poster

Přelet nad Kremlem (TV film)

 • Česko

  Přelet nad Kremlem aneb Jak Mathias Rust přistál na Rudém náměstí

 • Česko

  Mathias Rust: Přistání na Rudém náměstí

 • Německo

  Kremlflieger - Mathias Rust und die Landung auf dem Roten Platz, Der

 • USA

  One Flew Over The Kremlin

Dokumentární

Německo, 2011, 52 min

Scénář:

Gabriele Denecke
 • Marze
  ***

  Velmi známá kauza 80. let. Rust měl štěstí, že to Rusové vzali sportovně. Nevěděl jsem, že byl v SSSR tak velký vojenský rozpočet a okolo 85% všech sovětských vědců pracovalo pro vojenský průmysl. To vysvětluje proč zde byla taková bída.(13.11.2017)

 • slunicko2
  ***

  Bezprecedentní ostuda aneb Císařovy nové šaty od sovětských krejčích. 1) Mladý fracek beze smyslu pro zodpovědnost téměř 19letý klučina s padesátkou nalétaných hodin ve vypůjčené jednomotorové Cessně 172 po dvou týdnech potulování se po severní Evropě stráví pět hodin letem přes sovětské území v letové výšce 600 m, až nakonec nerušeně přistane blízko Rudého náměstí v Moskvě. Cimrman by to neudělal lépe._____ 2) Půl druhého roku stráví pak v moskevském vězení, kde se k němu chovají jako k celebritě. S ředitelem popíjí kávu, k narozeninám dostane dort, rodiče ho pravidelně navštěvují. Přesto trpí žaludečními problémy, depresemi a silně hubne._____ 3) Po omilostnění odletí linkou do Frankfurtu, kde na něj již čekají tři stovky novinářů, fotografů a kameramanů. Časopis Stern má s Rustovou rodinou exklusivní smlouvu za 100 000 marek (Mercedes limuzína W124, typ 200D stál tehdy 36 000 DM). Rust však nemá moc co říci. Doslova přes noc se pak z hrdiny stává psychicky labilní dobrodruh._____ 4) O rok později je Rust na civilní službě v nemocnici. Nesnese výsměch od sestřičky, kterou pozve na kafe a pobodá ji nožem. Později vystavuje nekryté šeky a ještě později si ponechá nábytek bez zaplacení. Ukradne kašmírový svetr, je vyšetřován pro podvody. V 23 letech se ožení s Polkou, po pěti letech se rozvede. Konvertuje k hinduismu a bere si Indku, s níž se rozvede po osmi letech. Ve středním věku se stane profesionálním hráčem pokeru, finančním analytikem a bůhví čím ještě._____ 5) Gorbačovovi přišel Rustův exces vhod. V největších čistkách v Rudé armádě od Stalinových dob se zbavil asi 2 000 důstojníků (z toho asi 300 generálů) - odpůrců reforem.(14.4.2017)

 • Mylouch
  ***

  Nezamýšlená oslava Dne pohraničních vojsk CCCP roztomilým newageovým nadšencem, přinášejícím světový mír. Zajímavé shrnutí okolností celé akce s těžko uvěřitelným vyústěním v setkání s občany Moskvy, zaznamenaném turistovou kamerou při zdrženlivosti jinak bdělých bezpečnostních složek. Důsledky pak byly vrcholem nezamýšleného jednání v atmosféře polevujícího napětí v mezinárodních vztazích. 3-4(19.1.2015)

 • tuntavala
  ****

  Prispel k padu SSSR?(16.1.2015)

 • bohemia_regent
  ****

  V titulcích filmu uvedeno: český název Přelet nad Kremlem: Mathias Rust a přistání na Rudém náměstí.(29.1.2015)

 • - Proces s Rustem začal v Moskvě 2. září 1987. O dva dny později byl odsouzen ke čtyřem letům nucených prací za výtržnictví, porušení mezinárodního leteckého práva a narušení sovětské hranice, jeho žádost o milost byla zamítnuta. Rust se do Západního Německa vrátil běžnou leteckou linkou 3. října 1988 po po 432 dnech ve vězení. (Dragoni)

 • - V norském filmu Mladí rebelové (2008) se objevila fiktivní punk-rocková skupina Mathias Rust Band. (Dragoni)

 • - Rustův let zasadil ránu autoritě sovětského režimu a stal se tak zdrojem mnoha vtipů. Ještě nějakou dobu po incidentu označovali moskevští občané Rudé Náměstí jako Šeremetěvo-3. Na konci roku 1987 byl pak prý policejní radiový kód moskevské policie doplněn o kód pro přistání letadla. (Dragoni)