rozpadá. Prázdné místo je dramatická minisérie natočená podle stejnojmenného bestseleru J. K. Rowlingové, v koprodukci HBO a BBC. Zápletka se soustřeďuje na Pagford, zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným tržištěm a starobylým opatstvím. Za krásnou fasádou se však skrývá město ve válce: bohatí válčí s chudými, dospívající děti válčí s rodiči, manželky válčí s manželi a učitelé válčí se svými žáky. Pagford není takový, jaký se na první pohled zdá. Když náhle zemře čtyřicátník Barry Fairbrother, městečko Pagford ustrne v šoku. Fairbrotherův skon vyvolá krizi v městské radě i v osobních životech mnoha místních obyvatel, včetně jedné teenagerky, jíž Barry podal pomocnou ruku. A prázdné místo, které zůstalo po Barrym v radě, se brzy stane katalyzátorem pro ten největší boj, jaký město dosud zažilo. Kdo zvítězí ve volbách plných vášní, pokrytectví a nečekaných odhalení? (HBO Europe)

(více)

Videa (8)

Trailer 2

Recenze (36)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Prvně jsem tomu dal šanci, ale v půlce druhého dílu jsem to musel vypnout. Bylo mi doporučováno, ať to nechám odležet a později to nakonec dojedu do konce. To se také stalo a já i na podruhé odolal. Prázdné místo nabízí tolik lákavých nápadů, kterých si nelze nepovšimnout. Například mysteriozní atmosféru nebo prostředí anglického venkova. To je něco, co v příbězích vysloveně můžu. Jenže to by se v té vesničce taky muselo něco dít... ()

Tom Riddle 

všechny recenze uživatele

OBSAHUJE SPOILERY Knižní předloha Prázdného místa se nesetkala s nejvřelejším přijetím. Od autorky knižní série, která naučila celou generaci dětí zase číst, zkrátka lidé čekali něco jiného. Zatímco v HP J.K. Rowling vytvořila obří příběh o boji dobra a zla s potenciálním dopadem na celý svět, v Prázdném místě řeší osudy lidí malého městečka se všemi jeho pleticháři, drbnami, malichernými maloměšťáky, nezvládnutelnými puberťáky i dobrými dušemi. V Pagfordu smrt prominentního obyvatele městské rady Barryho Fairbrothera rozehraje boj mezi společenskými vrstvami o budoucnosti městečka. Velkým kamenem úrazu knižní předlohy je extrémně dlouhý úvod a nekonečné popisy potřebné pro skutečně dobré pochopení knihy. Tomu se televizní verze umně vyhýbá a charaktery představuje v rychlých a dostatečně vypovídajících scénách. Díky tomu si od začátku do konce drží atmosféru zlověstného poklidu, jemuž pod povrchem očividně bublá a hrozí překypěním cosi zkaženého. Musím rovněž pochválit výběr herců, především mezi náctiletými, debutující Abigail Lawrie se popasovala s komplikovanou rolí Krystal na výbornou. Potěší i vymazlený vizuál maloměsta a notná dávka (byť sem tam infantilního) humoru, kterého se v knize (z pochopitelných důvodů) nedostává. Bohužel se nemůžu vyhnout neustálým srovnáním s knižní verzí, která mě sice nudila/zklamala úvodem, ale o to víc mě smetla v samém závěru. Televizní adaptace je oproti knize umírněná v jazyce i vyhrocenosti situací, všem postavám dává mnohem menší prostor (například vůbec nerozvíjí motivy Sukhvinder či Colina, některé postavy dokonce úplně chybí), ale především mění některé pointy příběhu (VELKÝ SPOILER!!!! ač je i tak konec televizní verze velice tragický, ten knižní je o poznání temnější, pro většinu zúčastněných, a nabízí vykoupení jenom malé hrstce postav KONEC VELKÉHO SPOILERU!!!). Kniha i seriál mají každý své pro a proti, je asi potřeba je brát jako dvě samostatná díla, ne jako vzájemně se doplňující části většího celku. Ačkoli u mě o chlup vítězí mnohými zatracovaná knižní verze, tahle její adaptace určitě má co nabídnout a stojí za podívání. ()

Reklama

Coleator 

všechny recenze uživatele

Knihu jsem četl nadvakrát - nejprve jsem se ztratil v obrovském množství postav a bohatém slovníku JKR, napodruhé už jsem ale knížku dočetl... Tato adaptace vynechává a upravuje opravdu hodně, čímž příběh dost trpí, přesto skvělý casting a nádherné prostředí dělají z této minisérie nakonec povedené dílko... Škoda, že velkých úprav dosáhla i scéna, kde dr. Jawandové ujedou nervy - v knížce se jednalo o naprosto geniální pasáž, tady vše tak nějak vyznělo do ztracena... Kdyby dostali tvůrci pár dílů navíc, určitě by se nikdo nezlobil - nejsem si totiž jistý, že tato forma diváky neznající předlohu dokáže dostatečně oslovit... ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Knižní předloha bavila převelice, první díl namlsal, tak jsem s velkým očekáváním sfoukl druhej a třetí díl a jako, notyvole, co tohle má být? Sociální drámo sice jo, ale kam se poděl humor a hlavně trefné vykreslení charakterů lidí, mezi kterýma žijeme i my tady a který tak straašněé mooc milujeme... Ne, tohle je fakt škoda převeliká, takže asi fakt jak píše xxmartinxx- ta DžejKej bude asi vážně nezfilmovatelná, resp. stejně jako u Pottera (kterej byl ale i tak dobrý kíno) tady něco chybí, větší hloubka a tak. Uvidíme, co na to Cormoran "Batman" Strike a jeho Robin... ehm "Robin" :-) ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

... a pánbůh si sedl k chlapečkovi do příkopu a plakali spolu. Asi tohle mě napadlo, když jsem dokoukala trilogii Prázdné místo. Já už si připadám jak soudce a kat, ale proč si někdo mohl myslet, že do tří hodiny narve děj a hlavně všechny ty postavy s jejich přezdívkami a motivy? Kniha nebyla pro každého, protože v samotném úvodu musíte čelit lesu lidí, které si rebelové ze střední ještě trefně pojmenovali, takže to množství jmen může jednoho utlouct. Jenže.. když jste se dostali přes náročný úvod, obdrželi jste super emoční pecku do kou... choulostivých partií. Televizní verze tohle nepobere a nepobere, musí vynechat něco tuhle a tamhle a co z toho zůstane, je chudé a Rowlingová si to nezasloužila. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (5)

  • Kniha "The Casual Vacancy" vyšla v září 2012. Šlo o první knihu „pro dospělé", kterou J. K. Rowlingová napsala po Harrym Potterovi. (Plechpetr)
  • Fiktivní městečko Pagford vznikalo v lokalitách Gloucestershire (na jihozápadě Anglie Painswick, Minchinhampton, Stroud, Northleach a Bisley), dále se natáčelo ve Warwick Hall v Burfordu, Oxfordshire a v Bristolu. (Kleinbauer)
  • J. K. Rowling, autorka knižní předlohy, se podílela i na produkci seriálu. Zasahovala například do stopáže epizod. (Patw)

Související novinky

J. K. Rowling si našla nového hrdinu

J. K. Rowling si našla nového hrdinu

08.09.2016

S Harrym Potterem jsme se rozloučili v roce v roce 2007 (respektive v roce 2011, pokud mluvíme o filmech), letošní rok je ale velkým magickým comebackem. V červenci jsme dostali divadelní hru Harry…

Reklama

Reklama