Policie obviňuje, zákon osvobozuje

• Česko

Policie stíhá, zákon osvobozuje

• Itálie

La polizia incrimina la legge assolve

• Španělsko

La policía detiene, la ley juzga

High Crime

Thriller / Krimi / Drama

Itálie / Španělsko / Francie, 1973, 100 min

S uživatelem Enšpíglem jsme si domluvili další online televizní sledovačku a volba tentokrát padla na italskou kriminálku sedmdesátých let, které s pravidelností nabízí Česká televize. Celou dobu to bylo přesně v tom duchu, co si pod pojmem staré italské kriminálky dovedete představit. Perfektní oldschool automobilové honičky Fiatů s Alfou, sem tam nějaká přestřelka, brutalita jako svině. Navíc brutalita vedená na ženách a dětech, což je na dnešní poměry vlastně až nemyslitelný. Co Vám budu povídat, místy to byl fakt náhul jak hovado. Čekal jsem, jak se s tím Franco Nero popere a doufal jsem v mega kosící závěr. Ten se ale nedostavil. Úplně ten závěr popřel celý film. Pak jsem si přečetl komentář uživatele westman a zjistil, že Česká televize upravila závěr filmu? Vážně tomu tak je? Já na internetu po chvíli hledání žádný alternativní konec nenašel. Pokud by to byla pravda, není to trošku zbytečné? Ten film je brutální celou dobu, jeden závěr, na který jsem celou dobu čekal, a ve který jsem doufal, by asi už nic moc nezměnil, ne? Takhle to skončilo bez odplaty...takže jako kdyby to ani konec nemělo.(28.10.2020)

Spolus filmami ako Obcan se bouri a Velke Vydirani ide asi o treti najlepsi film rezisera Enzo G. Castellariho. Hlavnu rolu tu hra Franco nero /Django 1966, Bitva Na neretve, Vamos a Matar, Companeros/, a tu vo filme prenasleduje akusi drogovu mafiu v meste Genova. To sa mi vzdy na Castellariho filmoch, dalej na filmoch Umberta Lenziho pacilo /dodrzoval to aj Villaggio/, ze sa dej filmu odohraval v rodnom Taliansku - bud Rim, genova, Milano bolo castym dejiskom filmov alebo aj Neapol. Dvojica BS/TH mala vzdy kopu reci o USA - tam sa odohravali aj ich filmy. Slusne slapal aj james Whitmore /Asphalt Jungle, Tora Tora Tora a Planeta Opic/, medzi zname proflakle drzky patril aj Nello Pazzafini /Fantozzi 1975, La Polizia e sconfitta, Un poliziotto scomodo/ no a aj Dzovanni Cianfriglia /Kdo najde pritele, najde poklad, Suda a licha, Dva Vytecnici/. Klasicke atributy poliziotteschiu ma - rvacky, autonahanacy. nasilne sceny nechybaju, prestrelky. Castellariho si doposial pamatam ak orezisera podpriemernych Extralargov, tu sa vsak ukazal, ze ma na viac nez len plane Extralarge. Film ma slusne tempo - tu ma pravdu Karlos80 o tej uvodnej autonahanacke,, potom to uz jede a nenudi ani chvilu. Poliziotteschi nie je o hereckych vykonoch, tie tu nebolo treba. Axte funda poliziotteschi filmov, toto je povinna jazda . 77 %(11.9.2018)

... stíny "rodiny." Muž číslo jedna, éro z éry první třídy. Okatý, v barvě mořské zátoky, vlasatý zlatohlávek Franco, co permanentně zaměstnává hlasivky, nemluví naplano, nepálí nadarmo. Má napilno. Míří nahoru, napřímo. Chopí se práce, z ranku palčivých, rance s chapadly chobotnice. Neochabuje, nepolevuje, i když samotní "sněhuláci" jsou jako saně. Útočí na jeho slunce, chrlí, plivou na ně plameny zákeřně krvavé.(5.7.2020)

Tak ted jsem si přečetl koment uživatele westman a já se ptám český televize , to je jako pravda ? To myslíte vážně, vždyt to úplně změnilo podstatu celýho filmu ten "ČT závěr". Nechci dělat unáhlený závěry, neznám okolnosti s právy atd, ale je to hrubé ovlivnění celého filmu. Celou dobu je to nekomprisní, tvrdá jízda, s každou přibývající minutou začíná přituhovat a já jako divák jsem s pohledu France Nera vytušil finále, které nebylo a teď je otázkou proč. V podobě, které jsem viděl dnes 27.10. 2020 na ČT art dávám 3*(27.10.2020)

Kultovní status, který si toto poliziotteschi v Itálii nese, je tak trošku nezasloužený. Franco Nero, na kterém celý film stojí a padá, je skvělý herec, s širokým výrazovým rejstříkem, ale tady ho Castellari tlačí do polohy, která mu není vlastní. Připomíná spíš králíčka Azurita na speedu – rychle mluví, nebo spíš křičí, hodně a přehnaně gestikuluje, prostě až směšně přehrává a nekouká se na to hezky. Zápletka je sice sofistikovanější, než u jiných poliziotteschi filmů, ale než se začně opravdu něco zajímavého dít, uteče poměrně dlouhá doba. Akce je pomálu, a spíše než no-brain zábavy jsem se dočkal hodně pletichaření s věčně rozčileným Nerem.(5.10.2017)