Endeavour

Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scénář:

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (více)

Série(9) / Epizody(36)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

Recenze uživatele warrenur k tomuto seriálu (31)

Endeavour (2012)

Urcite nadpriemerna britska old-schoolova detektivka s vybornymi ustrednymi predstavitelmi. Morse s jeho dedukciami slusne hviezdi. Miestami som sa sice neubranil pocitu prilisnej prekombinovanosti, ale v konecnom dosledku kazdy diel poskytol v zavere zadostucinenie. Prakticky kazda jeden a pol-hodinova cast je pripadom samym o sebe a na pozadi rozvijajuceho sa Morse-ovho zivota pekne don vzdy zapadne. Hoci mozno na zaciatku jednotlive udalosti nesuvia, Morse dokaze, za ano. :) Obcas sice naivne, ale kusok je vitanym vankom v krimi-serialoch poslednych par rokov. Chvala Bohu sa to nehra na Sherlock-a a odohrava sa vo vaznejsom duchu. Odporucam. EDIT: Po deviatej, zaverecnej serii musim pochvalit tvorcov s akou citlivostou v nej uzavreli este niektore linie. Znacna nostalgia v zavere. Odporucam ako celok, hoci niektore serie, ci epizody v nich su len nadpriemerne. 85% ()

Nokturno (2014) (S02E02)

Vyborny diel, trocha toho mystery, temne tajomstva z minulosti a zname mlade herecky, ktore v sucasnosti hraju uz velkolepe role. :) ()

Série 3 (2016) (S03)

Morse je zvlastny, plachy, ale velmi inteligentny chlapik so svojimi muchami i slabostami. Kazdopadne som si pocas Vianoc musel zopakovat tretiu seriu, kedze vsetky dobre 2020-ky som uz asi vzhliadol. Britski kriminalisti s vyberavym chovanim a anglictinou. Naviac, zaujimavo podane, dlhe a poprekladane kriminalne pripady. Spokojnost. Odporucam. Najvyssi cas, dopozerat nove serie, mam slusne resty. ;) ()

Hra (2017) (S04E01)

Nevrly a nastvany Morse. To tu este nebolo. :) Ale padny dovod na to urcite mal, "o tom zadna". Inak s tou sachovou liniou som mal prijemne deja vu na nedavne vyborne Queen's Gambit. ()

Chvalozpěv (2017) (S04E02)

Parada. Pacil sa mi "boj" "fanatizmu" s "mladostou". :) Zaver pecka. ()

Lazaret (2017) (S04E03)

Pacilo sa, hoci niektore konania postav mi prisli silne nadsadene. Avsak pribeh i rozohrane linie su zaujimave. ()

Sklizeň (2017) (S04E04)

Pribehovo velmi dobra cast. Zvlast zaver s romantickou liniou. Ale nedalo mi privierat oci nad neobvyklym mnozstvom "nahod" (vid. luka). I tak nadpriemer. ()

Série 5 (2018) (S05)

Zo tri diely ma sice neoslovili tak, ako prva ci druha seria, ale zvysne boli urcite nametom, prevedenim a hlavne atmosferou minimalne vyvazujuce. Zaverecna epizoda bola vyborna a v ustrednej linii zivota na policajnom oddeleni i v osobnom pribehu Morse-a sa konecne co-to udialo. Som zvedavy, kam nasich vysetrovatelov "zaveje" v dalsej serii, zvlast po vyrieknutom slube v zaverecnej casti. Tato britska nenapadna seria ma drzi uz dlho a je vitanym zanrovym osviezenim. Vrelo odporucam. Shaun Evans je mi divacky velmi sympaticky. ()

Múza (2018) (S05E01)

Mierne nadpriemerny diel s priemernym kriminalnym pripadom. Obcas mi tie "tanecky" a naslapovanie po spickach medzi hlavnymi postavami trochu lezu na nervy, ale inak stale fajn. Odporucam. ()

Patrona (2018) (S05E02)

Epizoda sa mi pacila, akurat Morse-ve chladne a cynicke chovanie je nezvykle. Zaujimava cast a opat aj historicka vsuvka. Spokojnost. ()

Cestující (2018) (S05E03)

Zaujimavy pripad surodeneckej nevrazivosti. A "nechapave a jemne naslapujuce hrdlicky" na streche. Joan je nadherna. Par sekundova epizodka so spomenutou francuzskou je fajn. :) Spokojnost. S Truelove-j by bola aka detektivka..ach jo, chuda. ;) ()

