Kull dobyvatel

Kull the Conqueror

Kull dobyvateľ

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1997, 95 min

Kull dobyvateľ je fantasy béčko ako sviňa a od dokonalého filmu má na míľe daľeko, ale kedže mám rád fantasy a film sa natáčal na Slovensku, vcelku ma bavil. Kevinovi Sorbovi, nech sa snaží akokoľvek, to moc nejde a v mojich očiach je len Herkulom s iným menom. Občas zaujme orchestrálna hudba, ktorá ponúka celkom pekný motív, no prítomnosti elektroniky v niektorých scénach som nevedel prísť na chuť. Barbar Conan to teda určite nie je.(16.7.2004)

Strašný průser. Chudák tatíček Howard se musí obracet v hrobě. Nechápu, proč prostě nevezmou kteroukoliv povídku a nenatočí ji se stejnou atmosférou a citem - tak jak byla napsána. To platí i pro Conana. Oni se ti scénáristé zřejmě domnívají, že mají na to, vytvořit nový příběh stejných kvalit jako od Howarda. Leda HOVNO. Kull je příběhově úplně mimo a Sorbo ho hraje jako blbého manekýna. Přesto je to pořád fantasy a kdo má ten božský žánr rád, ten se musí spokojit i s málem. Tak moc toho zase natočeno není. Za hezké masky, ještě hezčí hérečky a především za působivou kombinaci rockové kytary a symfonické hudby dávám převeliké 3 hvězdičky. Film sám stojí samozřejmě za prd, ale když se to vezme jako taková levná pohádka pro dospělé, tak to špatné není. Rozhodně lepší než stará dobrá (hrozná) Red Sonja.(14.2.2016)

Tahle 90.tková fantasy "Conanovka" dokáže pobavit. Kevin Jim Beam Herkules je sympaťák a dokázal bych si ho představit v regulérní conanovce. Rozhodně je to lepší než rýmejk conana z 2011. Pro Tiu jsem měl v devadesátkách těžkou slabost, tož jedna navrch za ní a jedna za slušný rokecový nářez :) tož sumo somárom 3.(14.2.2016)

• tron

„Nezamieňaj si plnenie rozkazu s vášňou.“ Kull bol v dobe svojho vzniku očakávaný. Najmä u nás, pretože sa nakrúcal na Slovensku. Ani iní diváci na celom svete si však nechceli nechať ujsť novú fantasy z pera Roberta E. Howarda, otca kultového Conana (pôvodne malo ísť o plnohodnotnú conanovku, ale Arnold nemal záujem, tak to premenovali). Zo začiatku to vyzeralo dobre. Scenárista mal na konte Cronenbergovu Muchu a Psycho 3. Sranda bola, že napísal aj Dračie srdce, taktiež nakrúcané na Slovensku. Povesť „nového a mladšieho Conana“ mala ten správny cveng a Kevina na nakrúcanie prišiel osobne pozrieť a psychicky podporiť sám veľký Arnold Schwarzenegger (a Kevinovi do vedľajšej úlohy dohodil kamoša Svena-Olea Thorsena ako kráľa Borna). Producenti si boli istí úspechom a ešte pred premiérou hovorili, že si zmluvne Sorbu zaistili na ďalšie sequely. Kevin bol v tom čase vychádzajúca, čerstvá hviezdička, bol neopozeraný, sympatický, mal zmysel pre humor a bohovské telo. Proste nový Schwarzenegger, o čom sa snažil celý svet presvedčiť účinkovaním v televíznom Herkulovi, ktorý bol populárny i v našich zemepisných končinách. Chyba sa stala však už na začiatku. Film bol finančne podvyživený. Nedostal taký vysoký rozpočet, aký potreboval na kvalitne zhmotnenie presvedčivého rozprávkového sveta. Po vizuálnej stránke ide o priemerný, miestami až podpriemerný televízny film, v nemalom pripomínajúci práve Herkula. Zle a nepresvedčivo však pôsobí i béčkarský kasting. Čo o to, Kevin Sorbo je fajn, jeho kolegovia v čele s Tiou Carrere sú však hrozní, príšerní a otrasní. K tomu lacný, nenápaditý scenár, slabé akčné scénky, za zmienku nestojace počítačové efekty a davové scény typické pre malé produkcie, v ktorých v umelohmotných kulisách huláka sedemnásť čudne oblečených týpkov. Vskutku lacná, biedna fantasy vízia. Neviem, akej hlave pomazanej napadlo na réžiu tohto klenotu najať nudného režiséra béčkarskej, dávno zabudnutej série s Russellom Wongom Stratený syn, ale myslím, že to veľmi rýchlo po prvej klapke ľutoval (John Nicolella rok po premiére zomrel). Keď film prišiel do kín, zaslúžene prepadol. Bol to taký zlý film, že už ani kritika sa nesnažila divákov od návštevy kina odradiť (u nás išiel rovno na VHS). Sorbo snáď má určitý stupeň charizmy a kombinácia akčných scén s elektronickou hudbou je (v dobrom) vtipná. Kevin mohol zmluvu úspešne roztrhať - z tohto sa žiadna séria nestala.(5.12.2004)

• Zevon

Celý film je prapodivným propletencem zmatených dialogů s ještě divnějším dějem. Tohle už není scifi, ale výmysly velmi slabě obdařeného ducha,nebo naopak přebujelé fantasie žáků prvních tříd, co začali louskat komixy. Luxus kartonážní výprava, gumové meče, které se ohýbají do oblouku když je zasunujete za pásek, plastické střihy z kolotočové a diskotékové doby, podpořené těmi nejlacinějšími heavy metalovými rify, che che...tu hvězdu jsem dal, protože jsem se u toho válel smíchem, výborná komedie na úrovni detektivek z NDR.(29.11.2010)

• Litefoot

• - Postava, ktorú hrala Tia Carrere - Akivasha - pochádza z románu "Hodina draka" Roberta E. Howarda, autor Conana. (m.a.t.o.)

• - Posledný kinofilm Pata Roacha. (m.a.t.o.)

• - Pri nakrúcaní prekonal Kevin Sorbo sériu mŕtvic. Lekári zistili, že prekonal tri oddelené náhle cievne mozgové príhody. „Mal som pocit, ako keby som sa zmenil z mladého atléta na starca,“ opísal svoje trápenie herec. (kacer4)