Kókaku kidótai: Arise – Border 1: Ghost Pain

Japonsko, 2013, 58 min

Kazučika Kise

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Funkčná zápletka, akčnejšie vyšetrovanie a náväzné prepojenia s pôvodnými filmami a sériou. Nový Ghost in the Shell je príjemným osviežením celého univerza. Oproti filozofickejším a pomalejším a v určitej miere aj politickejším dielom a častiam, je tento diel návratom do cybersveta, kde aktívne vyšetrovanie a nepríjemné prekvapenia číhajú na každom rohu. Prvé stretnutia starých známych prinášajú potrebnú dávku nostalgie a Major Kusanagi ukazuje zo seba naozaj veľa aby nie len potešila fanúšikov, ale možno aj pohladila nejaké to očko. Je veľmi fajn vidieť že aj napriek rôznym časovým úsekom ako séria vznikala si stále GITS drží svoju úroveň a dokáže variovať so svojimi témami, hoci ich nejako výrazne neobmieňa.(9.4.2017)

• Ryuuhei

Bohužel, nikdy jsem nebyl fanouškem GitS a tak ani novodobá adaptace, resp. tento její první díl, mi nesedl hlavně stylem vyprávění, který se mi zdál příliš komplexně podaný a úplně jsem jej nepochytil i přes fakt českých titulků. Zadruhé, možná zrovna řešený případ se zdál ze začátku zajímavý, ale od poloviny jsem se už příšerně nudil a měl jasno, že další díl bych už nezvládl. Naštěstí, zhlédnuto v rámci Crweconu, takže se už další nepouštěl. Tedy, subjektivní 1* bez procentuelního hodnocení.(17.6.2017)

Ak nerátam Kōkaku kidōtai 2.0, je to vlastne už 7 rokov, čo sme sa naposledy dočkali niečoho nového z univerza Ghost In The Shell. No práve teraz, dva roky pred plánovaným hraným remakom prvého filmu je ten správny čas na návrat legendy. A že je životaschopnejšie než kedykoľvek predtým! Zaujímavá je určite revolučná vizuálna zmena (zatiaľ som si nezvykol na nový look niektorých postáv, ale vidieť mladšiu verziu Aramakiho, a ešte viac sexy, ale menej sexistickú Motoko na cool motorke v červenej kombinéze je zážitok), ktorá sa prispôsobila zmenám v stále pravovernému kreslenému odvetviu anime a ponúka to najlepšie. Po dejovej stránke je to znovu inteligentný príbeh a skvelý akčný nášup. Border 01: Ghost Pain nás zavedie do doby ešte pred vstupom Majora Motoko Kusanagiovej do Sekcie 9 a vytvorenia jej notoricky známeho týmu. Inteligentná a originálna zápletka v podobe armádneho škandálu je v novej minisérii nevídaným osviežením a dáva deju istý šmrnc, aký nemal už od ukončenia druhej sezóny S.A.C. Motoko je mladšia než kedykoľvek predtým, nie je až natoľko skúsená ako v neskorších obdobiach a trpí záhadnou "bolesťou ducha". Navyše sa sama rýchlo stáva hlavnou podozrivou v prípade podplácania, predaja zbraní a vraždy bývalého nadriadeného. Štýlové akčné scény som si naplno užil viac ako v samotnom seriály či akomkoľvek predchádzajúcom filme, a 50 minút je presne to, čo nový príspevok do cyberpunkového sveta potrebuje. Len mi tu zatiaľ trochu chýba tá bezútešná atmosféra veľkomesta plného násilia a zločinu. Hádam sa v ďalších častiach dočkám. HODNOTENIE: 95%(8.7.2013)

Ghost in the Shell sérii mám hodně rád, byť jsem pazdrátový ignorantský divák, který zatím neviděl ani pikosekundu ze seriálu, ale vzdávám díky pohanským božstvům Dněperským, že i přes to jsem si mohl Ghost pain náležitě užít a mimo jiné si vychutnat pozměněnou animaci a změnu podoby některých postav (a chvíli mi trvalo než jsem si uvědomil, že zdejší hlavní postava je TA hlavní postava), nová animace sice nikdy nedosáhne úžasné atmosferické špinavosti prvotního filmu, ale zas vypadá o řád lépe, než kombinace klasické podoby s cgi (ano, koukám na tebe, Innocence a 2.0), jen škoda, že děj je tróchen nevymakanější, než by bylo záhodno, ne že by by nějak tupý a plný logických chyb, jen v něm jednoduše není nic moc překvapivého a díky délce nedokáže ani jednu z linií náležitě zužitkovat, ale jako znovuuvedení do Ghost in the Shelláckého světa funguje perfektně. Silné čtyři hvězdičky, které nemají nic společného s počten scén Motoko ve spodním prádle.... Fakt!(4.8.2014)

Tak tohle bolelo. Za normálních okolností by to nebyl úplný průser, ale za zneužití ochranné známnky "Ghost in The Shell" musí být hodnocení daleko přísnější. Strašně z toho smrdí parazitování na velkém jménu. Jasně, už tu byl dřív Stand Alone Complex, ale ten byl úplně někde jinde a dokázal svoji existenci obhájit kvalitním scénářem, tady je akorát promakaná animace, ale pod vším tím audiovizuálním pozlátkem je smutné nic,(23.7.2013)