Barvy (2018) (S05E04)

Mali paradne hodnosti tie "gumy" colonel Champion a major Coward. ;) Zeby zartik? V celku priemerny pripad s trochou toho rasizmu a nostalgie z minulosti. Priemer. ()

Kvartet (2018) (S05E05)

Trosku tej medzinarodnej spionaze, ktora do Oxfordu doteraz "nepachla", napriek obdobiu, v ktorom sa serial odohrava. Francuzska fotonadsenkyna splnila a potvrdila stereotyp o vybornych, veselych, ale prelietavych milenkach. ;) Thursday-ho odkaz, vaz si ludi a bud s nimi, kym tu su, bol asi najpodstatnejsi. Mierny nadpriemer, cakal som viac. 60% ()

Rekviem (2018) (S05E06)

O polhviezdie navrch za decentne a melancholicke ukoncenie serie. Samotny zaver a odkazy, ktore Morse dostaval celu epizodu ho konecne dokopali k tomu, aby siel za tou, s ktorou im to vzdy pod povrchom iskrilo. Pripad na skole mierny nadpriemer. Vyborna atmosfera. To s Thursday-ho bratom sa dalo tusit od momentu, kedy nam ho predstavili. ()

Série 6 (2019) (S06)

Dalsia velmi slusna seria zhltnuta ako nic. Potesilo vyriesenie hlavnej linie v uzadi. A i kazdy detektivny pripad mal nieco do seba. Cloveka bavi i to, ze sa meni i usporiadanie policie a exteriery a stale to drzi po kope. Ze to nie je o x castiach stale z rovnakych kulis. Odporucam. ()

Naděje (2019) (S06E01)

To, co v zavere vyzeralo na nejake osudove Morse-ovo rozhodnutie smerom k Joan, vypalilo nakoniec uplne inak. Vysetrovatelia su trochu "porozhadzovany" kade-tade. Morse v uniforme v nejakom zapadakove, Thursday pod "krivakom" na velkom sefstve v meste, stary sefino u dopravakov a Strange Boh-vie-kde, vedie vysetrovanie smrti mladasa na vlastnu past. Novy Morse-ov imige mi nesedi, avsak odpoveda dobe, v ktorej sa serial udajne odohrava. Tesi ma i pritomnost inteligentneho a citliveho patologa s vyberavym slovnikom. :) Kriminalny pripad nadpriemer. Spokojnost. 80% ()

Apollo (2019) (S06E02)

Toto mi sadlo viac ako predosla cast. Pribehom, pripadom a i bossingom "zmrdov" na policajnom oddeleni. :) Nachadzam, zial, obcas paralely i v beznom zivote. 85% ()

Zdání klame (2019) (S06E03)

"Utesena" dedinka a i prachati obyvatelia z tovarne na cokoladu. Zeby Morse "fishoval" v rybnikoch po obchadzani sa s Joan? Pripad ma extra neoslovil. Kazdopadne hlavna linia po smrti mladeho Fancyho sa opat v zavere rozbehne. Ta ma zaujima asi najviac. Zmena v chovani deprimovaneho Thurday-ho je tiez zrejma. 65% ()

O hlavu kratší (2019) (S06E04)

Paradny, i ked miestami naivny diel. "Zednari", skorumpovana radnica, policia a nasa stara jednotka ako protipol. Zaujal i pripad stavebneho materialoveho podvodu, deje sa to zial pricasto i v nasich casoch. Morse bude mat v novom dome hodne malovania. :) ()

Série 7 (2020) (S07)

Ubralo sa z tempa a i atmosfery. A nadobudol som i dojem, ze chovania niektorych hlavnych postav nekorespondovali s tym, ako boli vykreslovane predoslych sest serii. Kazdopadne kriminalne pripady celkom usli a zaverecna linia, hoci naivna vo svojom rozuzleni, dala namet k zamysleniu. Tri epizody su dost malo. Ak vznikne osma seria, dufam, ze bude vystavanejsia a napaditejsia. Tesim sa na nu. Endeavour je vitanym osviezenim v serialovych "vodach". Skalni pozru, ale mnohi z nich budu mat po vzhliadnuti podobny pocit mierneho rozcarovania. ()