Kidó keisacu Patlabor gekidžóban

Kidō keisatsu Patlabor Gekijōban

Mobile Police Patlabor: The Movie

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 1989, 99 min

Hezky starodávný mecha film, křížený s kriminálkou... vzpoměl jsem si na GITS :-) Akce skutečně není příliš, začátek velmi navnadí, ale pak se příběh zpomalí a následuje finále...které mi však moc super nepřijde vzhledem k tomu, že by to mělo být zakončení filmu. Především mi vadilo že to není natočené nijak poutavějším způsobem. Takový ten náboj, typický pro filmy Mamura Oshiiho zde prostě chybí mi přijde, je to takové....suché. Ale celkově špatné to není, 60% a ***.(18.12.2009)

Mamoru Oshii tady uz v 89 předvedl co v něm je. Příběh je maskovanej jako light-krimi/scifi ovšem těch přesahů je tam dost - animátorsky (a filmově) špičkový sekvence z hledání hlavního zloducha, scéna s ptákama na velíně, název plošiny (Ark) a poselství počítačovýho viru (Babel) odkazuje (jak už je tu zmíněný) na Bibli (ovšemže v typicky japonským "mixu"), atmosféra příchodu tajfunu a scéna finální destrukce atd. Mistra lze spolehlivě rozeznat.(4.7.2014)

I přesto, že se možná na první pohled jedná o akční mecha bez větších invencí, Patlabor patří mezi díla otce filozofického anime Mamoru Oshiiho a několik styčných bodů s jeho pozdějšími díly je už znát. V příběhu o obřích robotických "Laborech", kteří vykonávají pro lidskou rasu všemožné úkoly a začnou se náhle vymykat kontrole, je zcela patrná biblická symbolika. Paralela s babylonským příběhem se dá zařadit mezi jedno z mnoha variací na apokalyptické téma typické nejen pro Oshiiho ale pro anime vůbec. Objevuje se místy i hodně zajímavá práce s animací jako je napřílad záběr tzv.rybí oko, které trefným způsobem symbolizuje "chladnost" umělého světa počítačů. Uvítala bych větší rozpracování psychologie postav a lepší srozumitelnost příběhu. I přesto, že se jedná o mecha žánr, bojové scény jsou značně omezeny. I když momentům charakteristickým pro tento žánr, které se nefanouškům mecha (tedy i mně) mohou zdát přitažené za vlasy, se tvůrci nevyhnuli. 3 a ½*(10.10.2006)