Hvězda kriminálu (festivalový název)

Starred Up

Velká Británie, 2013, 106 min

Drsná, syrová a ufuckovaná sonda do věznice v UK, kde řešíte problémy, rozbitou žiletkou a pořezáním všech, kdo se na vás jen křivě podíval. Vaší hodinku v terapeutické skupině trávíte rozkopáním všech židlí, nasráním všech okolo, zapálením si cigarety a odvedením zpátky na celu. Mezi vaše koníčky patří plyvání do ksichtu a dupání po obličeji bachařům. Esence chlapáctví, které k dokonalosti nahrává i drsný britský akcent a v které by asi málokdo očekával citovou vztahovku otec-syn.(17.7.2014)

Drsný návod na to, jak si získat v kriminále respekt. Vlastně se jedná o extrakt čistého násilí a neustálého fuckování. Linky s otcem a synem potažmo se skupinou či s kápem kriminálu jsou tu jen proto, aby navodily dojem nějakého děje. Ale ten byl jen zástupný. A tady to vůbec nevadilo. Jack O'Connell nezklamal ani tentokrát a potvrdil, že je do budoucna velkým příslibem. 70%(12.2.2015)

Drama je to dobré, nejsou zde momenty, kdy by se člověk mohl smát. Ke konci to ještě graduje, i když je to v podstatě nevyhnutelné vyústění, čemuž napovídá dosavadní průběh celého filmu. Jsou zde výborné scény, při kterých vás skutečně bude mrazit, což je přesně to, co film potřebuje. Možná to udělat ještě o něco vyhrocenější a bylo by to skutečně vrcholné.(20.8.2014)

Zase jedna drsná sonda do zaplivaného kriminálu, kde se to brutalitou jenom hemží. Škoda, že se nezařízne pod kůži jako neposedná tříska. Důvodů je hned několik. Chybí snaha učinit z hlavních postav divácky zajímavé objekty. Něco udělají, divák jejich krok pochopí, jenže vzápětí udělají něco nečekaného, což naopak nedokáže skousnout. Vyprávění navíc nemá vnitřní náboj, napětí mezi otcem a synem bohužel nestrhne. Vzpomínám si na případ francouzského Proroka (2009). Režisér byl v Malikově (hlavní hrdina) vzestupu trpělivý, bravurně si zahrával s očekáváním, prostředí věznice líčil se všemi surovými detaily a od násilných scén si rozhodně nedržel odstup. Výsledek byl přesto nesoudržný a mlhavý a u hlavního hrdiny, sic neslezl z plátna (stejně jako v tomhle případě Eric), jsme nevěděli a (nechápali), co je vlastně zač. Dějově navíc nemá moc co nabídnout. Režisér David Mackenzie je sakra osobitý britský tvůrce. V současnosti dle mého jeden z nejzajímavějších. Stojí za přemýšlivým dramatem Perfect Sense i voyeuristickým kouskem Hallan Foe. Tady vyloženě nezklamal, to určitě ne, ale jednoduše bych očekával intenzivnější zážitek.(28.8.2014)

Moc se toho neděje – kluk jde do vězení, kde se po letech potká s otcem, který tam sedí na doživotí. Samozřejmě, že žádné dojemné rodinné shledání nenastane. Zato se v klaustrofobickém prostředí plném testosteronu téměř většina postav dopouští někdy odůvodněného, ale jindy taky ne, násilí. Všichni, včetně bachařů, jsou v kleci a vzhledem k nezvladatelným povahám a neschopnosti řešit konflikty, snadno začínají rvačky na život a na smrt. ___ Moc se toho neděje, ale snímek si mě získal neskutečně silným vnitřním napětím, kdy jsem stále čekala, kdy a proč dojde k příštímu výbuchu. _____ Film se rozhodně nedá označit za sentimentální a mladý Eric je sígr, co kolem sebe kouše jako vzteklý pes, jenomže stačí pár náznaků, aby bylo jasné, že on je mnohem prokreslenější charakter, než jenom odpad, co už nemá žádnou šanci. Stejně tak jeho otec. Zdá se, že povahy formované vězením i drsným životem mimo něj, nemůžou jednat jinak a směřují tedy k neodvratnému konci. OK. Spoiler: konec malinko sentimentální je. Nikoliv dějem, ale spíš tím, že odhalí přece jen dobré vlastnosti u některých zúčastněných. ____ Jo, a všichni tam hrají fenomenálně! /Můj film číslo 5 700/(27.6.2016)

• - Predstaviteľ hlavného hrdinu Jack O'Connell si počas nakrúcania poranil ruku a musel stráviť deň v nemocnici. (ambron)

• - Natáčanie prebiehalo v slávnej väznici Crumlin Road na severe Belfastu, ktorá je od roku 1996 uzavretá a v súčasnosti slúži ako turistická atrakcia. Trvalo 24 dní, z toho 18 dní v kuse. (ambron)

• - Termín "Starred Up" sa vo Veľkej Británii používa na pomenovanie predčasne presunutých zločincov zo zariadení pre mladistvých delikventov do väzení pre dospelých. (ambron)