Tragický konec talentovaného herce Petra Svojtky na pražských tramvajových kolejích. Na mladého člena Národního divadla vzpomínají P. Štěpánek, I. Vyskočil, T. Fischerová, L. Havelková, J. Pleskot, P. Vondruška a další... Petr Svojtka si zamiloval divadlo a aktivně je provozoval už jako dítě. Po absolvování DAMU působil v tehdejším Divadle Jiřího Wolkera a v necelých třiceti letech přešel do angažmá v Národním divadle. Jeho začátky zde nebyly lehké, byl přijímán jako „kádrově protekční", ale brzy přesvědčil o velkém talentu. Hrál hodně ve filmech i v tehdejších televizních seriálech. Krátký, ale úspěšný herecký život se v soukromí bohužel neodrazil. Měl vždy sklony k jisté extravaganci a rizikovému chování, byl velmi pohledný – to vše ženy lákalo, ale po čase i odradilo. Se třemi herečkami měl tři děti. Nejstarší syn stejného jména je úspěšný divadelní režisér i šéf. I dcera Jana Janěková ml. je herečka a syn Jan z manželství s J. Bouškovou si táty moc neužil. Petr Svojtka zemřel ve 35 letech za nejasných okolností mezi vozy tramvaje. (Česká televize)

andrii

Český James Dean s vlasem delonovsky havraním, hlasem intonačně ryzím, znělým. Sůl prken, co svět znamenají. Měla bych sto chutí na stroji času nechat se /pře/nést a usednout hned, v hledišti, když on na jevišti Romeem… Příliš brzy byl anděly povolán do útrob nebeských bran. Snad tam na něho vytoužený kralevic dánský čekal. ()

subic

Já jsem si ho v dětství zafixoval z Arabely a více jsem se s ním seznámil až vlastně v dospělém věku. Je škoda, že někteří mimořádně talentovaní "poděsové" odejdou moc brzy ()