Kull dobyvatel

Kull the Conqueror

Kull dobyvateľ

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1997, 95 min

Strašný průser. Chudák tatíček Howard se musí obracet v hrobě. Nechápu, proč prostě nevezmou kteroukoliv povídku a nenatočí ji se stejnou atmosférou a citem - tak jak byla napsána. To platí i pro Conana. Oni se ti scénáristé zřejmě domnívají, že mají na to, vytvořit nový příběh stejných kvalit jako od Howarda. Leda HOVNO. Kull je příběhově úplně mimo a Sorbo ho hraje jako blbého manekýna. Přesto je to pořád fantasy a kdo má ten božský žánr rád, ten se musí spokojit i s málem. Tak moc toho zase natočeno není. Za hezké masky, ještě hezčí hérečky a především za působivou kombinaci rockové kytary a symfonické hudby dávám převeliké 3 hvězdičky. Film sám stojí samozřejmě za prd, ale když se to vezme jako taková levná pohádka pro dospělé, tak to špatné není. Rozhodně lepší než stará dobrá (hrozná) Red Sonja.(14.2.2016)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $6,112,613Tržby Celosvetovo $6,400,000║ V konečnom dôsledku to vyznelo svojou úrovňou a prevedeným ďaleko horšie než seriál Herkules s Kevinom Sorbom. Na Slovensku sa natáčajú zahraničné produkcie len raz za čas aj to väčšinou dopadajú dosť spackano. /25%/(9.8.2005)

• tron

„Nezamieňaj si plnenie rozkazu s vášňou.“ Kull bol v dobe svojho vzniku očakávaný. Najmä u nás, pretože sa nakrúcal na Slovensku. Ani iní diváci na celom svete si však nechceli nechať ujsť novú fantasy z pera Roberta E. Howarda, otca kultového Conana (pôvodne malo ísť o plnohodnotnú conanovku, ale Arnold nemal záujem, tak to premenovali). Zo začiatku to vyzeralo dobre. Scenárista mal na konte Cronenbergovu Muchu a Psycho 3. Sranda bola, že napísal aj Dračie srdce, taktiež nakrúcané na Slovensku. Povesť „nového a mladšieho Conana“ mala ten správny cveng a Kevina na nakrúcanie prišiel osobne pozrieť a psychicky podporiť sám veľký Arnold Schwarzenegger (a Kevinovi do vedľajšej úlohy dohodil kamoša Svena-Olea Thorsena ako kráľa Borna). Producenti si boli istí úspechom a ešte pred premiérou hovorili, že si zmluvne Sorbu zaistili na ďalšie sequely. Kevin bol v tom čase vychádzajúca, čerstvá hviezdička, bol neopozeraný, sympatický, mal zmysel pre humor a bohovské telo. Proste nový Schwarzenegger, o čom sa snažil celý svet presvedčiť účinkovaním v televíznom Herkulovi, ktorý bol populárny i v našich zemepisných končinách. Chyba sa stala však už na začiatku. Film bol finančne podvyživený. Nedostal taký vysoký rozpočet, aký potreboval na kvalitne zhmotnenie presvedčivého rozprávkového sveta. Po vizuálnej stránke ide o priemerný, miestami až podpriemerný televízny film, v nemalom pripomínajúci práve Herkula. Zle a nepresvedčivo však pôsobí i béčkarský kasting. Čo o to, Kevin Sorbo je fajn, jeho kolegovia v čele s Tiou Carrere sú však hrozní, príšerní a otrasní. K tomu lacný, nenápaditý scenár, slabé akčné scénky, za zmienku nestojace počítačové efekty a davové scény typické pre malé produkcie, v ktorých v umelohmotných kulisách huláka sedemnásť čudne oblečených týpkov. Vskutku lacná, biedna fantasy vízia. Neviem, akej hlave pomazanej napadlo na réžiu tohto klenotu najať nudného režiséra béčkarskej, dávno zabudnutej série s Russellom Wongom Stratený syn, ale myslím, že to veľmi rýchlo po prvej klapke ľutoval (John Nicolella rok po premiére zomrel). Keď film prišiel do kín, zaslúžene prepadol. Bol to taký zlý film, že už ani kritika sa nesnažila divákov od návštevy kina odradiť (u nás išiel rovno na VHS). Sorbo snáď má určitý stupeň charizmy a kombinácia akčných scén s elektronickou hudbou je (v dobrom) vtipná. Kevin mohol zmluvu úspešne roztrhať - z tohto sa žiadna séria nestala.(5.12.2004)

• Z0oMb3E

Všetko to čo ostalo po Herkulesovi: kulisy, kostými, kulisy, Sorbo sa zužitkovalo v Kullovi. To že je to béčko najhrubšieho zrna vám bude jasné hneď po pár minútach. Do filmu som šiel pre jedinú vec a tou bola sexi Tia. Bohužiaľ to je jediné čo vo filme dokázala. Film sa tiež môže popýšiť hádam najhoršie vybraným soundtrackom aký som vo filme kedy počul. Tvrdú muziku mám síce veľmi rád, no pri bojových scénach vyznela až smiešne. Efekty tak isto nestoja ani za zmienku a interiéry vyzerajú až nechutne štúdiovo. To, že sa snímok natáčal na Slovensku je asi jediná kladná vec, ktorá sa dá na ňom nájsť. Na Herculesovi sa dalo aspoň zasmiať, Babar Conan mal svoj odér no Kull je strašná slabota. Míňať na to ďalšie slová je zbytočné, ako celé sledovanie.(24.7.2011)

I když se K.Sorbo dokáže tvářit slabomyslně, přeci jen mu barbara těžko uvěříte. To Arnold dokázal vyloudit skutečný výraz primitiva! S jakou lehkostí psal Howard své fantasy příběhy, s takovou těžkostí se potácejí jejich filmové adaptace. Proč nevzít některý z příběhů a bez úprav ho převést na plátno? Kde jsou napětí, mystično, strach, hrůza a krvavé souboje? Nu, ve filmu ne. Mizerné je snad všechno - od příběhu, přes kameru, výpravu, herce až k trikům. I když temný démon se mi vcelku líbil, byť měl vizáž spíše z 80.let. Howardovi hrdinové sice upřednostňují meč a sílu před rozumem, avšak Kull se zde chová jako - omlouvám se za výraz - debil. Ani krásné ženy nepovedenou slátaninu točící se kolem snahy ovládnout svět nezachrání. Na nedělní deštivé odpoledne u TV však dostačující.(27.2.2011)

• Litefoot

• - Počas nácviku bojových scén sa Kevin Sorbo porezal. Na jeho žiadosť boli skutočné meče nahradené replikami. (m.a.t.o.)

• - Film sa natáčal hlavne na Slovensku: na hrade Devín boli pre film postavené kulisy, vodné scény sa natáčali na rieke Dunaj a interierové scény zasa v štúdiách na Kolibe. Taktiež sa natáčalo aj na Spišskom hrade a hrade Červený Kameň. (BathoryMan)

• - Postava, ktorú hrala Tia Carrere - Akivasha - pochádza z románu "Hodina draka" Roberta E. Howarda, autor Conana. (m.a.t.o.)